Nasturcja

drzewa, krzewy, kwiaty, warzywa...

Nasturcja

Postautor: Cebulka » pn sty 24, 2011 1:18 pm

Nasturcja
[08.02] 08:10 Miga
Wracam na chwilę do sąsiedztwa roślin.
Gdzieś przeczytałam że rumianek to lekarz drzew, więc pozwalam mu rosnąć również pod drzewami, jakrównież nagietkowi i nasturcji. Tą ostatnią traktuję jako pułapkę na mszyce. Mszyce najpierw atakują nasturcję, można ją wtedy usunąć z ogrodu razem z mszycami. Tego akurat nie musiałam nigdy robić, ale na wszelki wypadek nasturcj jest. ********************************************************************************************
[16.09] 21:12 Magdzioł
Koliberku!!!! mówi się ,że nasiona nasturcji (marynowane) smakują jak kapary. Mój znajomy je marynuję w takiej zalewie jak np. grzybki czy inne marynaty. Są rewelacyjne do sałatek i mięsa.
*******************************************************************************************
[12.10] 10:10 *kati
Chodzi mi o to, że czytałam kiedyś, że niektóre rośliny nie lubią zbyt dużego nawożenia np: Jeśli nasturcja rośnie w zbyt nawożonym podłożu, to wyrasta dużo ładnych liści, ale mało kwiatów.
*******************************************************************************************
[14.04] 21:38 Miga
Anamaria - masz rację, nasturcję sadzę właśnie po to pod drzewami aby w razie inwazji mszyc wyrwać ją i spalić a ocalić drzewa. Tak gdzieś słyszałam, jeszcze tego nie próbowałam z braku w ostatnich latach mszyc.
********************************************************************************************
[27.05] 12:16 Słoneczko2006
NASTURCJE są roślinami pułapkowymi dla mszyc, które zwabione ich zapachem nie atakują już silnie innych roślin. Poleca się wysiewanie nasturcji w sąsiedztwie roślin porażanych przez mszyce, a także pod drzewkami owocowymi, które nasturcja chroni przed „bawełnicą korówką”.
*******************************************************************************************
[29.05] 07:56 koliberek
Osobiscie w tym roku posiałam duzo nasturcji zarówno tych płożacych jak i tych mniejszych, ale nie wiedziałam, ze nalezy je posuiać blisko drzewek narażonych na mszyce . Co do nasturcji to w zeszłym roku miałam posiana na skalniaku płożąca i .....zarosła mi cały skalniak. Co prawda pieknie wygladało, ale inne roslinki ucierpiały. W tym roku juz jej tam nie wysiałąm, ale okazało się, ze sama z zeszłorocznych nasion sie wysiała...no cóż, będe jej pilnować i najawyżej przycinać, żeby nie narobiła zbyt dużo szkód
*******************************************************************************************
[21.07] 12:26 Marm-M28
Miga wspomniała o tym, że mszyce można zwabiać nasturcją, którą można usuwać razem z tymi szkodnikami. Hm... Przez wiele lat miałem zwyczajny balkon, na którym uprawiałem różne rośliny ozdobne. Moimi ulubionymi roślinami ze względu na piękne liście i kwiaty były nasturcje wysokie tak dobierane, aby mieć jak najwięcej kolorów. Poniżej balkonu Miejskie Tereny Zielone hodowały m.in. trzmieliny, które dopiero przywabiają mszyce! Obok znajdowała się wierzba, którą ubóstwiały bielinki. I mszyce, i bielinki mogły na piechotę wędrować na mój balkon do smakowitych nasturcji. Przeciw nim zastosowałem potrójny arsenał broni biologicznych. Po pierwsze - na różnych nieużytkach zbierałem do oddzielnych fiolek biedronki i ich larwy oraz złotooki i ich larwy. Przetrzymywałem je parę godzin w kieszeni chłodziarki (temp. 4 stop. C+), aby straciły animusz i nie uciekały (okazy doskonałe). Wieczorem przesiedlałem te owady na nasturcje. Rano już żerowały!!! Po drugie - wg przepisu z Małej Encyklopedii Przyrodniczej, wyd. II, W-wa 1962, str. 619 robiłem odwar tytoniowy, którym mgławicowałem największe skupiska mszyc, bacząc, by nie traktować nim larw biedronek i złotooków. Metody te dały pozytywny efekt nie tylko na balkonie, ale przyczyniły się do porażki szkodników na wspomnianych trzmielinach, gdzie owady z mojej hodowli przeszły i skutecznie niszczyły tam mszyce. Po trzecie - od wielu lat troszczyłem się dobre warunki dla parki przepięknych modraszek, które korzystały na balkonie z budki, poidełka i karmniczka, za co odwdzięczały mi się niszczeniem gąsienic. Metody te, jako skutecznie sprawdzone, polecam innym hodowcom balkonowych roślin.
********************************************************************************************
[17.11] 07:56 koliberek
U mnie wraca lato (a róże w chochołach ;( ) Przypołudnik jeszcze mi kwitnie i widziałam że nasturcja wschodzi, no jak ta przyroda ma nie zwariować przy tej pogodzie
*******************************************************************************************
[16.05] 20:42 pence
Lubię smak nasturcji sprawdzcie w sałatkach,ozdabia i ma super smak.
*******************************************************************************************
[17.06] 11:15 roslina
powiedzcie dlaczego żółkną mi liście nasturcji ? Kilka juz oderwalam, niektore oprocz ze zolte maja brązowe plamki, jak teraz czegos nie zrobie to bedzie źle Juz sama nie wiem czy za duzo wody czy za malo, podlewam je tak w miarę.
*******************************************************************************************
[18.02.2009] 13:48 malachit
Kupiłam też nasionka, przeważnie warzyw i nasturcję. Chcę posiać po to, żeby to ją atakowały mszyce. Wyczytałam, że wtedy zostawiają w spokoju inne rośliny , a nasturcję wsuwają w całości. Kupiłam kiedyś nasiona nasturcji na balkon, po prostu była na niej taka masa mszyc, że było aż czarno. Mam na działkę niewielką kalinę, która gdy tylko wypuści nowe pędy mszyce zaraz ją atakują, podobnie młode pędy jabłonek. Niech już spałaszują tę nasturcję, aby tylko zostawiły resztę w spokoju. Można spryskiwać, ale może pomoże ten sposób z nasturcją.
*******************************************************************************************
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Wróć do Encyklopedia gatunków

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości