Winobluszcz (dzikie wino)

drzewa, krzewy, kwiaty, warzywa...

Winobluszcz (dzikie wino)

Postautor: Cebulka » pn sty 24, 2011 10:56 am

Winobluszcz
[28.05] 16:14 *kati
Jeśli chodzi o te pnącza - to miejsce jest słoneczne, czy cieniste? Czy wolisz kwitnące, czy ozdobne z liści? Szybko rośnie winobluszcz, jest niezbyt wymagający ale nie kwitnie okazale. Za to ma ładne barwy jesienią - niestety zimą gubi liście. Zimozielony jest bluszcz, ale on nie rośnie bardzo szybko. A może posadzić do tego jakiś kwitnący okaz i niech sie wymieszają.
********************************************************************************************
[14.10] 10:42 *kati
Dzikie wino mam posadzone, ale nijak nie robi się czerwone jak widzę u sąsiadki. U mnie raczej listki jakies żółtawe się porobiły. Może to musi być jakaś specjalna odmiana?
********************************************************************************************
[15.10] 17:56 Onaela
Wac-ile czasu rośnie u Ciebie to dzikie wino(czy winobluszcz? ) Jest przepiękne....ale słyszałam,ze takie gęste obrośniecie przez rosliny psuje elewację,tynk pęka i odpada.A jak z tym jest u Ciebie?
********************************************************************************************
[24.10] 11:11 Cebulkaa
Masz widzę nowy, żółciutki tynk - nie boisz się puszczac na niego winobluszcza? Wiem ze zdania się podzielone, czy to robi ścianom źle czy dobrze
********************************************************************************************
[24.10] 12:27 toja39
Jeżeli chodzi o dzikie wino na ścianie to tak jak powiedziałaś opinie są podzielone. Tynk niszczy bluszcz, który swoje korzonki wpycha w szczeliny w murze. Winobluszcz przyczepia się do tynku tylko takimi przyssawkami, mówię, że to takie macki... Kiedy chcemy go zerwać to nie ma z tym problemu. Próbowałam już tak zrobić i potwierdziło się. Większą ostrożność należy zachować jak wspomniałam z bluszczem, który wrasta w szczeliny, szczególnie starych murów i może narobić szkód.
********************************************************************************************
[01.11] 11:55 lucysia
Bawię się w ogrodnictwo i sprawia mi to radość.W tym roku spełniłam swój następny pomysł:zrobiliśmy w końcu ogrodzenie i chciałam zawsze żeby na całej długości od drogi było ładnie, nie tylko trawa,ale i kwiatki. Cała siatka od jednej str.jest obsadzona winobluszczem(też niedawno)
*******************************************************************************************
[16.02] 15:21 lucysia
A najdłuzszą ścianę ogrodzenia ponad 100 m.obsadziłam gęsto winobluszczem.zarośnie w jeden rok.Wyobrażasz sobie wys.na 1.60 ścianę w kolorze bordowym(na jesieni)i taaaką długą
********************************************************************************************
[08.05] 12:07 cicho_borowska
Prace na "hektarach" trwają. Zasadziliśmy okolo 1000 drzewek- buki, dęby, modrzewie, brzozy. Część na naszym polu, cześć na obrzeżu zniszczonego lasu sąsiada. Zbudowaliśmy bardzo rustykalne WC. Zaczyna się po nim piąć winobluszcz, a drzwi zdobi malunek z szablonu w fiołki.Jest takie przestronne, że pod naszą nieobecność będzie pełniło rolę szopki na narzędzia.
********************************************************************************************
[24.05] 09:57 Onaela
Za to pięknie rosna mi 2 krzaczki zasiane 3 czy 4 lata temu przez ptaki, pęcherznicy złotej(mam tez Diabolo dla kontrastu Wczoraj znalazłam pod świerkiem 2 malutkie sadzonki jakiegos krzewu czerwonolistnego-chyba berberys .Przesadziłam je na słoneczne stanowisko.Trzy lata temu ptaszki zasiały mi na warzywniku winobluszcz,który przesadzony do ogrodu szybko się rozrasta.Jak widac ,ptaki oprócz śpiewu okazuja sie bardzo przydatne
********************************************************************************************
[08.11] 09:59 bird05
Dużo piszemy o roślinnych stołówkach dla ptaków. Dla tych, którzy lubią ptaki i mają takie możliwości poroponuję zastanowić się nad zaplanowaniem przyjaznego środowiska do zakładania gniazd. Do roslin u których ptaki najszybciej po posadzeniu mogą zakładać gniazda należą bujnie rosnace pnącza i szybko rosnace krzewy i drzewa (winobluszcz pięciolistkowy odm. murowa, powojnik pnący, ałycza, klon tatarski, porzeczka złota , bądz o większych walorach dekoracyjnych karłowe odmiany świerka pospolitego, jałowce, żywotnik zachodni, lilaki ligustr
********************************************************************************************
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Wróć do Encyklopedia gatunków

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości