Dąb

drzewa, krzewy, kwiaty, warzywa...

Dąb

Postautor: Cebulka » pn sty 24, 2011 2:34 pm

Dąb
[23.10] 19:48 Onaela
Dzisiaj spacerowałam troche po działce i zachwyciłam się swoim dębem czerwonym...Przebarwił on teraz liscie na kolor burgunda i puki co nie zamierzają one spadać.Poza tym ma on jakis ciekawy pokrój tzn.jest wysoki na ok 7 m ,a rozpietośc gałęzi wszystkich od góry do dołu wynosi nie więcej niz 80 cm-słowem dąb kolumnowy Ciekawa jestem czy to jest cecha gatunkowa,czy ja mam jakiegoś mutanta? Werter,wiesz coś na ten temat?? Liście tego deba sa tez takie grubsze,skórzaste-po prostu piękne....
********************************************************************************************
[24.10] 06:30 Werter
Onaelu Jeśli dobrze pamiętam nazwa tej odmiany dębu to Fastigiata. Jest chyba w ofercie panów Kurowskich w Końskowoli.
********************************************************************************************
[29.12] 17:35 cicho_borowska
A oto, jaką moc mają poszczególne drzewa.

DĄB
W lecznictwie najczęściej używa się wyciągu z kory dębu. Działa on przeciwzapalnie i ściągająco. Stosuje się go w krwawieniach wewnętrznych i schorzeniach przewodu pokarmowego. Zewnętrznie pomaga w chorobach dermatologicznych i stanach zapalnych jamy ustnej. Nasi przodkowie zbierali się pod dębami na narady wojenne - wiedzieli, co czynią! Dąb działa bardzo energetyzująco i stymulująco. Dodaje chęci do działania, mobilizuje do wysiłku, wzmacnia psychikę. Okres rekonwalescencji po chorobie najlepiej spędzić w cieniu dębu, mocno opierając się o jego pień. Po dwóch tygodniach takiej kuracji poczujesz się jak nowo narodzony.
*******************************************************************************************
[20.03.2009] 10:05 żabcia44
mnie od małego mama tak uczyła i robiłyśmy to przez całe życie,że jak ziemia już odmarzła szłyśmy do lasu i przynosiłyśmy ziemię z pod dębu do wszystkich kwiatów/storczyków nie miałyśmy/,wtedy nie zwracałyśmy uwagi na fazy księżyca i wszystko bardzo ładnie rosło
********************************************************************************************
[23.03.2009] 08:24 Cebulkaa
Spod dębu? A to dziwne, bo raczej obiegowa opinia mówi, że liści z garbnikami nie powinno sie przeznaczać na kompost i do ziemi... Ale cóż - teoria a praktyka to co innego jak widać
********************************************************************************************
[23.03.2009] 09:10 Emmi
Ja tylko wiem, że liście dębu gospodarze wkładają do psiej budy i zwierzęta pasożytów nie mają
********************************************************************************************
[24.03.2009] 13:42 jolkaza
W takim razie , może powrócę do opisania poszczególnych surowców , które nadają się do kompostu.
Liście - niestety nie wszystkie liście nadają się do kompostu, zawierającego w/wym. składniki. Ale, nawet liście dębu po rozdrobnieniu i wymieszaniu np. z trawą można kompostować, ale ja bym przeznaczyła na taki kompost inne miejsce bądź inny pojemnik kompostowy i wymieszać te składniki z ziemią, dadzą w późniejszym czasie wspaniale pachnący leśną ziemią - kompost. Dłużej to trwa , ale warto. Na taki liściasty kompost nie przeznaczam liści z orzecha włoskiego.
********************************************************************************************
[26.03.2009] 19:00 jolkaza
Jeszcze zdanie na temat kompostowania liści dębowych.Jeśli się zdecydujemy na ich "przerób", to do rozdrobnionych liści warto dodać do kompostowania - wapno.
********************************************************************************************
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Wróć do Encyklopedia gatunków

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości