Pnącza

ogólne rady, porady, sposoby, sugestie, opinie, dyskusje...

Pnącza

Postautor: Cebulka » wt sty 11, 2011 12:18 pm

Pnącza
[28.05] 14:03 Słoneczko2006
Zrobiłam płotek na pnącze tylko teraz nie wiem jakie wybrać – chcę by było wieloletnie, gęste o dużych ładnych rocznych przyrostach, nie wymagało okrywania i ślicznie wyglądało w zimie (tak to tylko w erze hihi) . Kupiłam Powojnika Tanguckieko – nasionka i nie wiem czy jeszcze wysiać czy czekać do przyszłego roku rzadko udaje mi się wyhodować coś takiego z nasionka jeżeli ktoś ma doświadczenie z tym to niech napisze.
********************************************************************************************
[28.05] 16:14 *kati
Słoneczko2006 - Jeśli chodzi o te pnącza - to miejsce jest słoneczne, czy cieniste? Czy wolisz kwitnące, czy ozdobne z liści? Szybko rośnie winobluszcz, jest niezbyt wymagający ale nie kwitnie okazale. Za to ma ładne barwy jesienią - niestety zimą gubi liście. Zimozielony jest bluszcz, ale on nie rośnie bardzo szybko. A może posadzić do tego jakiś kwitnący okaz i niech sie wymieszają. To czy lepiej wysiewać z nasion, czy kupić większą sadzonkę zależy od tego ile tego potrzeba. U mnie zazwyczaj trzeba dużo, wiec często staram sie robić sama sadzonki lub wysiewać - za to muszę dłużej czekać na efekty. Jesli potrzeba jedną lub dwie sztuki to według mnie lepiej kupić i wtedy efekt widać znacznie szybciej.
*******************************************************************************************
[05.05] 09:23 Onaela
Zdobyłam nasionka groszku pachnacego wieloletniego-słyszeliście o takim wynalazku?Muszę go rychło wysiac.Ma piękne pastelowe kolory:rózne odcienie rózu,kremowy,biały.Ponoć pięknie pachnie,ładniej niz jednoroczny. Poza tym mam Fasolnik egipski (mieliscie go kiedy?) i Wilec purpurowy (Bardzo go lubię)
********************************************************************************************
[04.07] 19:19 Anka01
WItam czy moze mi ktos wytlumaczyc jak rozmnaza sie clematisy?? prosze o rade z gory dziekuje
********************************************************************************************
[05.07] 08:18 Cebulkaa
Anko - nie wiem czy da się to zrobić domowym sposobem Chyba nikt z nas czegoś takiego nie próbował, więc żadnych porad praktycznych Ci nie damy rady udzielić, a teorię na ten temat na pewno bez problemu znajdziejsz w internecie. Swoją droga to dobre pytanie, jak znajdziesz na ten temat coś ciekawego to proszę napisz!
********************************************************************************************
[05.07] 12:43 malachit
A ja będąc na działce przeglądałam pisma ogrodnicze i w jednym z nim było o rozmnażaniu clematisów. Trzeba uciąć zdrową gałązkę i między drugim liściem uciąc, zostawić jeden listek, koniec do ukorzeniacza i do ziemi. Ponoć jest specjalna ziemia do rozmnażania. Ja będąc teraz na działce tak zrobię. Co mi szkodzi, może się uda. Tak przynajmiej tam pisano.
********************************************************************************************
[05.07] 13:30 Anka01
fajnie ze mozna rozmnazac clematisy ja tez tak sprobuje zrobic a moze mi ktos powie dlaczego moje clematisy po przekwitnieciu czesto usychaja albo calkowicie gina i po jakims czasie na nowo zaczynaja rosnac i kwitnac albo np z gory lub z dolu troche podeschna co jest tego przyczyna prosze o rade pozdrawiam
********************************************************************************************
[05.07] 13:59 cicho_borowska
Ja nie mam praktycznego doświadczenia w hodowli clematis, ale kiedy kupowałam inne roślinki w szkółce, rozmawiałam na temat clematis z wlaścicielem. Powiedział, że cytuję: "Clematis ma rosnać tak, że nogi ma w cieniu, a głowę w słońcu". Dlatego powinien byc obsadzony jakimiś jalowcami płożącymi.
********************************************************************************************
[05.07] 20:12 rozmnazanie clematisa
Witam znalazlam jak rozmnozyc clematisa Rozmnażamy przez siew na wiosnę. Można je również rozmnażać z odkładów względnie sadzonek. Sadzonkujemy powojniki w lecie, w lipcu-sierpniu, w ciepłym inspekcie. Sadzonki sporządza się z pędów na pół zdrewniałych, tnąc je na kawałki zawierające 1 parę liści wraz z kilkucentymetrowym odcinkiem łodyg pod nimi. Zalecane jest nacinanie łodygi wzdłuż aż pod oczka, sadzonki wówczas wytwarzają silniejszy system korzeniowy.
********************************************************************************************
[06.07] 12:01 dadi
Nie rozmnażałam powojnika i teraz chyba spróbuję , ale zrobię to po najmniejszej linii oporu czyli przykopię porysowaną gałązkę - dam znać jesienią co z tego wyszło jeśli coś wyjdzie
********************************************************************************************
[10.07] 14:08 belva
Nigdy nie udalo mi sie rozmnozyc Clematisa.. Sprobuje jeszcze raz
********************************************************************************************
[26.08.2009] 19:52 Patyczak21
A co do obsadzenia to pomyśl, a może milin podaję ci świetnego linka na ten temat , a może ci sie przyda http://www.pnacza.info/cgi/frame.cgi?milin , w ogóle poszukaj w pnączach bo korzyści z nich jest wielew, bo to i kwitnie w większości przypadków i ozdabia niezaciekawy płot ( jak to w przeważającej ilości przypadków mamy płoty ) i co najważniejsze to stwarza ogromną dawkę prywatności , tylko jeśli idzie takie sobie pnącze po siatce bezpośrednio to niestety ale trzeba się liczyć, że ją zniszczy. Ale czegóź sie nie zniesie dla pięknego wyglądu i efektu.
********************************************************************************************
[26.08.2009] 21:33 JASIA 22
Witam ponownie powiedziałaś o pnączach dokładnie to co ja mam zamiar zrobić mam płot betonowy i chcę go zakryć ale różnymi pnaczami żeby było kolorowo narazie posadziłam wiciokrzewa o milin słyszałam i czytałam nawet mam w piątek iść po sadzonki zielone może mi sie uda coś wychodować a jak nie to mogę kupić u ogrodnika u ktorego wszystko kupuję i narazie się nic nie zmarnowało.Bardzo mi sie podobają kwiaty milin i to ze jest mało wymagająca a co myślisz o hortęsji pnącej i o glicyni ona mnie bardzo kusi ale chciałam bym z czasem poprowadzić ją jaako dzewko może sie uda
********************************************************************************************
[26.08.2009] 22:26 Patyczak21
Wiciokrzewy owszem tak , bo kolorów tego jest tzw multum, a poza tym możesz też się skusić na krzew, pnącze jak go zwał tak go zwał ale jest to Aktinidia pstrolistna i możesz sobie to zobaczyć oraz poczytać co i jak lubi a czego nie pod adresem :http://podszarotka.republika.pl/index1.html? http%3A%2F%2Fpodszarotka.republika.pl%2Faktinidia.html - mnie osobiści bardzo sie ona podoba właśnie ta odmiana z racji trzech kolorów na jednym listku . Dodatkowo na tej stronie masz min i porady jak się pozbyć min i twoich " kochanych " zapewne pędraczków w uprawie ziemi i wiele innych porad , A wracając do tego twojego płotu betonowego chciawszy go jakoś ozdobić aby nie szpecił betonem to przeciez możesz posadzić roślinki tworząc np jakąś ciekawą kolorystycznie kępkę a do tego fantazyjnie pomalować resztę tego betonu ( znów wylazła ze mnie artystyczna dusza ) mam tu na myśli fantazyjnośc typu plamy koloru może nawet w kontrastowych kolorach względem kępy roślin ale tak aby ich nie przytłumić
********************************************************************************************
[27.08.2009] 19:24 JASIA 22
zobaczyłam twojego linka roślina bardzo ciekawa muszę o nią popytac. Pomysł co do płotu jest bardzo ciekawy ja z jednej strony już go obsadziłam krzewami np leszczyna i mały orzech ktory już tam był ja dosadziłam magnolię krzewiastą , kolkwizję, dziurawca dereń potem mam trochę miejsca wolnego gdzie mam warzywniak mam same krzaki bo jest to płot od sasiadów i niechce zeby coś na nim sie opierało a druga strona to własnie mogą być pnącza bo tam mam droge moze dasz jakiś pomysł ja mam działkę dopiero 3 rok więc sie dopiero uczę .pozdrawiam
********************************************************************************************
[28.08.2009] 01:07 Patyczak21
mam ci coś doradzić i z tym jak ja to nazywam cmentarnym murem i pnączami. Jak bumerang odwołam się do świetnej stronki na temat pnączy tj www,pnacza.pl tam masz po prostu wszystko na temat tych wspaniałych roślinek , które same pełzną i trzymają się bez podpór, a którym trzeba pomóc, które na płot a które na altankę itd,dodatko masz tam też info kogo , kiedy i jak trzeba podciąć czy otulić na zimę. A wracając do tematu... co prawda nie wiem, czy ten twój płot jest cały czas na ekspozycji słonecznej, bo jeśli niekoniecznie to też mam kolejną propozycję tj Kokornak mandżurski ale on ma jeden feler tzn , że nie kocha słońca w pełnej krasie ale za to rośnie jak na przysłowiowych drożdżach , kwiaty ma owszem ale jak dla mnie takie sobie ... osobiście urodą kokornaka dla mnie są jego liście ... duże sercowate lekko owłosione i co ciekawe jak patrzysz przez taki listek to tak jakby on było prawie przezroczysty. Poza kokornakiem nie powinno zabraknąc ci wszelkiej maści i koloru clematisów i oczywiście dostajesz stronkę do tego http://clematis.com.pl/wms/wmsg.php/509.html , na której jak popatrzysz to już wiesz co i jak , równie wdzięczne jak clematisy sa powojniki wyciewane wiosną z nasion, a jak bardzo się postarasz to po pewnym czasie będą już same się wysiewały., Tu też jest tego bardzo dużo , w zależności od koloru, wielkości kwiatu itd http://www.e-ogrody.com/tygodnik/powojniki ,166,78.html.
*******************************************************************************************
[30.08.2009] 20:02 JASIA 22
Witam właśnie wróciłam z działki poczytam jutro na ten temat zrobiłam sadzonki z milin zobaczymy co z tego bedzie.Czy jeżeli sadzonki sie ukorzenią to zatrzymać je w domu czy wsadzic jeszcze teraz do ziemi.
********************************************************************************************
[08.09.2009] 23:34 Patyczak21
Jasiu 22 co do tych sadzonek z millina , to radziłabym jako doniczkowiec zabrać je na zimę do domu, bo raczej nie przetrzyma toto jakakiejkowiek zimy. Takie sadzonki chyba, że coś mi sie pomiesząły rośliny wysadza się do ziemi najlepiej jak mają ok. 2 lat i to trzeba je jeszcze poniańczyć ( przykrywać na zime itd ).
********************************************************************************************
[09.09.2009] 18:59 JASIA 22
Patyczk21 dzięki za radę też tak myślałam że potrzymam je w domu ,razem z innymi sadzonkami
********************************************************************************************
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Wróć do Vademecum Ogrodnika

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości