Kwiaty łąk, pól i lasów - fioletowe i różowe

Łąki, pola, lasy, bagienka... - jak się to nazywa i czy można to przynieść do własnego ogrodu?

Kwiaty łąk, pól i lasów - fioletowe i różowe

Postautor: Cebulka » śr sie 01, 2007 1:08 pm

Czasem trudno rozróżnić od siebie te dwa kolory w przypadku roślin, ciemny róż bardzo łatwo przechodzi w fiolet - taki czarcikęs czy krwawnica...

A tu też można różne łąkowe pospolite fioletowości pooglądac:
http://kris1304.ovh.org/kwiaty/fioletowy.htm

[roza]
Ostatnio zmieniony sob sie 11, 2007 11:12 pm przez Cebulka, łącznie zmieniany 1 raz
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Cebulka » pt sie 03, 2007 2:10 pm

Miodunka ćma (Pulmonaria obscura)
Obrazek Obrazek Obrazek
– gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny ogórecznikowatych. Pospolita na całym terenie Polski. Gatunek rodzimy.

Charakterystyka: Łodyga - Wzniesiona, pojedyncza, lub słabo rozgałęziająca się, kanciasta i cała silnie, gruczołowato owłosiona. Wysokość 20-30 cm.
Liście - Przy pomocy liści najłatwiej odróżnić ją od podobnego gatunku – miodunki plamistej. Liście są bez plam, lub z nieznacznymi, jasnozielonymi. Liście łodygowe lancetowatego kształtu, dolne na krótkich ogonkach, górne siedzące. Górna powierzchnia wszystkich liści pokryta szorstkimi długimi szczecinkami, pomiędzy którymi znajdują się krótsze brodawki i nieliczne gruczoły.
Kwiaty - Promieniste, dwubarwne; młode kwiaty są różowoczerwone, starsze czerwonofioloetowe. Wyrastają na krótkich, silnie gruczołowato owłosionych szypułkach, tworząc na szczycie łodygi stosunkowo gęsty kwiatostan. Kwitnie wczesną wiosną – od marca do maja. Kwiaty zapylane przez błonkówki. Roślina posiada podwójne zabezpieczenie przed niekorzystnym dla niej samozapyleniem - różnosłupkowość i samopłonność. Część kwiatów ma mianowicie słupki wyższe od pręcików, część kwiatów odwrotnie.
Kłącze - Silnie rozgałęzione, prawie czarne.
Biotop, wymagania : Lasy liściaste, zarośla (zwłaszcza nadrzeczne). Jeden z naszych gatunków zakwitających i rozwijających liście wczesną wiosną, jeszcze przed rozwinięciem liści przez drzewa, pod którymi rośnie. Najczęściej rośnie na glebach próchniczych, dobrze przewietrzanych. Jest cieniolubnym hemikryptofitem. ( Hemikryptofity (gr. hemi = pół, kryptos = schowany, phyton = ukryty), rośliny naziemnopączkowe – rośliny, których pączki, za pomocą których roślina odnawia się, znajdują się tuż przy powierzchni ziemi (albo zaraz na niej, albo tuż pod nią). Hemikryptofizm jest przystosowaniem do przetrwania zimy. Są to rośliny, których pędy obumierają przed zimą. Zimę przetrzymują pączki chronione przed przemarznięciem przez warstwę ściółki, obumarłych i żywych liści, glebę)


Oraz jej kuzynka o ozdobnych liściach i medycznych właściwościach:

Miodunka plamista (Pulmanoria officinalis)
ObrazekObrazek
Roślina z rodziny szorstkolistnych występująca w Europie Środkowej i Południowej. W Polsce występuje w cienistych, wilgotnych lasach i zaroślach Pomorza Zachodniego i Wielkopolski, na żyznych glebach o podłożu wapiennym.

Miodunka plamista posiada cienkie pełzające kłącza, dzięki którym tworzy kępy. Posiada do 30 centymetrów wysokie kanciaste łodygi, słabo ulistnione, rozgałęzione. Liście odziomkowe, duże, sercowato-jajowate, łodygowe, siedzące, naprzemianległe, z białymi plamkami. Kwiaty na szczytach pędów o rurkowatym kielichu i lejkowatej pięciopłatkowej koronie początkowo czerwonej, potem zmieniającej się w niebieską. Na jednej roślinie występują kwiaty o różnych barwach (czerwonej, przejściowej - różowej, niebieskiej). Owocem jest jajowata rozłupka. Cała roślina jest pokryta włoskami. Miodunka kwitnie w marcu i kwietniu.

Surowcem zielarskim są liście odziomkowe i pędy z rozkwitającymi kwiatami. Ziele zawiera krzemionkę, garbniki, alantoinę, saponiny, flawonoidy, śluzy, kwasy organiczne i sole mineralne. W medycynie ludowej od dawna stosowano miodunkę w leczeniu chorób płuc oraz czerwonki. Preparaty z miodunki zapobiegają stanom zapalnym błony śluzowej i powodują jej regenerację.

Miodunka plamista, inaczej zwana zielem płucnym, jest rośliną wieloletnią osiągającą wysokość do 30cm. Miodunka plamista ma szerokie, owalne podstawowe liście, mniejsze liście górne sa nakrapiane białymi kropkami. Kwiaty tego zioła, zebrane w grona, są koloru różowo-purpurowego. Średniowieczne źrodła utrzymywały, że wygląd zioła (liście przypominają tkankę płucną) wskazywał na chorobę, którą leczył. Dlatego też miodunka plamista była stosowana z pozytywnym skutkiem w leczeniu problemów związanych z płucami. Herbatki sporządzane z tego zioła były dobrodziejstwem w przypadkach chronicznych zapaleń oskrzeli.

SUROWCE LECZNICZE
Liście.

ZASTOSOWANIE
Dzięki wysokiej zawartości kleju roślinnego (śluzu), miodunka plamista jest szczególnie pożytecznym ziołem w leczeniu chorób płucnych, a w szczególności jest efektywnym środkiem w przypadkach chronicznego zapalenia oskrzeli. Miodunkę plamistą łączy się dobrze z innymi ziołami, np. z podbiałem na chroniczny kaszel, między innymi też na koklusz, oraz może być równie dobrze stosowana przy astmie. Miodunka plamista może być również używana jako sposób na chore gardło, jak i na przekrwienia (zastój krwi). W przeszłości miodunka plamista była stosowana na kaszel z krwią powstała z infekcji guzkowatych. Liście miodunki plamistej dzięki ściągającym właściwościom znalazły zastosowanie zewnętrzne przy tamowaniu krwawień.Liście miodunki plamistej są zbierane późną wiosną.

DAWKOWANIE
Napar: zalać 1 - 2 łyżeczki suszonego zioła gotującą wodą i zostawić na 10-15 minut do zaparzenia. Pić napar z miodunki plamistej trzy razy dziennie.
Nalewka: [lol] [lol] Można brać 1 - 4ml nalewki z miodunki plamistej trzy razy dziennie.

Oraz jeszcze o miodunkach:
rozmnażanie : łatwo rozmnaża się z nasion, które mogą być roznoszone po ogrodzie przez mrówki, latem można również mnożyć przez podział 2- do 3-letnich kępek, okres kwitnienia (w następnym roku): marzec do maj,
stanowisko : półcieniste, gleba wilgotna i próchnicza, ze względu na podatność rośliny na mączniaka, powinna rosnąć w miejscu o dobrej cyrkulacji powietrza,
mrozoodporność: duża, może być uprawiana w całej Polsce,

Wynika z tego Bezo, że jeśli to faktycznie miodunke przyniosłas sobie do ogrodu to była to dobra intuicja :D Kwitnie wczesną wiosną, później zostaną po niej ładne liście, chroniona nie jest - słowem cudo ;)
Z tej ostatniej informacji wynika, że nadziemne pędy całkowicie znikną na zimę, ale nie ma się co martwić, bo odrośnie z jakiś tam pączków czy pędów [haha]
Ostatnio zmieniony pn sie 06, 2007 11:39 am przez Cebulka, łącznie zmieniany 1 raz
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: beza » pt sie 03, 2007 4:36 pm

Super temat Cebulko :D :D :D
Zawsze chciałam poznać rośliny które często mijam przy drogach czy na łąkach i niby mówi się że to aaaa tam takie pospolite
ale niech ktoś poda ich nazwę... to dopiero sztuka :? ;)

Ucieszyłaś mnie tą Miodunką bo to jest przynajmniej bylinka, chociaż Niezapominajka też nie jest zła :D
zastanawiam się tylko jeszcze nad nazwą miodunka czy ona ma coś wspólnego z miodem... może jest bardzo miododajna :D
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: Badja » pt sie 03, 2007 8:38 pm

Miodunki znam z dzieciństwa, chyba ich nazwa jest od tego, że każdy kwiatuszek - dzwoneczek, w dnie kielicha ma taką słodką miodową substancję, nie wiem jak ona się nazywa.
Badja [slonce]
Awatar użytkownika
Badja
Weterani
 
Posty: 304
Rejestracja: pn lut 26, 2007 11:26 am

Postautor: Emmi » śr sie 08, 2007 12:55 pm

Jak zwykle będąc na działce znalazłam pare cudeniek, ale niestety brak czasu i pośpiech spowodował, że mogę na razie wkleić jedną roślinkę, bo pozostałe zdjęcia nie wyszły.
Ta roślina ma tak z metr wysokości, zdjęcie z przed dwóch dni, czyli kwiatnie teraz. Może na zdjęciu wygląda mało okazale, ale w naturze, wygląda przepięknie :) Nie wiem jak się nazywa.

Obrazek
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: beza » śr sie 08, 2007 1:45 pm

Oooo!!! właśnie :D ja też to widzę po drodze na takich mokrych łąkach i też chcę znać nazwę bo mi się bardzo podoba :P
kto nas poratuje [?]
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: Cebulka » śr sie 08, 2007 8:23 pm

Ja tak tylko wpadam na sekundę ale nie mogłam nie odpowiedziec :D

Roślinka ze zdjęcia Emmi to najprawdopodobniej (99% ;) ) Wierzbownica kosmata (Epilobium hirsutum)

Bylinka, rozmnażająca się przez rozłogi, ale chyba do opanowania ;)
Kwitnie czerwiec-sierpień, ma między 60 a 150cm, zasiedla rowy, brzegi wód, wilgotne zarośla; jest dośc częsta na niżu, rzadsza w górach.

Ciekawostki: Nasiona różnych gatunków wierzbownicy mają bardzo długi puch, nie nadający się jednak do przędzenia. Czasem używano go do sporządzania knotów. Dawniej sadzono wierzbownicę kosmatą jako roślinę ozdobną w ogródkach wiejskich.
Obrazek
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Badja » śr sie 08, 2007 8:30 pm

Hmmm, to bardzo fajna roślinka
Badja [slonce]
Awatar użytkownika
Badja
Weterani
 
Posty: 304
Rejestracja: pn lut 26, 2007 11:26 am

Postautor: Cebulka » śr sie 08, 2007 8:31 pm

A jeszcze fajniejsza jest Wierzbówka kiprzyca... [devil]
Ale to w następnym odcinku telenoweli [haha]

[roza]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Emmi » śr sie 08, 2007 10:44 pm

Cebulka :D
wielkie dzięki! Ja tu będę wstawiała moje zdobycze, bo na szczęście w mojej okolicy jest sporo łąk, więc mam co fotografować :) Ale komentować będę na tym ogólnym ,,Niby brzydsze...,, co by nie powstały dwa tematyczne tematy, a ten potraktuję jako encyklopedię, czy informator :)
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: Cebulka » czw sie 09, 2007 11:18 am

Dobrze - bo jak by się tu rozkręciła dyskusja to by nam zdjęcia i opisy kwiatów zniknęły wśród tego wszystkiego :D

Czy "Niby brzydsze..." zostawiamy tam gdzie są w końcu czy przenosimy tu do działu?

[roza]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Emmi » pt sie 10, 2007 4:56 pm

Obrazek
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: Cebulka » sob sie 11, 2007 10:04 pm

Emmi - wiesz, jest problem :/
Wiem, że przedtem zidentyfikowałam ta roślinkę jako groszek bulwiasty, ale teraz mam wątpliwości...
Sprawdziłam w książce oraz na tej stronie ( http://www.atlas-roslin.pl/skorowidzpl.htm ) wszystkie dotępne gatunki groszków dzikich oraz wyki (bo też mam takie podejrzenia) ale albo nie zgadza się do końca kielich, a do większości groszków nie zgadzają się liście... :(
Groszek bulwiasty ma identyczne kwiaty, ale niestety inne jednak liście niż na Twoim zdjęciu :?
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Cebulka » ndz sie 12, 2007 12:17 am

Trochę późno już, ale obiecałam, a właśnie zaczyna się okres jej kwitnienia... Jest piękna, zwłaszcza w Tatrach ;)

WIERZBÓWKA KIPRZYCA

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Wierzbówka kiprzyca (Chamaenerion angustifolium), przez wielu botaników klasyfikowana jako wierzbownica kiprzyca (Epilobium angustifolium L.) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny wiesiołkowatych. Ma zasięg okołobiegunowy, występuje w Ameryce Północnej, Azji i w Europie. W Polsce jest rośliną pospolitą zarówno na niżu, jak i w górach.

Łodyga : Z kłącza wyrastają liczne łodygi o wysokości 50-150 cm (w sprzyjających warunkach nawet 2 m). Są one prosto wzniesione, obłe, pojedyncze lub rozgałęzione, nagie i często czerwono zabarwione.
Kwiaty : Wyrastają w szczytowym gronie, mają średnicę 2-4 cm. Płatki korony różowoczerwone z lekkim fioletowym odcieniem, szerokie, płytko wycięte na szczycie lub ucięte. Kwitnie od lipca do sierpnia, kwiaty przedprątne, zapylane przez błonkówki. Roślina miododajna. Kwiaty zakwitają stopniowo od dołu ku górze łodygi.
Owoc : Bardzo krótko owłosiona, równowąska torebka o klapach skręcających się przy otwarciu. Nasiona bardzo liczne, gładkie, z białym puchem, rozsiewane przez wiatr.
Część podziemna : Roślina posiada krótkie, czołgające się kłącze, które wytwarza liczne, mięsiste rozłogi z wydłużonymi międzywęźlami. Okryte jest mięsistymi, białymi, skrętolegle ustawionymi łuskami.
Biotop, wymagania : Lasy, głównie iglaste, skraje lasów, polany, przydroża, rowy, łąki. Często tworzy duże i niemal jednogatunkowe łany. Roślina wskaźnikowa gleb próchnicznych, azotolubna. Hemikryptofit. W górach występuje aż po piętro kosówki, na niektórych halach tatrzańskich tworzy duże łany. Rośnie zarówno na podłożu granitowym, jak i na wapieniu.

Ciekawostki : Polska nazwa gatunkowa pochodzi od liści wierzbówki, które podobne są do liści wierzby. Łacińska nazwa gatunkowa wskazuje na podobieństwo rośliny do oleandra (gr. chamai = niski, nerion = oleander) Dawniej uważano wierzbówkę za roślinę leczniczą. Zwierzęta nie jedzą wierzbówki. Z liści przyrządzano dawniej namiastkę herbaty. Właśnie u wierzbówki kiprzycy botanik Sprengel odkrył w 1790r. zjawisko obcopylności roślin.

Czy przynosic do ogrodu? Można chyba spróbowac - roślina rozprzestrzenia się przez kłącza, ale posadzona na uboczy nie powinna byc problemem. Z tym że najlepiej wygląda kiedy jest jej odpowiednio dużo w grupie ;)

A tak właśnie teraz na przełomie lipca i sierpnia wygląda Dolina Gąsienicowa...: Nic, tylko jechac! :D
Obrazek
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: koliberek » czw wrz 06, 2007 6:58 am

no to ja tez mam okazje pokazac wam wreszcie jakieś ładne fotki (nie mojego autorstwa). Zdjęcia zrobiła moja koleżanka gdzieś w Wielkopolsce :) Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: saginata » czw wrz 06, 2007 7:42 am

Cudowne!Cudowne!Cudowne! [shock] [shock] [shock]
saginata
 

Postautor: beza » czw wrz 06, 2007 11:41 am

OOooo... Koliberku :D ale piękne wrzosowiska :P
Napewno naszej Gaji się spodoba ta pasieka :P widać że ktoś miodzik wrzosowy produkuje :)

To chyba tak powoli przymierzasz się do swoich wrzosowisk przy domu :D
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: koliberek » czw wrz 06, 2007 11:43 am

A jakże bezo, a jakże :)
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: Anamaria » czw wrz 06, 2007 10:15 pm

Ależ cudne te wrzosy. Piękne zdjęcia!
Znam takie wrzosowiska w Mazowieckim Parku Kajobrazowym niedaleko mojej działki, jeszcze w tym roku tam nie byłam... Pewnie jest tak samo.
Awatar użytkownika
Anamaria
Weterani
 
Posty: 3178
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 2:36 pm

Postautor: cicho_borowska » pt wrz 07, 2007 7:25 am

Piekne wrzosy, piękne. Coś u mnie same urosnąć nie chcą [rol]
Ale wierzbownica kosmata sama urosła :D
Może wrzosy przyjdą [rol]
"Najtrudniejsze dzieło świata od łatwego trzeba rozpocząć, a największe dokonania od drobiazgów"
Lao Tsy
Awatar użytkownika
cicho_borowska
Weterani
 
Posty: 3355
Rejestracja: śr lip 18, 2007 12:36 pm

flora Polski

Postautor: zomarel » śr lut 27, 2008 2:35 am

[lol] Wczoraj podczas spaceru z psem znalazłam dziko rosnace i co ciekawe, kwitnące o tej porze roku fiołki.Przeszmuglowałam część z nich do ogródka i mam nadzieję,ze przyjma się.Teraz rosną sobie pod drzewkiem i jest jeszcze bardziej wiosennie. [slonce]
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Postautor: Sz_elka » sob lut 21, 2009 9:40 am

A to podobną są dzikie storczyki, niestety już przekwitające - zdjęcie zrobione 27 kwietnia 2008r. w leśnych wąwozach niedaleko Zawiercia w Jurze Krakowsko - Częstochowskiej Obrazek Obrazek
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: Andrzej » sob lut 21, 2009 1:30 pm

Łauuu...!!!
Brawo Sz_elko [brawo]
Wypatrzeć storczyka jest trudniej niż znaleźć kilogramowego prawdziwka [shock]
Pozdrawiam - Andrzej
Andrzej
Administrator
 
Posty: 2088
Rejestracja: pt sty 26, 2007 9:01 am

Postautor: Sz_elka » sob lut 21, 2009 9:04 pm

Było ich więcej, tylko ich uroda dawno już przebrzmiała! [lol] Obrazek
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: Cebulka » sob mar 07, 2009 9:24 pm

Hmm... Myślisz Szeluś że to storczyk? Wydaje mi się że nie :?

Myślę że jest to coś jeszcze rzadszego...
Kombinowałam z korzeniówką - ale Google wynajdują tylko białe...

W każdym razie uważam, że jest to jakaś inna roślina która nie wytwarza chlorofilu a żyje dzięki symbiozie ze strzępkami grzybni.
Nie sądzę, żeby jakiś storczyk kwitł, nie wytworzywszy wcześniej żadnych liści do wyżywienia kwiatów... [skrob]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Cebulka » sob mar 07, 2009 9:35 pm

Kocham Google [serce] [lol]
To niewiarygodne - ten nieograniczony dostęp do informacji... [strach]

Szelko - twoja roślinka to łuskiewnik różowy [jupi]
http://www.eko.org.pl/lkp/kartoteka/poszuk_lathrea.html

A swoją drogą faktycznie jest storczyk, który również jest rośliną żyjącą w porozumieniu z grzybami :) Storczyk gnieźnik. Jednak jego pojedyncze kwiatki są jakby miniaturkami znanych nam kształtów kwiatu storczyka [tuli]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Anamaria » ndz mar 08, 2009 11:03 am

Cebulko, czapki z głów przed Twoją dociekliwością [super]
Awatar użytkownika
Anamaria
Weterani
 
Posty: 3178
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 2:36 pm

Postautor: tomicron » ndz mar 08, 2009 10:32 pm

Cebulko, wielki szacun [prosi]
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Postautor: Cebulka » pn mar 09, 2009 6:30 am

[oops]
Ja po prostu lubię wiedzieć [haha] Najlepiej wszystko [devil]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: belva » pn mar 09, 2009 4:19 pm

Cebulka pisze:[oops]
Ja po prostu lubię wiedzieć [haha] Najlepiej wszystko [devil]



[brawo]

Cebulko jestes nasza botaniczna encyklopedia
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Postautor: Alcyk » wt mar 17, 2009 10:20 am

Wiosną ubiegłego roku zaciekawiła mnie taka roślinka:
Obrazek
Jeśli dobrze sprawdziłam jest to kokorycz pełna. Porasta całe wzgórze zamkowe w Smoleniu.
Pozdrawiam
Alicja

Úsměv trvá chvilku, ale někdy se na něj vzpomíná celý život.
Awatar użytkownika
Alcyk
Weterani
 
Posty: 433
Rejestracja: pt sie 22, 2008 9:37 am

Postautor: Jedynka » wt mar 17, 2009 5:44 pm

Alcyk, czy ona nie potrzebuje uratowania ???? [wink]
Kto zezar Harnasia ?!!!!!!!
Awatar użytkownika
Jedynka
Weterani
 
Posty: 1393
Rejestracja: sob mar 01, 2008 8:12 pm

Następna

Wróć do Flora Polski

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron