Trawy ozdobne

drzewa, krzewy, kwiaty, warzywa...

Trawy ozdobne

Postautor: Cebulka » pn sty 24, 2011 11:05 am

Trawy ozdobne
[24.09] 08:28 Emmi
, mam śliczne pięknie komponującą się trawę ozdobną, ale nie znam jej nazwy. Wysokość do 60-80 cm szerokie zielone liście z blaiłymi obrmówkami. Chyba to jest trawa, tak mi ktoś powiedział, dostałam od koleżanki, bo jej się bardzo rozrosło, rzeczywiście pozwolić jej na samowolę to zajęłaby cały ogródek
********************************************************************************************
[26.09] 12:00 Emmi
Znalazłam tą trawę co tak ślicznie u mnie rośnie
http://dobrepole.pl/gatunki/phalaris_ar ... picta.html przepięknie komponuje się z wieloma kwiatami
********************************************************************************************
[27.09] 00:12 *kati
Taką trawkę jak twoja to ja też chyba mam, albo podobną. Jest ekspansywna i szybko sie rozrasta, ale masz rację- ma swój urok.
********************************************************************************************
[28.09] 12:24 Onaela
Emmi-ta trawka którą pokazałaś jest baaaardzo expansywna,trzeba na nia bardzo uwazac bo po 2-óch latach zadusi ci wszystkie rośliny w sąsiedztwie.tez mam jej aż nadto.
********************************************************************************************
[16.11] 08:15 sawina
Kati - odzywam się w związku z trawami ozdobnymi . Mam teraz kostrzewę siną z jednej sadzonki wysiało się (po kwitnieniu oczywiście) bardzo dużo małych , wręcz zachwaszczają mi grządki , i chyba się ich pozbędę, tak samo było z ozdobnym owsem , który kiedyś miałam. Dlatego myślę że nie można dopuszczać do kwitnienia , ale wtedy są najładniejsze . Dla traw musi być chyba oddzielny, nasłoneczniony zakątek, z dala od mniejszych roślin , bardzo się rozrastają .
********************************************************************************************
[16.11] 10:43 Miga
kati - mam miskanta chińskiego, chyba nie da się go rozmnożyć przez nasiona. Jak chcesz to wiosną wykopię i prześlę Ci kłącze. Jest wysoki, dekoracyjny i jak chyba wszystkie trawy ekspansywny. Na mojej malutkiej działeczce muszę mu ograniczać przestrzeń.
********************************************************************************************
[16.11] 23:16 Onaela
Kati-ja też mam trawę w swoim ogrodzie-taką pasiasta(Emmi kiedyś podawała do niej linka)mogę Ci wiosną podesłac,ale zastanów się dobrze,bo jest bardzo ekspansywna-rozrasta sie przez kłacza podziemne i zagłusza sasiednie rosliny.
********************************************************************************************
[17.11] 14:13 *kati
Onaela – tą pasiastą trawę to ja mam i już zdążyłam się przekonać o jej ekspansywności. Dostałam kiedyś małą kępkę, już ją rozsadzałam i obdarowałam nią kilka osób.Tak sobie myślę, że niektóre rośliny to najładniej wyglądają jednak na zdjęciach. Oglądam sobie takie fotografie i widzę jak trawki pięknie rosną sobie wśród bylin tworząc zgrabną kępkę. A tu proszę – takie opinie na ich temat. Muszę tylko znaleźć odpowiednie miejsce i na własnej działce z nimi poeksperymentować.
********************************************************************************************
[17.11] 18:43 malachit
Jeżeli chodzi o trawy (ja nnie mam z nimi żadnych doświadczeń), a też zamierzałam je zasadzić na mojej działce), to jeżeli dobrze zrozumiałam, z tego co mówiła jakaś ekspertka od traw w "Maji w ogrodzie", to są trawy ekspansywne, o jakich piszecie i trawy które utrzymują się w kępach, i do nich należą ponoć miskanty.Trawy wyglądają dobrze w naturalistycznych ogrodach, a nie na wychuchanych rabatach. I są obecnie modne. Ja chciałam właśnie kilka kęp zasadzić między płożącymi jałowcami i bylinami. Ale trzeba znaleźć nie tak ekspansywne gatunki.
********************************************************************************************
[19.11] 20:27 Miga
Miskant - nie mam porównania z innymi trawami ale jednak się rozrasta. Wiem to od przyjaciólki od której dostałam kłącze. Ma bardzo duże oczko wodne gdzie mógł się swobodnie rozrosnąc i wygląda jak naturalne szuwary. Kiedy spadnie śnieg to pięknie wyglądają wystające nad taflą srebrne pióropusze.
********************************************************************************************
[19.11] 23:24 *kati
bardzo mnie podniosłaś na duchu tą wiadomością o trawach. Dobrze wiedzieć, że są takie, które trzymają się w kępkach, ale skąd dowiedzieć się które? Jeśli usłyszysz coś w programie ogrodniczym to daj znać, bo ja niestety nie mam dostępu do tych ciekawych programów. Podoba mi się np. Rozplenica japońska. Na zdjęciach wygląda, że rośnie w kępkach, ale któż to wie…
********************************************************************************************
[20.11] 11:21 magdzioł
Migo, Kati a czy są takie trawy,żeby można było je uprawiać w dużych donicach? Wtedy nie byłoby problemu z ich nadmiernym rozrastaniem się.
********************************************************************************************
[02.12] 21:04 Wiotka
Ktoś pytał o trawy, które nie są eksapnsywane.Ja mam takie. Rosną spokojnie w pięknych kępkach i nie włażą na inne roślinki. Kupiłam je w firmie Jagra. Przed chwilą sprawdzałam- sklep internetowy już nie działa . W związku z tym nie mogę podać nazw traw. Teraz na stronie Jagry wymienione są ciurkiem wszystkie rośliny. To tylko dla mądrych ludzi- albo dla tych co maja za duzó czasu i mogą sprawdzać po kolei na zdjęciach co to za roślinki http://www.krzewy.pl/fotokatalog.htm
********************************************************************************************
[02.12] 22:48 *kati
Wiotka - zajrzałam na podaną przez Ciebie stronę, ale nie znalazłam tam żadnych bylin ani traw, tylko same krzewy. Trawki mnie osobiście interesują, ale napisz może coś więcej - jaki kolor, wysokość, jak kwitnie.
********************************************************************************************
[05.12] 14:05 WIOTKA
Trawa którą kupiłam w Jagrze to piękna trawa koloru niebieskawego. Kwitnie prawie niezauważalnie. W tym roku popatrzę dokładniej na kwiatki i zrobię zdjęcie ,
Poszperałam w internecie i znalazłam . Moja trawa to kostrzewa popielata
http://superogrod.pl/?dz=0050&id=378&yy ... 769db9cdfc
********************************************************************************************
[06.12] 11:57 sawina
Cebulko - trawa ta przez pierwsze dwa lata jest mała i nie szkodliwa, ale potem rozrasta się i wysiewa , zachwaszczając ogród - do skalniaka wg mnie, się nie nadaje. Dobrze rośnie w dużej misie w słonecznym miejscu, gdy wkoło np beton nie przemarza, na wiosę tylko trzeba ją "wyczesać" i usunąć suche żdźbła
********************************************************************************************
[06.12] 13:18 Cebulkaa
Buu, szkoda, że taka śliczna a taka ekspansywna ta kostrzewa. Czyli dalej poszukujemy ładnej, niskiej, niewrednej trawki.
********************************************************************************************
[07.12] 16:02 Wiotka
Czy moja trwa będzie ekspansywna ? Nie wiem Być może napisałam, ze mam Kostrzewę a mam coś innego. Wiosną zrobię zdjęcie i sami zobaczycie. Mam ją od roku i na razie rośnie w tym samym miejscu i w postaci kępki. Kępka rozrasta się powoli . Ufam radom bardziej doświadczonych ogrodniczek i będę miała na nią oko- by mi nie łaziła gdzie nie trzeba.
********************************************************************************************
[31.10] 20:25 Cebulkaa
Onaela i Szelka - szczepki trawy, które Wam wysłałam to młode odrosty palczatki cytrynowej (Cymbopogon citratus) (ang. lemon grass) Szukałam już stron z ich opisem i gdzieś znalazłam, ale teraz nie chcą się znaleźć wredne Mam taką: http://icook.blox.pl/2004/12/lemon-grass.html a była taka fajna o pielęgnacji, ale to jak będę w domu, poszukam, chyba mam ją zapisana gdzieś. Szczerze powiem że nie wiem do końca, jak ją przetrzymac przez zimę, więc też dlatego wysłałam odrosty jakie były do was - im więcej osób będzie próbowało, tym większa szansa, że komuś coś przetrwa Całe lato rosła sobie w dużej donicy na tarasie, podlewana była deszczem. Tą Onaeli można od razu posadzic do doniczki, tą Szelki może napierw do szklanki, niech puści więcej korzonków - nie miała niestety, a rosło to wszystko razem strasznie splątane. Ja szczepkę tej trawy zwędziłam ze straganu, w formie przygotowanej do jedzenia, czyli sama ta zgrubiała część z obciętymi wszystkimi liśćmi i puściło toto korzenie, z czego wnoszę, że jest dość żywotna Na tej stronie co jej znaleźć nie mogę, piszą wręcz, że w miejscach gdzie nie ma siarczystych mrozów, rozrośnięte kępy okryte wytrzymują zimę! Liście tej trawy (lub ten zgrubiały środek) stosuje się szeroko w kuchni azjatyckiej z powodu cytrynowego aromatu. Wystarczy nawet pokroic jednego liścia i zalac wrzątkiem, zaparzyć - wychodzi ciekawa herbatka cytrynowa. (No, takie liście bardziej może w lecie, teraz są już troszkę wyschnięte jesiennie, ale też możecie spróbowac)
Innym osobom zainteresowanym też mogę wysyłac, ale jak mi się będzie dalej rozmnażać, pewnie jesienią w przyszłym roku - ta w ciągu sezonu wypuściła w kątach liści trzy rozmnóżki. Poza tym że jest smaczna i pachnąca, jest też po prostu ładna Tylko uwaga na brzegi liści, bo można się zaciąć niestety - ale to chyba jak każdą trochę sztywniejszą trawą
********************************************************************************************
[01.11] 09:15 Cebulkaa
. Trawka dla drapieżnika to oczywiście ta mała, nie ta duża pachnąca cytryną Chociaż w jednym z opisów trawy cytrynowej znalazłam uwagę, że czyjś pies ją uwielbia Ale kot nie pies
********************************************************************************************
[01.11] 20:24 Onaela
Trawka faktycznie bardzo aromatyczna -zułam kawałek-smakuje jak limonka
********************************************************************************************
. [03.11] 11:52 ewikami25
jeżeli ktoś posiada malamuta olbrzymiego ( czy jakoś tak),to proszę o radę ,czy trzeba go zabezpieczać na zimę ?
********************************************************************************************
[03.11] 11:57 Cebulkaa
ewikami - hmm jak dla mnie malamut to chyba pies...
********************************************************************************************
[03.11] 12:57 ewikami25
malamut -a i owszem piesek ,ale wiosna kupiłam na allegro taką wysoką trawę i była właśnie tak nazwana przez sprzedającego ,czy właściwie -tego pewnie nawet w.w. pies nie wie...
********************************************************************************************
[06.11] 10:32 ewikami25
ta trawa ,z którą nie wiem co zrbic ,to chyba będzie miskant . jak pożyczę aparat ,to może uda mi się wpakować zdjęcie na grządkę
********************************************************************************************
. [17.11] 16:33 Cebulkaa
Uff przyjęła mi sie szczepka trawki cytrynowej, ta którą zostawiłam dla siebie. Strasznie wyschła i już myślałam, że po niej, mimo że miała przeciez korzenie, ale zaczyna odżywac. A jak tam te co powysyłałam - żyją?
********************************************************************************************
[17.11] 17:50 Sz_elka
Cebulko! U mnie Twoja trawka cytrynowa też jakby się przyczaiła, trochę podeschła i korzonków nie chce wypuszczać ale nie wyglada na "świętej pamięci"-liczę, że się ocknie!Trawka kota, w ukryciu, powoli ciągnie w górę!
*******************************************************************************************
[19.11] 10:22 Onaela
Cebulko-cytrynowa trawka od Ciebie tez u mnie podeschła-chyba nie lubi suchego powietrza .Zaniosłam ja do zaprzyjaznionej sasiadki,która ma nieogrzewany pokój,specjalnie dla kwiatów,które zima przechodzą okres spoczynku.Mam nadzieję,ze sie "wyliże"
*******************************************************************************************
[19.11] 17:42 Cebulkaa
Onaela i Szelka - na początku cytrynową trawkę trzeba bardzo podlewac!! Wręcz zalewac, żeby cały czas w błotku była zanim puści korzenie. Ale nawet jak odpukac zdechnie, to widziałam w Almie można kupic! Zielone normalne kawałki tak jak ja je zwędziłam Zastanawiam się czy Wam nawet nie poradzic, żeby poucinac wszystkie liście i wsadzic ten "kikut" do wody
*******************************************************************************************
[19.11] 19:08 Onaela
Cebulko-trawka miała mokro,wprawdzie nie było to błotko,ale nie pozwoliłam ziemi przeschnac.Mam nadzieje ,ze pusci nowe listki,tylko teraz w końcu nie wiem,czy ona lubi zimą cieplej,czy chłodniej
********************************************************************************************
14.12] 19:41 Sz_elka
Spieszę donieść,że cytrynowa trawka ma liścia zielonego juz całkiem, całkiem dużego ! Trochę jest zmaltretowany bo wyrastał w suchym źdźble i czubek mu usechł, ale cała reszta zieleniutka i teraz jak ją oswobodziłam, pnie się w górę!!! I korzonków widzę co najmniej 6, więc .....hurrrrraaaaaaaa!
********************************************************************************************
[15.10] 14:02 beza 62
Te zadbane miejsca są teraz bardzo ładne bo kwitną w tej chwili marcinki na fioletowo. Rosną w kilku miajscach w ogrodzie więc ten fiolecik przenika gdzieniegdzie miedzy krzewami. Kwitną teraz trawy, mają takie puszyste kwiatostany - rozplenica japońska jest trochę niższa i ma takie podłużne kocie ogonki a miskant dość wysoko wystrzelił swoimi różowymi pióropuszami.
********************************************************************************************
[16.10] 08:39 magdziołek
Beza, pierwszy raz , w tym roku zakupiłam trochę różnych traw, ale zupełnie się na nich nie znam. Kupowałam bardziej dla wyglądu niż gatunku, teraz to się mści. Bo wysokie rosną z przodu a niskie gdzieś poupychałam. Będę musiała je wiosną przesadzić. A czytam, że Ty się dobrze poruszasz w temacie trawy. Będę Cię dokładnie podczytywać.
********************************************************************************************
[16.10] 11:57 beza 62
Magdziołku -- przeceniasz mnie jeżeli chodzi o te trawy. Ja też się ich dopiero uczę. Mam ich co prawda trochę nasadzonych ale co do nazw to mam krótką pamięć. Popełniłam takie same błędy o których i Ty piszesz bo po posadzeniu okazało się że wyższe zasłaniają niższe albo po dwóch latach włażą na siebie i trzeba z nimi uciekać w inne miejsce. Niektóre z nich to już trzeci raz miejsce zmieniają bo nie mogę trafić ani z wielkością ani z odległością. Myślę że wspólnym wysiłkiem i doświadczeniem będziemy się nawzajem wspomagać skoro i Ty lubisz trawy. Ja je bardzo lubię i nie przypuszczałam że one są takie delikatne. Kilka gatunków mi wymarzło a i z przesadzaniem też trzeba uważać. Najlepiej przesadzać na wiosnę bo najmniej wtedy ucierpią
********************************************************************************************
[18.10] 19:25 beza 62
kupiłam sobie CD z trawami. Fajne porady - taka mini encyklopedia dotycząca traw. Przyda się
********************************************************************************************
[01.02.2008] 07:53 magdziołek
Dotarły do mnie wreszcie nasiona traw ozdobnych. Będę je wysiewać ale nasionka są tak maleńkie, że nie wiem, czy je przykrywać ziemią, czy tylko delikatnie przygnieść do podłoża ? Ma ktoś doświadczenie?
********************************************************************************************
[16.07.2009] 23:24 beza 62
A muszę się pochwalić, że jeszcze dokupiłam sobie dwie trawy ozdobne. Na ryneczku w mojej miejscowości sprzedaje facet, który na moje oko jest pasjonatem różnych roślin ogrodowych. Sprowadza takie gatunki, które są rzadko spotykane w sprzedaży... jak się spytam o jakąś roślinkę to mówi że to ewenement w skali kraju ...przynajmniej wiem to od niego, ... za każdym razem tak mówi Więc ja sobie kupiłam dwa ewenementy w skali kraju w postaci traw. Mają być podobno piękne. Jedna ma metr wysokości a druga 80 cm. Mają mieć jakieś ładne kwiatostany. Jedna podobno w postaci parasolek... hmmm ... zobaczymy... na razie posadzone są w nowowypielonym miejscu.
********************************************************************************************
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Wróć do Encyklopedia gatunków

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości