Krwawnik

drzewa, krzewy, kwiaty, warzywa...

Krwawnik

Postautor: Cebulka » pn sty 24, 2011 1:44 pm

Krwawnik
[28.09] 12:24 Onaela
mam też sporo krwawnika ogrodowego w kolorze żóltym,ale jego lepiej dzielić na wiosnę
********************************************************************************************
[15.01] 18:37 Albera
Lucysiu! Jestem szaloną zwolenniczką kompostu, a wogóle jak się czyta coś o uprawach, to wszędzie mądrzy ludzie zachwalają kompost. Jest dobry na wszystko, a przenawozić tym nie można, a w dodatku nic nie kosztuje. Gdzieś wyczytałam, że dodatek paru listków krwawnika bardzo przyśpiesza rozkład kompostu, więc nie żałowałam, wszystko co rosło w okolicy, wylądowało w moim kompostowniku. Zobaczymy, czy to pomoże. Najlepiej to lubię mieć dwa kompostowniki. W jednym dojrzewa, a do drugiego ładuję. Byłam już bliska zakupu taczki, ale syn skrytykował ten typ, co mnie się podobał. Przyznałam mu rację, i dalej nie mam taczki,ale w końcu muszę sobie kupić, bo szkoda zdrowia.
*******************************************************************************************
[22.03] 10:05 Bird05
Tuurmo przepraszam za zwłokę ale jakieś wirusisko mnie dopadło.
Czosnek - 250g zemleć i zalać 10 L wody kilkakrotnie mieszać , po 15 min zlać , rozcieńczyć1:1.
Z cebuli _200g łusek z cebuli zalać 10L wody odstawić na 3-4 dni, odcedzić i pryskać.
Z mniszka lekarskiego - 250g zmielonych korzeni lub 400 g świeżych liści zalać 10 L ciepłej wody, po 2 godz. odcedzić, pryskać.
Z tytoniu -1kg odpadków tytoniowych zalać 10Lwrzącej wody , apozostawić na 24 godz., odcedzić , rozcieńczyć 1:2, opryskać.((jeśli zastosowano na jadalne to okres karencji 7 dni)
Z rumianku - 1 kg świeżych lub wysuszonych lisci i kwiatów dokładnie rozdrobnić i zalać 10L gorącej wody, po 12-24 godzinach odcedzić, rozcieńczać1:5
Z naci ziemniaczanej -1,5 kg.rozdrobnionych liści na 10L ciepłej wody , odstawić na 3-4 godz. odcedzić i stosować do oprysków.
Powyższe stosuje się na przędziorki, mszyce, miodówki skoczki (te z kłująco -ssacym aparatem gebowym) . Opryski powtarzać zgodnie z cyklem życiowym owadów, u przędziorka co 7 dni.
Jeszcze dodam na te same plus gryzące (mrówki , bielinki )
Z liści pomidora 4kg świeżych liści gotować 30 min w 10 L wody po odcedzeniu odstawić na 2 godz. rozcieńczyć 1:4.
Z bylicy pospolitej, wrotyczu , piołunu pociętymi roślinami (jedną lub wszystkimi ) napełnić wiadro, zalać na 24 h wodą a następnie gotować15-30min, po wystygnięciu odcedzić , bezpośrednio przed zabiegiem rozcieńczyc1:1
Z krwawnika 2,5kg. pokrojonych , świeżych liści zalać 10L wody , gotować 20-30 min. Stosować po ostudzeniu.
Najlepiej stosować zaraz po przygotowaniu.Okres karencji 3 dni Tytoń 7).
*******************************************************************************************
[31.05] 10:54 Albera
Słoneczko! oto dwa pierwsze ziółka na mszyce. Krwawnik:W fazie kwitnienia zbiera się całą nadziemną część wraz z przykorzeniową rozetką i suszy.Susz -0, 8kg- zaparzyć wrzącą wodą i odstawić na 30 minut,po czym uzupełnić wodą do 10 l i odstawić na 36 - 48 godzin: przed użyciem dodać 20g mydła.Niszczy też miodówkowate, larwy pluskwiaków roślinożernych, gąsienice namiotnika jabłoniowego oraz inne drobne gąsiennice i larwy żerujące na liściach. Tytoń - wykorzystuje się odpady uzyskane podczas uprawy i przerobu. Wyciąg: 0,4 kg suszu zalać 10 l wody i zostawić na 48 godzin. Odcedzić, dokładnie wycisnąć pozostałość i dodać jeszcze 10 l wody, i na całość - 80 g mydła. Niszczy to samo co krwawnik.
********************************************************************************************
[19.01] 21:05 Onaela
.Bardzo mnie zainteresowała ochrona na kędzierzawosć liści brzoskwiń za pomoca wyciagu z krwawnika.Szkoda tylko,że jak trzeba robić opryski na kędzierzawosc,to krwawnika jeszcze nie widać
********************************************************************************************
[18.01] 11:19 Emmi
Było już trochę na ten temat, ale szukając zupełnie czegoś innego natknęłam się na temat ziół, a pora obecna i nadchodzące przedwiośnie obfituje w różnego rodzaju zaziębienia, to pozwolę sobie raz jeszcze napisać o leczniczym zastosowaniu ziół.
ZIOŁA KTÓRE POMAGAJĄ PRZY PRZEZIĘBIENIU:
KRWAWNIK POSPOLITY - Działanie krwawnika pospolitego jest szeroko znane od wielu lat. Roślina ta zawiera kwas salicylowy, azuleny, flawonoidy, kwasy roślinne i sole mineralne obfitujące w związki manganu. Dzięki tym związkom krwawnik pospolity ma właściwości przeciwzapalne i rozkurczowe, zatrzymujące krwawienie. Najlepiej znany ze swojego dobroczynnego działania na układ oddechowy jest krwawnik. Działa również napotnie i dzięki temu jest szczególnie skuteczny w przeziębieniach i grypie.
********************************************************************************************
[07.02] 08:44 Werter
W sprawie środków ochrony roślin pochodzenia naturalnego.
Ojej Migo, tu mam kłopot. Jest tego dość sporo, tak więc spróbuję w wolnych chwilach napisać to w Wordzie i przesłać Ci na e-mail. Przepisy obejmują preparaty z następujących roślin:
- Lulek czarny
- Bieluń dziędzierzawa
- Ostróżka wyniosła
- Ziemniak
- Wilczomlecz błotny
- Piołun gorzki
- Pomidor
- Rumianek
- Tytoń
- Krwawnik pospolity
- Jodła ....... i inne.
Może dla przykładu podam przepis na preparat z Krwawnika:
PORA ZBIORU:
Zbierać całe rośliny w okresie kwitnienia.
METODA PRZYGOTOWANIA:
800 g roztartych suchych roslin (lub 2,5 kg swieżych) gotować 30-40 min. w małej ilości wody. Następnie uzupełnić wodę do 10 l i nastawić na 36-46 godz., dodać 20 g mydła.
ZWALCZANE SZKODNIKI:
mszyce, larwy, liściożerne gąsienice motyli.
*******************************************************************************************
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Wróć do Encyklopedia gatunków

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości