Motyle

Ta miła i ta mniej miła, czyli od norników i saren do motyli i ptaków przez krety i kuny

Motyle

Postautor: Cebulka » wt cze 12, 2007 9:19 am

kotkaaa pisze:jak brykają motylki ,zrobiłam im sesję zdjęciową
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/69b ... 1caca.html


Kotkooo - pozwoliłam sobie przenieść Twój rozpoczęty temat w to miejsce - mam wrażenie że lepiej pasuje, bo tu już mamy conieco o owadach i innych zwierzątkach...

Wprawdzie motyle może nie zawsze można nazwać sprzymierzeńcami roślin (zwłaszcza w formie początkowej [robal] ) ale sprzymierzeńcami w upiększaniu ogrodów są na pewno... :D
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: lucysia » wt cze 12, 2007 2:29 pm

A mnie się motylki nie otwierają [cry] [cry]
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: Cebulka » wt cze 12, 2007 2:37 pm

Mnie sie otwieraja czyli link jest OK...
Może to jakieś przejściowe problemy fotosika :D

To chyba rusałka pawik prawda?
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Cebulka » śr sie 01, 2007 7:26 am

Bezo - dla Ciebie:
PAŹ ŻEGLARZ
Obrazek
Informacje podstawowe:
Paź żeglarz, żeglarek (Iphiclides podalirius syn. Papilio podalirius) - motyl zaliczany do rodziny paziowatych.
Wygląd
Rozpiętość skrzydeł tego motyla wynosi 7-8 cm. Ubarwienie skrzydeł jasnożółte z czarnymi, klinowato zwężającymi się pręgami, tylna para skrzydeł zakończona wypustkami w kształcie szpica, na ich brzegu znajduje się dodatkowo czerwono-czarna plamka. Gąsienice pazia żeglarza żerują głównie na krzewach i drzewach owocowych, m.in. na śliwach i jabłoniach, a także tarninie i głogu.

Występowanie
Europa, Afryka Północna, klimat umiarkowany Azji. W Polsce występuje głównie na południu i w środkowej części kraju, objęty ochroną gatunkową. Spotykany rzadko.

I troche ciekawostek:
Do motyli, które szczególnie upodobały sobie lot ślizgowy, należy Paź żeglarz ( znany również jako Witeź żeglarz, Iphiclides podalirius). Został tak nazwany właśnie z powodu długiego "żeglowania w przestworzach" bez poruszania skrzydłami. Podobnie jak szybowce, wykorzystuje ciepłe prądy powietrza. Jest to jeden z najpiękniejszych polskich owadów z rzędu Lepidoptera. Wyglądem przypomina swoich tropikalnych pobratymców. Jest duży i masywny. Jego skrzydła mają kolor bladożółty i poprzeczne, sierpowate, czarne paski. Zakończone są czterema plamkami i długimi ogonkami. Ich rozpiętość dochodzi aż do imponujących 75 mm ( 7,5 cm! ).
W czasie godów samce tych pięknych motyli gromadzą się na najwyższych punktach w okolicy. Tam czekają na samice. Jaja składane są na roślinach żywicielskich - najczęściej tarninie, głogu, czarnym bzie oraz różnych drzewach owocowych. Gąsienice posiadają podobny narząd przy głowie jak gąsienice pazia królowej. Służy on do obrony - w razie niebezpieczeństwa wysuwają się z niego dwa długie wyrostki, które mają za zadanie odstraszenie wrogów. Po ostatnim linieniu gąsienice przepoczwarzają się przyczepione oprzędem do gałęzi.
W naszym kraju paź żeglarz występuje w centrum i na południu. Zazwyczaj lata od maja do czerwca. W ciepłych latach można spotkać także drugie pokolenie ( na południu Europy nawet zdarza się trzecie ). Niestety jest to gatunek wymierający. Podlega ochronie prawnej. Zagrażają mu wycinanie roślin żywicielskich i stosowanie insektycydów. W Polsce można spotkać go m.in. w Górach Świętokrzyskich.

A taka jest gąsienica:
Obrazek

Wszelkie dalsze informacje i zdjęcia:
http://www.lepidoptera.pl/show.php?ID=4 ... L&filter=3
Ostatnio zmieniony pt sie 03, 2007 9:26 am przez Cebulka, łącznie zmieniany 2 razy
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Cebulka » śr sie 01, 2007 7:40 am

A jak już jesteśmy przy najpiękniejszych motylach Polski...

PAŹ KRÓLOWEJ
Obrazek
i gąsienica, żeby przypadkiem nie niszczyć:
Obrazek

Paź królowej (Papilio machaon) - owad, motyl dzienny o żółtym ubarwieniu skrzydeł z czarnymi i niebieskimi wzorami, zamieszkujący całą Europę, Azję i północną Afrykę. Uważany za jednego z najpiękniejszych owadów, przez co stał się cennym łupem dla kolekcjonerów.

Wygląd
Ciało smukłe, z małą głową, czułki ma zakończone niewielkim zgrubieniem (buławką). Na przednich nogach posiada długie włoski, skrzydła są opatrzone okonkami. Długość skrzydła samców to ok. 3,4 cm. Skrzydła są żółte, z czarnymi i niebieskimi wzorami, dwiema czerwonymi kropkami przy końcu wewnętrznej ich krawędzi. Ich rozpiętość to 65-80 mm. Jajeczka są kuliste, składane pojedynczo rozwijają się 8-10 dni.

Występowanie
W Polsce występują dwa pokolenia: I w maju, II w sierpniu. Gatunek prawie kosmopolityczny, występuje na większości terytorium Europy i Azji. Zasiedla także północną Afrykę. W Polsce żyje wszędzie, z wyjątkiem wysokich gór. Młoda gąsienica jest czarna z czerwonymi brodawkami i dużą plamą na grzbiecie. Z biegiem czasu staje się zielona, ma czarne pierścienie, z których każdy posiada sześć pomarańczowych plam.

Środowisko
Otwarte tereny, od wybrzeży morskich, po góry do wysokości 2000 m. Na wyższych stanowiskach występuje głównie podczas lata. Często spotykany w ogrodach w których rośnie marchew, koper, kminek. Preferuje łąki i miejsca, w których rosną dzikie gatunki warzyw (np. koper włoski).

Tryb życia i odżywianie się imago (czyli motyla)
Jedno pokolenie na północy Europy rozwija się między czerwcem, a sierpniem. Podczas gorącego lata, na południu naszego kontynentu występują z reguły dwie, a w północnej Afryce, nawet trzy generacje. Dojrzały motyl żyje kilka tygodni, ginie zwykle po złożeniu i zapłodnieniu jaj. Imago pobiera mało pokarmu, zjada małe ilości nektaru i rosy. Zdarza się, że paź królowej siada na solniskach czy odchodach zwierzęcych, aby pobrać substancje mineralne.

Tryb życia i odżywianie się gąsienicy
Dwa pokolenia: od maja do czerwca i od sierpnia do września. Przemiana od gąsienicy do poczwarki trwa 6-7 tygodni, a rozwój poczwarki 2-24 tygodnie. Gąsienice pazia królowej zjadają liście roślin baldaszkowatych, zwłaszcza dzikiej i ogrodowej marchwi, kopru, biedrzeńca, kminku i pietruszki.

Gęstość zasiedlenia
Był niegdyś bardzo pospolitym motylem (jego gąsienice żerują na bardzo pospolitych roślinach baldaszkowatych), ale wskutek nowoczesnego rolnictwa i działalności kolekcjonerów, w niektórych miejscach niemal wyginął.

Dalsze informacje i zdjęcia:http://www.lepidoptera.pl/show.php?ID=5&country=AL
Ostatnio zmieniony pt sie 03, 2007 9:27 am przez Cebulka, łącznie zmieniany 1 raz
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Cebulka » śr sie 01, 2007 7:58 am

Te dwa motyle sa do siebie dość podobne, więc żeby łatwiej rozróżnić wkleję też mniejsze zdjęcia obok siebie. O ile mi wiadomo to jedyne dwa gatynki pazi jakie mamy w Polsce, oba są chronione :)

Na PIERWSZYM zdjęciu jest paź żeglarz
Na DRUGIM zdjęciu jest paź królowej
Obrazek Obrazek
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: beza » śr sie 01, 2007 9:10 am

Cebulko [shock] [shock] [shock]
ale Ty mnie zaskakujesz :D jesteś niesamowita :D skąd ta wiedza [lol]
To faktycznie jest paź królowej - ten mój -
ale jaki on piękny :D i gąsiennica też piękna :D
widzę nieraz takie piękne gąsiennice, są niektóre takie włochate [lol] i pomyśleć że z tego takie wspaniałe motylki się wykluwają :? jaka ta przyroda jest wspaniała [robal]

Cebulko należą ci Ci się wielkie słowa uznania [śle_całusy]
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: Cebulka » śr sie 01, 2007 10:33 am

Dzięki bezo [tuli]
Staram sie Was zarazić moim pędem do poznawania nazw wszystkiego co widać dookoła ;)

Też zawsze jak byłam mała to fascynowały mnie włochate gąsienice :D Teraz jak człowiek dorósł to już dalej jest od ziemi i jakoś mniej tych gąsienic widzi [haha] ale dalej chcę się kiedys dowiedzieć, co z którego robala wyrośnie :D Poza tym pamiętam jak moja babcia mówiła, że kukułki wcinają takie gąsienice [shock] Muszę kiedys sprawdzić tą informację... :PP
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: beza » śr sie 01, 2007 1:43 pm

zobacz Cebulko co do mnie przyszło w odwiedziny :)
Obrazek

często też wchodzi do domu i wędruje po ścianie...
ale czy można to nazwać sprzymierzeńcem [?] [rol]
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: saginata » śr sie 01, 2007 2:01 pm

U mojej tesciowej pe³no tego w tytoniu-i nazywaj± to jêdza [haha]
saginata
 

Postautor: lucysia » śr sie 01, 2007 2:18 pm

U mnie w tamtym roku było pełno na marchewce gąsiennic pazia królowej.Nie miałam sumienia niszczyć i dobrze się stało.Nie wiedziałam co to jest a okazało się CUDO.Zniszczeń nie było wielkich.One się najadły i ja miałam marchew [lol]
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: cicho_borowska » czw sie 02, 2007 6:48 am

Te "jędze" w tym roku chyba obrodziły, bo i umnie ich sporo. A może to życie wraca na "hektary" moje, bo na wiosnę nie bylo nawet najmniejszego robaka na polu? [rol]
"Najtrudniejsze dzieło świata od łatwego trzeba rozpocząć, a największe dokonania od drobiazgów"
Lao Tsy
Awatar użytkownika
cicho_borowska
Weterani
 
Posty: 3355
Rejestracja: śr lip 18, 2007 12:36 pm

Postautor: tuurma » czw sie 02, 2007 6:00 pm

Jak chcecie przywabic motyle do swoich ogrodow, to polecam rosline o nazwie Liatra kłosowa (Liatris spicata zdaje sie). U mnie rosnie fioletowa i biala, dlugie rosnace do gory pedy (do 1m), na koncu pedu kwiatostan - takie jakby niteczki. Nie wyglada moze jakos super-pieknie (choc wcale nie jest tez brzydka), ale motyle i pszczolki siedza non-stop.

No i pytanie do cebulki: jak sie nazywa taki b. popularny motylek, u nas na niego mowia "Pawie oczko", a moj maz zna nazwe "pokrzywka". Kolor taki ceglasty z kolorowym pawim oczkiem na skrzydlach...
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: Cebulka » pt sie 03, 2007 9:18 am

W takim razie po Paziach czas na Rusałki... :)

Jest to bardzo różnorodna grupa motyli, należy do niej większość popularnych polskich motyli dziennych, a ich wspólną cechą jest uwsteczniona przednia para odnóży, a gąsienice są owłosione lub kolczaste. ;) Rusałki są też dość podobne do siebie kolorystycznie, czarno-pomarańczowe.

Wklejam parę najpopularniejszych:

RUSAŁKA PAWIK
Obrazek
gąsienica oraz poczwarka:
ObrazekObrazek

Wygląd i występowanie: Jest jednym z najpiękniej wybarwionych motyli. Nazwę swą zawdzięcza ubarwieniu skrzydeł, przypominających pawie pióra.
Motyla można spotkać praktycznie wszędzie, od pól przez ogrody a także w lasach i wilgotnych łąkach. Dorosły motyl zimuje w zacisznych miejscach takich jak dziuple, szopy , składy drewna.

Gąsienice: Gąsienice linieją 4 - 5 razy zanim się przepoczwarzą. Stadium poczwarki trwa od 14 do 18 dni. Żyją gromadnie, często tworzą oprzęd na wierzchołku liścia. Żerują na pokrzywach. Dorosłe osobniki odżywiają się nektarem kwiatowym. Długość życia rusałki pawik o ile uda jej sie przezimować szacuje się na około 10 miesięcy.


RUSAŁKA POKRZYWNIK - w moich okolicach najpopularniejszy :D
ObrazekObrazek
Wygląd : Skrzydła intensywnie zabarwione, czerwonoceglaste. Skrzydła przedniej pary mają liczne żółte i czarne plamy. Tylne, bliżej tułowia mają ciemną jednolitą barwę. Obrzeża skrzydeł są niebiesko-czarne z białymi plamkami.
Biotop : Jest motylem pospolitym. Można go spotkać na nasłonecznionych leśnych polanach, leśnych drogach, łąkach, w ogrodach oraz terenach ruderalnych.
Postać gąsienicy i larwy : Gąsienice są smukłe. Na przemian występują żółto-zielone (cieńsze) i czarne pasy wzdłuż boków ciała. Żerują w gromadzie na pokrzywie zwyczajnej.
Postać dorosła - imago : Rusałka pokrzywnik zimuje w jaskiniach, na poddaszach w piwnicach. W sprzyjających temperaturach zaczyna być aktywna w marcu. W ciągu roku wydaje od dwóch do trzech pokoleń.

RUSAŁKA OSETNIK
Obrazek
WOW! A teraz gąsienica - widzieliście kiedyś takiego potwora?!? :shock:
Obrazek

Wygląd: Rusałka osetnik (Vanessa cardui, syn. Cynthia cardui) - owad z rzędu motyli. Skrzydła o rozpiętości 55-60 mm, z wierzchu skrzydeł pomarańczowo-różowe z czarnym rysunkiem i białymi plamkami przy wierzchołkach przednich skrzydeł.

Występowanie: Owady dorosłe można spotkać w czerwcu (pokolenie wiosenne), a następnie od połowy lipca do końca września (pokolenie letnie). Imago żywi się nektarem kwiatów. Stożkowe jaja są składane przez samice na liściach roślin żywicielskich. Owad dorosły jest formą zimującą.Typowe biotopy tego motyla to tereny ruderalne, ogrody, miedze, ugory, przydroża. Rusałka osetnik unika lasów.

Gąsienice: Gąsienice żerują od czerwca do września. Podstawowymi roślinami żywicielskimi gąsienic są: ostrożeń, oset, popłoch i pokrzywa zwyczajna uzupełniającymi łopian, podbiał. Młode gąsienice budują kryjówki ze zwiniętych liści lub ukrywają się w oprzędach u nasady łodyg, starsze poruszają się swobodnie. Przepoczwarczenie następuje w pobliżu rośliny żywicielskiej.

RUSAŁKA ADMIRAŁ
Obrazek

Wygląd: Rusałka admirał (Vanessa atalanta) - motyl z rodziny rusałkowatych (Nymphalidae), obejmujący zasięgiem występowania Palearktykę oraz Amerykę Północną. Jeden z najpiękniejszych motyli polskich.Rozpiętość skrzydeł ok. 6 cm. Na przedniej parze czarnych skrzydeł widnieje czerwona, skośna przepaska, na tylnej czerwony pasek brzegowy. Spodnia strona skrzydeł ma brązowo-żółty wzór, co umożliwia motylowi dobre maskowanie się.

Występowanie: Rusałkę admirała obserwujemy od maja do października; wydaje 2 pokolenia. Preferuje otwarte przestrzenie np. ogrody, sady, brzegi lasów i parki. Gatunek ten należy do motyli wędrownych, które znalazły się w Europie Środkowej w wyniku wędrówki z południowego wschodu. Motyla tego spotykamy najczęściej na przejrzałych owocach opadłych z drzew, na kwitnących drzewach i innych kwiatach. Składa jaja na pokrzywach. Nowe pokolenie najczęściej wędruje na południe. Część osobników zimuje w Polsce.

Wynika z tych opisów jasny przekaz: CHROŃMY POKRZYWY [!] [!] [!]
Widziałam liatrę też u Basi - czy też jest pełna motyli? Bo na zdjęciu akurat nie było żadnego...
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: lucysia » pt sie 03, 2007 10:31 am

W tamtym roku na pokrzywach miałam gąsienniczki rusałki pawik. [lol] Niestety wraz z wytępieniem pokrzywy mniej mają miejsc do żerowania.Pocieszam się tym ,że u sąsiadki zatrzęsienie pokrzyw [lol]
Mimo to,że u mnie nie żerują to widzę ich pełno na kwiatach i w namiocie [!]
[tuli] Cudne te zdjęcia i informacje.Duża bużka Cebulko.
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: tuurma » pt sie 03, 2007 11:25 am

Dzieki Cebulko. To juz teraz wiem, ze u mnie rusalka pawik siedzi na liatrze :)
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: cicho_borowska » wt sie 14, 2007 8:09 am

"Najtrudniejsze dzieło świata od łatwego trzeba rozpocząć, a największe dokonania od drobiazgów"
Lao Tsy
Awatar użytkownika
cicho_borowska
Weterani
 
Posty: 3355
Rejestracja: śr lip 18, 2007 12:36 pm

Postautor: Cebulka » wt sie 14, 2007 9:55 am

cicho-borowska - dzięki, bardzo pouczający artykuł! :D
(jedynie ortografię to by mogli dopracowac ;)

Dojrzewa w mojej głowie pomysł posiadania jakiegoś kąta w ogrodzie z wkopanym ograniczeniem dla korzeni i posadzoną pokrzywą, jeżyną, może marchwią... [haha] Bo myślę że żywienie motyli nie jest większym problemem, natomiast trzeba postarac się o rośliny żywicielskie dla ich gąsienic.

Pomysł "domków dla motyli" do dla mnie całkowita nowośc [!]
Nie do końca jeszcze zgłębiłam, na jakiej zasadzie mają działac, ale jak ktoś ma ochotę oglądnąc to znalazłam już wzory w jakimś sklepie wysyłkowym:
http://www.butterfly-gifts.com/butterfly-house.html
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: lucysia » ndz paź 07, 2007 7:54 pm

chmary motyli na Marcinku od Niny:



Obrazek Obrazek
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: cicho_borowska » pn paź 08, 2007 6:44 am

Niedawno to samo działo się u mnie na astrach. Piękne :D
"Najtrudniejsze dzieło świata od łatwego trzeba rozpocząć, a największe dokonania od drobiazgów"
Lao Tsy
Awatar użytkownika
cicho_borowska
Weterani
 
Posty: 3355
Rejestracja: śr lip 18, 2007 12:36 pm

Postautor: Emmi » sob paź 13, 2007 6:36 pm

masz rację Cebulko podstawą sukcesu z motylami jest posadzenie odpowiednich dla nich roślin, ja w tej chwili nie pamietam jakie to są, bo jest ich sporo... na pierwym miejcu jest pokrzywa, potem nawłoć nie wiem czy każda, ja mam tą ,,pospolitą,, i jeszcze pare innych roślin i rzeczywiście motyli mam zatrzęsienie... przepiękne... naprawdę warto znaleść dla nich kawałek miejsca, na pewno się odwdzięczą swoim pięknem, czy czegoś nie zniszczą, to już nie wiem ;)
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: Cebulka » wt paź 16, 2007 10:16 am

Emmi pisze: czy czegoś nie zniszczą, to już nie wiem ;)


Gąsienice bielinków mogą "wrąbać" Ci kapustę, te od paziów zdaje się gustują w marchwi i koprze, ale poza tym to o ile pamiętam w menu znajdują się głównie jeżyny oraz pokrzywy... [haha]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: lucysia » sob paź 20, 2007 6:27 pm

Polowałam na rusałkę admirała co się dobierał do moich śliwek i upolowałam:

Obrazek Obrazek
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: Cebulka » ndz paź 21, 2007 8:53 am

Piękny, prawda?
Mnie się chyba nawet admirały bardziej podobają od pawików, bo pawiki mi się 'opatrzyły' [lol]

Ale na czym on właściwie siedzi? To kanna, czy masz ciemiężycę? [rol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: lucysia » ndz paź 21, 2007 8:05 pm

Canna i jej przekwitnięte kwiaty.Uciekał mi ze śliwek i "łapałam " go na cannach [lol]
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: Baś_22 » ndz lip 13, 2008 9:39 pm

Może nie taki piękny jak prezentowane wyżej ale... :)

Obrazek Obrazek
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: cicho_borowska » sob sie 02, 2008 9:45 am

Kamień taki duży, czy motyl taki malutki? Kto wie?

Obrazek
"Najtrudniejsze dzieło świata od łatwego trzeba rozpocząć, a największe dokonania od drobiazgów"
Lao Tsy
Awatar użytkownika
cicho_borowska
Weterani
 
Posty: 3355
Rejestracja: śr lip 18, 2007 12:36 pm

Postautor: beza » ndz sie 16, 2009 10:37 pm

To moje tegoroczne motyle ...
Jeszcze fruwał sobie biały, bielinek czy kapustnik jakoś tak się nazywa, ale nie dał się sfotografować ...
Tutaj rozpoznaję tylko Rusałkę Pokrzywnika i Rusałkę Pawika...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: beza » ndz sie 16, 2009 10:41 pm

Baś_22 pisze:
Obrazek Obrazek


A ten motylek rzadko już spotykany, można go spotkać tylko w niektórych rejonach Polski...
Kto zna nazwę tego motylka ?
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: Cebulka » pn sie 30, 2010 3:11 pm

Właśnie miałam wstawiac zdjęcie z myślą żeby zapytać czy ktoś może wie, co z tego wyrośnie co widzieliśmy ostatnio na spacerze u Magdziołka - ale przeglądnęłam zdjęcia wklejane wyżej i to są wypisz wymaluj gąsienice rusałki pawika [jupi]

Objadły całe zarośla pokrzywowe [shock]

Obrazek Obrazek
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Cebulka » wt paź 05, 2010 7:38 pm

Kolejny motylek do naszej kolekcji, zdjęcia z mojej działki z lipca, a rudbekie 'dostane' od Szelki [tuli]

Rusałka ceik
Popatrzcie na bok skrzydła - już wiecie, skąd nazwa? [lol]

Obrazek Obrazek Obrazek

Nie udało mi się go złapać z rozłożonymi skrzydłami więc zainteresowanych zapraszam do oglądnięcia np tu:
http://onaturzebezkomentarza.blox.pl/20 ... -ceik.html
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Andrzej » śr paź 06, 2010 6:03 pm

Cebulka pisze: Nie udało mi się go złapać z rozłożonymi skrzydłami (...)

Cebulko, piszesz i masz [lol] [lol] [lol]

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam - Andrzej
Andrzej
Administrator
 
Posty: 2088
Rejestracja: pt sty 26, 2007 9:01 am

Następna

Wróć do Fauna naszych ogrodów

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość