Rzodkiewka

drzewa, krzewy, kwiaty, warzywa...

Rzodkiewka

Postautor: Cebulka » pn sty 24, 2011 12:36 pm

Rzodkiewka
[21.03] 10:16 Mikros
. Wszystko jeszcze mocno okryte grubą warstwą śniegu ale pod folią ku mojemu zaskoczeniu ziemia ogrzana. Wykorzystałam to wysiewając rzodkiewkę i sałatkę na rozsadę.
********************************************************************************************
[28.04] 21:18 elka14
Emmi, sałatę oczywiście możesz wyrywać i przesadzać w inne miejsce, będzie tam świetnie rosła. Z rzodkiewką nigdy nie próbowałam, po prostu wyrzucałam na kompost przerwaną. Buraczki też możesz przesadzać - sprawdziłam.
********************************************************************************************
[29.04] 11:32 Wiotka
Emmi- w zeszłym roku posiałam za gęsto rzodkiewkę. Żal mi było wyrzucać przerywane roślinki wiec przeniosłam je na inne miejsce. gdzie wspaniale wyrosły. Na oko miłały okolo 4 cm gdy przenosiłam. ALe w tym roku bedę siać rzadziej i na pewno nie będę bawiać sie w przenosznie na inne miejsce tylko wyrzucę bo to robota żmudna i monotonna.
********************************************************************************************
[16.05] 22:49 _tulipan_
Powiedzcie, ekologiczni ogrodnicy, czy u was tez rzodkiewke tak szybko jakies robaki gryza? jak sobie radzicie z tym problemem? Z przykroscia stwierdzam, ze chyba przynajmniej u mnie po prostu nie warto bawic sie w sianie rzodkiewki, a taka sliczna pokazuja na obrazkach, no chyba ze zeby taka miec trzeba ja pryskac, ale ja tego cchialabym uniknac, powiedzcie mi czy jestescie zadowoleni ze swoich rzodkiewek?
********************************************************************************************
[16.05] 23:14 farmerka63
Rzodkiewkę, oprócz nas , uwielbia także śmietka ćwiklanka, a ściślej mówiąc , jej larwy... Są dwa wyjścia z tej kłopotliwej sytuacji (jak zwykle :
* mozna rzodkieweczkę potraktować jakimś chemicznym specyfikiem - ale oczywista nie polecam, bo rzodkiewka rosnie przeciez bardzo szybko, i środek chemiczny się nie zdąży rozłożyć- będziemy mieć zdrowiutkie rzodkiewki i pestycydy w wątrobie - fajno, nie?
* można uprawiać rzodkiewkę pod osłonami - wskazany tunel bądź wariant prostszy - okrycie grządki włókniną (taki biały welon, wygląda jak fizelina do usztywniania kołnierzyków - niedroga). Śmietka po prostu nie zdoła dojść do rzodkiewek.
Polecam też obfite podlewanie - rzodkiewki wschodza wtedy szybciutko, równie chyżo rosną, są soczyste i łagodne w smaku.
********************************************************************************************
[20.05] 11:27 Albera
- może ktoś wie, dlaczego rzodkiewka, wysiana z jednej torebki, w jednym rządku, jest w trzech różnych kolorach: przepisowa czerwona, różowiutka i buraczkowa?
********************************************************************************************
[21.05] 23:38 belva
Drodzy dzialkowicze od lat sieje rzodkiewke i nigdy sie jej wlasciwie nie doczekalam. Piekne liscie z korzonkami ktore przypominaja wszystko tylko nie rzodkiewke.( nie sa okragle). Czy ktos moze mi cos poradzic?
********************************************************************************************
[22.05] 06:24 farmerka63
Belva... bardzo to enigmatyczne...więcej szczegółów prosimy... Jak to, SAME LIśCIE????!!!!! Może za gęsto siejesz?
********************************************************************************************
[22.05] 06:38 po_ziomka
BELVA Tą rzodkiewke należy wysiewać bardzo płytko, nasionka tylko lekko przypruszyć ziemią i podlewć systematycznie, posiana zbyt głęboko nie wykształca bulw tylko rosnie " w korzonki"
*******************************************************************************************
[22.05] 16:26 belva
. Mysle ze musze chyba ta rzadkiewke bardzo duzo podlewac. Chwytalam sie juz wszystkich mozliwych sposobow, plytkie sianie, glebokie sianie, wczesny i pozny wysiew i nic nie podzialalo. Jedyna rzecz ktorej nie probowalam jeszcze to super podlewanie. Moze wytworza sie kulki, na razie sa tylko olbrzymie liscie. (Ta grzadke posialam plytko).
Do ogrodniczki 63 , dziekuje za odpowiedz ale nie wiem jakich innych szczegolow moglabym ci dostarczyc. Rzodkiewka uparla sie ze nie bedzie jej w moim ogrodzie.
********************************************************************************************
[23.05] 23:07 Cebulkaa
belva - a może masz ocienioną grządkę? O ile wiem rzodkiewki potrzebują pełnego słońca
********************************************************************************************
[24.05] 07:11 koliberek
Beliva- a ja mam jakaś taką informację, ale to nie moja bo ja aż taka mądra nie jestem. Jeżeli ta rzodkiewka rośnie w liście - to moze przyczyną jest zbyt dużo azotu w glebie? ponoć dla liści potzrebny azot, a dla owoców potas i fosfor. Nie wiem może jeszcze ktoś mądrzejszy się wypowie???
********************************************************************************************
[24.05] 07:34 farmerka63
Rzodkiewka to chyba pierwsza, sztandarowa roślinka, od uprawy której zaczyna każdy świeżo upieczony ogrodnik... dlatego tak się zdziwiłam, że można mieć kłopoty z uprawą... Ale pierwsze, co przyszło mi na myśl to zbyt gęsty siew...
********************************************************************************************
[25.05] 04:39 belva
. Dziekuje za dobre rady co do mojego rzodkiewkowego dylematu. Sprobuje zbadac ziemie ,moze faktycznie brakuje jej jakiegos skladnika ktory uszczesliwilby te moje nieszczesne rzodkiewki. na tym samym miejscu mialam jednak juz dyskretny sukces z: marchewka, selerem korzeniowym, burakami, pomidorami, ogorkami i papryka, nie wspominajac juz o roznych rodzajach salaty. teraz chyba i tak za pozno na nowy wysiew prawda?
********************************************************************************************
[27.05] 15:57 Słoneczko2006
Książka ma dokładnie taki tytuł jak piszecie "Ogród biodynamiczny przy domu" tylko autor inny - Dorota Metera. . Są tu opisane ciekawe pozbawione chemii preparaty ochrony roślin tylko nie wiem czy jeszcze są dostępne w naszych sklepach ogrodniczych np. Albarep pomocny w uprawie rzodkiewki pewno i u was pojawiają się na niej pchełki a ten preparat jest na bazie czosnku.
********************************************************************************************
[27.05] 23:03 belva
No wiec dzisiaj wywalilam na kompost moje "rzodkiewki" czyli same liscie. Z calej grzadki zjedlismy dzisiaj w salacie doslownie 4 rzodkiewki. Jeszcze raz probuje je wysiac na jesieni jak bedzie troche chlodniej.
********************************************************************************************
[28.05] 14:03 Słoneczko2006
BELVA moje rzodkiewki to dopiero katastrofa rosną od najmniejszej do całkiem sporej to tak jakby na połowie działki była inna ziemia, zerwałam pięć. Sukces, ale to już drugi rak tak marny dla rzodkiewki.
********************************************************************************************
[28.05] 14:16 _tulipan_
Albera, Belva - przez rzodkiewki to i ja mialam dola, bo mi robactwo je pozarlo, ale hihi wpadlam na odkrycie - ze to robactwo lubi susze, a ze u mnie dlugo nei padalo, ja malo podlewalam, no to raj mialy. Ale koniec z tym, posialam na nowo rzodkiewki i teraz bede codziennie pilnowac, zeby bylo wilgotno.
********************************************************************************************
[04.06] 08:57 Słoneczko2006
OlaB spróbuję posadzić miętę w ogrodzie (na razie jest ubogi w zioła) bo mam problem z pchełkami na rzodkiewce liście wyglądają jak sitko a korzeń szkoda opisywać.
********************************************************************************************
[04.08] 09:31 Cebulkaa
napiszę co mądrego piszą w lipcowym numerze:
Rzodkiewka - ....najpopularniejsza roślina poplonowa, powinny byc to tzw. letnie odmiany rzodkiewki np. Rafa, Lidka, Lucynka, Celesta)
********************************************************************************************
[18.02] 18:36 Cebulkaa
A wiecie co ja dziś zrobiłam? POSIAŁAM RZODKIEWKĘ. Żeby nie było, na dworze W takiej dużej donicy z ziemią która mi po pomidorach została. Wiem, wiem Ale miałam straszną ochotę coś dziś posiac, taki był piękny dzień...Ale to by było - własne rzodkiewki z uprawy polowej w marcu... Zobaczymy, będzie eksperyment Niektórzy mówią że zimy już nie będzie
********************************************************************************************
[18.02] 19:49 lucysia
Przepraszam bardzo Cebulko,ale ty to masz wszystko okey z głową.Z kolei ja nie bardzo.Ty posiałaś w domu a ja na dworzu Mam takie miejsce pod ścianą południową.W tamtym roku miałam pierwsza sałatę i rzodkiewkę właśnie Ja to dopiero eksperymentuję,aż wstyd się przyznawać(dlatego nie pisałam)
********************************************************************************************
[18.02] 21:25 Cebulkaa
lucysiu - może tak to napisałam troszkę niezrozumiale, ale ja też na dworze... Tylko że nie w samym gruncie, a w dużej donicy. I też miałam nie pisac, bo to jakoś tak nie wypada, przyznawac się do siania warzyw w lutym... fajnie, zobaczymy co nam z tego powychodzi. A nawet jak nic, to warte było zabawy
*******************************************************************************************
[02.03] 09:50 Cebulkaa
Lucysiu - u mnie wykiełkowała rzodkiewka... Jak twoja, ocalała po powodzi?
******************************************************************************************
[02.03] 14:17 lucysia
Moja rzodkiewka jeszcze śpi A cebulka Exibition już wschodzi
********************************************************************************************
09.05] 05:02 belva
Kochani, dzisiaj wysialam do gruntu: ogorki fasolke szparagowa, 3 rodzaje salaty, karczochy( drugi raz) dynie, melona, i dwa rodzaje zuchinii i czarna rzodkiew ktora jak chce tradycja pewnie bedzie miala sliczne liscie i ... nic poza tym .. Ja nie wiem z tymi rzodkiewkami co jest ? Dlaczego nie maja rzodkiewek tylko same liscie DLACZEGOOOOOOOOO!!!
********************************************************************************************
09.05] 07:36 Cebulkaa
belvo - ciekawi mnie twój wieloletni problem rzodkiewki. Postaram się jutro zrobić zdjęcie i zamieścić, może spróbujesz z moim pomysłem na rzodkiewkę. Mnie się wydaje że to może być albo cień albo za wysoka temperatura. U nas obecnie jest średnio 5-10 stopni w nocy i maksymalnie do 20tu w dzień i rzodkiewki wszystkim nieźle chyba rosną. A rzodkiewka musi mieć grządkę w pełnym słońcu. Jak jest u Ciebie?
********************************************************************************************
[11.05] 14:00 belva
Cebulko mi sie wydaje ze z tymi rzodkiewkami to chyba jest cos ziemia.. Bo slonce maja i probowalam siac nawet w zimie ( u nas ciepla ) Jedyne to co to ziemia .... Teraz kupie w takich torbach obornik juz przerobiony i zobacze czy wyjda... Ja tak lubie rzodkiewki ze sie nie poddam latwo.
********************************************************************************************
[11.05] 14:40 Wiotka
Może spróbuj siać rzodkiewkę tak jak mój sąsiad. Miesza nasiona marchewki i rzodkiewki i wysiewa je za jednym zamachem. Miesza tez rzodkiewki z innymi warzywami- burakami czy pietruszką. Wychodzi mu super. Może warto odgapić.
********************************************************************************************
[11.05] 14:46 saginata
Rzodkiewka nie lubi być siana za gęsto-wtedy są tylko liście-i Twój sąsiad Wiotka-dlatego miesza nasiona z innymi-no i dlatego,że rzodkiewka szybko wschodzi i znaczy rządek np. późno wschodzącej marchewki.
********************************************************************************************
[11.05] 19:12 kotkaaa
.Ateraz w sprawie rzodkiewki,nie wiem co się dzieje ale ja posiałam pierwszą w marcu jak zwykle a dziś ze złości wyrwałam cały rządek 2 cm listków.Jakaś zaraza wzrostowa ,rzodkiewka szklarniowa zjedzona,trza kupić rzodkiewki giganty.A swoją drogą to co oni im dają że rosną taki e wielgachne.
********************************************************************************************
[12.05] 00:54 belva
Dzieki dziewczyny za te rzodkiewkowe rady ... Fajny ten pomysl aby wymieszac inne jarzynki razem z rzodkiewkami... Lece kupic nasiona marchewki .. U nas nie ma takiej pietruszki korzeniowej..
*******************************************************************************************
12.05] 17:50 Cebulkaa
belvo - żeby zobaczyć moje rzodkiewki kliknij tu: http://ekotopik.mojeforum.net/viewtopic.php?t= 233
********************************************************************************************
[13.05] 02:03 belva
Dzisaj kupilam nowe nasiona marchewki, buraka i rzodkiewki.. bede siala razem moze cos wyjdzie. Troche juz u nas cieplo na rzodkiewke ale co ja poradze jak wy teraz mi ta rade dalyscie.. Jezeli chociaz troche sytuacjia sie poprawi to zrobie powtorke na jesieni… Cebulko bylam na ekotopiku widzialam i faktycznie twoje rzodkiewki wygladaja doslownie odwrotnie od moich.. Moje to "rain forest" ale korzenia nimo
********************************************************************************************
[15.05] 18:06 aslom
Rzodkiewka wytwarza mizerny korzonek, bo prawdopodobnie masz w ogrodku ciezka gliniasta glebe, przed siewem powinnas dodac piasek, troche ziemi kompostowej. Powinna byc luzna, przepuszczalna, ale zyzna.
********************************************************************************************
[01.03.2009] 16:09 dadi
Dzisiaj mimo wiatru zapachniało juz wiosną , więc posiałam rzodkiewkę - zobaczymy jak sobie poradzi. Tym sposobem wygoniłam zimno i już nie wróci.
********************************************************************************************
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Wróć do Encyklopedia gatunków

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości