Zestawy roślin odstraszających szkodniki

Ta miła i ta mniej miła, czyli od norników i saren do motyli i ptaków przez krety i kuny

Zestawy roślin odstraszających szkodniki

Postautor: Baś_22 » wt lut 27, 2007 1:38 pm

Bawełnica korówka - nasturcja, lawenda, cząber ogrodowy. Szczególnie skuteczna kombinacja - róże z lawendą

Bielinek kapustnik - koper, szałwia, rozmaryn, tymianek, mięta pieprzowa, bylica, pomidory, seler. Szczególnie skuteczna kombinacja - róże kapusta z pomidorami, kapusta z selerem, kapusta z ziołami na brzegach zagonu

Mączlik szklarniowy - aksamitka, nasturcja, lawenda, bylica piołun

Mączniak prawdziwy - czosnek, szczypiorek. Szczególnie skuteczna kombinacja - kilka roślin czosnku pod drzewami, krzewami, truskawkami czy różami

Miodówka - aksamitka, nasturcja, lawenda, bylica piołun

Mrówki - lawenda, wrotycz pospolity, roszpunka. Szczególnie skuteczna kombinacja - róże z lawendą

Muchówki - bazylia, wrotycz pospolity, orzech włoski. Szczególnie skuteczna kombinacja - orzech włoski w miejscu wypoczynkowym.

Myszy, nornice, karczowniki - czosnek, szachownica cesarska, wilczomlecz, ułudka ostrzeń, nostrzyk, słonecznik, narcyzy . Szczególnie skuteczna kombinacja - nostrzyk w zasięgu korony drzewa, słoneczniki lub narcyzy na brzegach zagonów

Nicienie - aksamitka, nagietek lekarski. Szczególnie skuteczna kombinacja - wymienione obok rośliny jako okrywowe lub na brzegach zagonów

Pchełki ziemne - bylica piołun, mięta pieprzowa, sałata, kwitnące pędy janowca. Szczególnie skuteczna kombinacja - kapusta z sałatą,
siewki ogórka i janowiec

Połyśnica marchwianka - cebula, szałwia, rzeżucha. Szczególnie skuteczna kombinacja - marchew z cebulą lub rzeżuchą

Rdza porzeczkowo-wejmutkowa - bylica piołun. Szczególnie skuteczna kombinacja - bylica piołun z porzeczką czarną

Ślimaki - gorczyca, cebula, czosnek, nasturcja, szałwia, hyzop, tymianek

Śmietka cebulanka - marchew. Szczególnie skuteczna kombinacja - cebula z marchwią

Stonka ziemniaczana - chrzan pospolity, jasnota, wrotycz pospolity, aksamitka. Szczególnie skuteczna kombinacja - intensywnie pachnące odmiany aksamitek wśród ziemniaków
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zestawy roślin odstraszających szkodniki

Postautor: wac » ndz mar 04, 2007 5:44 pm

Baś_22 pisze:

1.[b]Muchówki
- bazylia, wrotycz pospolity, orzech włoski. Szczególnie skuteczna kombinacja - orzech włoski w miejscu wypoczynkowym.

2.Myszy, nornice, karczowniki - czosnek, szachownica cesarska, wilczomlecz, ułudka ostrzeń, nostrzyk, słonecznik, narcyzy . Szczególnie skuteczna kombinacja - nostrzyk w zasięgu korony drzewa, słoneczniki lub narcyzy na brzegach zagonów


[

Jeśli chodzi o punkt pierwszy to: orzech włoski nie ma wrogów ani szkodników, ale ma promieniowanie dodatnie i odlatego jest niewskazane, a wręcz szkodliwe dla człowieka przebywanie w bliskości tego drzewa.
punkt drugi to dodałbym jeszcze gorczycę, która odstrasza również krety. [wac]
Ostatnio zmieniony ndz mar 11, 2007 11:38 am przez wac, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Re: Zestawy roślin odstraszających szkodniki

Postautor: Andrzej » pn mar 05, 2007 8:53 am

wac pisze:orzech włoski nie ma wrogów ani szkodników

Niestety Wac, orzech włoski ma wrogów :(
W ubiegłym roku, w pełni lata zauważyłem niewielkie białe larwy które zwijały w rulon młode listki na wierzchołkach pędów. Uszkadzały też powierzchnię młodych, zielonych jeszcze, przyrostów.
Co ciekawe, nie było ich na zwykłym orzechu a zaatakowały jedynie ten który szczepiłem dwa lata temu (daje orzechy wielkości małej pięści, mając przy tym skorupkę grubości żyletki :D).

Jeśli w tym roku owe paskudztwa ponownie się pojawią, to spróbuję rozszyfrować ich nazwę.
Pozdrawiam - Andrzej
Andrzej
Administrator
 
Posty: 2088
Rejestracja: pt sty 26, 2007 9:01 am

Re: Zestawy roślin odstraszających szkodniki

Postautor: wac » pn mar 05, 2007 9:08 am

Andrzej pisze:
wac pisze:orzech włoski nie ma wrogów ani szkodników

Niestety Wac, orzech włoski ma wrogów :(

To znaczy - Andrzej masz nowego wroga, ale chyba przyznasz, że na orzechu żaden ptaszek nie zbuduje gniazdka, raczej ja się z tym nie spotkałem. [wac]
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Re: Zestawy ro¶lin odstraszaj±cych szkodniki

Postautor: Suntree » czw mar 13, 2008 10:47 pm

[quote:ef6f2e356d="wac"]
Je¶li chodzi o punkt pierwszy to: orzech w³oski nie ma wrogów ani szkodników, ale ma promieniowanie dodatnie i odlatego jest niewskazane, a wrêcz szkodliwe dla cz³owieka przebywanie w blisko¶ci tego drzewa.
punkt drugi to doda³bym jeszcze gorczycê, która odstrasza równie¿ krety. [wac][/quote:ef6f2e356d]

Ciekawe z tym orzechem, bo ja go bardzo lubiê i nie zauwa¿y³am jak dot±d negatywnego oddzia³ywania, a wrêcz przeciwnie :) Masz mo¿e [b:ef6f2e356d]wac [/b:ef6f2e356d]jakie¶ dodatkowe informacje na ten temat? bêdê wdziêczna [kwiatka]
Suntree
 

Postautor: magdziołek » pt mar 14, 2008 9:06 am

Wac, moja altanka stoi w cieniu orzecha włoskiego :( , czy to naprawdę bardzo szkodliwe? Altanki nie przeniosę a orzecha żal byłoby wyciąć ... . :?
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: Cebulka » pt mar 14, 2008 8:26 pm

W Wikipedii na ten temat można wyczytać:

"Rzekoma szkodliwość orzecha włoskiego [edytuj]

W polskiej literaturze i w zbiorowej świadomości ogrodników wciąż pokutuje opinia o rzekomo szkodliwym wpływie orzecha włoskiego na inne rosnące w pobliżu niego rośliny. W rzeczywistości szkodliwe działanie wykazuje zupełnie inny gatunek orzecha, mianowicie orzech czarny (Juglans nigra L.) Wydzielana przez korzenie tej rośliny substancja o nazwie juglon (C10H6O3) wywiera niekorzystny wpływ na wiele roślin uprawnych i ozdobnych, powodując spowolnienie ich wzrostu lub nawet obumieranie. Strefa wydzielania tej substancji może rozciągać się w promieniu do kilkudziesięciu metrów. Wrażliwość na juglon wykazują także zwierzęta, np. konie reagują alergicznie na łuski i trociny z drewna orzecha czarnego, używane do ściółkowania podłoża w stajniach. Pewne ilości juglonu zawierają także łupiny, kora i liście, budzi to zatem wątpliwości odnośnie możliwości kompostowania tych odpadów.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Stanowym Ohio (USA) dowiodły, że "liście orzecha [czarnego] mogą być kompostowane, ponieważ toksyna ulega rozkładowi w kontakcie z powietrzem, wodą i bakteriami. Efekt toksyczny zanika w ciągu dwóch do czterech tygodni. W glebie rozkład może trwać do dwóch miesięcy. Liście czarnego orzecha mogą być kompostowane osobno, a uzyskany kompost można przetestować na zawartość toksyny przez posadzenie pomidorów [które wykazują dużą wrażliwość na juglon]".

Należy podkreślić, że najpowszechniej występujący w Polsce orzech włoski nie wydziela juglonu w ilości wystarczającej do spowodowania jakichkolwiek zmian w otoczeniu i jest całkowicie bezpieczny dla roślin i zwierząt. Jego liście można zatem kompostować, a wpływ takiego kompostu dla własnego spokoju warto sprawdzić na sadzonkach roślin wrażliwych na juglon, np. pomidorów. Wyjątkiem może być orzech włoski sadzony na podkładce z orzecha czarnego, jednak sadzonek takich prawdopodobnie się już nie wytwarza."
[rol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Onaela » sob mar 15, 2008 12:08 am

a skoro o orzechu mowa ;)
Mam zamiar wyciąc jeden z 3 grubych konarów mojego niezbyt szlachetnego orzecha ;) ,ale słyszałam,ze to jest ryzykowna sprawa,bo ponoc drzewo strasznie płacze i moze to bardzo odchorować,czy nawet uschnac.Wiecie coś na ten temat?
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: magdziołek » sob mar 15, 2008 8:41 am

Onaelu, kupując dom, zastaliśmy w ogrodzie piękny włoski orzech.... . Ponieważ miał bardzo dużo odrostów od pnia i one wrastały w siatkę ogrodzienia, musieliśmy go ostro przyciąć. Zostawiliśmy tylko dwa główne pnie i od tego zabiegu, już 6 lat orzech cieszy się dobrym "zdrowiem". W tym roku chcemy wyciąć też jeden pień i zostawić ostatecznie jeden, prosty i najzdrowszy.
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: Suntree » sob mar 15, 2008 12:14 pm

Dziêkujê [b:1e0d5713e5]Cebulko[/b:1e0d5713e5] za te informacje :*
A wiêc chodzi o podk³adki, a nie samego Orzecha W³oskiego, a wla¶ciwie Wo³oskiego, bo taka jest jego oryginalna nazwa :) Sama kocham drzewa mi³o¶ci± przeogromn± i zajmujê siê nimi od strony energetycznej, a Orzech nie do¶æ, ¿e jest przepiêknym drzewem, rodz±cym smaczne i bardzo zdrowe owoce to jeszcze potrafi nas wesprzeæ swoj± energi± w potrzebie, np. wzmacnia nasze si³y i wiarê w siebie, a tak¿e poczucie w³asnej to¿samo¶ci.. Sama w³a¶nie planujê zasadzenie Orzecha na skraju naszej dzia³ki. Ma byæ kim¶ w rodzaju stra¿nika naszego siedliska:)

Co do przycinania drzewek to je¿eli jest to naprawdê konieczne to doradzam przycinanie kilka dni przed nowiem, a najlepiej w dniu nowiu. Ze wszech miar nale¿y natomiast unikaæ tej czynno¶ci w okolicy pe³ni, a za ¿adne skarby w sam± pe³niê. Drzewko przyciête w nowiu mniej siê wykrwawia i takie przycinanie jest dla niego najbezpieczniejsze. Nów jest generalnie dniem, który s³u¿y oczyszczaniu i pozbywaniu siê tego co ju¿ nam nie s³u¿y :)
Suntree
 

Postautor: cicho_borowska » sob mar 15, 2008 12:49 pm

Suntree, bardzo podoba się mi, energetyczne podejście do roślin. Pisz o tym jak najwięcej. [tuli]
"Najtrudniejsze dzieło świata od łatwego trzeba rozpocząć, a największe dokonania od drobiazgów"
Lao Tsy
Awatar użytkownika
cicho_borowska
Weterani
 
Posty: 3355
Rejestracja: śr lip 18, 2007 12:36 pm

Postautor: Onaela » sob mar 15, 2008 11:26 pm

Dzięki Magdziołku-pocieszyłaś mnie :)
No właśnie,ktoś,kiedys podawał gdzieś ;) linka o działaniu drzew na nasze zdrowie [?] Chyba Ty Borosiu?? Ale to należałoby jakiś nowy temacik założyc może?
Jakoś słowo "energetyczny" kojarzy mi się z roslinami uprawianymi na opał :? (wierzba energetyczna,niskant energetyczny...)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Re: Zestawy roślin odstraszających szkodniki

Postautor: Emmi » pt mar 01, 2013 12:01 pm

Z różnych źródeł docierają do mnie informacje, że czosnek posadzony w rabatach odstrasza krety, nornice... w tym roku zamierzam to przetestować.
Przyglądam się ozodnym i nawet kwitną w różnych porach i mają różne te kolory i formy kwiatów ... ten tzw. bułgarski jest śliczny
http://www.ogrodniczka.pl/rosliny/rosli ... arski.html
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy


Wróć do Fauna naszych ogrodów

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości