Cebula i szczypiorek

drzewa, krzewy, kwiaty, warzywa...

Cebula i szczypiorek

Postautor: Cebulka » pn sty 24, 2011 2:46 pm

Cebula i szczypiorek
[22.03] 12:13 Werter
Ach, jeszcze jedno.
W ubiegłym roku spróbowałem i efekt był rewelacyjny. Piszę o uprawie cebuli z rozsady. Główki są wówczas dwu, trzy- krotnie większe. Moje doświadczenie obejmuje jednak tylko odm. Exchibition (super słodka - słabo się przechowuje) oraz Carmen (czerwona - przechowuję się nieco lepiej).
********************************************************************************************
[23.03] 07:35 Werter.
Jeśli faktycznie nie znasz Migo jeszcze cebuli odm. Exchibition, to polecam Ci ją serdecznie. Pikowana dorasta do wagi ok. 0,5 kg i więcej (1 cebula !) i jest niemal całkowicie pozbawiona ostrego smaku. Można ją jeść niemal jak ....... jabłko. Jej nasiona są w sklepach ok. dwukrotnie droższe w porównaniu do nasion innych odmian cebul. Charakteryzuje się również nieco wydłużonnym kształtem i jasną łuską.
********************************************************************************************
[07.01] 15:35 Miga
Werter - wiosną rozmawialiśmy o cebuli Ekschibition. Nie udało mi się jej wtedy kupić. W tym roku nie popuszczę - nie wiem tylko kiedy ją siać a potem wysadzać do gruntu. Na parapecie niestety nie da rady. Jeśli posieję w marcu do szklarni i w maju wysadzę do gruntu to zdążę zebrać plon tego samego roku? Ktoś mi powiedział, że cebula uprawiana z siewu dojrzewa do zbioru w następnym roku.
********************************************************************************************
[07.01] 23:35 Werter
Co do cebuli Exchibition to zdecydowanie polecam jej wczesne wysianie i późniejsze pikowanie. Jest wyraźna różnica w wielkości cebul w stosunku do tych samych lecz wysianych wprost do gruntu z pominięciem pikowania.
********************************************************************************************
[08.01] 02:52 Cebulkaa
Czytałam gdzieś, że żeby produkowac rozsadę cebuli, trzeba wysiac ją gęsto, żeby podrosła do "dymkowej" wielkości, a nie mogąc rosnąc dalej, zaschnie i jest gotowa na następny rok. Czy to macie na myśli pisząc o produkcji rozsady?
********************************************************************************************
[09.01] 10:18 Cebulkaa
Dwie sprawy w temacie cebula: - jak się pikuje cebulę? Najpierw rozumiem wysiewa się nasionka i rosną z nich takie maciupkie trawki, które trzeba przesadzic - ale jak? Tak jak pory, głęboko? Czy normalnie? Czy będą chciały zasychac jak troszkę podrosną i wtedy dopiero wysadzic? Wiem, że dla kogoś, kto zna temat pytania są trochę banalne Werter albo Miga - pliiis - Pamiętam, że niedawno była dyskusja na temat ziół na parapecie (i problemów z ich utrzymaniem), ale chyba nikt nie wspomniał właśnie o cebuli, a jest to najprostsze co może byc. Zamiast wyrzucac czy szybciej zużywac zrośnięte cebule sadzimy je do szerokiego naczynia ze zwykłą ziemią, czasem podlewamy. Po paru dniach przyjmują się i można zrywac zielone "bączki". Jak któraś cebula się wyrodzi i osłabnie,wycinamy lub wyrywamy, wyrzucamy i dajemy w to miejsce następną. Świeży szczypior całą zimę. Oczywiście, trzeba to lubić.
********************************************************************************************
[09.01] 10:43 Emmi
Cebulka// Ja też mam całą zimę szczypiorek na okiennym parapecie, ale ja z kolei w mały słoiczek z gazą i w nim cebulka, taka hydroponiczna uprawa szczypiorku Nie mogę jeść za dużo cebuli, ani na surowo ani smażonej, ale szczypiorek mogę, to dodaję go wszędzie tam, gdzie dałabym cebulkę.
********************************************************************************************
[09.01] 17:10 Cebulkaa
"Cebula Exhibition
Odmiana późna o super dużych cebulach i łagodnym, słodkim smaku. Łuska słomkowożółta, dość cienka. Polecana do bezpośredniego spożycia (surówki, sałatki) i do mrożenia. Ze względu na szybki wzrost wyśmienicie nadaje się na wczesną cebulę."
********************************************************************************************
[09.01] 22:56 Werter
Cebulę uprawianą z rozsady wysiewa się w skrzynkach od połowy lutego do połowy marca rzutowo lub w rzędy odległe od siebie co 5 cm i głębokość ok. 1 cm. Można również przygotować ją w doniczkach, wysiewając w marcu do małych doniczek lub pojemniczków po kilka nasionek. Po wzejściu przerywa się roślinki pozostawiając 4-5 szt. na doniczkę.Do chwili kiełkowania utrzymuję się temp. ok. 15-18 C. Po wschodach temp. obniża się do 12-15 C umiarkowanie ją podlewając. Na 7-10 dni przed sadzeniem należy ją zahartować. Do gruntu sadzimy zazwyczaj w końcu kwietnia. Rozsadę wysadza się bardzo płytko, zazwyczaj tylko troszkę głębiej niż rosła dotychczas. Rozsadę doniczkową wysadza się w rozstawie 30x25 cm (oczywiście całą bryłę ziemi razem z roślinkami) natomiast rozsadę ze skrzynek (a więc pojedyńcze roślinki) można sadzić w rzędy co 15-20 cm a w rzędzie - co 8 cm.
********************************************************************************************
[10.01] 11:37 Miga
Jeśli chodzi o cebulę póżną uprawiana z siewu to słyszałam, że wcześniej można używać jej "pęczkowo". Masz na wiosnę szczypior z małymi cebulkami do bezposredniego spożycia szybciej niż uzyskany z posadzonej dymki.
********************************************************************************************
[01.03] 18:24 *kati
Werter – poradź mi proszę, jeśli chodzi o uprawę z nasion cebuli Exhibition. Wysiałam nasiona i już mi ładnie powschodziły, choć są jeszcze niewielkie. Czy te „szczypiorki” jak podrosną trzeba pikować, czy tak je trzymać do momentu kiedy będzie można wysadzić do gruntu? Na opakowaniu pisze, że do gruntu można wysadzać w marcu – kwietniu. To dosyć wcześnie, czy one nie boją się chłodu? Jeszcze nigdy nie siałam cebuli z nasion i zupełnie nie wiem co i jak mam z nią zrobić. Na dodatek zapowiadają taka marną wiosnę. Jeśli wiesz coś na ten temat to bardzo Cię proszę o radę!
********************************************************************************************
[02.03] 09:21 Werter
KatiCebuli się nie pikuje.
Musi więc rosnąć w skrzynkach do których je wysiałaś aż do momentu wysadzenia w pole. Zalecany termin "książkowy" to połowa kwietnia i nie później niż koniec tego miesiąca. Dobrze zahartowane roślinki nie boją się krótkich spadków temperatury, zazwyczaj (ja tak robiłem w ubiegłym roku) gdy wystąpią nocne przymrozki, wystarczy okrycie roślinek Włókniną. Sadzimy do gruntu na taką głębokość jak rosły w skrzynce.
********************************************************************************************
[02.03] 20:02 Sz_elka
Z jej doświadczeń z cebulą wysianą wynika, że największe zbiory osiągnięto postępując tak:
1. Cebulę wysiać w dniu korzenia.
2. W dniu wysiewu wykonac oprysk preparatem z krowieńca.
3. Kolejne opryski przeprowadzać 3 - krotnie w dniach korzenia preparatem krzemionkowym (najlepsze zbiory) lub 3-krotnie wywarem z kory dębu (drugie w kolejnosci) lub 3-krotnie wywarem z pokrzywy albo naparem z kwiatów waleriany (trzeci wynik).
4. W międzyczasie - zruszanie gleby.
Mniejszą wydajność (w kolejności) osiągnięto przy stosowaniu po pierwszym oprysku preparatem z krowieńca), następnych z :
- 3 x napar z rumianku,
- 3 x napar z mniszka lekarskiego,
- 2 x preparat krowieńcowy,
- wariant kontrolny,
- 3 x wywar za skrzypu polnego (~połowa najwyższej wartości)
- 3 x napar z krwawnika.
********************************************************************************************
[02.05] 18:41 farmerka63
Z tym odstraszaniem tak nie do końca jestem przekonana - kilka razy usiłowałam ciągnąć współrzędnie marchew z cebulą - bo niby cebula odstrasza tę połyśnicę, a marchewka śmietkę... No i co?! Miałam i połyśnicę i smietkę! W dodatku marchew marniawa...
********************************************************************************************
[11.05] 12:30 farmerka63
. Dorzucę jeszcze cebulkę szalotkę - masz takową? U nas mówią na nią " gromadkowa" lub kupczatka" (?).
********************************************************************************************
[24.05] 13:45 Wiotka
Sałatę można podlewać wodą w której moczymy skorupki z jaj. Po zużyciu wody ponownie zalewamy. Czynność możemy wielokrotnie ponawiać. Podlewamy raz w tygodniu. Podlewać możemy prawie wszystko wyjątkiem jest czosnek i cebulowate.
********************************************************************************************
[05.06] 01:04 Onaela
o instrukcję uprawy cebuli Exchibicion,
-należy kupic nasiona cebuli odm.j.w.
-nalezy przygotowac podłoze,najlepiej kupic gotowe "do siewu i pikowania".Z braku takowego mozna przygotowac samemu łaczac substrat torfowy z piaskiem.
-doniczki lub specjalne wielodoniczki napełnic podłozem.
-wysiewac rzadko nasiona cebulki.
-lekko przykryć ziemią i "uklepac"
-postawic w slonecznym miejscu i podlewac od czasu do czasu(bez przesady)
-gdy siewki skielkuja i podrosną wysadzac do gruntu w rozstawie ok.5 cm. To tyle.
U mnie cebulka w gruncie uprawiana w ten sposób jest już tak spora,ze mogę z niej rwac szczypiorek Acha, Słoneczko -ten sposób stosuje sie wczesna wiosną,zeby przyspieszyc jej wegetację,kiedy jeszcze zimno i plucha. Teraz to juz ta metoda mija sie z celem.Ale mozesz w przyszłym roku spróbować.
********************************************************************************************
[19.06] 06:36 Słoneczko2006
Wyrwałam wszystke cebulki dymki (chyba się tak nazywają?) takie malutkie rosną – bo siedzą wszystkich nich czarne obrzydliwe robaczki a hodowałam je na szczypiorek więc jak je pryskać.
********************************************************************************************
[22.06] 09:13 OlaB
Mam jeszcze pytanie, co może dziać się z cebulą? Zwija się szczypior widać, że coś jej dolega, nie wiem czy to jakaś choroba, czy szkodnik- jak myślicie? I co z tym zrobić?
********************************************************************************************
[22.06] 09:22 Słoneczko2006
Ola B ja mam na cebulce to samo i niestety to chyba jakieś robaczki, takie małe czarne. Niestety żadne naturalne sposoby na to nie pomagają może ktoś z topiku wie jak sobie poradzić z tym bez oprysków? Na razie obrywam zaatakowane listki.
********************************************************************************************
[06.07] 22:22 Albera
: teraz na choroby i robaki w cebuli nie widzę sposobu. Na przyszły rok: zaprawiać i zawsze zaprawiać. Zeszłego roku zapomniałam i posadziłam kilka sztuk nie zaprawionych. Na szczęście przypomniałam sobie o zaprawianiu i zaprawiłam. Miałam świetną ilustrację: te nie zaprawione poskręcały się i nic z nich nie było, natomiast zaprawione były bez zarzutu.
********************************************************************************************
[05.08] 22:21 Onaela
Miałam tez okazje przekonac sie o walorach smakowych cebuli Ekschibicion(?).faktycznie jest wyjatkowo krucha i delikatna,choc nie urosła zbyt duza,ale temu winna jest susza
********************************************************************************************
[22.08] 10:43 cicho_borowska
. Ponieważ jest teraz czas sadzenia niektórych cebul podaje dwa z nich. Będą to cytaty z książki:
"Kąpiel dla cebulek.
Ochronisz cebule przed szkodnikami, przyżądzając im miłą i ciepłą kąpiel przed wysadzeniem do gruntu. Oto czego potrzebujesz:
2 łyżeczki szamponu dla dzieci
1 Łyżeczka antyseptycznego płynu do płukania ust
1/4 łyżeczki herbaty rozpuszczalnej w granulkach
8 litrów ciepłej wody
Wymieszaj wszystkie składniki w wiadrze i ostrożnie umieść cebule w roztworze. Zamieszaj delikatnie, następnie wyjmuj cebule po jednej i
sadź do ziemi. Kiedy skończysz nie wylewaj dziecka z kąpielą- drzewa, krzewy i rośliny zimozielone uwielbiają ten smakowity napój, dlatego nie pozwól, by się zmarnował."

Kolejny przepis
"Śniadanie cebul.
5 kg kompostu
2 i 1/2 kg mączki kostnej
1 kg mączki z krwi
1/2 kg siarczanu magnezowego /soli gorzkiej/

Wymieszaj wszystkie składniki w taczce. Zanim posadzisz cebule, przekop każde 10 m kwadratowych podłoża odżywczym cebulowym śniadaniem.
Niezapomnij też o samych cebulach- zanim umieścisz je w dołku wsyp na jego dno ziemię wymieszaną z garścią kompostu i łyżeczką mąki kostnej."

I jeszcze jedna mniej krwawa rada:
"Przydatny popiół. Jeśli masz w domu kominek i zastanawiasz się, co zrobić z popiołem, wypróbuj: do podłoża, w którym będziesz sadził cebulki, wsyp popiół. Na około 10m kwadratowych dodaj około 7 kg popiołu. Popiół jest znakomitym źródłem potasu, który pozwoli roślinom cebulowym wykształcić dorodne, silne łodygi, niewymagające palikowania."

Zaznaczam rady nie są sprawdzone w praktyce przez nikogo.
********************************************************************************************
[05.11] 10:55 lucysia
A ja mam trochę wiosny w domu osiałam sobie do podłużnej donicy-koperek,pietruszkę ozdobną,selera liściowego i jak trochę przemarżnie to szczypiorek siedmiolatkę parę cebulek wsadzę.Koper-35 cm.wys.!pietruszka dopiero się krzaczy,ale sałata już spora(o i jeszcze sałata!)Super to wygląda!
********************************************************************************************
02.03] 09:50 Cebulkaa
Mam ogłoszenie!
W Castoramie koło mnie "rzucili" nasionka cebuli Exhibition, tak zawsze polecanej przez Wertera. Nasiona są wprawdzie takie troszkę dziwne, bo data pakowania 12.2004, ale na tym nalepka, że data badania laboratoryjnego 12.2006. Ale są, ja po raz pierwszy widzę je w sprzedaży. Torebka 2 zł, produkcja Floraland Legionowo.
*******************************************************************************************
[02.03] 14:17 lucysia
Moja rzodkiewka jeszcze śpi A cebulka Exibition już wschodzi
********************************************************************************************
[03.03] 17:37 Baś_22
Rozpisujecie się na temat cebuli Exhibition i o tym, że teraz ją siejecie. Siejecie już do gruntu czy do doniczki? Nie mam doświadczenia w uprawy cebuli z siewu, poza siedmiolatką. Aby miećcebulę do tej pory sadziłam tylko dymkę. Jak się uprawia cebulę z siewu?????
********************************************************************************************
[03.03] 19:00 saginata
Basiu-ja też uprawiam cebulę tylko z dymki-czerwoną i białą.W tym roku też już dymkę kupiłam-i dochodzi sobie w kotłowni-zanim ją wysadzę.Też chętnie poczytam na temat uprawy cebuli z siewu.
********************************************************************************************
[03.03] 19:22 lucysia
Na temat cebulki z siewu pytałam Wertera ale nie ma widocznie weny.Moja powoli wschodzi,tylko nie wiem czy ją trzeba pikować,czy można sobie darować.I wysadzać prosto ze skrzyneczki.
********************************************************************************************
[04.03] 11:42 Werter
Basiu, pytałaś niedawno:
- "Rozpisujecie się na temat cebuli Exhibition i o tym, że teraz ją siejecie. Siejecie już do gruntu czy do doniczki? " Do gruntu to nie, bo za zimno na dworze. Wysiej ją do skrzyneczek na parapecie. Miałem w tamtym roku cebulę Exhibition zarówno z rozsady jak i sianą do gruntu (w późniejszym terminie). Różnica w wielkości była OGROMNA ! Dlatego tę odmianę polecam do uprawy głównie z rozsady.
********************************************************************************************
[04.03] 18:33 dadi
Piszecie o cebuli z siewu , mam ziemię na której doskonale rośnie kapusta ,seler, por i cebula właśnie . W zeszłym roku za namową sąsiadki wysiałam nasiona i zebrałam ...... taką wielkości dymki . I co zrobiłam źle? W tym roku tylko dymka
********************************************************************************************
[05.03] 10:00 minimisia
Tak sie zastanwaiam z tą cebula czy wogóle mi urośnie wysiana na grzadke prosto z torebki ale mam jeden zasadniczy problem w domu nie mam mozliwości wysiewania nasion bo nie mam miejsca żeby to stało. Muszę to jakos zaplanować na przyszły rok.
********************************************************************************************
[23.04] 18:30 nina1960
Kochani pozdrawiam wszystkich bardzo gorąco chciałam się zapytać jak wasza cebulka Exhibition u mnie nawt dosć ładnie rosnie i mam ją zamiar w maju wysadzić na pole
********************************************************************************************
06.05] 09:47 Emmi
Czy u Was też jest już dorodny szczypiorek w gruncie? Co roku mnie zaskakuje. Posadzony przez poprzednią właścicielkę, sam się rozsiewa, sam zimuje i już jest tak duży, że ledwo mi się w ręku zmieścił, tak gruby wiecheć urwałam, no bo on już niedługo kwitnąć będzie... Ciekawa jestem, czy to jakaś taka odmiana, czy tak mu tam dobrze? Cienki jest wprawdzie ale w takie dorodne kępki rośnie, że aż szok.
********************************************************************************************
[11.05] 12:17 jw291
za to sąsiadka przyniosła mi ciekawą cebulę. Pierwszy raz taką widziałam, może ktoś wie co to za gatunek. Wygląda jak czosnek- ma pozlepianych kilka główek w jedną dużą. Powsadzałam takie pojedyńcze sztuki i teraz gdy kiełkuje widzę, że nawet szczypiorek ma inny niż zwykła cebula, taki drobniutki ciemnozielony pęczek wyrasta od razu...i ponoć nie idzie w kwiaty?ciekawostka przyrodnicza jak dla mnie...
********************************************************************************************
[11.05] 12:53 saginata
Taką cebulę nazywają u nas ruską cebulą lub rodzinką.Też troszkę takiej posadziłam-niunia liczyła z ilu osób składa się rodzinka-czyli ile cebulek jest razem zrośniętych
********************************************************************************************
[13.05] 01:42 dzieciak
jw291 - cebula czosnkowa znakomicie nadaje sie do marynowania, sama albo z innymi roslinkami na kolorowa salatke ze sloika.. Cholery mozna dostac przy obieraniu, ale smakuje wspaniale..
********************************************************************************************
[20.05] 20:45 kotkaaa
.No to teraz z zapytaniem,moja dymeczka zaczęła się zwijaćzapewne robaczki.Rośnie oczywiście z marchewką która ma ze 3 cm i niestety nic jej nie ochroniła prysnęłam Karatem czy ten zabieg trzeba powtórzyć bo ulotka się ulotniła.
********************************************************************************************
[28.11.2008] 13:07 Wiotka
Mam info w sprawie skorupek z jaj- nie dajemy na kompost, bo nie wszystkie rośliny tolerują skorupki. Odpadają cebulowate - nigdy czosnek, cebula a więcej nie pamiętam. Dlatego zmielone skorupki zalewamy wodą - szklanka skorupek na 5-10 l wody. Po kilku dniach podlewamy Już konkretne rośliny. Sałata uwielbia ten nawóz. Uwag a śmierdzi!!
********************************************************************************************
[24.04.2009] 09:07 jolkaza
Jeszcze znalazłam to : Wyciąg z łupin cebuli - 20-50g. łupin cebuli moczy się w litrze wody , 4-7 dni, następnie odcedzić i spryskać rośliny.
********************************************************************************************
[09.07.2009] 13:09 malachit
Teraz jak pojadę na działkę chcę wyrwać cebulę dymkę. Kupilam w biedronce odmiana "strasburg". Muszę przyznać że to naprawdę dobra odmiana. Do tej pory nie zakwitła, a szczypioru było pod dostatek. Proszę o poradę, co posadzić lub wsiać w puste miejsce po cebuli, mam mało buraczków ćwikłowych
********************************************************************************************
[09.07.2009] 16:35 aknad
Cebula w tym roku choć kila razy pryskana to i tak została zaatakowana i szczypior się zwinął, a cebuli nie ma wcale.
********************************************************************************************
[04.07.2010] 18:57 lusil
Poradźcie, czym można podlać cebulę(dymka), aby zniszczyć robaczki, które siedzą pod nią i zażerają się korzonkami i dobierają się do niej samej. Będę bardzo wdzięczna za poradę.
********************************************************************************************
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Wróć do Encyklopedia gatunków

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

cron