Te niby brzydsze ale jakże piękne

Łąki, pola, lasy, bagienka... - jak się to nazywa i czy można to przynieść do własnego ogrodu?

Postautor: Cebulka » wt lip 31, 2007 7:39 am

Czyli cóż - pozostaje tylko się odważyć... [haha]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: beza » wt lip 31, 2007 2:10 pm

To jest moja niezapominajka przyniesiona z lasu która kwitła mi w tym roku na różowo [rol]
jak myślicie czy ona jest jednoroczna czy to bylinka [?]
Obrazek
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: tuurma » czw sie 02, 2007 6:51 pm

Zasadniczo niezapominajki sa roslinami dwuletnimi. Czyli w roku wysiewu tworza kepke lisci, a w nastepnym kwitna i obumieraja.

Co powoduje, ze uwazam, ze roslina na zdjeciu nie jest raczej niezapominajka. Bo po pierwsze - jeszcze zyje, a po drugie niezapominajki maja liscie zakonczone owalnie, a nie tak do szpica.

Za to pewnie jest bylina, skoro juz przekwitla, a nie widac zadnych oznak deterioracji ;)
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: Cebulka » pt sie 03, 2007 11:01 am

Ta niezapominajka mi na szczaw wygląda, ot co [rotfl]
Jak nie zobacze na zdjęciu z kwiatami, to nie uwierzę - przeryłam Google i wszystkie niezapominajki jakie tam były miały liście mniejsze, z reguły choć troszkę owłosione...
Wszystkie dostępne opisy niezapominajek różowych mówią o tym, że to roślina dwuletnia, a to niemożliwe żeby to co masz było dwuletnie, skoro kwitło w tym roku, a jest sierpień i nadal ma piękne, zdrowe liście...

Jednym słowem wymyka się klasyfikacji [haha]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: tuurma » pt sie 03, 2007 11:33 am

A jakie to-to ma w dotyku liscie? Szorstkie moze? Bo jezeli kwitnie wiosna na rozowo, to moze to jakas miodunka?
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: beza » pt sie 03, 2007 11:50 am

ha ha ha ... jaki szczaw :) jaki szczaw :D

teraz to ja już sama nie wiem... jak wyrwałam to w lesie to nie wiedziałam co to za roślina, chciałam jakąś mieć na pamiątkę i było mi obojetne co to jest...
i tam jeden pan który zobaczył tę roślinkę strasznie się zdziwił że ja nie wiem co to jest za roślina...
i powiedział - przecież to niezapominajka - mi było głupio że ja się nie znam na niezapominajkach...ale mu uwierzyłam... zasadziłam tam gdzie widać na zdjęciu i mi kwitła już w marcu (bo w marcu ją przywiozłam) miała takie kwiatuszki jak niezapominajka tylko trochę bardziej różowe... dopiero jak przekwitła zrobiła się taka duża...
a liście nie są szorstkie są normalne takie gładkie i delikatne...
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: Cebulka » pt sie 03, 2007 12:18 pm

Czy wyglądały tak:
Obrazek
"...Miodunka ćma - Pulmonaria obscura - Interesująca roślina kwitnąca wczesną wiosną. Dopiero po zakończeniu kwitnienia wytwarza rozetę liściową, będącą ozdobą przez resztę sezonu"

Albo tak?:
Obrazek
Bo jeśli tak, to to Ty możesz zaśmiać się w nos sąsiadowi... [hahaha]

tuurmo - brawo! [super]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: beza » pt sie 03, 2007 1:49 pm

Ale mi teraz zadałaś klina Cebulko :? :? :?
Nie jestem do końca pewna ale możesz mieć rację :o
bo to to było właśnie takie ni to różowe ni to niebieskie na wiosnę a że było bardzo małe bo to dopiero zasadziłam malutką sadzoneczkę to nie miało jeszcze takiego pokroju jak ta kępka na górnym zdjęciu ale jak patrzę na te kwiatuszki to chyba myślę sobie że to to [rol]
ale czy miodunka rośnie w lesie w naturze [?]
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: beza » pt sie 03, 2007 1:50 pm

tuurma :D :D :D
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: beza » sob sie 04, 2007 10:20 pm

Dzisiaj sprawdziłam liście tej miodunki :? i one są faktycznie takie szorstko mechate pod spodem :? :?

jeszcze raz wyrazy uznania dla tuurmy... :D
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: Emmi » ndz sie 05, 2007 10:54 pm

[oops] ja znów narobię zamieszania, ale tak bardzo mi się to podoba, że aż zdjęcia porobiłam... czy to możliwe, że ten powój... bo to powój prawda? kwitnie na takie różne kolory, czy oni posadzili poprostu kilka jego kolorów? Nie wiem czy udało mi się to uchwycić, bo rośnie to na całym ogrodzeniu, a jak pięknie kwitnie.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: tuurma » ndz sie 05, 2007 11:09 pm

Dzieki za uznanie, mam nadzieje, ze zasluzone [oops]

Sprobuje wkleic miodunke, ktora u mnie rosnie - zdaje sie, ze to miodunka plamista (pulmonaria jakas-tam). Widac podobny ksztalt lisci. Moja miodunka kwitnie jak na zdjeciach Cebulki, ale kolor ma calkowicie rozowy. Rozne odmiany miodunek rosna sobie dziko w lasach.

Obrazek

Emmi, wydaje mi sie, ze to na zdjeciach to wilec.
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: Cebulka » pn sie 06, 2007 7:09 am

tuurma - miodunka ćma (ta którą chyba ma beza, o zielonych liśicach i różowo-niebieskich kwiatach) to Pulmonaria obscura, a ta którą Ty masz, miodunka plamista to Pulmanoria officinalis, zwana też miodunką leczniczą :D Zresztą zaraz uzupełnie wpis przy niej :) W moich regionach występuje tylko ta ciemnozielona, dlatego pominęłam łaciatą [lol]

Emmi - tak, to wilec purpurowy :D Miałam go kiedyś na balkonie i bardzo miło wspominam. Poszczególne kwiaty żyją krótko, ale bez przerwy łobuz rozwija nowe ;) Wbrew temu co piszą w opisach moim zdaniem nie należy jej przekarmiać, bo wtedy ma masę liści (zresztą pięknych i okrągłych) ale mniej kwiatów. Jest jednoroczny, ale sam się wysiewa i nasiona przeżywają zimę. Kwiaty mogą mieć różne kolory, ten którego uwidoczniłas na zdjęciu jest chyba najbardziej typowy ale moim zdaniem i najładniejszy :D Jak chcesz cos jeszcze poczytać:
http://www.encyklopedia.multiflora.pl/roslina/36
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: beza » pn sie 06, 2007 8:44 am

Ja też poznaję tego Wilca :D mam a właściwie miałam go co roku bo w tym roku wysiałam zebrane jesienią nasiona ale nie wzeszły...
Zawsze go wysiewałam z nasion kupionych firmy Villmorin bo był największy... chciałam sama wysiać w tym roku na wiosnę z tych moich zebranych jesienią ale nie wiem co nie tak zrobiłam że nie wyszło [cry]
Bardzo go lubię, u mnie rósł na dosyć żyznej ziemi i kwitł pięknie chociaż i liści też miał dużo... w tamtym roku rósł na tarasie w doniczce i też kwitł ale upały trochę go męczyły...
Kwiaty ma piękne olbrzymie otwierały się tylko w dzień słoneczny...i tylko raz :? później otwierały się następne...
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: beza » pn sie 06, 2007 8:48 am

Tuurma - śliczna jest ta Twoja Miodunka :D
i rośnie w towarzystwie Niezapominajki :D :D :D
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: Emmi » pn sie 06, 2007 8:49 am

o rany, tak jak patrzę na to zdjęcie, to bym rzeczywiście powiedziała, że to Niezapominajki :D
Czyli wilec! oż w mordę misia... nie umiem tego rozróżniać, może dlatego że jedno i drugie mi się podoba. Ale to jedna odmiana tak kwitnie?
dzięki za informację :D
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: beza » pn sie 06, 2007 10:12 am

ha ha ha... Emmi ale się porobiło :D

mylą się nam zdjęcia... wilec to ten u Ciebie i ja o nim pisałam o tym na siatce... :)

a miodunka z niezapominajkami to zdjęcie tuurmy ... to te liście w plamki to miodunka... ;)
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: tuurma » pn sie 06, 2007 11:25 am

No rzeczywiscie, narobilam ambarasu [oops] wklejajac zdjecie, na ktorym jest i miodunka i niezapominajki :) Ale przynajmniej od razu widac miedzy nimi roznice. Niezapominajki Emmi rozpoznala poprawnie, miodunka jest z przodu zdjecia, ciemnozielona w jasne plamy nakrapiana.
Niestety, nie moge znalezc zdjecia mojej miodunki kwitnacej :(

Oprocz tego na zdjeciu widac jeszcze funkie - rozwijajace sie liscie. Jak juz pisalam, ta funkia niestety niedlugo po zrobieniu zdjecia zmienila barwe na niemal jednolity ciemnozielony kolor :( i juz nie byla taka ladna. Sprobuje, jak mi tu doradzano przesadzic ja w nieco jasniejsze miejsce - moze pomoze.

Bezo, miodunka sie nienajgorzej rozrasta, wiec jakby co, to podesle w twoja strone te nakrapiana, jezeli ci sie podoba :) Ja posadzilam w zeszlym roku taka smutna sadzoneczke, z ktorej na wiosne zrobila sie taka kepka jak widac. Teraz niestety moja miodunka wyglada nieco gorzej - chyba ma dosyc suche i jalowe stanowisko (pod sosna), w dodatku funkia ja chce zaslonic swoimi liscmi.
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: beza » pn sie 06, 2007 12:15 pm

Dziękuję Tuurma bardzo chętnie skorzystam...
wydaje mi się że miodunka chyba lubi cień :?
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: tuurma » pn sie 06, 2007 1:06 pm

Miodunka cien lubi, ale u mnie musi ostro konkurowac, zwlaszcza o wode i skladniki pokarmowe. Ale daje rade jakos - w koncu to dzika roslinka, a nie jakies hodowlane cudo :) Podeslij namiary, to sie wykopie sadzonke. A moze chcesz prawdziwe niezapominajki - leza mi jakies nasionka, ktorych nie uzylam, a teraz to mi sie juz same niezapominajki wysiewaja ;)
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: Cebulka » pn sie 06, 2007 1:26 pm

Miodunka (wg informacji znalezionych i zamieszczonych we Flora Polski, absolutnie nie sprawdzonych osobiście) też powinna wysiewać się sama! (A nawet za pomocą mrówek ;) )
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: tuurma » pn sie 06, 2007 3:03 pm

Tez mam takie informacje, Cebulko. Niestety niesprawdzone, bo miodunka kwitla u mnie w tym roku po raz pierwszy. Na razie nie widze siewek, ale moze musza przezimowac nasionka przed kielkowaniem...
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: Emmi » pn sie 06, 2007 10:56 pm

:D no tak... ale gapa ze mnie [rol]
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: Cebulka » wt sie 07, 2007 9:13 am

Spokojnie, zdarza się... [tuli]
:*
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: beza » wt sie 07, 2007 11:14 am

Emmi nie przejmuj się :D każdy może się pomylić :D
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: cicho_borowska » śr sie 08, 2007 7:31 am

Więc to też jest miodunka?
Obrazek
"Najtrudniejsze dzieło świata od łatwego trzeba rozpocząć, a największe dokonania od drobiazgów"
Lao Tsy
Awatar użytkownika
cicho_borowska
Weterani
 
Posty: 3355
Rejestracja: śr lip 18, 2007 12:36 pm

Postautor: beza » śr sie 08, 2007 8:42 am

Chyba nie :? mnie to wygląda na jakiś dzwonek ... :?
albo masz rację bo te liście takie jak na zdjęciu u Cebulki [rol]
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: tuurma » śr sie 08, 2007 10:29 am

Tez mysle, ze to nie miodunka. Niestety zdjecie po powiekszeniu robi mi sie jakies niewyrazne, nie moge wypatrzyc szczegolow.

Wydaje mi sie, ze ta roslinka jest dosyc wysoka (mozesz cicho_borowska podac nam przyblizone wymiary?). Te miodunki, ktore znam sa raczej niziutko przy ziemi (10cm). No i czy kwitnie teraz? Czy zdjecie jest stare?

Mysle, ze Cebulka nas poratuje predzej czy pozniej ;)
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: Cebulka » śr sie 08, 2007 9:21 pm

Hmm jak bym bardziej powiedziała, że żmijowiec, pod warunkiem, że miało gdzieniegdzie chociażby małe kolce... [rol]

http://przyroda.osiedle.net.pl/Zmijowiec_zwyczajny.htm

i opis:
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBmijowiec_zwyczajny

Poczytaj proszę i stwierdź, czy się zgadza, to go przekleimy do atlasu do niebieskich [tuli]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: cicho_borowska » pt sie 10, 2007 9:16 am

Przyjrzę się jak będę na działce, a może nawet zrobię jakieś zdjęcia, bo coś mi te języczki nie pasują. Może są, ale ja bez okularów je oglądała [shock] [rol] Reszta jakby się zgadzała.
Teraz już trochę późno, ale na przyszłe lato, to na pewno zrobię dużo zdjęć jak kwiatki na mojej i sąsiedniej całkiem dzikiej łące porosną. Będzie atlasik jak się patrzy.
"Najtrudniejsze dzieło świata od łatwego trzeba rozpocząć, a największe dokonania od drobiazgów"
Lao Tsy
Awatar użytkownika
cicho_borowska
Weterani
 
Posty: 3355
Rejestracja: śr lip 18, 2007 12:36 pm

Postautor: Emmi » sob sie 18, 2007 9:40 pm

cicho_borowska :D jaki śliczny awatar :)
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: cicho_borowska » pn sie 20, 2007 12:42 pm

Dzięki. Mnie się też podoba. :D
A ten kwiatek, zamieszczony powyżej przeze mnie to jednak żmijowiec. Ma języczki. Sporo tego na łące.
"Najtrudniejsze dzieło świata od łatwego trzeba rozpocząć, a największe dokonania od drobiazgów"
Lao Tsy
Awatar użytkownika
cicho_borowska
Weterani
 
Posty: 3355
Rejestracja: śr lip 18, 2007 12:36 pm

PoprzedniaNastępna

Wróć do Flora Polski

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości