Nawłoć

drzewa, krzewy, kwiaty, warzywa...

Nawłoć

Postautor: Cebulka » pn sty 24, 2011 1:17 pm

Nawłoć
[08.09] 16:50 Cebulkaa
Ciekawostka, wyczytana w Moim Ogrodzie: "...Mimozami się jesień zaczyna..." - kto nie zna tej piosenki. Tymczasem w czasopiśmie twierdzą, że słowo mimoza odnosi się nie do prawdziwej mimozy, ale jest to stare określenie na nawłoć, w szczególności na Nawłoc późną ( http://www.atlas-roslin.pl/gatunki/Soli ... gantea.htm ) ale czasami również na nawłoc kanadyjską ( http://www.atlas-roslin.pl/gatunki/Soli ... densis.htm ). Zresztą są dośc podobne. Jak się patrzy na łąki i nieużytki to faktycznie trudno się nie zgodzic, że czuc już jesień...
********************************************************************************************
[29.09] 10:17 Emmi
Imponujących rozmiarów i o przepięknym wyglądzie mam kępki Nawłocia, które sprzyjają naturalnej hodowli motyli, istotnie mam ich wiele i jakie piękne! Ale martwi mnie, przeczytana informacja, że nawłoć szybko zuboża glebę jeśli nie będzie regularnie dzielona i przesadzana jesienią lub zimą. Czy ktoś może się do tego odnieść? Ja to rozumiem tak, że muszę znaleźć jej miejsce, wzbogacić (tylko czym?) i tam ją przesadzić, aby rosła dalej. Czy można ją czymś podsypać aby mogła rosnąć sobie dalej w tym samym miejscu, bo obecne miejsce jeśli chodzi o jej bezpieczeństwo jest najlepsze. Chodzi mi o te w okolicy domu, bo jeśli chodzi o łąkę, to mogę ją przesadzać, tylko mam wątpliwości, czy ta ingerencja jest dobra? Skoro od tylu lat fantastycznie sobie radzi i jest przepiękna. Rok rocznie mam przepiękne motyle, przyznam się, że nie mam pojęcia jak one sobie radzą w zimie, ale mamy specjalnie zostawione miejsca z roślinami, właśnie pod kątem motyli i jakoś nie bardzo mam ochotę na interweniowanie, bo boję się, że zakłócę ten cały proces jaki się spokojnie, w naturalny sposób tworzy.
********************************************************************************************
[12.01] 20:44 Emmi
. Jak o motylach, to wcisnę parę słów, że jeszcze lubią (i inne owady też) :
czosnek holenderski- wszystkie czosnki są atrakcyjne dla owadów, ale ten szczególnie jest atrakcyjny. Na wysokich pędach latem rozwijają się kuliste baldachy gwiazdkowych, fioletowych kwiatów. Czyścica kocimiętkowa, Głowaczek olbrzymi, Oman hookera, Miodownik melisowaty (liście pachnące miodem)- wabik na pszczoły Leuzea chabrowata, Omieg zwyczajny, Nawłoć.
********************************************************************************************
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Wróć do Encyklopedia gatunków

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości