Poznaj wroga z warzywniaka czyli Galeria Chwastów

Łąki, pola, lasy, bagienka... - jak się to nazywa i czy można to przynieść do własnego ogrodu?

Poznaj wroga z warzywniaka czyli Galeria Chwastów

Postautor: Cebulka » śr sie 01, 2007 12:40 pm

Czasem trzeba zapytać, jak cos zwalczać, albo czy coś da się z tego zrobić pożytecznego, albo czy to wieloletnie czy nie, tylko jest problem - jak zapytać - "Taaakie... hmm.. zielone z kwiatuszkami... [rol] " [haha]

W każdym razie - może się przyda - zdjęcia i opisy podstawowych nieproszonych gości naszych grządek, które może pieknie wyglądają na łące, ale niebardzo sprawdzają się wśród pomidorów i róż ;) .

Jeśli ktoś ma zdjęcia i problemy z rozszyfrowaniem, to też bardzo proszę :D
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Cebulka » sob sie 11, 2007 11:28 pm

W temacie o białych kwiatach polnych zaczęłyśmy temat gwiazdnic, a myślę że tą koleżankę to większośc osób zna z ogrodu... [devil]

GWIAZDNICA POSPOLITA

ObrazekObrazekObrazek
Gwiazdnica pospolita (Stellaria media (L.) Vill.) - gatunek rośliny jednorocznej lub dwuletniej z rodziny goździkowatych. Występuje w stanie dzikim w Europie.
Pokrój: Roślina jednoroczna, tworząca łany, drobna i delikatna.
Łodyga : Rozesłane łodygi, podnoszące się lub wzniesione, długie na 15-30 cm, obłe, z pojedynczym szeregiem włosków. Łamliwe, często silnie rozgałęzione.
Korzeń : Słaby korzeń główny, liczne korzenie boczne.
Liście : Jajowate, zaostrzone, naprzeciwległe. Górne siedzące, dolne długoogonkowe. Bardzo chętnie jedzą je kury.
Kwiaty : Białe, ustawione wierzchołkowo lub widlasto. Płatki korony głęboko rozcięte, nie dłuższe od kielicha, często ich brak. Kwitnie od maja do października (często nawet od marca do grudnia lub cały rok).
Biotop : Miejsca ruderalne, pola, ogrody, winnice. Gatunek o zasięgu okołobiegunowym. W Europie środkowej występuje od niżu po położenia górskie, wyjątkowo nawet po piętro subalpejskie. Roślina azotolubna. Przez ogrodników uważana za niepożądany chwast. Zwabia szkodniki, jej pędy, pączki i nasiona są ulubionym pokarmem wielu gatunków ptaków, w tym drobiu.
Ciekawostki: Na jednej roślinie dojrzewa kilka tysięcy nasion. Nasiona zachowują zdolność kiełkowania przez 20 lat. Jest starą rośliną leczniczą a liście zawierają sporo witaminy C - można dodawac jej do wiosennych sałatek i stosowac jako przyprawe do zup. W homeopatii stosowana jest wewnętrznie przy kaszlu, zewnętrznie do przemywania ran, wysypek i owrzodzeń: 2 lyżeczki ziół zalac 1/4 litra wrzącej wody, pozostawic na 5-10 min do naciągnięcia, pic 2 filiżanki dziennie ciepłego naparu.

Jedynym sposobem na skuteczną walkę z tą skądinąd bardzo ładną roślinką jest cierpliwośc i systematycznośc - trzeba często plewic, tak aby wyrwac rośliny zanim zdąrzą wydac nasiona. Inaczej zarośnie całowicie dostępny teren. Dobrze przynajmniej że jest chwastem jednorocznym, czyli nie odrasta od korzenia po zimie.
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: cicho_borowska » pn lut 25, 2008 12:55 pm

http://www.danad.com.pl/foto.htm?chap=r ... c%20roczny
bogata galeria chwaściorków. :-D Można zakupić sobie zdjęcie ulobionego :-D
Ostatnio zmieniony pn lut 25, 2008 3:18 pm przez cicho_borowska, łącznie zmieniany 1 raz
"Najtrudniejsze dzieło świata od łatwego trzeba rozpocząć, a największe dokonania od drobiazgów"
Lao Tsy
Awatar użytkownika
cicho_borowska
Weterani
 
Posty: 3355
Rejestracja: śr lip 18, 2007 12:36 pm

Postautor: Emmi » pn lut 25, 2008 1:58 pm

Bardzo mi się podoba ten link :D
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: magdziołek » pn lut 25, 2008 8:12 pm

Borosiu, nie ma mojego gagatka, sprawdziłam ale link super.
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: cicho_borowska » wt lut 26, 2008 7:43 am

Magdziołku, to Ty masz chyba jakiegoś "Obcego". [shock] Skoro na tyle zdjęć chwaściorów się nie udało go zdemaskować. Niech no on tylko się spróbuje ujawnić, zaraz go zdemaskujemy. :-D
"Najtrudniejsze dzieło świata od łatwego trzeba rozpocząć, a największe dokonania od drobiazgów"
Lao Tsy
Awatar użytkownika
cicho_borowska
Weterani
 
Posty: 3355
Rejestracja: śr lip 18, 2007 12:36 pm

Postautor: magdziołek » wt lut 26, 2008 6:56 pm

Borosiu, a może ja go nie umiem rozpoznać na zdjęciach? Jak tylko się pokaże zaraz strzelę mu fotkę.
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: Cebulka » śr lut 27, 2008 11:29 pm

Bywa tak, że na zdjęciach w atlasach roślinności rośliny wyglądają zupełnie inaczej niż w naszych ogrodach - mówię z własnego doświadczenia, bo ja tak miałam z podagrycznikiem [oops]
Pojęcia nie miałam, że on to on, bo w atlasach zawsze jest jako roślina kwitnąca na biało, a w ogrodzie nie miał nigdy szansy zakwitnąć, były same liście i bądź tu mądry... [lol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: magdziołek » czw lut 28, 2008 8:06 am

masz rację Cebulko, dlatego ja też poczekam aż wyrośnie i zrobię mu zdjęcie. Może wtedy wspólnie go rozpoznamy. Chyba wyznaczę nagrodę dla tego, kto pierwszy go rozpozna ;) .
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: cicho_borowska » czw lut 28, 2008 8:10 am

Cebulko, na tych zdjęciach są chwaściorki w różnym stadium rozwoju. :-D
"Najtrudniejsze dzieło świata od łatwego trzeba rozpocząć, a największe dokonania od drobiazgów"
Lao Tsy
Awatar użytkownika
cicho_borowska
Weterani
 
Posty: 3355
Rejestracja: śr lip 18, 2007 12:36 pm

Postautor: magdziołek » ndz kwie 06, 2008 11:33 am

Mam zdjęcia "gagatka", co to wdziera się we wszystkie klomby i karpy bylinek.
Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu łobuza [diabel] i poradę, jak go zwalczyć. Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: Cebulka » ndz kwie 06, 2008 11:41 am

No to się troszkę pocieszyłam, że (jak napisałam parę postów wcześnej) to nie tylko ja nie potrafiłam w tym przypadku dopasować zdjęcia z atlasu do rzeczywistości z ogródka [lol]

Magdziołku - to stary dobry kolega podagrycznik [shock]
Liście po roztarciu maja taki charakterystyczny zapach, prawda?
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: amita » ndz kwie 06, 2008 2:56 pm

Też z nim walczę.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: magdziołek » ndz kwie 06, 2008 3:10 pm

Amito, a jak z nim walczysz ? Masz jakiś sprawdzony sposób? On wrasta mi w byliny, musiałabym je wykopywać i sadzić na nowo. Albo jak w ubiegłym roku, każdego "gada" smarować randapem, pędzielkiem [diabel] .
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: Cebulka » ndz kwie 06, 2008 3:18 pm

Magdziołku - możesz zobaczyc w encyklopedii Kafe - tam było sporo dyskusji na temat zwalczania podagrycznika.
(Z tym że niestety nie wiem, czy najbardziej konstruktywnym pomysłem nie był przypadkiem przepis na zupę z podagrycznika podany przez Szelkę [rotfl] [lol] )
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: amita » ndz kwie 06, 2008 8:47 pm

Narazie powyrywałam ile się dało i tyle.Jeszcze nie mam opracowanej strategi,bo to co opieliłam to ładnie wygląda,do pierwszego deszczu pewnie.Część działki jest ciągle w trakcie doprowadzania do porządku.Więc doświadczenia nie mam.Pomysł z randapem muszę zapamiętać.Ja mam jeszcze mnóstwo mleczy i takiego czegoś co podobne jest do pietruszki.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: madeelaine » pn maja 12, 2008 8:38 am

Ja te¿ mam pó³ ogrodu tego chwa¶ciora i nie wiem jak z nim walczyæ. Tam gdzie mogê przekopaæ to jeszcze pól biedy (chocia¿ pomimo wykopywania i wybierania k³±czy on i tak zawsze wraca :( ) ale najgorzej mam w miejscu gdzie rosn± iglaki, ziemiê porasta mi tam bluszcz i inne takie (nawet nie wiem co [oops] ) i ten stwór oczywi¶cie w ilo¶ciach ogromnych. Przekopaæ tego nie mogê bo zniszczê ca³y bluszcz, wiêc zostaje mi wyrywanie go i wybieranie na ile siê da, ale to pomaga na parê dni, a potem on znowu wraca.

Trochê mnie pod³ama³o ¿e nie znalaz³am przepisu na jego usuniêcie, ale przynajmniej nie jestem sama z tym problemem
madeelaine
 

Postautor: madeelaine » pn maja 12, 2008 8:45 am

Wyczyta³am ¿e z m³odych li¶ci tego "potworka" mo¿na zrobiæ sa³atkê, wiêc mo¿e jest to jakie¶ sposób na pozbycie siê go, po prostu trzeba go zje¶æ ;)
madeelaine
 

Postautor: amita » pn maja 12, 2008 8:25 pm

Ja swoimi mleczami karmię znajomego chomika,ale ona miniaturka i mało je,bidulinka :D Może założę chodowlę chomików i świnek morskich?
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: Cebulka » pn maja 12, 2008 9:00 pm

Na podagrycznika chyba tylko Roundup - i może ewentualnie wyłożenie wszystkiego czarną folią na gdzieś dwa lata, może wyzdycha pod spodem ;>
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: madeelaine » wt maja 13, 2008 9:28 am

Dziêkujê Cebulko za odpowied¼ :)
Okaza³o siê ¿e moja mama zakupi³a ostatnio ten ¶rodek wiêc spróbuje go u¿yæ na "potworka". Mam nadziejê ¿e poskutkuje
madeelaine
 

Postautor: magdziołek » wt maja 13, 2008 7:56 pm

Madeelaine, uważaj z RANDAPEM, on wypali wszystko!!! Jeśli kapniesz na inną roślinkę to ją zamordujesz.
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: amita » wt maja 13, 2008 7:58 pm

Pędzelkiem,na intruza!Choć mój mąż,wielbiciel randapu twierdzi,że wcale nie jest taki aż mocny.Już z trzeci raz pryska chwaściory przy altance.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: magdziołek » wt maja 13, 2008 8:02 pm

Amitko, randap najmocniej zadziała w słoneczne dni. Poza tym na pierwsze objawy zdychania chwaściorów trzeba czekać do 10 dni. Ale naprawdę jest b. skuteczny.
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: madeelaine » śr maja 14, 2008 8:39 am

Mo¿e moje pytanie bêdzie g³upie, ale co tam. A co mam smarowaæ pêdzelkiem - li¶cie czy k³±cza?
madeelaine
 

Postautor: Cebulka » śr maja 14, 2008 8:53 am

Madeelaine - na tym forum nie ma głupich pytań [tuli]
Smarujesz liście - części zielone rośliny. Roundup jest tak zwanym środkiem systemicznym, czyli jest wchłaniany przez roślinę z powierzchni liścia (dlatego tak ważne jest, żeby po zabiegu nie spadł deszcz i żeby nie kosić roślin przed smarowaniem, smarować zdrowe i duże) i wędruje w jej organiźmie, aż do korzeni, gdzie zakłóca zdaje się sposób w jaki roślina pobiera wodę - i roślina "niby usycha"
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: madeelaine » śr maja 14, 2008 9:00 am

Dziêkujê za odpowied¼ Cebulko, czeka mnie ¿mudna praca, ale mam nadziejê ¿e przynajmniej w czê¶ci pozbêdê siê tego chwasta :) bo ju¿ mam go szczerze dosyæ
madeelaine
 

Postautor: Sz_elka » czw maja 15, 2008 10:53 pm

Niestety,prawda jest właśnie taka, że tylko w części się go pozbędziesz - "on" jest nie do wytępienia !
Nawet jak Ci się będzie wydawało, że już ci się udało, to "on" pokaże Ci "rogi" z "za rogu"! 8)
Ale spróbować warto! :)
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: Badja » ndz maja 25, 2008 11:49 am

Też mam to paskudztwo. I myślałam, że do wytępienia wystarczy koszenie liści... :?
Badja [slonce]
Awatar użytkownika
Badja
Weterani
 
Posty: 304
Rejestracja: pn lut 26, 2007 11:26 am

Postautor: juleczka2 » ndz maja 25, 2008 2:15 pm

Ja zrobiłam taki eksperyment :w słoiku z szerokim otworem zanurzyłam liście tego "przyjemniaczka" bo wyrastał ze środka kwiatka, w mocnym roztworze Randupa,po 3 dniach liście zżółkły póżniej uschły zupełnie i zobaczę czy odrośnie,mam nadzieję że nie.Jeśli jest w dużej ilości to stężony Randup da radę.
Awatar użytkownika
juleczka2
Weterani
 
Posty: 225
Rejestracja: czw mar 20, 2008 8:49 pm

Postautor: ulotna chwila » czw lip 22, 2010 10:47 pm

jakież było moje zdziwienie gdy na giełdzie kwiatowej w zieleni zobaczyłam pęki tasznika sprzedawane jako zieleń ozdobną [shock]
z drugiej jednak strony zawsze uważałam że ten chwast jest uroczy i ma potencjał :D
Mistrzyni w kocham Cię Misiu:-)
Awatar użytkownika
ulotna chwila
Weterani
 
Posty: 1182
Rejestracja: wt sie 04, 2009 5:18 pm

Re: Poznaj wroga z warzywniaka czyli Galeria Chwastów

Postautor: tereklo » sob maja 25, 2013 11:58 am

Mój uciążliwy chwast to jakiś jaskier, podobny do tego tylko ma błyszczące i trochę bardziej powcinane liście. Może nawet jaskier ostry [skrob].
No rozłazi sie to niczym podagrycznik. Wykopuję rozety, wyrzucam a on dalej łazi po działce, nawet wystarczy pozostawiony korzonek :(
Chyba trzeba łapnąć pędzel i pomalować mu listki roundopem [glupek]

http://zielnik.bystrzyca.pl/spis/jaskie ... ,222#foto2
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Następna

Wróć do Flora Polski

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron