Trzmielina

drzewa, krzewy, kwiaty, warzywa...

Trzmielina

Postautor: Cebulka » pn sty 24, 2011 11:02 am

Trzmielina
[07.11] 09:42 lucysia
Werter-dobry duchu tego topiku,zlituj sie nademna ,toż to krzew (ta trzmielina)który bezskutecznie szukam od lat.Kiedyś widziałam u mojego wuja gdzieś hen,hen w lesie.Nie wiedziałam jak to rozmnożyć.Mama nawet przyniosła mi gałązkę ,ale się nie przyjęła.Jak to zdobyć,posadziłabym dla ptaszków,są przepiękne te owocki.
********************************************************************************************
[07.11] 10:13 Onaela
,dziękuję!Trzmielina zawsze kojarzyła mi sie z T.japońską-a podobieństwa w nich nie mogę sie dopatrzyć za grosz Lucysiu-podzieliłabym się z Tobą,ale ta moja na razie nie ma żadnych odrostów.Nie wiem,dlaczego jest tak mało popularna w szkółkach,skoro owoce ma naprawdę piękne-dwubarwne,co jest raczej niespotykane.
********************************************************************************************
[07.11] 10:15 Werter
Ależ Lucysiu, wszak Trzmieliny pełno jest w lasach. Łatwo ją wytropić jesienią, bo niezwykły ognisty kolor liści zdradza jej stanowiska już z daleka. Jej stanowiska w polskich lasach ilustuje mapka: http://www.atlas-roslin.pl/gatunki/Celastraceae.htm
Zwróć uwagę na to, że u Trzmieliny Brodawkowatej (ma małe czarne kropki na powierzchni pędów, przez co pędy wydają się szorstkie) w owocach występuje lśniące czarne oczko. Jej krzewy rosną niewielkie.U Trzmieliny Europejskiej oczka tego nie ma przez co owoce są mniej atrakcyjne. Krzewy rosną silniej niż T. Brodawkowata. Trzmielina którą widzimy u Onaeli to z pewnością któraś z ozdobnych odmian ogrodowych.
********************************************************************************************
[07.11] 13:07 lucysia
Werter po lasach nie bardzo chodzę,a jak już to na grzyby i jakoś wtedy nie zauważyłam tej trzmielinki!Teraz to chyba mamę podgadam i poproszę,żeby zobaczyła u wujka to cudo.Moze da radę wykopać!
********************************************************************************************
[07.11] 13:22 Werter
Da radę wykopać, bo leśna Trzmielina ma bardzo zwarty system korzeniowy złożony w większości z drobnych białych korzonków. Z tego też powodu dość łatwo przyjmuje się w nowym miejscu. Wiem, bo... sam wykopywałem z lasu zarówno odm. europejską jak i brodawkowatą
********************************************************************************************
[07.11] 13:36 lucysia
Werter a jak u ciebie?Jedzą to ptaszki ,czy nie?
********************************************************************************************
[07.11] 13:52 Werter
Nie. A to dlatego, że owoce leśnych odmian Trzmieliny opadają dość wcześnie, wtedy gdy ptaki mają jeszcze dużo bardziej atrakcyjnej karmy.
********************************************************************************************
[07.11] 14:33 lucysia
bird05-znalazłam przed chwilą rozę rugozę na str.Pinus.9.5 zł.sobie życzą-rozbój w biały dzień!!
.Trzmielina była w opisach ,ale już w ofercie nie.
*******************************************************************************************
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Wróć do Encyklopedia gatunków

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości