Pszczoły samotnice - pszczoła murarka w sadzie owocowym.

Ta miła i ta mniej miła, czyli od norników i saren do motyli i ptaków przez krety i kuny

Pszczoły samotnice - pszczoła murarka w sadzie owocowym.

Postautor: Grosik » czw lut 21, 2008 12:32 pm

Chciałbym się podzielić z Wami informacją o możliwości założenia własnej "pasieki". Jedyną korzyścią dla nas będzie możliwość posiadania własnych, niegroźnych ,niewymagających żadnych nakładów pszczół, które odwdzięczają się nam (są bardzo pracowite) zapylaniem kwiatów naszych drzewek i krzewów,oraz kwiatów.
Nie zbierają wprawdzie miodu, ale są na miejscu i bardzo wcześnie rozpoczynają swoją pracę. Zamieszkują w wiązkach przygotowanej przez nas trzciny. Piszę o tym teraz bo to czas na przygotowanie dla nich trzciny. Zachęcam do oglądnięcia linków z forum sadowników.
http://www.uwm.edu.pl/pszczoly/kpmurarka.html
http://www.jmm.com.pl/matki.html [slonce]
Czy te oczy mogą kłamać...??
Awatar użytkownika
Grosik
Weterani
 
Posty: 719
Rejestracja: sob sty 26, 2008 7:56 pm

Postautor: Grosik » czw lut 21, 2008 12:44 pm

W pierwszym linku proszę wejść w Menu, jest słabo widoczne. [rol]
Czy te oczy mogą kłamać...??
Awatar użytkownika
Grosik
Weterani
 
Posty: 719
Rejestracja: sob sty 26, 2008 7:56 pm

Postautor: Cebulka » czw lut 21, 2008 5:23 pm

Naprawdę świetna strona Grosiku.
Myślałam właśnie o takim "domku zapylającym" [lol] (jak najpierw dochowam się sadu ;) ) a tu pięknie rozpisane, co i jak, z jakich materiałów, kiedy itp [jupi]

Właściwie ten tamat to pasuje i tu gdzie był i tu gdzie jest, ale jednak dla pewnej przejrzystości przeniosłam go do "Fauna naszych ogrodów" - w końcu to o owadach :)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Grosik » pt lut 22, 2008 1:09 pm

Ponieważ zauważyłem, że drugi z podanych linków się nie otwiera, podaję inny.
http://www.pasieka.pszczoly.pl/index.ph ... rarka.html ;)
Czy te oczy mogą kłamać...??
Awatar użytkownika
Grosik
Weterani
 
Posty: 719
Rejestracja: sob sty 26, 2008 7:56 pm

Postautor: Grosik » czw mar 13, 2008 6:20 pm

"?Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Przygotowanie "ula "dla pszczoły samotnicy z trzciny porastającej staw. Przycięci jej na ok 25-35 cm i wsadzenie do opaski powstałej z butelki PET po odcięciu dna i szyjki. Następnie podwieszamy "ul" pod daszkim altany i czekamy na pierwszą pszczołę samotnicę.
Jest jest doczekałem się przyleciała do mnie pierwsza pszczoła samotnica (bo jedyna). Szkoda, że nie murarka, ale zaczekam w końcu przyleci to dam znać ekotopikowej braci. [jupi2] xD [super]

Obrazek
Czy te oczy mogą kłamać...??
Awatar użytkownika
Grosik
Weterani
 
Posty: 719
Rejestracja: sob sty 26, 2008 7:56 pm

Postautor: Suntree » czw mar 13, 2008 10:27 pm

Te¿ chêtnie zbudujê taki ulek :) O pszczó³ki powinni¶my siê naprawdê troszczyæ, bo coraz g³o¶niej siê mówi o tym, ¿e jest ich coraz mniej i mniej, a ich znikanie wi±¿e siê z ró¿nymi sprawami, np. zanieczyszczeniem ¶rodowiska, opryskami, a nawet falami emitowanymi przez komórki.. Tak¿e bezmy¶lne wiosenne wypalanie traw wi±¿e siê z giniêciem pszczó³. Fragment artyku³u z miesiêcznika Pasieka, do którego poda³e¶ link [b:94b8f063d5]Grosiku [/b:94b8f063d5][i:94b8f063d5]"NIEDOBORY zapylaczy uzupe³niaj± dzikie pszczo³y, których w Polsce mamy oko³o 450 gatunków. Jednak i ich liczebno¶æ w przyrodzie stale maleje z powodu ubo¿enia bazy pokarmowej. Powodem tego jest miêdzy innymi zaniechanie uprawy pastewnych ro¶lin motylkowych i zast±pienie ich uprawami zbó¿ i ro¶lin okopowych, ustawiczne niszczenie ro¶linno¶ci ruderalnej, a tak¿e zag³ada miejsc gnie¿d¿enia siê i zimowania owadów na przyk³ad przez bezmy¶lne wiosenne wypalanie traw i nieu¿ytków, gdzie czêsto w pustych ³odygach ro¶lin znajduj± siê gniazda pszczó³, a w p³ytkich ziemnych norkach pod korzeniami ro¶lin zimuj± lub zak³adaj± nowe gniazda samice trzmieli."[/i:94b8f063d5]

Daj znaæ [b:94b8f063d5]Grosiku[/b:94b8f063d5], koniecznie :D
Suntree
 

Postautor: Anamaria » czw mar 13, 2008 11:02 pm

Pomysłowy ten "ul". Chętnie coś takiego bym powiesiła pod dachem, tylko czy nie obyłoby się bez użądleń? Na działce bywają małe dzieci...
Obrazek
Awatar użytkownika
Anamaria
Weterani
 
Posty: 3178
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 2:36 pm

Postautor: Grosik » sob mar 15, 2008 11:34 am

Pszczoły murarki są łagodne, jest ich niewiele i żyją bardzo krótko. Natomiast umieszczenie "ula" pod dachem usuwa dyskomfort pomiędzy właścicielem działki, a pszczółkami. Zresztą jest to próba, może któraś zechce zamieszkać? Niewiele biorę za czynsz. [lol] [slonce]
Czy te oczy mogą kłamać...??
Awatar użytkownika
Grosik
Weterani
 
Posty: 719
Rejestracja: sob sty 26, 2008 7:56 pm

Postautor: Grosik » ndz maja 18, 2008 5:29 pm

Uprzejmie donoszę, że niektóre mieszkanka zostały zasiedlone. Nie dość, że bezumownie (nie mam kontaktu z zasiedlającym, robi to tak dyskretnie), to jeszcze na dodatek zamurował wejścia. Obrazek Obrazek Obrazek
I jak tu czerpać korzyści materialne, kiedy nie płacą czynszu? ;) [diabel]
Czy te oczy mogą kłamać...??
Awatar użytkownika
Grosik
Weterani
 
Posty: 719
Rejestracja: sob sty 26, 2008 7:56 pm

Postautor: Cebulka » ndz maja 18, 2008 8:25 pm

Grosik pisze:I jak tu czerpać korzyści materialne, kiedy nie płacą czynszu? ;) [diabel]

Ależ Grosiku - to było tylko zajęcie pustostanów [lol] [devil]
Gratuluję, że twojej agencji nieruchomości udało się zdobyć takich klientów [brawo]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Grosik » wt sie 31, 2010 5:25 pm

Wraca temat murarek przybywa ich coraz wiecej i wcale sięnie dziwię bo starają się wiosną jak mogą [haha] Obrazek
Czy te oczy mogą kłamać...??
Awatar użytkownika
Grosik
Weterani
 
Posty: 719
Rejestracja: sob sty 26, 2008 7:56 pm

Postautor: Cebulka » wt sie 31, 2010 6:02 pm

Jakie one są fajne futrzaste! :shock: [lol]

A starania wyraźnie ukończone efektem - w stosunku (bez skojarzeń) do 2008 w 2010 wypełnionych znacznie więcej otworków :)
Obrazek Obrazek Obrazek
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Pszczoły samotnice - pszczoła murarka w sadzie owocowym.

Postautor: Cebulka » pt mar 21, 2014 8:20 pm

I ja doczekałam się pierwszego własnego domku dla owadów, wygląda tak:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zawieszony pod wiatą, żeby na niego nie lało, a zrobiony z niepotrzebnego karmnika, wierciłam Jurkowi całą zimę dziurę w brzuchu o wywiercenie mi otworków w klockach brzozowych, aż w końcu wywiercił [lol]
Do tego jeszcze będzie wiązka jakiś bardziej typowych rurek, tzn mam uciętego miskanta, ale się okazało że on tylko przy ziemi jest pusty w środku [szok]
Muszę zobaczyć, czy starczy tego otworu do moich (murarkowych ) celów [lol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Pszczoły samotnice - pszczoła murarka w sadzie owocowym.

Postautor: amita » pt mar 21, 2014 8:36 pm

My mamy zamiar z Aśki sąsiadki miskanta zrobić domek, ale on jeszcze dość młody jest. Mam obawy czy otworki bedą odpowiednio duże.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Re: Pszczoły samotnice - pszczoła murarka w sadzie owocowym.

Postautor: Cebulka » pt mar 21, 2014 8:50 pm

Czytałam ostatnio że murarka gniazduje w otworkach od 5 do 8 mm średnicy wewnętrznej, z tym że korzystniejsze są otwory 7-8mm bo z nich wylęga się więcej bardziej pracowitych samic, a z mniejszych dziurek jakoś tak się dzieje że wyłazi więcej samców [ubaw]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Pszczoły samotnice - pszczoła murarka w sadzie owocowym.

Postautor: Papcio » sob mar 22, 2014 9:39 pm

Witam
Dziś moje murarki już zaczęły się wygryzać. Więc dostały nowy apartament :)
Moje zamurowały każdą rurkę.

Murarki 001.jpg


Murarki 005.jpg


A to nowy apartament:

Murarki 002.jpg


Dostały też daszek pokryty papą, choć mówią, że może być im za gorąco :)
Ale mam przewiewne apartamenty.
Dla ewentualnych pytań, domek jest z firmy BioDar.
Nie mam zdrowia łazić za trzciną, a ich rozwiązanie daje mi możliwość "wiecznego" korzystania z "rurek"
Zielonym do góry!
Awatar użytkownika
Papcio
Weterani
 
Posty: 699
Rejestracja: ndz kwie 13, 2008 11:07 am

Re: Pszczoły samotnice - pszczoła murarka w sadzie owocowym.

Postautor: Cebulka » ndz mar 23, 2014 10:11 pm

A co to właściwie jest tam w środku zamiast trzciny? [skrob]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Pszczoły samotnice - pszczoła murarka w sadzie owocowym.

Postautor: Papcio » pn mar 24, 2014 7:20 am

Cebulko, tu jest link do firmy:
http://www.biodar.com.pl/oferta_murarka ... rka_oferta

Jak pisałem, mam problemy z trzciną, więc zakupiłem taką kasetę. Na stronie jest filmik pokazujący jak postępować.
Myślę, że na jakiś czas wystarczy. Choć jak zdobędę trzcinę to też wyłożę.
Zielonym do góry!
Awatar użytkownika
Papcio
Weterani
 
Posty: 699
Rejestracja: ndz kwie 13, 2008 11:07 am

Re: Pszczoły samotnice - pszczoła murarka w sadzie owocowym.

Postautor: belva » pt mar 28, 2014 7:50 pm

Bardzo tez chcialam miec te pszczoly ale okazuje sie ze je trzeba przechowywac na zime w lodowce [ufff] Entuzjazm mi oklapl.

Nasuwa sie pytanie a co jak jakies szerszenie sie tam ulokuja?

U nas jest Osa murarka, ktora muruje swoje wlasne rurki z blota. Nawet nie wiem czy jest agresywna czy nie ale osa to osa , nie pszczola.
Ja I tak jestem szczesliwa jak cokolwiek lata w ogrodzie bo tu truja wszystko samolotami. Niby to na komary ale wszystkie inne owady tez gina. :-(

https://www.youtube.com/watch?v=Jd2OxkAVO-g
"Wielki sztorm pozostawił na plaży tysiące rozgwiazd. Starzec idący brzegiem morza brał rozgwiazdy do ręki i odnosił do wody. Co ty robisz, starcze? Zapytał go przechodzący obok młodzieniec - przecież tych rozgwiazd jest tutaj dziesiątki tysięcy, tak ich wszystkich nie uratujesz! Twoje staranie nie ma sensu.. Tymczasem starzec, wkładając kolejną rozgwiazdę do wody, odpowiedział: dla niej ma sens"
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Re: Pszczoły samotnice - pszczoła murarka w sadzie owocowym.

Postautor: amita » pt mar 28, 2014 10:56 pm

Ja zainwestuję w ogórecznik, ale i wreszcie ye trzciny zdobędę. Bo teraz to mamy miskanta młodego i chyba za mała średnica będzie [skrob]b
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Re: Pszczoły samotnice - pszczoła murarka w sadzie owocowym.

Postautor: Cebulka » sob mar 29, 2014 8:00 pm

Amita z miskantem jest ten problem, że drań ma pełno w środku [zly]
Tylko przy samej ziemi rurka jest pusta :)

Ciekawe dlaczego trzeba je u ciebie przechowywać w zimie w lodówce? [skrob] Czyżby za ciepło było u ciebie w zimie i się obudzą?
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Pszczoły samotnice - pszczoła murarka w sadzie owocowym.

Postautor: amita » sob mar 29, 2014 9:37 pm

A myśmy sprawdzały tylko na dole :D chyba po perturbacjach na sąsiedniej posesji znajdzie się jakiś pieniek, a Adaś mi dziurki wywierci. Sama też umiem, tylko czy w pniaku się zagnieżdżą?
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Re: Pszczoły samotnice - pszczoła murarka w sadzie owocowym.

Postautor: belva » ndz mar 30, 2014 1:39 am

Cebulka pisze:Amita z miskantem jest ten problem, że drań ma pełno w środku [zly]
Tylko przy samej ziemi rurka jest pusta :)

Ciekawe dlaczego trzeba je u ciebie przechowywać w zimie w lodówce? [skrob] Czyżby za ciepło było u ciebie w zimie i się obudzą?


Podobno dlatego ze jest zimniej w zimie na zewnatrz niz w lodowce.( One sa w letargu) Te pszczoly w Polsce tez chyba musza byc przechowywane w lodowce.
"Wielki sztorm pozostawił na plaży tysiące rozgwiazd. Starzec idący brzegiem morza brał rozgwiazdy do ręki i odnosił do wody. Co ty robisz, starcze? Zapytał go przechodzący obok młodzieniec - przecież tych rozgwiazd jest tutaj dziesiątki tysięcy, tak ich wszystkich nie uratujesz! Twoje staranie nie ma sensu.. Tymczasem starzec, wkładając kolejną rozgwiazdę do wody, odpowiedział: dla niej ma sens"
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Re: Pszczoły samotnice - pszczoła murarka w sadzie owocowym.

Postautor: Papcio » ndz mar 30, 2014 7:02 am

Przecież pszczoły murarki są to dzikie stworzenia i w naturze jakoś sobie radzą. Moje są całą zimę na dworze. Zima w tym roku była ciepła, a murarki wygryzają się jak i w tamtym roku gdzie zima była zimą. Mam takie odczucie, że pogoda i tak nie wiele im robi, bo od 3 lat patrząc na ich zachowanie, to wygryzają się około 20 marca, czyli na wiosnę. Wczoraj latało ich już sporo, a jednak było dość chłodno - mam działkę na "wygwizdowie :)" W "mieście" było o wiele cieplej - tzw. temperatura odczuwana.
Zielonym do góry!
Awatar użytkownika
Papcio
Weterani
 
Posty: 699
Rejestracja: ndz kwie 13, 2008 11:07 am

Re: Pszczoły samotnice - pszczoła murarka w sadzie owocowym.

Postautor: Cebulka » ndz mar 30, 2014 9:34 am

Nie Belvo, nie musza być koniecznie w Polsce przechowywane w lodówce :D
Tak jak mówi Papcio - to dzikie stworzenia naturalnie występujące w naszej faunie i jakoś sobie bez nas tysiące lat radziły, a my im tylko trochę pomagamy :)
Oczywiście jeśli ktoś ma sad towarowy np jabłoni i traktuje murarki jako poważną hodowlę od której uzależniony jest plon a więc i zyski na wielką skalę, to nie dość, że je pewnie przechowuje zimą w odpowiedniej chłodni to jeszcze nie trzyma całych rurek, tylko trzeba same kokony ze środka wydłubać, wybrać tylko zdrowe, posortować, i tak przechowywać. Urocza zabawa :/

Myślę że można to porównać do różnicy w trzymaniu w klatce kanarka a zimowym dokarmianiu dzikich ptaków i wieszaniu im budek.
Większość działkujących i ogródkujących raczej murarce tylko pomaga, nie stara się tworzyć sztucznie regulowanej hodowli :)
Tak więc spokojnie możesz w swoim polskim domu powiesić gdzieś pod dachem pęczki trzcin czy innych rurek - na pewno będzie to krok w dobrą stronę :D
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Pszczoły samotnice - pszczoła murarka w sadzie owocowym.

Postautor: belva » pt kwie 04, 2014 4:51 pm

A szerszeniom to nie pomoze?
"Wielki sztorm pozostawił na plaży tysiące rozgwiazd. Starzec idący brzegiem morza brał rozgwiazdy do ręki i odnosił do wody. Co ty robisz, starcze? Zapytał go przechodzący obok młodzieniec - przecież tych rozgwiazd jest tutaj dziesiątki tysięcy, tak ich wszystkich nie uratujesz! Twoje staranie nie ma sensu.. Tymczasem starzec, wkładając kolejną rozgwiazdę do wody, odpowiedział: dla niej ma sens"
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Re: Pszczoły samotnice - pszczoła murarka w sadzie owocowym.

Postautor: Cebulka » pt kwie 04, 2014 5:20 pm

Szerszenie są zdecydowanie za małe żeby wpasować się w rurkę z trzciny [lol]
Zresztą one chyba wyłącznie budują swoje wielkie gniazda, nie gniazdują w żadnych rurkach - ale tego nie jestem pewna [skrob]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Pszczoły samotnice - pszczoła murarka w sadzie owocowym.

Postautor: tomicron » sob kwie 05, 2014 2:05 pm

Cebulka pisze:Szerszenie są zdecydowanie za małe żeby wpasować się w rurkę z trzciny [lol]
Zresztą one chyba wyłącznie budują swoje wielkie gniazda, nie gniazdują w żadnych rurkach - ale tego nie jestem pewna [skrob]

Niekoniecznie wielkie gniazda - lubią czasem założyć siedlisko w szparach w ścianie - zupełnie jak osy :)
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Re: Pszczoły samotnice - pszczoła murarka w sadzie owocowym.

Postautor: belva » sob kwie 05, 2014 4:04 pm

Luksusowy hotel
Załączniki
domek dla pszczol.jpg
"Wielki sztorm pozostawił na plaży tysiące rozgwiazd. Starzec idący brzegiem morza brał rozgwiazdy do ręki i odnosił do wody. Co ty robisz, starcze? Zapytał go przechodzący obok młodzieniec - przecież tych rozgwiazd jest tutaj dziesiątki tysięcy, tak ich wszystkich nie uratujesz! Twoje staranie nie ma sensu.. Tymczasem starzec, wkładając kolejną rozgwiazdę do wody, odpowiedział: dla niej ma sens"
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Re: Pszczoły samotnice - pszczoła murarka w sadzie owocowym.

Postautor: zomarel » sob kwie 05, 2014 6:21 pm

[szok] O,jaki piękny domek :D .Tak mi przyszło na myśl,czy ten domek zbudowany jest z palet?
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Pszczoły samotnice - pszczoła murarka w sadzie owocowym.

Postautor: amita » sob kwie 05, 2014 7:51 pm

Na oko = tak. Z palet podobno fajny kompostownik wychodzi :D
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Re: Pszczoły samotnice - pszczoła murarka w sadzie owocowym.

Postautor: belva » ndz kwie 06, 2014 1:36 am

Ale nie z tych traktowanych chemia.
"Wielki sztorm pozostawił na plaży tysiące rozgwiazd. Starzec idący brzegiem morza brał rozgwiazdy do ręki i odnosił do wody. Co ty robisz, starcze? Zapytał go przechodzący obok młodzieniec - przecież tych rozgwiazd jest tutaj dziesiątki tysięcy, tak ich wszystkich nie uratujesz! Twoje staranie nie ma sensu.. Tymczasem starzec, wkładając kolejną rozgwiazdę do wody, odpowiedział: dla niej ma sens"
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Następna

Wróć do Fauna naszych ogrodów

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron