Modrzew

drzewa, krzewy, kwiaty, warzywa...

Modrzew

Postautor: Cebulka » pn sty 24, 2011 1:20 pm

Modrzew
[09.06] 07:59 Werter
Sprawdżcie proszę igły swych modrzewi.
Właśnie teraz mogą pojawiać się na nich kolankowate załamania z jednoczesnym przebawieniem igieł na żółty kolor.
Są to ślady żerowania larw mszycy ochojników: jodłowego, świerkowo-modrzewiowego, świerkowego zielonego.
Na świerkach tworzą one póżniej charakterystyczne gallasy, narośla podobne kształtem do ananasa.
Na jodłach (koreańskiej, jednobarwnej) powodują zamieranie igieł.
ZWALCZANIE:
Confidor SL 0,04% - bardzo skuteczny
Mospilan 20 SP 0,02%
********************************************************************************************
[27.03] 08:20 Werter
Gdy temperatura przekroczy w ciągu dnia +10 C można zastosować oprysk świerków przeciwko ochojnikowi świerkowo-modrzewiowemu.
Ja wiosną stosuję preparat o nazwie Promanal (to jakiś olej parafinowy który oblepia szkodniki i powoduje ich uduszenie). Preparat stosuję od kilku lat i widzę wyraźną różnicę w ilości charakterystycznych "ananasów" na gałązkach świerka.
Oprócz owych "ananasów" obecność szkodnika w ogrodzie można stwierdzić obserwując igły modrzewia w czerwcu - lipcu. Śladem żerowania tej mszycy jest załamywanie się igieł na pół i ich żółknięcie. Wówczas pryskamy modrzewie środkiem Confidor 200SL.
********************************************************************************************
[30.03] 13:36 jagoda2
,a mianowicie mam przy murze domu różne krzewy ,świerk conica jest on juz gdzieś do parapertu i inne .I czy to nie jest ze szkoda dla budynku .czy lepiej to wykarczować ,tam gdzie nie mam okien to te krzaki urosły wysokie na kilka dobrych metrów,nie znam tych nazw ,raczej mur nie jest wilgotny od tego ,ale boje sie ,ze korzenie moga iść pod fundamenty.To samo dotyczy modrzewia ,urosl juz do balkonu ,bo chciałam z niego taki parawan,wiem ,że moge go obcinać,ale czy przez to te korzenie bardziej sie nie beda rozrastać pod moja chaupa,radźcie coś .Bardzo ładnie to wygląda taki zatopiony dom wsrod zielonych krzakow,ale mam obawy ,a jeszcze jedno ,czy macie jakieś swoje sposoby na modelowanie drzewek iglastych ,bardzo mi sie podobaja te krecone ,ale jakoś nie mam odwagi na modelowanie ,coś tam juz robiłam,ale dzieci mi powiedziały coś ty mama zrobiła tym drzewkom i kategorycznie mi zabroniły dalszych eksperymentow
********************************************************************************************
[30.03] 14:44 farmerka63
JAGODO! Z tym otuleniem domu zielenią i ja mam problem i serce w rozterce... Wilgoci się nie boję - zresztą rozliczni znawcy mówią, że jeśli fugi są w porządku, a pnącze nie posiada korzeni czepnych wrastających w te fugi, to problemu nie ma! I wogóle pnącza na chacie są ze wszech miar wskazane! Ekosystem dla owadów, schronienie dla ptaków, zatrzymanie wiatru, obniżenie temperatury latem,tlen itd... Gorzej z tymi krzakami... Sama mam lilaki na dwóch narożnikach i mój pragmatyczny mąż coś już niejednokrotnie wspominał o fundamentach... Na razie uszczerbków nie widzę... Lilaki rosną sobie spokojnie dalej... mODELOWANIE KRZAKÓW... CZY MASZ NA MYŚLI BONSAI ?
********************************************************************************************
[31.03] 09:14 Emmi
Mam coś jeszcze o roślinach rosnących przy domu
Natomiast inaczej jest z drzewami.
Zaleca się dokładnie oszacować promień konarów dorosłego drzewa gdyż ewentualne przekroczenia w oszacowanej wielkości mogą poważnie zagrozić konstrukcji budynku (konary mogą uszkodzić elewację i dach, zaś korzenie fundamenty).
Przy sadzeniu drzew należy zwrócić szczególną uwagę na miejsce ułożenia podziemnych rur kanalizacyjnych i wodnych. Korzenie drzew mogą sięgać nawet 4 metrów!
********************************************************************************************
[04.04] 22:29 Werter
Uzupełnię tylko wypowiedź Malachita.
Ów oleisty środek to zapewne Promanal 60EC o którym pisaliśmy na stronie nr 65 o godz. 8.20.
- " Gdy temperatura przekroczy w ciągu dnia +10 C można zastosować oprysk świerków przeciwko ochojnikowi świerkowo-modrzewiowemu.
Ja wiosną stosuję preparat o nazwie Promanal (to jakiś olej parafinowy który oblepia szkodniki i powoduje ich uduszenie). Preparat stosuję od kilku lat i widzę wyraźną różnicę w ilości charakterystycznych "ananasów" na gałązkach świerka.
Oprócz owych "ananasów" obecność szkodnika w ogrodzie można stwierdzić obserwując igły modrzewia w czerwcu - lipcu. Śladem żerowania tej mszycy jest załamywanie się igieł na pół i ich żółknięcie. Wówczas pryskamy modrzewie środkiem Confidor 200SL." –
Oglądałem go dziś w sklepie ogrodniczym.
Aktualna jego cena wynosi 27 zł za duże opakowanie lub 18,50 zł za mniejsze.
Promanal występuje w sprzedaży w płaskich, zielonych, plastikowych butelkach, a kolorem i konsystencją preparat przypomina rzadką śmietanę.
********************************************************************************************
[25.05] 11:55 Werter
UWAGA !!!! Do wszystkich właścicieli modrzewi !!! Obejrzyjcie igły swych modrzewi. Jeśli są one w połowie załamane, a w miejscu załamania żółte, niechybny to znak żerowania ochojnika świerkowo-modrzewiowego. U mnie już jest Ponieważ ochojnik to mszyca, do jego zwalczania polecany jest (wspominany wcześniej) Confidor 200SL.
********************************************************************************************
[28.05] 00:09 *kati
Werter - wedle Twojej rady obejrzałam swoje modrzewie i na szczęście wszystko z nimi w porządku. Posadziłam sobie trochę modrzewi, są jednak - jak wszystko u mnie - maleńkie. Wcześniej żyłam w błogiej nieświadomości o zagrożeniach jakie na nie czychają, a tu proszę, będę chyba chodzic i co raz je oglądać...
********************************************************************************************
[29.06.2008] 00:19 Patyczak21
Szczerze mówiąc to nie stosowałam jeszcze mikoryzy, ale zrobiła to moja siostra, która miała do wyboru albo pisać " tonę " pism na wyrażenie zgody na wycięcie modrzewia, który sam się przyplątał i wyrósł sobie na działce jej córki na samym wjeździe , albo drugie rozwiązanie to przesadzenie "drzewka" ( modzrewik miał już prawie 4 metry wysokości). Ponieważ siostra z siostrzenicą nienawidzą próżnego pismakowania to wybrały opcję przesadzenia stwora, a nuz spodoba mu się w nowym miejscu i będzie cieszył oczy swym kształtem dalej . Zanim zabrały się do przesadzenia to przez prawie 4 mieisące drzewo było mocno podlewane a dalej tak jak napisałam wcześniej. I wyobraź sobie Cebulko, że drzewko się przyjęło , ale tak jakoś niemrawo w stosunku do poprzedniego miejsca rosło ( a zostało przesadzone tzw po prostej tylko w głąb działki, nic go nie zasłaniało i podjadało mu z gleby pokarmu). Siostra się wkurzyła bo niemało kasy wydała na przetransportowanie drzewa ( wynajęcie dźwigu i ludzi do wykopania ,pakowania dzrewa ), że stwierdziła albo mikoryza mu pomoże albo drzewo tego nie wytrzyma i po prostu padnie. Zastosowała mikoryzę zgodnie ze wskazówkami będącymi na stronie, którą poprzednio podałam i drzewko widać, że czuje się jak u siebie ( w poprzednim miejscu)
********************************************************************************************
[04.07.2008] 16:15 super-krlik
odnosnie przesadzania drzew i krzewow trzeba 1 sezon wczesniej szpadlem ponacinac korzenie naokolo drzewa i czekamy a drzewo wypusci nowe korzenie i przesadzajac mamy drzewo mocniejsze, oczywiscie wczesniej podlewamy mocno slyszalam ze powinno sie zachowac taki sam kierunek stron swiata
********************************************************************************************
[04.07.2008] 16:23 super-krolik
szedzi stosuja rury o srednicy ok.5 cm i wkopuja je wokol srednicy korony drzewa lub blizej pnia zalezy to od gatunku,podlewaja przez rury oszczedzajac wode a na powierzchni wzruszaja ziemie co utrudnia wysuszanie gleby
*******************************************************************************************
[23.01.2009] 22:09 andrzej ogrodniczek
Pozdrawiam Serdecznie mam pytanie czy są jakieś zioła które zlikwidują mszyce i inne szkodniki na iglakach .porobiły takie szyszki na gałązkach z początku zielone teraz wysuszone
********************************************************************************************
[24.01.2009] 07:53 Cebulkaa
Nie wiem, czy z och*jnikiem można walczyć metodami naturalnymi...
Tu jest coś o tym wspomniane: (pod warunkiem, że link się wklei)
http://www.przyjacielebonsai.home.pl/fo ... b5933b1ccb eb8 Ale myślę spróbuj w Googlach poszperać wpisując och*jnik świerkowo-modrzewiowy - może gdzieś się coś znajdzie
********************************************************************************************
[24.01.2009] 07:56 Cebulkaa
Kocham ten automatyczny wykrywacz brzydkich słów Robal nazywa się O C H O J N I K
********************************************************************************************
[24.01.2009] 13:37 werter67
Andrzeju-ogrodniczku najskuteczniejszy będzie Promanal zastosowany wczesną wiosną. Instrukja stosowaniana opakowaniu. Promanal to parafina, więc specjalnie nie jest szkodliwy.
********************************************************************************************
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Wróć do Encyklopedia gatunków

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości