Bez koralowy

drzewa, krzewy, kwiaty, warzywa...

Bez koralowy

Postautor: Cebulka » pn sty 24, 2011 2:55 pm

Bez koralowy
[30.05] 09:39 Werter Witajcie.
Anno Lu. Odmiana bzu którą opisujesz, to zapewne Sambuctus nigra "Variegata". Niestety, nigdy jeszcze nie udało mi się jej kupić, jedyne doświadczenia posiadam tylko z odmianą "Aurea" i bzem pospolitym.
Wymagania glebowe narzucają się same, obserwując naturalne tereny występowania tej rośliny. Wszelkie rowy, brzegi rzek, wilgotne, świeże lasy. Nie jestem zachwycony tą rośliną ponieważ dość wcześnie, w drugiej połowie lata, liście jej zaczynają blaknąć, tracąc swą żywą barwę. Zdecydowanie odradzam Ci Anno, zakup Bzu Koralowego ( Sambuctus racemosa). Odm. Plumosa Aurea ma cytrynowe liście i pomarańczowo-czerwone korale. Jej liście już pod koniec sierpnia traciły swój cytrynowy kolor, czerwone jagody się osypywały i do końca lata w ogrodzie "straszyła" roślina o brzydkim wyglądzie. Jeżeli chcesz mieć Anno w ogrodzie roślinę o barwnych zielono-żółtych, pstrych liściach, polecam Ci ........ forsycję. Osiąga (u mnie) ok. 2m, a po wiosennym kwitnięciu pokrywa się liśćmi w kolorze ... kwiatów. Liście te nie zmieniają swej barwy i blasku do póżnej jesieni.
Niestety, nie znam jej nazwy odmianowej a posiadane egzemplarze rozmnażam przez sadzonki zdrewniałe.
********************************************************************************************
[07.11] 17:13 Werter
O Bzie Koralowym (Sambuctus Racemosa odm. Plumosa Albea - piszę z pamięci więc może w nazwie jest literówka) pisałem kiedyś na Topiku.On ładnie wygląda na obrazku i ładnie w ogródku na wiosnę, ale w drugiej połowie lata - MAKABRA !!! Jego ostro ząbkowane, klapowate liście tracą swój cytrynowy kolor stając się buro-brudno-żółte. Krwistoczerwone jagody które tak ładnie kontrastują (przez krótki czas) z cytrynowymi liśćmi, dość szybko opadają. Krótko mówiąc - nie polecam. Jeśli jednak koniecznie chcesz go mieć u siebie, polecam Ci mocne coroczne jego cięcie, bo liście na młodych przyrostach miały intensywniejszy kolor i dłużej się on na nich utrzymywał. Krzew charakteryzuje duża witalność, więc można go śmiało ciąć ostro Jeśli chcesz mieć Lucysiu w swym ogrodzie krzew dający jesienią czerwone jagody, zwróć uwagę na Kalinę Koralową odm. Compacta lub Nana. Ma korale jak zwykła kalina, a wyrasta w niewielką kulę (do 1,5m wysokości). Hihihihi... tak się złożyło, że zrobiłem dziś za dnia zdjęcie jego owocom. Trochę marnie wyszły, ale jak zechcesz to umieszczę na Grządce.
********************************************************************************************
[30.08] 21:56 elka14
czy masz kącik dla ptaków - może warto o takim miejscu pomysleć i posadzić krzewy, których owoce będą pokarmem na zimę dla ptaków. Mam koleżankę, u której przy oknie można siedzieć godzinami i obserwować różne gatunki ptaków. Ona jeszcze je dokarmia i efekt jast nadzwyczajny.
********************************************************************************************
[31.08] 20:09 sawina
witam , pozwolę wtrącić swoje trzy grosze ; uważam , że trzeba sadzić to co się podoba i odpowiada w danym środowisku i klimacie , krzewów które rodzą owoce jest bardzo dużo np irgi, berberysy róże, trzmielny,bez czarny i koralowy, ozdobne jabłonie, pigwowce , derenie, rokitnik ,porzeczki krwiste i złote i ogrodowe, ligustr, świdośliwa, kalina (lubią ją mszyce), śnieguliczki i drzewa owocowe.
********************************************************************************************
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Wróć do Encyklopedia gatunków

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

cron