Pięknotka (calicarpa)

drzewa, krzewy, kwiaty, warzywa...

Pięknotka (calicarpa)

Postautor: Cebulka » pn sty 24, 2011 1:02 pm

Pięknotka
[25.09] 19:11 wac
Czy ktoś wie coś na temat rosliny "Callicarpa profusion" po polsku Pięknotka, a pytam dlatego że jestem w posiadaniu tego okazu , ale nie mam infoformacji o wymaganiach i pielęgnacji.
********************************************************************************************
[25.09] 19:51 Albera
Znalazłam w Kwietniku: Pięknotka nie ma dużych wymagań co do gleby, ale lubi zaciszne, słoneczne miejsca. Niekiedy może przemarzać, ale wiosną po przycięciu uszkodzonych pędów łatwo odrasta.Najlepiej sadzić po kilka krzewów, bo zapylane krzyżowo rośliny wydają więcej owoców.
********************************************************************************************
[25.09] 21:08 Sz_elka
A tu byłeś? http://www.pinus.net.pl/p.php?p=katalog -pod "pięknotka..." piszą:
Krzew dorastający do 2 m wysokości o owalnych,zielonych liściach. Kwitnie na przełomie czerwca - lipca lecz kwiaty sa mało efektowne (zdj.1 i 2). Niezwykłą ozdobą są owoce (zdj.3) - kuliste, fioletowe z perłowym odcieniem (rzadko spotykana barwa),dojrzewające w październiku i utrzymujące się do mrozów.
Gleba żyzna, próchniczna i ciepła. Wymaga stanowisk słonecznych i osłoniętych. Jest rośliną wrażliwą na niskie temperatury! Na zimę należy (koniecznie) okryć nasadę krzewu. Najlepiej owocuje sadzona w grupach, gdyż wymaga krzyżowego zapylenia. Ciekawostka kolekcjonerska, polecana raczej dla zachodnich regionów kraju.
********************************************************************************************
[25.09] 21:51 Onaela
....ale piękne owoce ma ta Pięknotka!!!
Dodam tylko za Encyklopedia Roślin Ogrodowach,ze odmiana Profusion to odmiana botaniczna charakteryzujaca sie wczesnym i obfitym owocowaniem.Owoce mają pestki,ale ptaki ich nie jedzą,więc są ozdoba ogrodu do póżnej zimy.Gałazki z owocami nadaja się takze do wazonu.Kwiatostany sa niepozorne i znajduja sie pod liśćmi. Należy przeprowadzac tylko cięcie prześwietlające.Wys 1,5-2m Rozmnażanie:z nasion i sadzonek.
********************************************************************************************
[26.09] 09:26 wac
Dziękuję ogrodniczkom za podpowiedź, okazuje się że wszyscy wszystko wiedzą, tylko trzeba do nich dotrzeć, ale mi się udało. Moja Pięknotka wygląda jak krzewinka około30 cm. i wcale nie wygląda na to że z tego wyrośnie drzewko na dodatek owocujące. Pożyjemy, zobaczymy, narazie cieszmy się przedlużeniem letniej pogody.
********************************************************************************************
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Wróć do Encyklopedia gatunków

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości