Łubin

drzewa, krzewy, kwiaty, warzywa...

Łubin

Postautor: Cebulka » pn sty 24, 2011 1:31 pm

Łubin
[27.05] 10:36 wpwp
Marzą mi się z bylin łubiny w ciekawych kolorach. U mnie w domu były kiedyś niebieskie i rózowe. Ja sama wychodowałam sadzonki i pierwszy raz pięknie kwitły - trafił mi się kolor brzoskwiniowo-łosośowy. Nietety przyciełam je po kwitnieniu częściowo i nie podoboało im się to.
********************************************************************************************
. [17.07] 09:57 eve lee
Czy nasiona łubinu wieloletniego wysiewać już teraz czy na wiosnę?
********************************************************************************************
[10.09] 11:17 Albera
Dzisiaj chcę się podzielić moim odkryciem, może komuś się przyda. Uwielbiam zapach żółtego łubinu, który pamiętam z dzieciństwa. W zielonogórskim, na słabych glebach, rosły tego całe pola. Parę razy go zasiałam na obecnej opolskiej działce na poplon, na zielony nawóz. Powschodził, powegetował, i padał. Dzisiaj wyczytałam w Działkowcu, że korzenie żółtego łubinu sięgają od 60 do 230 cm. U nas na działce ziemi jest na półtora szpadla, a dalej idzie wspaniały surowiec dla przemysłu cementowego, czyli wapienna skała. No i mój biedny łubin po natknięciu się na przeszkodę padał. A może przyczyna jest gdzie indziej?
********************************************************************************************
[10.09] 18:11 Cebulkaa
Albera - niestety praktycznej wiedzy o łubinie nie posiadam, ale nie napisałaś jaką masz glebę nad tą skałą wapienną? Bo mnie gleby wapienne kojarza się głównie z glinką, a łubin zdaje sie woli piaski... Albo ph mu nie pasuje? Zreszta wkleje Ci co tu wyczytałam w Googlach, może akurat coś Ci się z tego przyda,chociaż jest raczej o masowej produkcji łubinu

Najważniejsze elementy agrotechniki roślin strączkowych
Rośliny strączkowe są niezbyt chętnie uprawiane ze względu na dosyć dużą zawodność w plonowaniu. W latach o większej ilości opadów słabo kwitną i zawiązują strąki, nierównomiernie dojrzewają oraz dają dużo zielonej masy. Natomiast w latach suchych zasychają i opadaj ą zawiązki kwiatów oraz owoców.
Oprócz niekorzystnego przebiegu pogody, przyczyną niskich plonów są błędy popełniane w uprawie tych roślin (niewłaściwy dobór gleby, opóźnianie terminu siewu, ilość i głębokość siewu, nieprawidłowa pielęgnacja plantacji).

1. Wymagania glebowe i stanowisko
Groch jadalny i ogólnoużytkowy oraz bobik należy uprawiać na glebach kompleksów pszennych oraz żytnich bardzo dobrych i dobrych. Groch pastewny (peluszka) i łubiny lokuje się na glebach należących do kompleksów żytnich, z tym że na najsłabsze gleby przydatny jest łubin żółty.

Roślin strączkowych z przeznaczeniem na nasiona nie należy uprawiać na zbyt dobrych stanowiskach, o dużej zasobności w składniki pokarmowe i wodę. W takich warunkach rośliny te wytwarzają zbyt dużo masy zielonej, zawiązując przy tym mało strąków. Zatem uprawy na nasiona należy umieszczać po zbożach, w trzecim lub czwartym roku po okopowych na oborniku. Grochy i łubiny mogą powracać na to samo pole po 4-5 latach.

2. Uprawa roli
Uprawa roli powinna zapewnić czyste stanowisko oraz zapobiec stratom wody. Dlatego powinna być wykonana starannie. Po zbiorze przedplonu wykonuje się uprawki pożniwne, następnie orkę zimową. Do uprawy wiosennej należy przystąpić jak najwcześniej, co chroni glebę przed utratą wody i zapewnia odpowiednie jej spulchnienie.

3. Nawożenie mineralne
Nawozy fosforowo-potasowe na glebach cięższych wysiewa się jesienią - pod orkę zimową, na glebach lekkich natomiast wiosną - przed uprawą przedsiewną. Nawożenie mineralne powinno być ustalone na podstawie zasobności gleby, kompleksu glebowego i oczekiwanych plonów.

4. Siew
Termin siewu, który ma znaczący wpływ na plon nasion, dla omawianych roślin strączkowych przypada w okresie siewu owsa i pszenicy jarej. Opóźniony siew wpływa na wydłużenie wegetacji, nierównomierne dojrzewanie i opóźnienie zbioru. Siew na zieloną masę można celowo opóźniać o ok.10-14 dni.

Rośliny strączkowe wysiewa się bardzo wcześnie (w terminie siewu owsa). W okresie początkowego rozwoju rośliny te znoszą przymrozki do -5° C, a nawet do -9° C. Do kiełkowania potrzebują dużo wody, a w niższych temperaturach lepiej rozwija się system korzeniowy i rośliny szybciej przechodzą jarowizacje. Jarowizacja powoduje szybsze przejście z rozwoju wegetatywnego (tworzenie zielonej masy) do generatywnego (tworzenie nasion) oraz lepsze kwitnienie i wiązanie strąków. Opóźnienie terminu siewu o 1-2 tygodnie powoduje spadek plonu nasion nawet do 5 dl/ha.

Na glebach, gdzie od wielu lat nic uprawiano strączkowych, należy zaprawiać materiał siewny szczepionką bakterii brodawkowych - Nitraginą.

Ilość wysiewu określa się na podstawie masy 1000 nasion i wartości materiału siewnego, tak aby uzyskać odpowiednie zagęszczenie łanu.
********************************************************************************************
[11.09] 00:39 ewikami25
co do łubinu ,to u mnie rośnie jak chce -raz całkiem nieżle ,a raz jakby chciał a nie mógł. mam ciężką gliniastą ziemię i pewnie jej nie lubi ,bo dobrze rośnie tylko na kawałku ,który już od trzech lat obsiewam tylko poplonami i ziemia jest juz(he,he) taka bardziej sypka .na "nowych " miejscach dorasta tylko do ok.25cm i wygląda tak anemicznie ,że aż szkoda patrzeć .zauważyłam jeszcze,że przysypany na kilka centymetrów rośnie lepiej niż tylko przemięszany z ziemią grabiami.
********************************************************************************************
[11.09] 09:29 Werter
Masz za dobrą ziemię na łubin. On lubi piachy i tam jest używany jako poplon.
********************************************************************************************
[02.05] 19:53 jw291
a koło kompostnika , który był pierwszą rzeczą, jaka powstała na działce, posiałam łubin. I mam nadzieję, że zgodnie z przestrogami, że jest bardzo ekspansywny, porozłazi mi się w przyszłych latach!!!
********************************************************************************************
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Wróć do Encyklopedia gatunków

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron