Chaber

drzewa, krzewy, kwiaty, warzywa...

Chaber

Postautor: Cebulka » pn sty 24, 2011 2:45 pm

Chaber
[20.06] 12:10 Werter
Można też wkrótce zbierać nasiona pierwiosnków.
Te wysiewamy wczesną wiosną po 6-cio tygodniowej stratyfikacji w temp. 4 C.
Właśnie zakończyłem mały eksperyment wynikami którego chętnie się podzielę. Otórz w tym samym czasie prowadziłem stratyfikację mych ulubionych pierwiosnków wyniosłych (tzw. leśne "kluczyki).
1. Nasiona wymieszane z ziemią, chłodzone w temp. +4 C.
2. Nasiona wymieszane z ziemią, zamrożone.
3. Nasiona suche, chłodzone w temp. +4 C.
Z porównania wschodów poszczególnych partii wynika jednoznacznie, że dojrzewanie posprzętne nasion najlepiej przebiega jednak w warunkach dużej wilgotności i temp. +4 C (partia 1). Wschody są liczniejsze i o wiele szybsze.
Dla przykładu:wschody w partii 1 pojawiły się po ok.tygodniu,a w partii 3 - po ok. 4 tyg. i zdecydowanie mniej licznie.
Jeżeli jesteście zainteresowani, podam w przyszłości listę roślin, bylin, których otrzymanie (wbrew potocznym opiniom) jest możliwe w warunkach domowych pod warunkiem przeprowadzenia procesu stratyfikacji nasion
********************************************************************************************
[22.06] 09:28 Werter
Dr Jacek Marcinkowski ABC Kwiaciarstwa
Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne Warszawa 1984 Wydanie I
Byliny kiełkujące po stratyfikacji. Liczba dni kiełkowania w 12 C
Tojad ...............................................15
Zawilec .............................................20
Orlik ................................................12
Gęsiówka ..........................................12
Parzydło leśne ....................................15
Bergenia ...........................................10
Dzwonek Karpacki ...............................12
Dziewięćsił bezłodygowy .......................20
Chaber górski ....................................14
Gożdzik siny ......................................10
Dyptam jesionolistny ...................2-3 miesiące
Ciemiernik biały ..................................10
Len ..................................................20
Łubin trwały ......................................15
Wiesiołek ..........................................20
Pięciornik .........................................15
Pierwiosnki (ale nie gat. Rosea) .............15-20
Pełnik ogrodowy .................................25
Fiołek wonny .....................................20
Jukka ..............................................20-25
Z oczywistych względów sam nie byłem w stanie sprawdzić skuteczności tego zabiegu dla wszystkich wymienionych tu roślin. Nie mniej jednak, żródło z jakiego pochodzą te dane, wydaje się być wiarygodnym.
********************************************************************************************
[20.10] 22:55 Onaela
Miga,Magdzioł-według mnie chabry są bylinami a więc sa wieloletnie i zimują w gruncie.Ja mam trzy rodzaje-żółte,niebieskie,i jasno-wrzosowe-wszystkie wieloletnie.Najbardziej lubię te wrzosowe,są takie puchate,delikatne i mają piękne,duze azurowe liście-zielone do tej pory.Najlepiej je rozmnażać przez podział,bo te z nasion będa kwitły dopiero w następnym roku(jak dobrze pójdzie)
********************************************************************************************
[21.10] 19:44 Miga
Jesli chodzi o chabry to są jednoroczne i byliny. te odtatnie wyglądają trochę inaczej. Koszyczki kwiatowe są większe i takie jakby ażurowe.
********************************************************************************************
[22.01] 19:32 Onaela
Emmi-cudne te motyle,ale nie można doszukac sie ich nazwy coby wiedziec jakie motyle lubią jakie rośliny),ale dopatrzyłam się na tych zdjęciach,ze wiekszosc sfotografowanych motylków siedzi na kwiatach chabrów ogrodowych. To jest jakis trop,ale w swoim ogrodzie nie zauwazyłam..
********************************************************************************************
[18.02] 18:07 nina1960
Pozdrawiam wszystkich z tym wysianiem nasion to troche się pospieszyłam Estragon zaczyna wschodzić Chaber już powschodził a gdzie tam do maja żeby to wysadzić na działke.
********************************************************************************************
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Wróć do Encyklopedia gatunków

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości