Dereń

drzewa, krzewy, kwiaty, warzywa...

Dereń

Postautor: Cebulka » pn sty 24, 2011 2:33 pm

Dereń
[30.11] 12:41 Werter
Cornus mas jest dostępny w sklepach ogrodniczych jako, najczęściej, dwuletnie doniczkowane sadzonki. Tylko UWAGA! Jest on najczęściej rozmnażany przez szkółkarzy w sposób generatywny (z nasion) co oznacza, że na pierwsze owocowanie będziemy musieli czekać po wysadzeniu jeszcze min. ok. 5-6 lat.Gdyby udało Ci się Cebulko kupić odmianę szczepioną Derenia, Twój okres oczekiwania na jego owocowanie skróciłby się do ok. 3 lat.
********************************************************************************************
[13.04] 17:15 Werter
Niestety, te 3 krokusy stanowią w tej chwili jedyną oznakę wiosny w mym ogrodzie. ... a nie, zapomniałbym.... jeszcze dereń powolutku, "z pewną taką nieśmiałością" rozchyla stopniowo swe żółte kwiatki.
********************************************************************************************
[05.06] 22:11 Werter
- " Kochani , czy owoce derania jadalnego sa smaczne, jeśli je ktoś jadł, bo ja tyle o tym krzaczku słyszałam, ale tak naprawdę to go nie znam, tyle tylko co widziałam jakieś chudzinki w doniczkach w centrum ogrodniczym." Malachitku - jeśli to były "chudzinki", to licz się z faktem, że zaowocują Ci najwcześniej po 6 - 7 latach od wysadzenia do gruntu(lub później). Oczywiście odnosi się to do siewek derenia (one są najczęściej w sprzedaży), jeśli jednak jest to Dereń szczepiony, to czas do pierwszego owocowania skróci się mniej więcej o połowę. Jego kwiaty wcale nie są takie ozdobne jak podają w niektórych ogrodniczych informatorach. Ot zwykłe małe, żółte kwiatuszki o cienkich i wąskich płatkach. Jedyną ich zaletą jest to, że występują wczesną wiosną i w dużej ilości na krzewie. Liście derenia Jadalnego nie przebarwiają się jesienią tak jak liście innych, ozdobnych dereni.
********************************************************************************************
[04.11] 15:26 Werter
Niestety nie da się wyprowadzić jarzębiny w formie krzewu. Można próbować przyciąć nisko i wyprowadzić u podstawy kilka pni, ale po jakimś czasie i tak jeden lub dwa przejmie funkcję dominującą.
To tak jakbyśmy chcieli mieć dąb w postaci krzewu podobnego do np. leszczyny. Natomiast odwrotnie - można. Z krzewu można zrobić formę drzewka. Przykład to dereń lub wspomniana leszczyna.
********************************************************************************************
[08.11] 15:39 lucysia
Werter mam derenia(nawet nie wiedziałam,tak to jest jak mąż przynosi i nie są opisane)Niby jest podobny do Derenia Białego cornus Alba Goucholti z liści ,ale ma nie zieloną łodygę jak tamten tylko ciemno bordową(mój)niestety nie piszą o owocach,a dereń White Gold ma żołte obrzeża liści(mój ma białe) i piszą ,że ma czarne owoce dobre dla ptaków(Łodyga jest tak jak u mojego czerwona).Jakby on miał te owoce to nie musiałabym tych paru szt.kupować.Wiesz coś o nich?Mam jeszcze jedną szt.ale ten ma wściekle czerwoną łodygę.
********************************************************************************************
[08.11] 16:57 Werter
Lucysiu Po przeczytaniu Twego pytania pobiegłem na dwór i obejrzałem swe Cornus Alba Aurea oraz Cornus Alba Elegantissima. Niestety zarówno na jednej jak i na drugiej odmianie pozostały jedynie drobne resztki białych kulek. Zwykle mają białe owoce, zebrane w grona jak u czarnego bzu, sztywno sterczące na wierzchołkach pędów. Dereniem o jaskrawo czerwonych pędach może być Cornus Alba Sibirica.
********************************************************************************************
[08.11] 19:43 lucysia
Werter jak znowu dorwę aparat męża to prześlę ci zdjęcie tego mojego derenia.Mój ma jeszcze liście (ten z bordowymi gałązkami) ten z jaskrawo czerwonymi już zrzucił ,więc nie wiem jakie były dokładnie .A ten co mówisz Sibirica ma owocki?
********************************************************************************************
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Wróć do Encyklopedia gatunków

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

cron