Czarnuszka

drzewa, krzewy, kwiaty, warzywa...

Czarnuszka

Postautor: Cebulka » pn sty 24, 2011 2:38 pm

Czarnuszka
[15.05] 22:51 Cebulkaa
Natomiast informacja którą chciałam się podzielic z Wami dotyczy czarnuszki. Pewnie niektórzy wiedzą i tylko się uśmiechną że ja nie wiedziałam ale co tam, na pewno nie wiedzą wszyscy. Otóż byłam przekonana że ta czarnuszka którą czasem spotyka się na chlebie (czarne ziarenka o korzenno - palącym smaku) i za którymi przepadam to nasionka tej czarnuszki którą się spotyka w ogrodach czyli pięknie niebiesko lub różowo kwitnącego koperku pod nazwą czernuszka damasceńska. Wcale nie Są dwa rodzaje czarnuszki i ta która nadaje się do celów kulinarnych to czarnuszka siewna, Nigella sativa. I teraz pytanko : czy ktoś ma ( a może od razu: czy ktoś może ma nadmiar? ) jej nasionka? Albo wie jak je zdobyc? Bo w sklepach widziałam tylko tą damasceńską , ozdobną...
*******************************************************************************************
[15.05] 23:12 Cebulkaa
no dobra, uzupełnienie... rodzajów czarnuszki jest ogólnie mnóstwo... ale szukałam w tych większych sklepach wysyłkowych tej siewnej tak z ciekawości i nie widzę...
*******************************************************************************************
[07.12.2008] 16:32 dadi
Witam wszystkich tak dawno mnie tu nie było , ale za to mam wiele do przeczytania. Cebulko - poproszę o namiary na tą czarnuszkę .Też jej szukałam , ale jesteś lepsza bo znalazłaś
********************************************************************************************
[08.12.2008] 07:14 Cebulkaa
Ta czarnuszka to wyszła tak zupełnie przy okazji - mam wielki przerób czubricy i tym razem stwierdziłam, że kupię sobie sama (przedtem załatwiała mi koleżanka), ja sie patrzę, a tu w ofercie też czarnuszka...! MniamMniam.pl , sklep, Manufaktura smaku, przyprawy. Polecam.
http://www.mniammniam.pl/sklep/?act=pro&kat1 =216&kat2=219
I weż sobie też od razu koniecznie pudełko zielonej czubricy - na moją odpowiedzialność (chyba że absolutnie nie lubisz czosnku, to tylko wtedy ci nie posmakuje, bo dośc wyraźnie nim pachnie)
********************************************************************************************
[10.12.2008] 12:00 dadi
Czosnek lubię nawet bardzo , dlatego ciągle szukam sadzonek niedźwiedziego /żeby połączyć przyjemne z pożytecznym/.On podobno rośnie dziko , ale jakoś mam mało zaufania do siebie - nie wiadomo co przytaraskałabym do domu. Pudełeczko czarnuszki kupiłam w sklepie ze zdrową żywnością i tak sobie teraz myślę - może to też jest taka jak w tym mniammniamie .Gramatura taka sama , pudełko nawet podobne ,a na opakowaniu czarnuszka - niestety nie ma jaka
********************************************************************************************
[10.12.2008] 18:36 Cebulkaa
Dadi - jeśli kupiłaś ją z przeznaczeniem do jedzenia to na 99% jest to czarnuszka siewna. Inne gatunki nie nadają się do jedzenia, są wyłącznie ozdobne. Spróbowałam wrzucić kilka moich nasionek na próbę do doniczki - niestety nic nie wzeszło jak narazie... Nie wiem, może jest jakoś preparowana?
********************************************************************************************
[12.12.2008] 18:55 dadi
Cebulko - tą czarnuszkę kupiłam jak najbardziej kulinarnie z cichą nadzieją ,że jak wysieję to się rozrośnie ale to poczekam do wiosny.Kupiłam też mąkę orkiszową i razową z mocnym postanowieniem pieczenia chleba .Tyle , że w mąkach były robale i chyba dam sobie spokój na jakiś czas ze zdrową żywnością - pozostają okna uff życie ciężkie jest
********************************************************************************************
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Wróć do Encyklopedia gatunków

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości