Kwiaty łąk, pół i lasów - żółte

Łąki, pola, lasy, bagienka... - jak się to nazywa i czy można to przynieść do własnego ogrodu?

Postautor: Cebulka » czw mar 26, 2009 8:54 am

Widzę tylko jedną opcję - musisz postarac się o lekarskiego i posadzić go obok [lol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Tadek » czw mar 26, 2009 9:03 am

Nawłoć Kanadyjska rośnie u mnie na ośedlu za garażami
Zapraszam do mojej winnicy
http://gorskawinnica.blogspot.com
Awatar użytkownika
Tadek
Weterani
 
Posty: 382
Rejestracja: sob mar 21, 2009 11:43 am

Postautor: kra1013 » śr cze 09, 2010 7:42 pm

amita pisze:Ale ładna roślinka.Ktoś wie jak się nazywa?

Napisała pod http://ekotopik.mojeforum.net/temat-vt316.html
Chodzi o tę:
Obrazek
Wtedy, jesienią ubiegłego roku podejrzewałem, że jest to któryś ze szczawików. Pamiętałem, że takie wyrastały mnie w starych doniczkach. Kwitły na żółto, jak teraz ta z tej donicy „oleandra zapomnianego” w garażu, gdzie tym razem, tej zimy, temperatura spadła znacznie poniżej owych -5 st. C.
Sądzę, że jest to szczawik żółty – Oxalis europea, który jak jego nazwa łacińska sama wskazuje pochodzi z Ameryki Północnej, a w Europie zadomowił się do tego stopnia, że stał się chwastem (biorę pod uwagę też szczawik rożkowy) - http://cyklamen.blox.pl/2008/11/Inne-szczawiki.html
Mój tak wygląda:
Obrazek Obrazek Obrazek
Ma też cechy rożkowego, choćby ta płożącość, ale ja sądzę, że jednak to jest ten żółty.

Co rośnie tam w żwirowni, już od dawna mnie nurtowało. Najpierw był śnieg. Polazłem tam z szuflą do śniegu, ale gdy zobaczyłem, ze jest jego grubo ponad 2 m. ( to jest żwirownia, czyli „dziura w ziemi” w którą wiatr co rusz napychał kolejne warstwy śniegu ), to się jednak poddałem. Cały czas sądziłem, że to zwykła koniczyna biała. Później, już wiosną, ta właśnie mnie „w łapska wpadła” i musiałem ją wykluczyć, bo koniczyna biała co prawda może mieć listki bordowe, ale te wyglądają tak:
Obrazek

W końcu (ze trzy tygodnie temu) wybrałem się i zobaczyłem, że to coś na żółto kwitnie:
Obrazek Obrazek
Teraz może łatwiej to zidentyfikować. Nostrzyk żółty ma kwiatostany wydłużone…
Często mówię, że na strychu mam książki, że jak pójdę tam, to znajdę…
Bujda kra1013! Ty to „komunista” jesteś i potrafisz tylko obiecywać świetlaną przyszłość! A na strychu, to masz tylko wiecznie bałagan!
A może Wy wiecie?

Wspaniałe są te wyprawy do tej żwirowni. Niedługo jej już nie będzie. Gmina domaga się jej likwidacji!
A to brak zezwolenia na tę kopalinę, więc górnictwo (naprawdę takie słowa padają ). Rozmawiałem z właścicielem, a ten mówi mnie, że tu chodzi o to, by żwir kupować w mieście… Może przesadza, a może w gminie jest dobrze wtedy, gdy nic się nie robi?
Taki region. Rano pojechać do pracy do pobliskiego miasta, a za zarobione „miejskie” pieniądze nabyć w tymże mieście żwir ze wsi. Wieczorkiem wrócić do domu, przespać się i rankiem do miasta… Na straży tego „opętania” stoi właśnie wiejska gmina, bo podatki od nieruchomości wystarczają na prowadzenie działalności administracyjnej, a więc ich płace… A reszta się nie liczy…
A ta „dziura w ziemi” jest ciekawa. Nikt tu śmieci nie wyrzuca. Miejscami dokopano się do wody, więc jest „kałuża” i „przyciąga” przyrodę, są te skamieniałości o których pisałem i zawsze coś ciekawego można tu spotkać! A to futrzaka swym deseniem niezwykłego (wrzucę do zagadek), a to owady (za „podglądanie”), „zębatą” mrówką bez kagańca cię poszczują. A to inne kwiatki i rośliny.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Jest tu jakiś też spokój… Przynajmniej w niedzielę.
I co? Przyjadą spychacze, wyrównają i te same pospolite „chwasty”, lecz już bez tej „brawurowej” oprawy wyrosną… I to będą prawdziwe chwasty!

Jeszcze powrót pobliską łączką z polskimi storczykami szerokolistnymi (kwitną różowo):
Obrazek
Jeszcze kwiatek niebanalny:
Obrazek

Tor kolejowy z pomnikiem, gdzie Gryf Pomorski chciał Hitlera uczyć fruwać, czy też „przyozdobić” w „rogi i kopyto” (nie udało się to, ale Wołoszański przyznaje, że doś blisko było udanego zamachu):
Obrazek

I do domu. Myciek (pies -Kiler) odstaje. Starość go „pożera”. Tylko patrzeć kiedy ze mną… łatwo się nie dam!
A może, to będzie jak z tymi książkami na strychu? Znowu obietnice?

To niebieskie, to przetacznik, a może wy coś znacie?
kra1013
Ekoludki
 
Posty: 758
Rejestracja: pn lip 20, 2009 7:10 am

Postautor: amita » śr cze 09, 2010 8:01 pm

O kurde,prawdziwy storczyk? w sumie to pierwszy raz widzę.Koniecznie "upoluj" go obiektywem w trakcie kwitnienia.A mrówka debeściarska ;)
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: kra1013 » śr cze 09, 2010 8:34 pm

Amito! Dla Ciebie nawet jutro „rankiem” (tak o 11 –tej) będzie ten ranek i ten storczyk!
Tak naprawdę tu u nas jest to dość pospolita roślina. Rośnie miejscami „łanowo” (źródła rzeki Wdy – kiedyś o tym chciałem pisać pod „..zarazić…”). Dla Ciebie niestety już przekwitnięte… Bo i ja … No, wiesz… Isjash, Lumbago, Podagra… Ale mam je w ogródku! Dla Ciebie zawsze!

Teraz już poważniej! Nie jest to jakaś specjalnie okazała roślina ( u mnie „nad botkiem” kończy kwitnienie), ale należy do roślin z piosenki „Zza szyb, świat inny jest niż z bliska…”…
Jezu! Tylko żeby się jutro nie okazało, że już żadnego kwiatka nie ma… Najwyżej … Ja ze wsi, Ci wytłumaczę – krowa mnie to „z góry” obskubała, bo za długo czekałem z tym bukietem za plecami! ;)

Botanicznie, to prawdziwy storczyk!
kra1013
Ekoludki
 
Posty: 758
Rejestracja: pn lip 20, 2009 7:10 am

Postautor: amita » śr cze 09, 2010 10:08 pm

[super]
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: Cebulka » czw cze 10, 2010 7:48 am

Kurczę, muszę pamiętać z domu zaglądnąć, bo niestety strona na której teraz zdjęcie wklejasz kłóci się z naszym serwerem w pracy i tu ich nie widzę... Ale jak mamy kwiaty to może będzie łatwiej [!]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: kra1013 » czw cze 10, 2010 10:01 am

Qrcze, storczyk jest, chęci są…
Amito poczekaj! Jeszcze krowę muszę załatwić… [pifpaf]
kra1013
Ekoludki
 
Posty: 758
Rejestracja: pn lip 20, 2009 7:10 am

Postautor: kra1013 » czw cze 10, 2010 11:33 am

Cebulko – mnie z kolei Fotosik odmawia posłuszeństwa. Chyba ochrona antywirusowa.
No to krowę złapałem (za kartonik)i wędrujemy do http://ekotopik.mojeforum.net/viewtopic ... 9574#69574 Czw Cze 10, 2010 12:30 pm
kra1013
Ekoludki
 
Posty: 758
Rejestracja: pn lip 20, 2009 7:10 am

kwiaty pól i łąk-żółte

Postautor: zomarel » śr sty 19, 2011 10:54 pm

Obrazek
Ten okaz też jest z łączki za torami.Spodobał mi się więc znowu użyłam tel.Zaraziłam się od Was i rozglądam się wokół będąc na spacerku z psem.
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Postautor: tomicron » śr sty 19, 2011 11:27 pm

Lulek czarny - lubię go za egzotyczny wygląd... no i to bliski krewniak Belladonny [diabel] - niebezpieczna roślinka, ale nie aż tak jak bieluń na ten przykład
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

kwiaty łąk i pól -żólte

Postautor: zomarel » śr sty 19, 2011 11:59 pm

Tak długo zbierałam się zeby go tu wstawić,a Tomic już go znał wcześniej.Ładnie mu na imię -Lulek czarny,musze zapamiętać i latem znowu go odszukać bo to taki pojedynczy egz.
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Postautor: Cebulka » czw sty 20, 2011 7:34 pm

Śliczny - pierwszy raz go widzę...
Chyba nie rośnie nigdzie w okolicach, a szkoda, bo uroczy! :)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

kwiaty pol i lak-zolte

Postautor: zomarel » czw sty 20, 2011 8:21 pm

Cebulko zrobilam mu zdjecie tel.jak go tylko zobaczylam i chyba to było 1 2009r,bo tak mi sie spodobał.W ub.r.wypatrzylam go w innym miejscu i chciałam go zabrać na działkę,ale jak wróciłam to juz byl wyplewiony/obok ciągu garaży/.mam nadzieje,że został korzonek i odżyje bo szkoda by go było.
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Postautor: Emmi » czw lip 21, 2011 7:51 pm

Cebulko a co to jest to? Już w sumie zaczyna przekwitać.
Obrazek
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: tereklo » czw lip 21, 2011 9:11 pm

Emmi, to jest dziurawiec. Swoją nazwę zawdzięcza dziurawym listkom (zerwij listek, spójrz pod światło, zobaczysz mnóstwo dziurek jakby szpilką robionych). Ciekawostką jest, ze dziurawiec ma sok koloru ciemnoczerwonego :)
Storczyk z łąki to storczyk stoplamek szerokolistny
http://www.storczyki.net/?storczyki,w_n ... istny.html
u nas w pagórkach rosną inne storczyki o ciekawej nazwie: storczyk męski nakrapiany :D
http://zielnik.bystrzyca.pl/spis/storcz ... rapiany,22
i dziko rośnie lilia złotogłów:
http://naturalnie-biedrzyn.blogspot.com ... togow.html

Emmi, ta Twoja ślicznota niebanalna to kuklik zwisły a niebieskie kwiatki na fotce powyżej (czasem bywają mylone z niezapominajkami) to przetaczniki ożankowe.

Poszukaj w okolicy szachownicy kostkowanej, bo jeśli jest kuklik i storczyk stuplamek to i ona powinna gdzieś tam być a wygląda tak:
http://www.swiatkwiatow.pl/foto/szachow ... s_5342.jpg

Aaaa i jeszcze to coś co na żółto zakwitło to wydaje mi się, że jest komonicą zwyczajną. Drobne białe (dwa zdjęcia) to piaskowiec macierzankowy.
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Postautor: Emmi » pn lip 25, 2011 7:03 am

Tak dla jasności tematu, ten fragment dotyczy się fotek Kra na tej stronie i trzeba tylko pierwsze słowo ,,Emmi,, zastąpić słowem ,,Kra,, :D

aukuba pisze:
Emmi, ta Twoja ślicznota niebanalna to kuklik zwisły a niebieskie kwiatki na fotce powyżej (czasem bywają mylone z niezapominajkami) to przetaczniki ożankowe.

Poszukaj w okolicy szachownicy kostkowanej, bo jeśli jest kuklik i storczyk stuplamek to i ona powinna gdzieś tam być a wygląda tak:
http://www.swiatkwiatow.pl/foto/szachow ... s_5342.jpg

Aaaa i jeszcze to coś co na żółto zakwitło to wydaje mi się, że jest komonicą zwyczajną. Drobne białe (dwa zdjęcia) to piaskowiec macierzankowy.


Aukuba :* dzięki za informacje [tuli]
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: tereklo » pn lip 25, 2011 7:53 am

Kra, najmocniej przepraszam. Zaczęłam pisac do Emmi ze względu na dziurawiec a potem już poszło..... [gafa] [mur] :'(
Starość nie radość. Jeszcze raz bardzo proszę o wybaczenie [kwiaty]
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Postautor: Emmi » pn sie 01, 2011 7:26 am

Aukuba [tuli] Absolutnie nic się nie stało :) Ja napisałam jako wyjaśnienie, bo dumałam chwilę nad tym ;) Ale równie dobrze, możesz poprawić w swoim poście a Cebulka usunie resztę :)
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Kwiaty łąk, pół i lasów - żółte

Postautor: tomicron » sob wrz 07, 2013 7:49 am

Czy gdzieś w Waszej okolicy rośnie nostrzyk żółty ? W sąsiedztwie nie mogę go znaleźć, a chcę spróbować posiać dla gryzoni ;> w kilku miejscach.
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Re: Kwiaty łąk, pół i lasów - żółte

Postautor: tereklo » sob wrz 07, 2013 7:56 am

Tomi, poszukaj w okolicy skarp torów kolejowych, lubi rosnąć na słabych,żwirowatych glebach. U mnie w rodzinnych stronach rośnie - i żółty i biały, ale kiedy tam będę? [skrob]
Napisz więcej o związku nostrzyka z gryzoniami? [prosi]
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Kwiaty łąk, pół i lasów - żółte

Postautor: tomicron » sob wrz 07, 2013 8:09 am

OK - widziałaś kiedyś ślady po nornikach, kretach, itp. pod orzechami włoskimi ?
Nostrzyk zawiera pochodną kumaryny, która odpowiada za charakterystyczny zapach tych drzew... On wydziela poprzez korzenie taki sam nieznośny dla ryjących gryzoni zapach [pomysl]
Taką info otrzymałem od dyplomowanego botanika, więc uznałem że warto spróbować :)

EDIT
To już właściwie nadaje się do działu 'Chemia czy...'
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Re: Kwiaty łąk, pół i lasów - żółte

Postautor: amita » sob wrz 07, 2013 8:31 pm

Tommi, sprawdź w ogrodniczych, to roślina miododajna i na bank można kupić nasiona. Albo allegro, Dodatkowo motylkowa, więc po prostu same korzyści. Brrr, kiedyś musiałam umieć odróżnić jego nasiona od innych motylkowych ;)
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Re: Kwiaty łąk, pół i lasów - żółte

Postautor: Cebulka » ndz wrz 08, 2013 12:09 am

Oprócz miododajności stosowana tez na nawóz zielony więc na pewno gdzieś będzie do kupienia, jak nie sam to chociaż w mieszance :)
(A potem Amicie dasz do powybierania i po sprawie ;> )
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Kwiaty łąk, pół i lasów - żółte

Postautor: tomicron » ndz wrz 08, 2013 8:46 am

Teraz nikt nie sprzedaje, ale to właśnie termin zbioru nasion... Doczytałem że surowiec zielarski jak lawenda odstrasza mole :D
Ami to jak kupię mieszankę to Ci podeślę OK ? ;)
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Re: Kwiaty łąk, pół i lasów - żółte

Postautor: amita » ndz wrz 08, 2013 8:36 pm

Nie mogę sobie przypomnieć na ile zaliczyłam to odróżnianie? [skrob] ale coś mi po zwojach lata, że ma jakąś cechę charakterystyczna, kształt chyba.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Re: Kwiaty łąk, pół i lasów - żółte

Postautor: Cebulka » ndz wrz 08, 2013 9:30 pm

Jakbym gdzieś przypadkiem znalazła na poboczu w najbliższym czasie w takim razie to spróbuję ci jakieś nasiona złapać [lol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Kwiaty łąk, pół i lasów - żółte

Postautor: amita » ndz wrz 08, 2013 9:55 pm

A było się nabijać z "przedasi"? zeszyt z produkcji roślinnej przydałby się :) ale one chyba jak nerka wyglądają, choć [google] słabo informuje.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Re: Kwiaty łąk, pół i lasów - żółte

Postautor: tomicron » ndz wrz 08, 2013 10:00 pm

Podobnież nasiona podobne do lucerny, ale jakie nasiona ma lucerna [skrob]
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Re: Kwiaty łąk, pół i lasów - żółte

Postautor: amita » ndz wrz 08, 2013 10:21 pm

Chyba muszę się wprowadzić w stan hipnozy i cofnąć 20 i kilka lat :) motylkowe były trudne, bo malutkie w zasadzie, poza bobem i bobikiem ;)
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Re: Kwiaty łąk, pół i lasów - żółte

Postautor: Cebulka » ndz wrz 08, 2013 11:33 pm

Nie w związku z aktualnym wątkiem dyskusji, ale wkleję bo przypadkiem zrobiłam zdjęcia bożodrzewu :)
Rośnie sobie w Jaworznie taki inwazyjny łobuz [lol]
To co widać to juz owocniki, ale jakoś kwiaty nigdy tak nie zwracały mojej uwagi, a jesienią wygląda jakby właśnie kwitł na żółto [lol]
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Kwiaty łąk, pół i lasów - żółte

Postautor: tomicron » pn wrz 09, 2013 8:32 am

U nas też występuje m.in. posadzono go w poblizu starówki - inwazyjny czy nie ale bardzo egzotycznie wygląda na tle rodzimych gatunków :D
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

PoprzedniaNastępna

Wróć do Flora Polski

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość