Mech

drzewa, krzewy, kwiaty, warzywa...

Mech

Postautor: Cebulka » pn sty 24, 2011 1:25 pm

Mech
[25.02] 10:12 magdzioł
Jeśli chodzi o skrzyp, nie rośnie u mnie. Może dlatego, że ziemia jest gliniasta!! Za to nie mogę poradzić sobie z mchem, mam go całe place, zwłaszcza tam ,gdzie nic nie chce rosnąć nawet trawa . Gliniasta ziemia też nie jest łatwa w uprawie, bywa ,że jak jest sucho to z warzywnika nie mogę nic wyrwać tylko trzeba wykopywać a jak jest mogro nie można tam wejść bo nogi się rozjeżdżają na gliniastej mazi.
********************************************************************************************
[22.03] 20:00 Miga
Z kolei na mech na trawniku nie dopracowałam się jeszcze skutecznej metody ale co roku na wiosnę po bardzo starannym wygrabieniu przeprowadzam napowietrzanie, z braku odpowiedniego sprzetu widłami amerykańskimi (wbijam miejsce koło miejsca) i rozsypuję cienką warstwę drobnego suchego piasku. Są nawozy zawierające jakiś środek na mech ale nie próbowałam, trochę się boję bo to pewnie jakaś trucizna. Gdybym miała większą powierzchnię trawnika to pewnie by mi nie przeszkadzał mech, powinna w tym miejscu dobrze rosnąć paproć.
********************************************************************************************
[23.03] 07:35 Werter
W sprawie mchu. Hmm, u mnie go nie ma, więc nie mam doświadczenia, polecam Ci jednak, ciekawy mym zdaniem, artykuł: http://ogrody.agrosan.pl/poradnik.html#Chwasty
********************************************************************************************
[23.05] 11:55 Wiotka
Miga - dowiedziałam się, ze chemiczny środek do zwalczania mchu na trawnikach jest rewelacyjny, Sąsiadka zastosowała i trawnik jest t w tej części o wiele piękniejszy niż w części bez chemii.
********************************************************************************************
[15.09] 12:41 Słoneczko2006
Mam tam glebę gliniastą i o dość kwaśnym odczynie, przed posianiem trawy posypałam torfem i piaskiem, ale znowu porasta mchem i robią się puste placki ….
********************************************************************************** **********
[15.09] 14:47 ewikami25
słoneczko -specjalistką to ja nie jestem ,ale na logikę ,to jak masz kwaśną ziemię ,to po co ją jeszcze zakwaszasz torfem?mech pewnie rośnie super...niech się odezwie jakiś znawca!
********************************************************************************************
[15.09] 15:57 farmerka63
Za znawceę się nie uważam, ale w kwestii tego Słoneczkowego trawnika to mam takie przemyślenia: gleby gliniaste bardzo rzadko bywają kwaśne. Te łyse placki i mech są konsekwencją braku powietrza - gleba jest bardzo zbita po prostu - trawa tego nie toleruje (dlatego mądrzy ogrodnicy wymyślili wertykulator), natomiast mech jak najbardziej. I w efekcie tam gdzie trawa ustępuje pojawia się mech. Rada: ziemię trzeba rozluźnić - najlepiej przez dodawanie substancji organicznej - torfu, kompostu, obornika, nawozów zielonych, kory. Również dodatek grubego żwiru (tak, tak) powinien pomóc.
********************************************************************************************
[18.09] 12:23 Słoneczko2006
Jeżeli chodzi o mój trawnik to prawdą jest, że tam gdzie rośnie jesteśmy codziennie, więc ziemia jest ubita i twarda jak napowietrzyć taki trawnik gdzieś czytałam, ale zastanawiam się jak podsypać go kompostem tak po trawie posypać, bo przed założeniem ziemie pięknie przygotowałam dodałam piasku i kompost, ale po lecie ziemia jest twarda…
********************************************************************************************
[18.10] 08:17 toja39
Ziemia u mnie kwaśna, od pólnocnej strony w trawie pokazał się mech....tą stronę przysłania ściana domu, więc słonka mało.
********************************************************************************************
[18.10] 09:23 Cebulkaa
toja39 - witaj w naszej gromadce U mnie też mech na trawniku po stronie północnej. Nawet w zasadzie przestaliśmy z nim walczyc, bo przynajmniej jak jest mech to jest zielono, a jak go wypalimy to jest goła ziemia bo trawa tam i tak marna. Ale z tego co wiem to może to nie byc kwestia wyjątkowej kwasowosci ziemi ale raczej tego że jest zbita i nienapotwietrzona. Jak masz ochotę z tym walczyc to proponuję zacząc od napowietrzenia - poskakania na widłach po trawniku i sypnięcia potem w te dziury kilku garści piachu.
********************************************************************************************
[18.10] 09:30 toja39
cebulkaa witaj..... prawdopodobnie ziemia w miejscu gdzie rośnie mech jest zbita, za Twoją radą poskaczę wiosną z widłami....i paskiem....wcześniej tego nie robiłam
********************************************************************************************
[18.10] 11:39 Cebulkaa
toja - my też nigdy tego nie robiliśmy Ale wiem że tak by trzeba podobno
********************************************************************************************
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Wróć do Encyklopedia gatunków

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości