Przetwory pikantne

Kulinaria, kalendarium i linki

Przetwory pikantne

Postautor: Cebulka » wt lut 01, 2011 10:30 am

Przetwory pikantne

[30.11] 10:12 sawina
przepis na sałatkę zimową i to wcale nie musi być z octem, który i u mnie nie jest tolerowany: marchew, pietruszka seler por, cebula- to baza- wszystkie warzywka obrać pokroić w zapałki , kostki lub zmielić w maszynce do surówek ma grubych oczkach (można użyć tarki) cebulę i pory niestety trzeba kroić nożem. Włożyć to do garnka (stal lub teflon) kilka łyżek oleju (1/2 kg warzyw 2- 3 łyżki) ,posolić i podlać niewielką ilością wody - udusić . W takim stanie już jest pyszna do bieżącego użycia, jeśli ma być do słoiczków trzeba dodać pomidorów(w sezonie) lub soku pomidorowego. można też zakwasić rozgotowanymi jabłkami starych , kwaśnych odmian (bojken , reneta, antonówka), ja często dodaję też z pokrojoną paprykę, Jeśli wkłada się do słoiczków musi być więcej płynu ,tak aby nie było powietrza między kawałkami warzyw, Jeśli czyjaś wątroba lub trzustka nie przepada za papryką , a kubełki smakowe ją tolerują , to proponuję zedrzeć z niej skórę -ha ha a robi się to tak - umytą paprykę w całaści położyć na pergaminie nasmarować olejem i upiec ( musi mieć brązowo - czarne plamy )trzeba dobrze ciepłą obedrzeć ze skóry i usunąć pestki i ogonek. Już w takim stanie bardzo dobrze smakuje, ale można i pokroić dodać do sałatki albo zmiksować np rozgotowanymi jabłkami, pomidorami ,cukinią, kabaczkiem itp, wychodzi sos do ryżu , makaronu- taki domowy słodko- kwaśny
********************************************************************************************
[01.12] 12:18 Onaela
marynowane buraczki:
ok 4-5 kg niewielkich buraczków ugotowac do miekości,odcedzic obrac ze skórki.Ja robie z małych buraczków o śr ok 3 cm.wieksze należy pokroic na ćwiartki,aby lepiej wypełniły słoik. Buraczki nakładac do słoików półlitrowych.
Przygotować zalewe:
1 szkl octu 10%
5 szkl wody
20 dkg cukru
2 łyżki soli
kilka lisci laurowych
kilka ziaren ziela angielskiego
kilka ziarenek pieprzu
Wszystkie składniki zalewy zagotowac ,wymieszac,aby cukier dobrze sie rozpuscił
Gorąca zalewe wlac do słoików z buraczkami,zakrecac,pasteryzowac ok 20 min(można gotowac na małym ogmiu,burakom nie grozi rozgotowanie)
Cebulko,po zrobieniu buraczków musisz odczekac przynajmniej z 10 dni,aby nabraly aromatu i dopiero możesz zrobic z nich SAŁATKĘ np.taką:
buraczki ze słoika pokroic w cienkie półplasterki
2 średnie cebule-pokroić w kostkę
3-4 ząbki czosnku-zmiazdzyc wyciskarką
2 ogórki kiszone-pokroić w kostkę
Składniki wymieszac.połączyc z sosem vinegrette
(4 łyzki oliwy z oliwek
sok z 1/2 cytryny
sól,pieprz ,cukier
2-3 łyzki majonezu
Naprawde jest pyszna,a najlepiej smakuje w Wigilie do smazonego karpia!! Miłego dnia!!
********************************************************************************************
[02.12] 16:55 *kati
A teraz obiecany przepis.SAŁATKA Z BURACZKÓW
6 kg. Buraków
1.5 kg papryki
7 dużych cebul
Zalewa:2 szkl. Wody
1.5 szkl. octu 10%
0.5 szkl.oliwy
1.5 szkl. Cukru
2 łyżki soli
Buraki ugotować i zetrzeć na grubej tarce do warzyw. Cebulę i paprykę pokroić kostkę, wymieszać z burakami.
Połączyć wszystkie składniki zalewy i zagotować. Następnie połączyć warzywa z zalewą i podgrzać do zagotowania. Gorące buraki nakładać do słoików.
Dla pewności wekuję je jeszcze ok.5-10 min., ale nie wiem czy jest to konieczne, gdy buraki są mocno nagrzane.
Radzę nie dodawać od razu całego octu i cukru, a raczej delikatnie spróbować i robić według własnego uznania. Ja ze względu na dzieci dodaję mniej octu, a gdy wydaje się za mało kwaśne dodaję trochę soku z cytryny już po otwarciu słoika, przed spożyciem.
Porcja jest duża i raczej nie mieści się do jednego garnka. Ja robię całą porcję w bardzo dużej misce, a potem po połączeniu z zalewą gotuję w dwóch garnkach, lub na dwie raty. Można też oczywiście robić pół porcji.Pozdrawiam!!!
********************************************************************************************
[07.12] 16:02 Wiotka
Teraz podam wam przepis na super ogórki. Wyglądają bajecznie kolorowo a smakują jeszcze lepiej.
4 kg ogórków
4 papryki czerwonej - ja dałam 1 kg
1/2 kg cebuli
Ogórki ze skórą kroimy w grube plastry - tak około 2- 3 cm.
Paprykę kroimy w grube paski.
Cebulę kroimy na w grube plasterki albo pół- plasterki
Zalewamy solanką na 3 godziny . Można moczyć nawet całą noc.
Wszystko układamy w słoikach i zalewamy zalewą. i kładziemy na wierzch natkę z selera- .Pasteryzujemy 5 minut.
Solanka- 9 szklanek wody
1 szklanka soli
Zalewa
3 szklanki wody
3 szklanki octu
4 szklanki cukru
Proste w wykonaniu a jakie smaczne. Żałuję , ze zrobiłam tylko 40 kg tych ogórków.
********************************************************************************************
[10.12] 23:24 *kati
Ta sałatka, którą podała Wiotka jest smaczna. Sama jej nie robiłam, ale jadłam u kogoś i przypadła mi do gustu. Skórka na ogórkach naprawdę wcale nie przeszkadza, a ogórki ze skórką to nawet ładniej wyglądają. Pozdrawiam wszystkich!
********************************************************************************************
[19.12] 14:42 Cebulkaa
PAPRYKA KONSERWOWA
zalewa:
¾ szklanki octu (10%)
2,5 szklanki wody
0,35 kg cukru
8 ziarenek pieprzu
8 ziarenek ziela angielskiego
- wszystko to zagotować
Paprykę obrac, pokroic na podłużne cząstki i sparzyc żeby zmiękła. (ja zagotowuję połowę dużego garnka wody i wrzucam paprykę na gorącą wodę partiami na parę minut – chodzi o to, żeby się odkaziła i zmiękła, żeby się łatwiej układało w słoiki) Ułożyc ściśle w słoikach i zalac gorącą zalewą, zakręcic i pasteryzowac 10-15 min. w zależności od grubości papryki. Smacznego!
Paprykę bierzemy przede wszystkim czerwoną i do tego trochę żółtych, dla koloru. Nie trzeba wlewac na wierzch oleju. Papryka świetnie się przechowuje i smakuje – w zeszłym roku zrobiliśmy jej bardzo dużo więc w tym roku nie robiliśmy i jemy starą–dalej dobra,nie czuc po niej wieku. Po otwarciu przechowywac w lodówce, raczej szybko zużyc.
********************************************************************************************
[31.05] 08:49 mała ogrodniczka
Słoneczko, jesli chodzi o patisony, to zbieram takie maleńkie ( jak 5 zł) do lodówki i co drugi dzień marynuję. Zalewa jak na buraczki. Zawsze robie większą ilość zalewy, żeby za każdym razem nie dorabiać. Większe, kroje na plastry, posypuję vegetą i w panierkę, smażę jak schabowe, to samo zresztą robię z cukinią.
********************************************************************************************
[28.07] 06:16 Słoneczko2006
Obiecałam przepisy, zeskanowane zajmują dużo miejsca, więc po parę wklepie:
SAŁATKA 7 SKŁADNIKÓW
1 kg kwaśnych jabłek –obranych
1 kg ogórków obranych
1 kg 1 kg oczyszczonej marchwi
1 kg twardych pomidorów bez skórki
1 kg kapusty
1 kg cebuli

wszystko zetrzeć na grubej tarce lub posiekać. Wymieszać z kilkoma liściami laurowymi, ziarenkami ziela ang , cukrem ,solą do smak. dodać ½ szkl 10% octu. Dusić w garnku ok. 10 min. Nałożyć do słoików, mocno ubić i pasteryzować ok. 15 min.

CZERWONA KAPUSTA
5 kg czerwonej kapusty
2 dkg kminku
12 ½ dkg soli
10 dkg cukru
zalewa: 1 l wody przegotowanej
½ l octu 6%
1 dkg pieprzu, ziele ang
liść laurowy
kapustę pokroić, zamieszać z koprem lub kminkiem ,solą i cukrem
wymieszać i zostawić na parę godz. Zalewę wlać do ¼ wysokości słoików. wygnieść kapustę i nakładać do słoików. Pasteryzować 20 , 25min

BURACZKI:
Ugotowane buraki obrać ze skórki , zetrzeć na drobnej tarce, dodać kminku , łyżeczkę cukru ¼ szkl octu, chrzan. Nałożyć do słoików i pasteryzować.

MARYNATA Z PAPRYKI:
1,5 kg papryki
50 dkg cebuli
0,75 l wody
0.05 l octu 10%
sól, cukier do smaku
ziarna pieprzu ,ziele ang
listki laurowe

Warzywa umyć i oczyścić .paprykę pokroić w szerokie paski , cebulę w grube talarki a ogórki w cienkie plastry. D wrzątku wrzucić rozdrobnione warzywa, osączyć i schłodzić i umieścić w słoikach. Przygotować zalewę z wody, octu i przypraw, gorącą wypełnić słoiki. Pasteryzować 15-20 min
Wszystkie sałatki wypróbowałam nie są z internetu, pozdrawiam!
********************************************************************************************
[29.07] 15:07 elka14
Podaję przepis na sałatke zimową, którą właśnie zrobiłam:
8 kg ogórków,
1 kg cebuli
główka czosnku,
5 marchewek
2 pietruszki z nacią
Wszystko pokroić w plasterki
Zalewa:
1/2 l oleju
1/2 l octu
60 ziarenek pieprzu
40 ziarenek ziela angielskiego
1 szklanka cukru
10 dag soli
Wystudzoną zalewę wlać do jarzyn, pozostawic w chłodnym miejscu na 24 godz. Zapasteryzować. Smacznego
********************************************************************************************
. [31.07] 09:23 OlaB
Obiecana sałatka z cukinii:
- 4 kg cukinii,
- pół kg marchwi,
- 40 dkg cebuli,
- 2 łyżki posiekanej zielonej pietruszki

Warzywa zetrzeć na tarce na dużych oczkach, wymieszać z 1 szkl. octu, 1 szkl. oleju, 3 łyżkami cukru i 3 łyżkami soli.

Do słoików włożyć przyprawy:kilka ziarenek gorczycy, ziele angielskie, liść laurowy, parę ziarenek pieprzu czarnego. Sałatkę lekko odcisnąć i włożyć do słoików, na górę podlać zalewą.
Pasteryzować 15-20 min. Sałatka bardzo dobra, robię ją już od kilku lat i bardzo szybko znika.
********************************************************************************************
[31.07] 15:06 Onaela
Ola-sałatka z cukini wyglada apetycznie,tylko mam małe obiekcje odnośnie scierania wszystkich składników na tarce.Czy nie zrobi sie z tego tzw."pacia"?
********************************************************************************************
. [01.08] 09:19 OlaB
Onaela - robię tą sałatkę już od paru lat i jeszcze nie zrobiła mi pacia. Jak masz obawy to np. cebulę drobno pokrój, trze się na dużych oczkach. Ja to zawsze robię w dużej misce, wszystko lekko mieszam, warzywa puszczą sok, który wymiesza się z przyprawami. Nakładam do słoiczków i na górę wleję po łyżcetej zalewy.
********************************************************************************************
[01.08] 19:08 Cebulkaa

OGÓRKI W ZALEWIE MUSZTARDOWEJ
zalewa:
1 l wody
1 szklanka octu 10%
3 płaskie łyżeczki soli
5 kopiastych łyżeczek musztardy stołowej
0,3 kg cukru

Wszystkie składniki zagotowac i ostudzic (warto rozprowadzac musztardę wodą, nie odwrotnie, to wtedy nie porobią się 'kluski'. Chociaż nawet jak się zrobią, też nic nie szkodzi)
3 kg ogórków obrac ze skórki i pokroic wzdłuż na cwiartki. Ogórki ułożyc w słoikach. Zalac zimną zalewą. Pasteryzowac 3 minuty.

Z trudnych do określenia powodów najlepiej trzymają się i smakują ogórki robione w słoikach wielkości tych średnich słoików po majonezie. W większych jakoś nie zawsze (albo ja coś poknociłam z pasteryzowaniem). Są naprawdę pyszne – gotowe po tygodniu - dwóch, najsmaczniejsze chyba w pierwszym miesiącu, słodko-kwaśne, potem coraz bardziej kwaśne, ale cały czas dobre. Obecnie dojadamy zeszłoroczne, dalej niezłe.


PAPRYKA KONSERWOWA
zalewa:
¾ szklanki octu (10%)
2,5 szklanki wody
0,35 kg cukru
8 ziarenek pieprzu
8 ziarenek ziela angielskiego
- wszystko to zagotować

Paprykę obrac, pokroic na podłużne cząstki i sparzyc żeby zmiękła. (ja zagotowuję połowę dużego garnka wody i wrzucam paprykę na gorącą wodę partiami na parę minut – chodzi o to, żeby się odkaziła i zmiękła, żeby się łatwiej układało w słoiki) Ułożyc ściśle w słoikach i zalac gorącą zalewą, zakręcic i pasteryzowac 10-15 min. w zależności od grubości papryki.
Smacznego!
Paprykę bierzemy przede wszystkim czerwoną i do tego trochę żółtych, dla koloru. Nie trzeba wlewac na wierzch oleju. Papryka świetnie się przechowuje i smakuje – w zeszłym roku zrobiliśmy jej bardzo dużo więc w tym roku nie robiliśmy i jemy starą – dalej dobra, nie czuc po niej wieku. Po otwarciu przechowywac w lodówce, raczej szybko zużyc.
*******************************************************************************************
[02.08] 06:02 Słoneczko2006
A to przepis najnowszy nie próbowałam :

Ogórki z miodem
2kg ogórków gruntowych nie obranych ze skórki
kroimy je w plastry, o grubości 0,5 cm i napełniamy nimi słoiki

Zalewa:
1l wody
1 ½ szklanki cukru
½ szklanki octu 10%
2 łyżeczki soli
2 łyżki miodu

zalewę zagotować z dodatkami, gorącą zalać ogórki w słoikach, szczelnie zakręcić i pasteryzować tylko do zagotowania, pozostawić w naczyniu do odtygnięcia.
********************************************************************************************
[02.08] 22:12 elka14
W moim przepisie ocet to oczywiście 10%, przepraszam za przeoczenie. Dodam jeszczem że ja ogórki daję razem z łupinami, próbowałam bez i zdecydowanie mniej mi smakowały, ale znam takich, którzy właśnie obierają twierdząc,że są delikatniejsze. Więcej niż w przepisie dodaje marchewki, dużo zielonej pietruszki.
********************************************************************************************
[02.08] 23:27 Onaela
Papryke robie podobnie jak Cebulka.Jest swietna-to chyba duza ilosc cukru sprawia,ze jest tak dobra.
********************************************************************************************
[24.08] 12:35 Baś_22
Szczególnie polecam cukinię smażoną-pasteryzowaną – jest to znakomity dodatek do pieczywa, do zimnych mięs czy jaj na twardo. Pierwszy raz robiłam ją w tamtym roku. Jest znakomita

Cukinia smażona - pasteryzowana
1 kg cukini
5 łyżek oleju
3-4 dkg czosnku (główka)
1 łyżeczka kwasku cytrynowego
sól
Można wykorzystać bardziej wyrośniętą cukinię, którą należy obrać ze skórki, oddzielić nasiona i pokrajać w dość drobną kostkę. Włożyć cukinię na rozgrzany olej (można dodać odrobinę wody), mieszając usmażyć. Do usmażonej cukini dodać czosnek roztarty z solą i rozpuszczony w łyżce wody przegotowanej, kwasek cytrynowy, wymieszać. Nakładać cukinię do słoików małych, układając gęstą masę starannie, aby nie pozostawały wolne przestrzenie w przetworze wewnątrz słoików. Słoje zamknąć i wstawić do pasteryzacji na 25 min.
********************************************************************************************
[24.08] 15:57 belva
Ja robie tylko kilka. Podaje wam jeden mojego wlasnego przepisu;
Pikle mieszane ala giardiniera:
Fasolka szparagowa, pomidorki koktailowe, marchewka pokrajana w zabki, malenkie ogoreczki, patisony w plasterki itd ( moga byc inne male i ladne jarzynki) Garnek wody pol na pol wody z bialym octem winnym, sol duzo pieprzu w ziarnach, lisc laurowy, koperek, bazylia, origano, szalwia, ( i co tam macie jeszcze w ogrodzie pod reka). Ugotowac w tym roztworze jarzynki poczynajac od tych najtwardszych. Na koncu te najdelikatniejsze. Ugotowane jarzynki ulozyc w ladnych staromodnych sloikach tak zeby te najladniejsze wzorki byly widoczne o zewnatrz a te gorsze w srodku.
Do wywaru z octu dodac pol na pol oliwy z oliwek i zalac tym jarzynki w sloikach. Mozna je podawac na niezbyt formalnych przyjeciach bufetowych juz w tych sloikach bo sa ladne i takie ....ogrodowo-wsiowe. Nalezy podac do nich jakis dlugi widelec czy patyczek aby kazdy mogl wygodnie sie obsluzyc. Tych pikli nie trzeba pasteryzowac ale mozna jak ktos chce...
********************************************************************************************
[24.08] 16:00 belva Acha zapomnialam ze bardzo wazne do tego sa male cebulki.
********************************************************************************************
[25.08] 17:06 Baś_22
Eduarda – to coś w czerwonym sosiku to fasolka szparagowa w przecierze pomidorowym.
Można ją w zimie wykorzystać do przyrządzenia np. takiej potrawy:
Dość dużą cebulę przesmażyć na 1 łyżce oleju, dodać pokrojone parówki lub gotowane mięso z zupy a następnie fasolkę w przecierze pomidorowym. Dusić to wszystko ok. 0,5 godz. Można zagęścić. Doprawić pieprzem i solą w razie potrzeby. Podawać z bułką.
********************************************************************************************
[28.08] 22:20 Onaela
Wracajac jeszcze do przetworów-polecam wypróbowanie ogórków z czosnkiem i chili.Sa rewelacyjne i nadaja się do jedzenia zaraz po zrobieniu(na moim zdjęciu widoczne obok marynowanych grzybków) Mój syn-smakosz niebywały zajada się nimi od trzech dni,i twierdzi,ze juz sie od nich uzaleznił.Zrobiłam trochę na próbę,i juz prawie zjedzone.Muszę zrobic wiecej,póki jeszcze sa ogórki.Fajne sa te rózne wariacje na temat ogórków-od lat robiłam tylko kiszone i korniszony,a wtym roku będą z chili i w musztardzie.
*******************************************************************************************
[29.08] 22:55 Onaela
Baś-dla Ciebie
Ogórki chili
2 kg małych ogórków
2 główki czosnku
2 łyzki soli kamiennej
1 kg cukru
1 płaska łyzka chili
1 szklanka octu 10 %
8 łyzek oleju
Ogórki umyc i przekroic kazdy wzdłuz na pół,posolic ,dobrze wymieszac,odstawic na ok.5 godz.
Po tym czasie odcedzic,dodac zagotowany olej,chili i gorącą zalewę z 1 szkl octu i 1 kg cukru.Czosnek pokroic na cienkie plasterki,dac do ogórków.Wszystko dobrze wymieszac,odstawic na 12 godz.
Nakładac w słoiki(luzno)zalac wytworzoną zalewa).Wychodzi ok.7 słoiczków (jak po dzemie).Od razu nadaja sie do jedzenia
Ogóreczki się skurcza i pozwijają (kazda połówka wyglada jak jeden cienki ogórek )
Przepis nie wspomina nic o pasteryzacji,ale ja dla wszelkiej pewności krótko pasteryzuję.
********************************************************************************************
[31.08] 12:14 Baś_22
Onaela // ogóreczki chili zrobione !!! Co prawda moje wyszły nieco ostrzejsze, bo przez pomyłkę dodałam prawie 2 łyżki płaskie chili, ale pomimo tego, naprawdę mają bardzo wyszukany smak i są doskonałe
********************************************************************************************
[31.08] 12:22 Cebulkaa
Teraz czekam do popołudnia, bo chcę żeby 5 godzin skończyło się wieczorem, tak żeby 12 było przez noc Onaela- mam nadzieję że zwykła sól zamiast kamiennej może byc...
********************************************************************************************
[31.08] 13:54 Onaela
Baś-cieszę sie,ze ogóreczki się udały!.Mój syn sam zrobił je z podwójnej porcji dosypujac równiez wiecej chili.Wszyscy częstowani są zachwyceni ich smakiemJako przekąska lepsze sa łagodniejsze,ale jako dodatek do kanapek mogą byc "cięższe".Wygladają tez fajnie ! Cebulko-naturalnie moze byc zwykła sól,ale kamienna ponoc jest najlepsza do przetworów.
********************************************************************************************
[31.08] 16:22 Baś_22
Pomidory pasteryzowane w całości

pomidory Lima lub inne podłużne
po 1 ząbku czosnku na słoik

Pomidory umyte, wytarte wkładać na sucho do słoja. Dodać ząbek czosnku, zakręcić w słoiku i zagotować na wolnym ogniu. Pasteryzować ok. 40 min

Uwaga! Nie daje się żadnego płynu. W czasie pasteryzacji może w słoiku powstać trochę pary- nie szkodzi. Po kilku miesiącach w słoiku pojawi się na dnie sok. Skórka łatwo schodzi tak jak ze świeżych, „sparzonych."

Mam jeszcze drugi przepis:
Pomidory pasteryzowane
1 kg pomidorów - (najlepsze „lima”
1 litr wody
1 łyżka soli kamiennej
Pomidory dokładnie myjemy pod bieżącą ciepłą wodą. Przekrawamy wzdłuż, wykrawamy gniazda kwiatowe i uszkodzone miejsca, następnie ciasno układamy w słoje.
Rozpuszczamy sól we wrzącej wodzie i studzimy wodę do temperatury około 80oC. Zalewamy pomidory i zamykamy szczelnie słoje. Pasteryzujemy około 20 minut.
********************************************************************************************
[01.09] 21:00 OlaB
Co do soli kamiennej to też słyszałam, że jest dobra do przetworów, ale ostatnio doczytałam na opakowaniu, że też jest jodowana Bo to właśnie chodzi o to, żeby sól była niejodowana. No i co teraz używać?
********************************************************************************************
[04.09] 13:13 Baś_22
Eduarda // podsyłam link do przepisu na śliwki w occie (bez pestek)
http://www.gotowanie.wkl.pl/przepis10753.html Na tej stronie są jeszcze inne przepisy na śliwki w occie.
********************************************************************************************
"[05.09] 10:10 Słoneczko2006
Ja jeszcze w temacie zapraw jak poznać, że słoiczek z mizeria w środku na pewno „chwycił” mam wątpliwości zawsze, gdy dodam oleju do zalewy coś mi się nie podobają niektóre osobniki.
********************************************************************************************
[05.09] 10:23 Cebulkaa
Słoneczko - prosto - przewróc do góry nogami - jak będziesz miec całe ręce w zalewie, znaczy że nie chwycił
********************************************************************************************
[05.09] 10:29 Słoneczko2006
Cebulko dokładnie tak sprawdzam i nic się nie wylewa, ale pokryweczki mają „brzuszki” zupełnie nie wciągnięte
********************************************************************************************
[05.09] 10:34 Słoneczko2006
Kiedy pod koniec lata u taty w szklarni ogórki są ogromniaste kroje je w plasterki zasypuję solą, odstawiam na kilka godzin, odciskam i przesypuje koperkiem. Potem zalewam zalewą jak zwykle ocet, woda, cukier, sól i właśnie olej potem już bardzo krótko pasteryzuje i czasem kilka nie chwyci, ale są super w zimie po dodaniu śmietanki jak świeża mizeria! Dokładny przepis musiałabym przynieś z domu.
********************************************************************************************
[05.09] 11:31 Baś_22
GRUSZKI W OCCIE
3 kg gruszek – muszą być twarde, zielone (ja robię z odmiany „Konferencja”
Zalewa:
3 szklanki wody
1 szklanka octu 10%
2 szklanki cukru
1 łyżeczka czubata przyprawy do pierników

Zalewę gotować ½ godz. Następnie wrzucić gruszki do zalewy i od momentu zagotowania, gotować 15 min na wolnym ogniu. Odstawić do następnego dnia.
2 dzień – Wycedzić gruszki a zalewę gotować na małym ogniu 15 min. Ponownie wrzucić gruszki do zalewy i doprowadzić całość do zagotowania (ok. 10 min.). Odstawić do następnego dnia.
3 dzień – Powtórzyć tak jak 2 dzień. Po 10 min gotowania do wyparzonych słoiczków włożyć gruszki i zalać zalewą. Zalewa powinna przykrywać gruszki ok. 1,5 cm.
Słoiczki zakręcić i odwrócić do góry dnem.
********************************************************************************************
[07.09] 10:44 *kati
Sałatka wielowarzywna

1 kg ogórków
1 kg kapusty
1 kg cebuli
1 kg cukini
0.5 kg jabłek
0.5 kg papryki
0.5 kg marchwi lekko podgotowanej
Zalewa:
1 szkl. octu 10%
1 szkl. oliwy
1 szkl. cukru
2 szkl. wody
1/4 szkl. soli

Ostrzegam, że wychodzi tego sporo na raz, wiec są potrzebne duże gary lub ewentualnie dzielenie lub mniejsze proporcje składników!! Wszystkie warzywa ważę po obraniu i oczyszczeniu. Ogórki kroję w plastry, kapustę siekam jak do bigosu, cebulę w paski, paprykę w kawałki niezbyt duże, cukinię w kostkę, jabłka trę na tarce jarzynowej, marchewka też starta na tarce. Wyglądem przypomina to wszystko surówkę do obiadu Pokrojone warzywa należy posolić połową soli podanej w zalewie, wymieszać i zostawić na 3 godz. Następnie gotujemy te warzywa w zalewie i gdy miękkość nam odpowiada nakładamy gorące do słoików.
Ja osobiście już ich nie wekuję dodatkowo i dobrze sie przechowują.
********************************************************************************************
[08.09] 10:35 Cebulkaa
kati - może ogórki w curry jak dalej masz dużo? Ja po raz pierwszy zrobiłam w tym roku, ale myślę że zostaną na dobre. Zrobiłam kompilację na oko z dwóch przepisów i częśc pocięłam jak mizerię i dałam jej odleżec, a częśc zrobiłam jak ogórki musztardowe - zalałam cwiartki zalewą z słoikach. Cukru dałam w końcu dwie szklanki, octu też tak pośrodku.
http://www.gotowanie.wkl.pl/przepis10682.html
http://www.gotowanie.wkl.pl/przepis3785.html
********************************************************************************************
[08.09] 13:28 Baś_22
Cebulkaa // Podsyłam przepis na marynowane pieczarki:
http://www.gotowanie.wkl.pl/przepis11950.html
********************************************************************************************
[13.09] 23:47 Onaela
.No i zaczęłam dzis robic sos słodko-kwasny w słoiki.Jutro skończę,bo pracochłonny jest niebywale,ale jaki pyszny do ryzu lub makaronu!
********************************************************************************************
[06.10] 20:45 Baś_22
Albera // Podsyłam przepis na sałatkę z zielonych pomidorów.
Sałatka z zielonych pomidorów
3 kg zielonych pomidorów
6 dużych cebul
sól
Zalewa:
1l wody
½ szklanka octu (spróbować)
½ kg cukru
1 łyżeczka pieprzu
1 łyżeczka ziela angielskiego
½ łyżeczki cynamonu

Pomidory pokroić na plastry, posolić, wymieszać i zostawić na noc.
Rano wycisnąć wodę. Skropić całość letnim octem (kilka łyżek) i zostawić na 2-3 godz.
Zalewę zagotować i włożyć do niej pomidory z cebulą. Gotować 20 min. (jak za rzadkie, odlać zalewę). Po przestygnięciu nakładać do słoików. Pasteryzować 10 min.
Pierwszy raz słyszę o konfiturach z zielonych pomidorów. Czy mogłabyś podac przepis
********************************************************************************************
[12.08] 00:05 Cebulkaa
Zrobiłam też surówkę z zielonych pomidorów, zrywając wszystkie te, które miały już odpowiednią wielkośc - bardzo polecam, bo ślicznie wygląda, takie malutkie plasterki. Cebula w kostkę zamiast plastry i gotowac krócej, a poza tym jak w tradycyjnym przepisie.
********************************************************************************************
[15.10] 03:30 Cebulkaa
Zrobiłam ciekawą rzecz (bo nie chciało mi się po normalną cebulę jechac do sklepu ) - do sałatki z zielonych pomidorów dodałam fioletową cebulę zamiast zwykłej. Efekt kolorystyczny wyszedł super - zobaczymy czy będzie się trzymac równie dobrze, ale polecam!
********************************************************************************************
[15.10] 21:17 tereklo
Może moje buraki będą smakować:
Zalewa:
7 kubków wody
6 kubków octu
5 kubków cukru
2 łyżeczki soli
przyprawy (listek laurowy, ziele angielskie, pieprz ziarnisty, gorczyca)
Uwaga: kubek to 200ml
Zagotować zalewę.
Buraczki czerwone ugotować, pokroić w słupki lub kostkę (małe w całości). Włożyć do sło-ików, zalać wrzącą zalewą i krótko pasteryzować.
********************************************************************************************
[15.10] 22:09 Onaela
BURACZKI MARYNOWANE
4 kg małych buraczków
zalewa:
1/2l octu
2,5l wody
0,5kg cukru
10 dkg soli
ziele angielskie
listki laurowe pieprz ziarnisty

Buraczki ugotowac w łupinach(mogą byc większe-wtedy po ugotowaniu i obraniu pokroic na ćwiartki)obrać,ułozyc w słoikach.
Skłdniki zalewy zagotowac,zalac buraczki w słoikach,zakręcic.Pasteryzowac ok 15 min(słoiki pólitrowe)

Z takich buraczków mozna przygotowac świetne sałatki np.na wigilię do smazonej rybki.
Buraczki pokroic w cienki półplasterki,dodac spora cebulę pokrojona drobno,1 ząbek czosnku wyciśnięty-wymieszac. Dodac sos vinegrette (oliwa z oliwek,sól,cukier,sok z cytryny), wymieszac. Sałatka jest znakomita!
********************************************************************************************
[15.10] 22:26 Onaela
SAŁATKA Z BURAKÓW< PAPRYKI I CEBULI
7 kg buraków
1 kg papryki czerwonej
1 kg cebuli
1 szkl octu
1 szkl oleju
1 szkl cukru
2 łyzki soli
kilka ziaren ziela ang
kilka ziarenek pieprzu

Buraki ugotowac,obrac,zetrzec na duzych oczkach tarki.Cebulę pokroic w ćwierctalarki,paprykę w kostkę.W duzym garnku zagotowac składniki zalewy,dodac cebule i paprykę,po ok 10 min buraki,gotowac jeszcze 10 min ciagle mieszajac.Gorąca sałatkę nakładac w słoiki,pasteryzowac 15 min.

Sałatka jest doskonała do obiadu na ciepło,ale mozna ja tez podawac na zimno do wedlin i miesa. Wsród moich znajomych robi mniej wiecej taka furrorę,jak ogóreczki chili
********************************************************************************************
[19.10] 19:21 tereklo
A - jeszcze jedno. W tym roku robiłąm paprykę czerwoną kiszoną - pychota! Jak kogoś zainteresuje, to służę przpisem.
********************************************************************************************
[24.02.2008] 23:43 patyczak21
Co prawda to nie ten czas ale właśnie przypomniałam sobie świetny przepis na kiszone ogórki w butelkach. A oto i on:
5 kg małych ogórków; 2 główki czosnku;6-7 liści laurowych; korzeń chrzanu; 3łyżki nasion kopru; kilka liści czarnej porzeczki, dębu, wiśni lub winogron; 1 łyżeczka kolendry; 2 strąki ostrej papryki lub 1/2 łyżeczki sypkiej na butelkę; na czubek łyżeczki szałwii i cząbru.
na zalewę : 5 litrów wody + 8 łyżek soli do przetworów.
Ugotować zalewę z dodatkiem przypraw ( bez liści dębu, winogron czy czarnej porzeczki, one są wkładane wraz z ogórkami ) i ostudzić . Umyte ogórki ułożyć w 5 litrowych butlach ( po wodzie mineralnej ) dodać liście , chrzan , ja dodaję zamiast strąków ostrej papryki tą w proszku i to troszkę więcej jak w przepisie, szałwię i cząber. Zalać ostudzoną zalewą i zakręcić zakrętkę. Pozostawić w temperaturze pokojowej przez 3-4 dni a później wynieść do piwnicy. Troszkę są problemy z wyjmowaniem tych ogórków z butli, ale warto się pomęczyć ponieważ otwarcie butli nie powoduje psucia się ogórków nawet przez 3-4 tygodnie, nie tworzy się pleśń, smak ich się nie zmienia i obojętnie jaką odmianę ogórków w ten sposób zakwasimy to nie robią się one purchawkowate, sflaczałe
******************************************************************************************
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Wróć do Przepisy kulinarne i inne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron