Krynia

drzewa, krzewy, kwiaty, warzywa...

Krynia

Postautor: Cebulka » pn sty 24, 2011 1:43 pm

Krynia
[23.11] 16:53 Onaela
Moja Krynia jest koloru białego(odm.Album).Ty masz pewnie odm.Harlemense(jasnoróżowa)lub Krelagei (ciemnoróżowa)
********************************************************************************************
[24.11] 11:35 Cebulkaa
Miga – też właśnie szukałam zdjęc krynii bo miałam opis (który już był zachęcający) ale bez zdjęcia. I też się zdziwiłam widząc te akwariowe Wpisz po łacinie – crinum powellii – i podziwiaj... Zachwyciła mnie ta roślinka (jak wszystkie liliowato – dzwonkowate). W mojej biblii cebulkowej jest napisane że najlepiej w naszym klimacie hodowac ją w donicach, a ja nie mam ogrodu za to mam balkon, więc roślinka jakby dla mnie Zwłaszcza perspektywa tych ciemnoróżowych mnie pociąga.
********************************************************************************************
[24.11] 11:44 Onaela
Krynia to przepiękna roślina cebulowa z rodziny amarylkowatych,kwiaty ma podobne do amarylisa i może troszke do lilii,tylko takie smukłe i delikatne...no i poza tym bosko pachnie.....uwielbiam ją.....
********************************************************************************************
[11.08] 09:39 Onaela
Wczoraj odkryłam,że moja Krynia wypuszcza drugi pęd kwiatowy!!!
Na pierwszym sa jeszcze 3 paki (z 14)...Jeju....jak ja ja uwielbiam....
********************************************************************************************
[29.11] 10:34 Cebulkaa
Onaela i Elka14 - mam skarby od was na oknie w garażu (ogrzewanym przez to że przylega do domu) i cały czas monitoruję temperaturę - narazie jest tam około 15-16st. Czy to za ciepło dla krynii i agapanta? Czy mam im szukac coś chłodniejszego? Pewnie jak przyjdą mrozy to w garażu faktycznie będzie parę stopni, ale narazie jest jak jest...
********************************************************************************************
[04.12] 09:26 Onaela
Cebulko-oczywiście mozesz trzymac Krynie w tym pomieszczeniu,tylko podlewaj odrobinę od czasu do czasu,zeby całkowicie nie przesuszyc podłoza. I pilnuj,aby temperatura nie spadła zbyt nisko-tzn w okolice zera
********************************************************************************************
[24.04] 23:22 Onaela
Mawi-odpowiem na forum na Twoje pytania odnosnie Krynii,bo ma ja wiecej osób i może kogoś jeszcze to zainteresuje.... Otóz Krynia w przeciwieństwie do wielu roślin cebulowych,do dobrego rozwoju potrzebuje duzej doniczki.Wytwarza ona bardzo silny system korzeniowy,i ,wiadomo,te korzenie muszą sie gdzieś pomieścić.Podlewać nalezy tez sporo,ale z wyczuciem,bo jeśli będzie zbyt mokro,cebula moze zagniwać Połowa,a nawet więcej cebuli powinna wystawać ponad ziemię w doniczce. .Aby cebula szybko przyrastała musi być zasilana-jest prawie tak zarłoczna jak Datury-mozna ja zasilać nawozem organicznym (kompostem,rozłozonym obornikiem,czy tez nawozami sztucznymi ogólnodostepnymi (ja stosuję uniwersalny-Azofoskę).Dobrze dokarmiona cebula szybko zwieksza swoja masę i wytwarza sporo cebul przybyszowych(nawet jeszcze przed pierwszym kwitnieniem). Do ogrodu mozna ja wystawic po 15 maja i koniecznie powoli przyzwyczajac do słońca!!!.W przeciwnym razie ostre promienie słoneczne poparzą liscie!!!.A wiec najpierw cień z niewielka ilościa rzproszonego swiatła,potem,półcień ,i ewentualnie słoneczne stanowisko,chociaz ja trzymam ja w półcieniu.
********************************************************************************************
[25.04] 16:56 Mawi
A ruszyć się trzeba i koniecznie przesadzić Krynię, bo dzięki Tobie Onaelu wiem już, że na pewno doniczka za mała. Musialam złamać moja żelazną zasadę, że zero chemii, bo debiutuję w tym roku z sadzonkami Datur (dostałam od znajomej kilka patoli, ukorzeniłam zimą w wodzie, a teraz rosna w donicach na parapetach jak szalone!). Mam już właśnie dla nich kupioną Azofoskę (jeszcze nie zasilam - może od maja dopiero?), tylko nie wiem ile dawkowac na donice i jak często? Zdradź i to, jeżeli znajdziesz chwilkę! Ty też miałaś Daturę, wiec pewnie wiesz ile tego granulatu dla Datury, a ile dla Krynii?
********************************************************************************************
[25.04] 23:26 Onaela
Mawi-co do nawożenia,to trudno tak udzielac rad nie znajac wielkosci doniczek i roślin .
Ponieważ przenawozenie też moze żle wpływać na rośliny,należy to robić z wyczuciem czyli "z wolna i z ostrożna " . Ja robię to zawsze "na oko" ale zakładajac,że masz doniczki o srednicy 30 cm-ok 1-łyżkę stołową co 2 tygodnie mieszając delikatnie ,aby nie uszkodzić korzeni,z wierzchnia warstwą ziemi.Gdy rośliny podrosną,mozna delikatnie zwiekszyc dawkę Przy czym Datury należy jednak mocniej podkarmiac niz Krynie
********************************************************************************************
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Wróć do Encyklopedia gatunków

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości