Papryka

Nasiona, siew i pielęgnacja

Postautor: amita » sob maja 09, 2009 6:08 pm

Kurcze,a moje chilli są wielkości tych co Weigela pokazywała w kwietniu :( Dadzą radę? Na razie stoją w doniczkach w altanie.Może je do grutu przesadzę?
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: magdziołek » ndz lip 31, 2011 9:03 am

Widzę, że temat papryczkowy "zamiera" ;) .... a ja w tym roku pierwszy raz mam uprawę papryczek. Dostałam rozsadę od sąsiadki, jedne mają być chilli drugie :? słodkie, ale nazwy nie znam.
Może ktoś jednak ma juz doświadczenie w uprawie papryczek i napisze, kiedy papryczki słodkie są gotowe do jedzenia...?
A czy każda odmiana papryczek zielonych ostatecznie "zamieni się" w czerwone?
"... miarą naszego życia są związki, które tworzymy"...
mój blog decoupage: http://madach.blog.onet.pl/
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: amita » ndz lip 31, 2011 6:24 pm

Dołączę się do pytania,bo mam dwa krzaczki,podobno chilli.Czy tu działa zasada jak w ogórkach i cukini,że im więcej zwrywasz tym wiecej rośnie?
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: Cebulka » ndz lip 31, 2011 6:42 pm

Miałam raz jeden krzaczek ale nie wiem właściwie - zaczęłam zrywałam dopiero jak były czerwone :)

Generalnie myślę że można zrywac i zielone, tylko może nie jeśc na surowo - te słodkie zielone papryki ze sklepów to o ile wiem niedojrzałe czerwone :D
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: saginata » pn sie 01, 2011 5:34 pm

Papryka s³odka zazwyczaj jest czerwona lub ¿ólta.Ja jednak swoj± ju¿ zrywam-czê¶ciowo zaczerwienion±-lub ca³kiem zielon±-i dodajê do leczo,do zupy-i jest ok.
saginata
 

Postautor: Emmi » wt sie 23, 2011 4:44 pm

My mamy już trzeci rok paprykę w foliaku. W zeszłym roku mięliśmy odmian chyba z 4, w tym pokusiliśmy się na jedną. Nie obrywamy czubków i ładnie, zdrowo owocowują. Chociaż w tym roku dużo gorzej przez brak słonecznego lata. Co do czasu zbioru... to jak nam się wydawało, że już. Pierwszą papryczkę ostrą, testowaliśmy poprzez próbowanie :) W efekcie mięliśmy taką odmianę długą, zieloną lekko czerwieniącą się. Być może zaczerwieniłaby się cała, ale taka już czerweniąca się była jak diabeł ostra i dla nas aż nad to.
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: amita » śr sie 24, 2011 9:18 pm

No,moja juz się czerwieni,czas będzie spróbować co to to za jedna :D
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Re: Papryka

Postautor: admin » sob lip 07, 2012 12:25 pm

tereklo pisze:

Tak sobie odnalazłam topik i myślę, czy ktoś wypróbował ten gatunek papryczek?


magdziołek pisze:[haha] nie miałam przyjemności [haha] [haha] wysiałam inne w tym roku, jedne z nich będą w kształcie rozgwiazdy, zobaczymy, zobaczymy :) .
Awatar użytkownika
admin
Administrator
 
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 01, 1970 1:00 am

Re: Papryka

Postautor: Onaela » wt wrz 10, 2013 11:09 pm

P9100091.JPG
też obrodziła w tym roku
P9100092.JPG
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Re: Papryka

Postautor: Cebulka » wt wrz 10, 2013 11:10 pm

To jest Nokturn?
Kurczę, raz jeden widziałam nasiona w sklepie i później juz nie [zly]
Ona rośnie w gruncie? I jaki ma smak? Bo wygląda kosmicznie [super]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Papryka

Postautor: zomarel » wt wrz 10, 2013 11:22 pm

Czy jest coś w Twoim Onaelo ogrodzie,co Ci nie obrodziło?Wszystko takie dorodne i zdrowe [brawo]
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Papryka

Postautor: Onaela » śr wrz 11, 2013 11:07 pm

Cebulko,ta papryka to karłowa Oda. Nokturn jest wysoki,trzeba palikować,ogławiać itp. Mam ja drugi sezon,ta rośnie w otwartym,nieosłoniętym gruncie.Ma około 20-30 cm wys. Musiałam sie prawie połozyć,aby jej zdjecie zrobić [jezyk] Jest po przejściach,wiosną długo po intensywnych opadach stała w błocie,myślałam,ze padnie,ale dała radę. Latem znów susza,nie podlewałam jej specjalnie,bo miałam ważniejsze rosliny do podlewania. Myślę,ze z powodzeniem można uprawiać ja w donicy. Co do smaku,to jest słodka,jednak nie jest zbyt" mięsista",ale moze to kwestia zasobnosci gleby. Mam ja w trzech miejscach-na glinie,piasku i w tunelu. Najładniejsza jest na glinie! :)
Fioletowe odmiany mają jedną,zasadniczą wadę-po obróbce termicznej tracą kolor fioletowy na rzecz szaroburego :( . Całkiem dojrzałe zmieniaja jeszcze kolor na taki czerwonawo-burgundowy i te po ugotowaniu są bladożółte.

Zosiu-tym co mi nie urosło po prostu się nie chwalę :) W sekrecie Ci powiem,ze nie mam cebuli ( zgniła na wiosnę),pietruszka też mizerna...
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Re: Papryka

Postautor: Onaela » pt wrz 13, 2013 7:21 pm

Tak wygląda Oda dojrzała;
P9120003.JPG
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Re: Papryka

Postautor: Cebulka » pt wrz 13, 2013 8:27 pm

Hmm jakby to powiedzieć - młodsza lepsza [ubaw]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Papryka

Postautor: tereklo » pt wrz 13, 2013 8:28 pm

Wygląda jak czekoladowa :)
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Papryka

Postautor: tereklo » ndz lis 03, 2013 1:28 pm

No to czekam - na nasiona ostrych papryczek. Od "znajomego" z forum o ostrościach w jedzeniu. Uzbierałam tez swoje habanero i czereśniową. Pora wysiewu odpowiednia do uprawy parapetowo-balkonowej. Może kiedyś pokuszę się o miniszklarenką na działce własnie dla tych moich ukochanych ostrości [mysli]

Przytargałam stare akwarium z garażu, kupiłam termometr i myślę czym by tu doświetlić roślinki [mysli] Mam jeszcze trochę czasu. A może na dno akwarium powędruje mata taka jak do terrarium (za parę groszy na aledrogo) do utrzymywania temperatury podłoża. No bo ja zimnolubna jestem i kaloryfery często są zakręcone.

Paprykę można jeść w każdym stadium rozwoju owocu. Im mniej dojrzała tym mniej słodka. W przypadku ostrych papryk niektóre należy zjadać zielone (np jalapeno) bo z dojrzewaniem (osiąganiem czerwoności owocu) tracą na walorach smakowych. Co do ostrości - najmniej ostry jest odcinek od czubka owocu do momentu gdy zaczynają się nasiona. Najostrzejsza część to nasiona.
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Papryka

Postautor: amita » ndz lis 03, 2013 1:36 pm

Ja mam w trzy krzaczki w doniczkach. I jedną, nieśmiertelną Adama, co to ochoczo odbija. Mam nadzieję doczekać plonów. Adamowa miała karłowe owocki, ale rosła w kaktusie więc żeby go nie zalać to wody za dużo nie miała. W zeszłym roku miałam piękne papryczki wyhodowane na działce, w doniczkach. Odmiana jakaś no name, "ostra chilli". Teresko, jak będziesz miała za dużo nasionek, to ja poproszę takie z imieniem.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Re: Papryka

Postautor: tereklo » ndz lis 03, 2013 1:47 pm

Nie ma sprawy, zobaczę co dojdzie w przesyłce. A ja poproszę (jakbyś miała) kilka tych noname [prosi]

Tu galeria z uprawy od tego "znajomego":
https://plus.google.com/photos/10611943 ... banner=pwa

też tak bym chciała [pijany] ale nie mam tyle parapetów :(
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Papryka

Postautor: amita » ndz lis 03, 2013 2:16 pm

zdjęcie0359.jpg
Jak tylko urosną :) to takie normalnie w paczce kupione w markecie. szkoda, że się nie zgadałyśmy, bo miałam dużo siewek i wywaliłam.
Załączniki
zdjęcie0364.jpg
A to Adama, z zeszłego sezonu jeszcze.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Re: Papryka

Postautor: Cebulka » ndz lis 03, 2013 6:25 pm

Czy nasiona wszystkich papryk są jadalne? [rol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Papryka

Postautor: tereklo » ndz lis 03, 2013 6:30 pm

Jeśli papryka jest jadalna to i nasiona są jadalne. Tłoczy się nawet olej z pestek papryki.
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Papryka

Postautor: Cebulka » ndz lis 03, 2013 6:37 pm

Czyli teoretycznie do leczo czy gulaszu to by można papryki dawać całe bez wybierania nasion, tylko odrzucić ten zielony ogonek? [uszy]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Papryka

Postautor: tereklo » ndz lis 03, 2013 6:42 pm

Oczywiście! Jeśli tylko nie przeszkadzają w jedzeniu. Często zostawiam nasiona ostrzejszych papryk (albo suszę całe strąki) a potem rozbijam w moździerzu (albo mielę w młynku) całość. Nasiona słodkiej papryki mają taki fajny smaczek :)
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Papryka

Postautor: magdziołek » ndz sty 05, 2014 4:51 pm

Dziewczyny, co Wy w listopadzie już o uprawie papryczek [shock] .
Teresko, kiedy będziesz swoje wysiewać? I czy będziesz je cały czas uprawiać na parapecie, czy później na działkę wywieziesz?
"... miarą naszego życia są związki, które tworzymy"...
mój blog decoupage: http://madach.blog.onet.pl/
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Re: Papryka

Postautor: tereklo » ndz sty 05, 2014 9:04 pm

Według mojego znajomego co mi podesłał nasionka to właśnie w listopadzie trzeba wysiać nasionka ostrych papryczek. On uprawia je w domu, pewnie ma ciepłe okna :) Moich, jeśli już zdecyduję się na uprawę, na pewno nie wywędrują na działkę, spróbuję uprawy parapetowej - zanosi się dość pracowite i wyjazdowe półrocze, więc na działce będę tylko gościem :(
Magdziołku, czy podzielisz się nasionkami swojej papryczki, tej co przywiozłaś w słoiczkach do Krk [prosi] Amita, pamiętam o Tobie, ale jeszcze nie "podłubałam" nasionek.

Tu są fotki uprawy parapetowej mojego znajomego
https://plus.google.com/photos/10611943 ... banner=pwa
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Papryka

Postautor: magdziołek » ndz sty 05, 2014 9:15 pm

Teresko, ja w ubiegłym sezonie zupełnie nie siałam papryczek ostrych, to co jadłaś, bo były zapasy sprzed 2 lat :) ale jak spotkam te w kształcie kwiatka, to kupię :) i się podzielę :)
"... miarą naszego życia są związki, które tworzymy"...
mój blog decoupage: http://madach.blog.onet.pl/
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Re: Papryka

Postautor: tereklo » ndz sty 05, 2014 9:19 pm

magdziołek pisze: to co jadłaś, bo były zapasy sprzed 2 lat :)


Tak długo trzymałaś w ukryciu takie pyszności [shock] [mniam]
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Papryka

Postautor: Cebulka » ndz sty 05, 2014 11:01 pm

Piękne [prosi]
Jak on to robi że przędziorków nie ma? [skrob] Chyba codziennie chucha i dmucha ;)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Papryka

Postautor: annorl1 » wt sty 07, 2014 12:27 pm

pierwsze nasiona zamówione, a sa to http://www.papryfiutki.pl/ [ubaw]
jak by co zamówiłam tak dla każdego co by było 5 opakowań po 25 nasionek w każdym, dawać znać kto jest chętny a jak dojda, mam nadzieję ze dojdą, bo pani miała same pozytywy na allegro to przy okazji odwiedzin poczty będę wysyłała :D

a przy okazji to kiedy w koncu sieje sie paprykę na rozsady? nigdy nie pamiętam, ale jakoś w styczniu czy lutym chyba. jak wy siejecie? kiedy? bo jak raz posiałam z pomidorami w marcu to takie liche były, potem ładnie odżyły i były ładne owocki, ale moze jak by szybciej posiać to były by ładniejsze?
"To możli­wość spełnienia marzeń spra­wia, że życie jest tak fascynujące. "
P.Coelho
Awatar użytkownika
annorl1
Weterani
 
Posty: 583
Rejestracja: sob lip 13, 2013 4:34 pm
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Papryka

Postautor: zomarel » wt sty 07, 2014 5:18 pm

Na pewno znajdą się chętni,ja jedną lub dwie roślinki "dla picu" mogłabym mieć w domu,może dostanę w prezencie jakąś sadzoneczkę [skrob].Na produkcję rozsady może zabraknąć mi miejsca ,bo jednak produkcja własnej rozsady pomidorów zajmuje dużo miejsca [lol]
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Papryka

Postautor: tereklo » wt sty 07, 2014 10:04 pm

Zosiu, jak tylko mi się udadzą to nie ma sprawy [hi]

Powrócę do daszku z boku, od której strony najlepiej osłaniać pomidory i paprykę takim daszkiem? Wedle ciągów wietrznych w ogrodzie czy według stron świata?
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Papryka

Postautor: amita » wt sty 07, 2014 10:25 pm

Hmmm. chyba według wygody najlepiej. Jeśli mam go zrobić to za altaną :D
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

PoprzedniaNastępna

Wróć do Warzywa i Zioła

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości