Motyle

ogólne rady, porady, sposoby, sugestie, opinie, dyskusje...

Motyle

Postautor: Cebulka » wt sty 11, 2011 12:48 pm

Motyle
[14.03] 22:12 Miga
Uwaga na zielone, duże gąsienice które mogą pojawić się na koprze i marchwii. Zauważyłam je dwa lata temu, były tylko na mojej działce więc zaczęłam je tępić!!! Okazało się, że jest to Paź Królowej. Ten piękny i dość rzadki motyl pojawia się na terenie czystym ekologicznie. Przeczytałam W Działkowcu, że jest to niejako dar od natury za postępowanie zgodnie z jej prawami. Po moim barbarzyńskim zachowaniu wobec tego królewskiego motyla zdałam sobie sprawę jak mało jeszcze wiem.
********************************************************************************************
[12.01] 20:44 Emmi
. Jak o motylach, to wcisnę parę słów, że jeszcze lubią (i inne owady też) :
czosnek holenderski- wszystkie czosnki są atrakcyjne dla owadów, ale ten szczególnie jest atrakcyjny. Na wysokich pędach latem rozwijają się kuliste baldachy gwiazdkowych, fioletowych kwiatów. Czyścica kocimiętkowa, Głowaczek olbrzymi, Oman hookera, Miodownik melisowaty (liście pachnące miodem)- wabik na pszczoły Leuzea chabrowata, Omieg zwyczajny, Nawłoć.
********************************************************************************************
[20.01] 14:49 Cebulkaa
Mieliśmy już plebiscyt na temat długo kwitnących, kiedyś rozmawialiśmy o roślinach dla ptaków a teraz czas na...
KOCHAM MOTYLE I TYLE! Czyli które rośliny macie w ogrodach "oblepione" motylami?
Mam ostatnio przykre wrażenie, że coraz mniej jest motyli. Ale może to wrażenie? Dziadzio ma w ogrodzie głównie dalie, róże - a w nich chyba nic do jedzenia nie ma A mnie się marzy ogród z takimi tańczącymi kwiatkami! Od razu zgłaszam budleję (chociaż tylko ze słyszenia)
********************************************************************************************
[20.01] 14:56 lwiapszcza
Cebulka tu coś znalazlam o motylach http://www.heodes.neostrada.pl/page6.htm Jest tam między inymi o tym, na czym które żerują
********************************************************************************************
[20.01] 16:20 Emmi
Znalzłam, żeby już nie szukać, chyba że znasz je.
czosnek holenderski-na wysokich pędach latem rozwijają się kuliste baldachy gwiazdkowych, fioletowych kwiatów. Czyścica kocimiętkowa, Głowaczek olbrzymi, Oman hookera, Miodownik melisowaty, Leuzea chabrowata, Omieg zwyczajny, Nawłoć.
Prócz tego znalzłam przymiotno ogrodowe, krwawnica pospolita, lebioda pospolita, jeżówka purpurowa, rozchodnik, przegrzan pospolity, lawenda hiszpanska,szłwa łąkowa . W jednym z pierwszych postów pisałam,że mój syn marzy o kaciku dla motyli, znalzłam gdzieś pomysł na takie miejsce w formie skalniaka. Jak znajdę ten artykuł i będą jakieś inne rośliny to podam.
********************************************************************************************
[20.01] 16:36 Barka
Budleje bardzo przyciągają motyle.
********************************************************************************************
[20.01] 16:49 Emmi
Tak, budleja: Blak Knight, Pink Delight, Royal Red, Withe Profusion Budleja zwana jest motylim kzewem. Ma kwiatostany od czerwca do później jesieni. Potrafi przemarznąć ale potem puszcza na nowo pędy, ma bardzo szybki przyrost,tego smaego roku ma pędy osiagające do 3 metrów. Wymaga stanowiska słonecznego, urodzajnej gleby. Zalecają na wiosnę silnie cięcie aby lepiej (obficiej)kwitła.
********************************************************************************************
[20.01] 18:28 szElka
Nieśmiało przypomne wczoraj proponowany do poczytania (to było kierowane nie tylko do ONAELI) link: http://www.eko.org.pl/wydawnictwa/porad ... stawa.html Tam właśnie są przedstawine współzależności roślin i żyjątek różnych! Tak to jest: w natłoku informacji treści się gubią!
********************************************************************************************
[20.01] 23:23 Cebulkaa
Chyba jeszcze liatra, widziałam ją na zdjęciach właśnie z gromadą motyli.
********************************************************************************************
[21.01] 15:42 Cebulkaa
Emmi - piszesz rozchodnik - ale tylko olbrzymi, czy wszystkie, te małe też?
********************************************************************************************
[21.01] 17:45 Emmi
Cebulka// W prezentacji roślin dla motyli mam akurat zdjęcie rozchodnika Sedum Herbstfreude ale nie wiem, czy to tylko on jeden się nadaje, czy każdy, a dali go tylko ze względu na ładny kolor i pokrój rośliny.
********************************************************************************************
[21.01] 20:11 Onaela
Cebulka-jesli chodzi o rośliny wabiace motyle,to bez watpienia Budleja zajmuje pierwsze miejsce.
********************************************************************************************
[22.01] 00:17 *kati
Jeśli chodzi o rośliny lubiane przez motyle, zostało już wymienione wiele. Ogólnie chodzi tu jednak o to, że śliczne motylki najbardziej lubią kwiatki „otwarte”, u których jest łatwy dostęp do nektaru. Wszelkie, pełne odmiany kwiatów, choć cudne, nie są dla nich zbytnią atrakcją.
********************************************************************************************
[22.01] 11:50 Cebulkaa
To ciekawa uwaga a tą "pełnością" i "pustością" kwiatów. Ja czytałam, że jest to kwestia zawartości nektaru w kwiatach, ale prawdopodobnie te rzeczy sie uzupełniają. "Mollifagiczne" czy to nazwa na owady pijące nektar czy coś kręcę?
********************************************************************************************
[22.01] 19:09 Emmi
http://free.art.pl/makrofotografia/kolekcja_motyle.html
********************************************************************************************
[22.01] 19:32 Onaela
Emmi-cudne te motyle,ale nie można doszukac sie ich nazwy coby wiedziec jakie motyle lubią jakie rośliny),ale dopatrzyłam się na tych zdjęciach,ze wiekszosc sfotografowanych motylków siedzi na kwiatach chabrów ogrodowych. To jest jakis trop,ale w swoim ogrodzie nie zauwazyłam..
********************************************************************************************
[22.01] 20:13 Emmi
http://www.magfoto.cc.pl/img5/motyle/index.html też nie ma nazw ale zdjęcia piękne
********************************************************************************************
[22.01] 20:29 Miga
Jeśli chodzi o motyle, to wydaje mi się, że nie stosując chemii doczekamy się motyli. Aby rozwinął się motyl musi najpierw być gąsienica która nie zawsze jest ładna i lubi zjadać rośliny na które mamy sami ochotę. Na poczatku topiku opisałam jak w swojej głupocie postępowałam z gąsienicami pazia królowej. Wydawało mi się, że coś co siedzi na marchwi i koprze, na dodatek takie duże to musi być szkodnik!
********************************************************************************************
[23.01] 00:28 *kati
Jeśli chodzi o moją teorię o „pustych i pełnych kwiatach dla motyli”, to zacytuję w mądrych słowach o co chodzi: „ kolorowi goście najbardziej lubią kwiaty pojedyncze, gdyż pełne bardzo często zupełnie nie wytwarzają nektaru” Cebulka miała więc racje, budowa kwiatów i zawartość nektaru idą chyba jednak w parze.
********************************************************************************************
[25.01] 22:48 Cebulkaa
Mam chwilkę to przepisze kawałek wstępu do książki, właśnie o motylkach. Proszę, jeżeli ktoś może to niech zweryfikuje te informacje z praktyką.
"Rośliny i zwierzęta w ogrodzie" Michael Chinery
"Wiele roślin kwiatowych, jak dalie i chryzantemy, hodowane z powodu bogactwa form i wielkości kwiatów, wydziela niewiele nektaru i nie przywabia owadów mellitofagicznych. Jeżeli w naszym ogrodzie preferujemy rośliny o małej zawartości nektaru, a chcemy oglądać w nim także motyle, obsadżmy granicwe ogrodu żagwinem i lawendą, które je przywabią. Żagwin przyciąga cytrynki i rusałki, gdy obudzą sie ze snu wczesną wiosną, natomiast lawenda wykarmi motyle latem. Jedną z popularnych, słodko pachnących roślin ogrodowych jest rezeda, inną - majeranek.
Najbardziej znanymi roślinami przywabiającymi motyle są: budleja i rozchodnik okazały. Kwitnąca budleja jest przez całe lato oblepiona pawikami i innymi kolorowymi motylami dziennymi. Gdy kwiaty budlei zaczynaja więdnąć, otwierają się bogate w nektar kwiaty rozchodnika okazałego, a motyle chętnie korzystają także z tego źródła pokarmu. Na kwiatach gromadza się dziesiątki rusałek pokrzywników, admirałów, ceików i osetników. Motyle niemal upijają się nektarem. Można je wówczas podziwiać i fotografować z bliska.
Jeśli to możliwe, rośliny powinny być sadzone w skupiskach i w miejscach nasłonecznoinych. Różne odmiany tej samej rośliny mają czasami różne okresy kwitnienia i dlatego, sadząc je, przedłuża się okres atrakcyjności ogrodu dla motyli. Nie należy umieszczać budek dla ptaków w pobliżu kwiatów przywabiających motyle - np.muchołówka szara chętnie poluje na te owady. Dobrze jest także obsadzić granice ogrodu dzikimi roślinami, np. jeżynami, które przywabią przestrojniki. Natomiast ściana pokryta takimi pnączami zwabi motyle dzienne i nocne. Niektóre z nich, jak cytrynki, znajdą tu także miejsce zimowania.
Przywabienie "na chwilę" dojrzałych motyli do ogrodu nie jest takie trudne, natomiast rzeczywisty wzrost liczby motyli uzyskuje się tylko przez hodowanie roślin żywicielskich larw poszczególnych gatunków. Niestety, larwy większości motyli dziennych, z wyjątkiem np. bielinka kapustnika, żywią się roślinami, które uważamy za chwasty - np. rusałka pawik, ceik,pokrzywnik, kratkowiec i admirał żerują na pokrzywach. "Ekologiczni" ogrodnicy pozostawiają zatem miejsca, gdzie rosną takie rośliny. Warto także pozostawić pod ścianami i żywopłotami skrawki gleby porośnięte terawami, na których żerują larwy przestrojników."….
********************************************************************************************
[25.01] 23:39 Cebulkaa
Dla chętnych informacja który motyl który z linku Emmi
http://free.art.pl/makrofotografia/kolekcja_motyle.html
Numeracji nie ma, ale po prostu trzeba kliknąc na pierwsze zdjęcie i klikac potem strzałki w prawo. Nie ma tu bielinka i cytrynka (to nazwa oficjalna, konkretnie latolistek cytrynek, samce są żółte, samice jasne, prawie białe) ale oprócz tego wszystkie popularne najbardziej motyle.
1-?
2 - niestrzęp głogowiec (Skrzydła białe, półprzeźroczyste, z wyraźnymi, czarnymi żyłkami - żyłki są z zewnątrz )
3 - trudno stwierdzić
4 - rusałka, ale nie wiem,jaki podgatunek
5 - rusałka pawik (4 duże pawie oka, spód całkiem czarny)
6 - rusałka admirał
7 - znów rusałka pawik
8 - przestrojnik trawnik (jasnobrązowe larwy żerują na trawniku)
9 - znów przestrojnik trawnik
10 - rusałka pawik na rudbekii
11 - rusałka pawik na rudbekii
12 - rusałka pawik na jeżówce
13 - rusałka pawik na jeżówce
14 - rusałka pawik na jeżówce
15 - rusałka pawik na jeżówce
16 - przestrojnik trawnik z rozłożonymi skrzydłami
17 - rusałka admirał
18 - prawdopodobnie rusałka wierzbowiec
19 - rusałka pokrzywnik (na budlei !)
20 -rusałka osetnik (na budlei !)
21 - rusałka osetnik -"-
22 - rusałka osetnik -"-
23 - rusałka osetnik -"-
24 - rusałka osetnik -"-
25 - nie mam takiego (z dużą krpoką)
26 - rusałka osetnik
27 - rusałka osetnik
28 - niesobka pniówka (słodka nazwa )
29 - niesobka pniówka
********************************************************************************************
[26.01] 09:10 Emmi
Poszukując zawieruszonego artykułu na temat skalniaka dla motyli, natknęłam się na propozycję rabatki dla nich na cały ogrodowy sezon.
Na wiosnę w maju jako pierwsze pojawiają siękwiaty szałwi omszonej Salvia nemorosa ,,Marcus,, Odmiana szałwi ,,Rosenwein,, kwitnie od czerwca wraz z krwawnikiem Achillea milooefolium ,,Love Parade,, i ,,Teeracotta,,. Latem rozwijają się kwiaty płomyka wiechowatego Phlox paniculata ,,Europa,, , lawendy wąskoliskiej Lavandula angustifolia, języczki pomarańczowej Ligularia dentata ,,Desdemona,, i omżynku Budleya davidii ,,Royal Red,,. Jesienią mamy astry i odmiany: ,,Andenken an Anna Potschke,, i ,,Dr Otto Petschek,, oraz rozchodnik Sedum ,,Matrona,,. Okres kwitnienia rabatki kończy karłowata jeżówka purpurowa Echinacea purpurea ,,KIm Knee's Hight,, i pierwsze kwiaty poduszkowego astra krzaczastego Aster dumosus ,,Herbstgruss vom Bresserhof,,
********************************************************************************************
[10.02] 21:54 sz_elka
To naprawdę świetna strona: ptaszki,motylki...http://www.republika.pl/lesnictwo/index.html
********************************************************************************************
[18.07] 08:33 Słoneczko2006
Wczoraj na mojej działce był zlot motyli parę okazów było naprawdę pięknych to moje różnokolorowe floksy je tak wabią to prawda lato jest piękne!
********************************************************************************************
[08.08] 22:35 Onaela
W temacie ziół do "wykładu" Cebulki dodam,ze warto miec na rabacie Oregano.To bylina,wiec nie musisz kupowac co roku.Ja je posadziłam w ubiegłym roku,a w tym po raz pierwszy zakwitlo.Ziółko dośc wysokie(70 cm),spora kepa,kwiaty drobne,geste wrzosowofioletowe.
Poza tym,ze swietnie sie sprawdza jako przyprawa (tzw "picca")to przyciaga tabuny motyli!.Budleja pod tym wzgledem niech sie schowa!.W lipcu codziennie widziałam na nim jednorazowo ok.30 motyli!.(prawie wszystkie jednakowe) a oprócz nich pszczoły i inne owady.Naprawdę widok niesamowity!Istne owadzie zoo!
********************************************************************************************
. [09.08] 13:24 Sz_elka
Weszłam na taką stronkę z pysznymi zdjęciami motyli! http://www.butterflyphotos.org/
********************************************************************************************
[17.11] 13:01 lucysia
U nas pogoda taka piękna,muchy już bzyczą w domu,a wczoraj widziałam motyla Pawie oczko
********************************************************************************************
[17.11] 16:53 anamaria
W minioną sobotę też widziałam motyle na swojej działce, więc jakoś intuicyjnie nie opatuliłam jeszcze roślin, no i na dobre to im to wyszło.
********************************************************************************************
[17.11] 17:50 Sz_elka
Dzisiaj do mieszkania Mamy, w środku miasta, przez otwarty balkon wpadł i wypadł śliczny kolorowy motyl ! Jak na późną jesień, to jest całkiem sympatycznie!
********************************************************************************************
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Wróć do Vademecum Ogrodnika

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości