Rzodkiewka

Nasiona, siew i pielęgnacja

Postautor: beza » ndz maja 02, 2010 10:04 pm

Wysiałam rzodkiewki pod folią i pięknie wzeszły. Okazało się że piękne to one mają tylko liście bo tam gdzie powinna być okrąglutka czerwoniutka rzodkieweczka to jest tylko różowy cieniutki korzonek [rol]
Co zrobić żeby rzodkiewka była rzodkiewką [hmm]
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: megan » ndz maja 02, 2010 10:29 pm

Chyba odmiana musi być przystosowana do uprawy pod osłonami-rzodkiewka jak ma za ciepło to idzie w liście-u mnie tak przynajmniej jest.Na grządkach pod gołym niebem mają mało liści i przyzwoite zgrubienie,a te pod folią też takie miernoty-liście duże a korzenie jak niteczki :?
Nowy dzień-nowe wyzwania,a czasem i stare.
Awatar użytkownika
megan
Weterani
 
Posty: 628
Rejestracja: pt lip 31, 2009 9:46 am
Lokalizacja: mazowieckie

Postautor: Emmi » pn maja 03, 2010 8:04 am

Może za gęsto ją posiałaś? [skrob]
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: mietek » pn maja 03, 2010 12:49 pm

Emmi pisze:Może za gęsto ją posiałaś? [skrob]

Albo za głęboko albo ta odmiana potrzebuje innych warunków niż dostała - wysiej jeszcze raz (najlepiej wysiewać co kilka dni) i może warto spróbować innej odmiany?

[lol]
Awatar użytkownika
mietek
Weterani
 
Posty: 1472
Rejestracja: sob gru 06, 2008 6:59 pm

Postautor: beza » pn maja 03, 2010 1:52 pm

No to rzeczywiście chyba macie rację [rol] nie wiedziałam że rzodkiewki mają różne upodobania. Myślałam że jak rzodkiewka to rzodkiewka, i już. A pod folią wysiałam bo chciałam mieć szybciej własną rzodkiewkę, a tu :? klapa. Nawet ją przerzedzałam i też nic nie pomogło. A za głęboko też nie jest bo niektóre różowe korzonki leżą wygięte na ziemi tak jakby same powyłaziły.
Dzięki za podpowiedź, poesksperymentuję z nową nową odmianą.
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: amita » sob maja 08, 2010 10:14 pm

Moja rzodkiewki takie marne,że aż [strach] A siane w odpowiedniej porze księżycowej.Porażka.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: mietek » ndz sie 08, 2010 8:43 pm

A może ktoś ma jakieś sprawdzone sposoby na przechowywanie, lub przetwory z dużej ilości rzodkiewek?

Mrozić? Jakaś sałatka w słoiku?

Ja jak do tej pory nadmiar wrzucałem do zupy, ale tym razem jest tego za wiele :D

I jeszcze (choć nie w temacie ;) ) jadł kto gotowane ogórki?

mietek [slonce] [czesc]
Awatar użytkownika
mietek
Weterani
 
Posty: 1472
Rejestracja: sob gru 06, 2008 6:59 pm

Postautor: Cebulka » ndz sie 08, 2010 8:52 pm

Gdzieś na pewno widziałam przepis na konserwowane rzodkiewki w słoikach - tylko czy go zapisałam [skrob]

Poszukam :)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: belva » ndz sie 08, 2010 9:14 pm

Bezo, witaj moja rzodkiewkowa "siostro" [diabel] !!

Jedyna dobra rzecz z brakiem rzodkiewki to to, ze przez nia was poznalam Youhoooooo!!!
"Wielki sztorm pozostawił na plaży tysiące rozgwiazd. Starzec idący brzegiem morza brał rozgwiazdy do ręki i odnosił do wody. Co ty robisz, starcze? Zapytał go przechodzący obok młodzieniec - przecież tych rozgwiazd jest tutaj dziesiątki tysięcy, tak ich wszystkich nie uratujesz! Twoje staranie nie ma sensu.. Tymczasem starzec, wkładając kolejną rozgwiazdę do wody, odpowiedział: dla niej ma sens"
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Postautor: amita » ndz sie 08, 2010 9:30 pm

Nie ma tego złego,coby na dobre nie wyszło :)
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: amita » śr maja 04, 2011 9:34 pm

Za to na pewno w tym roku miała szansę się przemrozić [diabel]
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

rzodkiewka

Postautor: zomarel » śr maja 04, 2011 10:08 pm

Rzodkiewka twarda jest i nie dała się.Wolałabym ponownie siać rzodkiewkę bo ma krótki okres wegetacji , :( niz stracić winogrona.Ale cóż,co się stało to się nie odstanie.
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Postautor: saginata » czw maja 05, 2011 4:56 pm

Tegoroczne m³odziutkie rzodkiewkowe zbiory :D

[URL=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/dadeffad25208243.html][img:24181a129f]http://images39.fotosik.pl/839/dadeffad25208243m.jpg[/img:24181a129f][/URL] [URL=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/64dd8218d8afa4dc.html][img:24181a129f]http://images43.fotosik.pl/846/64dd8218d8afa4dcm.jpg[/img:24181a129f][/URL]
saginata
 

Postautor: amita » czw maja 05, 2011 7:07 pm

Sagi,super! a to spod gołego nieba czy z foliaka?
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: cicho_borowska » czw maja 05, 2011 7:30 pm

Aż w Łodzi słychać jak apetycznie chrupią. :D
"Najtrudniejsze dzieło świata od łatwego trzeba rozpocząć, a największe dokonania od drobiazgów"
Lao Tsy
Awatar użytkownika
cicho_borowska
Weterani
 
Posty: 3355
Rejestracja: śr lip 18, 2007 12:36 pm

Postautor: saginata » pt maja 06, 2011 5:31 am

Ami -pod go³ym niebem jeszcze maleñkie.
A tu widoczna pochwa³a foliaka !!!!!!!
Sa³ata te¿ ju¿ prawie do jedzenia.
Namawiam wszystkich na malutki chocia¿ foliaczek-bo mo¿na podje¶æ zdrowych nowalijek-i to wiosn±-a nie bli¿ej lata :D
saginata
 

Re: Rzodkiewka

Postautor: belva » pn wrz 24, 2012 1:19 am

Chyba odkrylam dlaczego moja rzodkiewka idzie w lisc a nie w... rzodkiewke. [glupek]
Sieje ja za pozno i ma za duzo swiatla.
Zrobie jeszcze raz eksperyment i posieje jak dni beda krotsze. Zobaczymy czy to prawda.
"Wielki sztorm pozostawił na plaży tysiące rozgwiazd. Starzec idący brzegiem morza brał rozgwiazdy do ręki i odnosił do wody. Co ty robisz, starcze? Zapytał go przechodzący obok młodzieniec - przecież tych rozgwiazd jest tutaj dziesiątki tysięcy, tak ich wszystkich nie uratujesz! Twoje staranie nie ma sensu.. Tymczasem starzec, wkładając kolejną rozgwiazdę do wody, odpowiedział: dla niej ma sens"
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Re: Rzodkiewka

Postautor: mietek » pn wrz 24, 2012 8:03 pm

Ja to miałem już nic nie pisać, ale jak nie pisać skoro każdy dzień przynosi jakieś niespodzianki.
W temacie rzodkiewek: pamiętacie moje marchewki "koktajlowe"?
W tym roku rosną jak głupie i nawet są bardzo smaczne - niektóre swymi rozmiarami przerosły znacznie wielkość butelki od piwa [shock] niestety posadziłem tylko 98 sztuk bo jak wiadomo po dotychczasowych niepowodzeniach już powinienem tego nie wysiewać tylko skąd mam wiedzieć co w danym roku przyniesie mi sukces.
Na pierwsze gruszki to czekałem ... hmm chyba jakieś piętnaście lat, kiedy to nagle i bez uprzedzenia obdarowały mnie niezwykłą ilością owoców o niepowtarzalnie doskonałym smaku tylko po to by po dwóch sezonach owocowania drzewko nieodwracalnie przestąpiło progi raju i teraz chyba tam owocuje bo naprawdę owoce miały smak boski.

No tak miało być na temat :D otóż i rzodkiewki w tym roku wielkością raczej przypominają buraki jakie pamiętam z dzieciństwa.

Ten rok obrodził tak jak obrodził - koperek kiepsko, a z kolei te dwa wyżej wymienione warzywa wzorcowo.
Co do rzodkiewki to okazuje się, że każdy zakup nasion to inna odmiana - trudno w sklepie kupić drugi raz to samo co i róż to inną odmianę mają w ofercie, a własne nasiona zwykle nie powtarzają doświadczeń z poprzedniego okresu.

Jeszcze słówko o rzodkiewce: coraz częściej pod tą nazwą sprzedaje się mieszańce z rzodkwią i te rosną imponująco jednak znacząco różnią się smakiem od prawdziwej rzodkiewki, a te moje tego roczne "buraki" mają smak prawdziwej rzodkiewki.
Awatar użytkownika
mietek
Weterani
 
Posty: 1472
Rejestracja: sob gru 06, 2008 6:59 pm

Re: Rzodkiewka

Postautor: Cebulka » pn wrz 24, 2012 9:38 pm

Belvo, pamiętaj ją też przerwać jak tylko wzejdzie :)
Jak pamiętam to najładniejsze rzodkiewki wychodzily te posiane pojedynczo jako znaczniki w rządkach innych roślin :D

Bardzo ciekawy post Mietku :) Jak to czasem rośliny i tak robią po swojemu niezależnie od starań czy braku starań ogrodnika [lol]
Wy tam chyba w północnej Polsce wbrew pozorom mieliście dość mokry rok w przeciwieństwie do nas na południu? [skrob]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Rzodkiewka

Postautor: mietek » pn wrz 24, 2012 10:11 pm

Cebulka pisze: Wy tam chyba w północnej Polsce wbrew pozorom mieliście dość mokry rok w przeciwieństwie do nas na południu? [skrob]

Ten rok był wyjątkowy, ale chyba dobry. Konewki i węża z wodą chyba nie użyłem ani razu, było ciepło i mokro wtedy kiedy trzeba, a co najważniejsze to Zośki majowe u nas nie bywały. Jednak sezon był naprawdę krótki (jakieś 2mc wszystkiego razem) do tego za dużo dni chłodnych.
Nie narzekam, jestem zadowolony i gdyby tak było każdego roku to potrafiłbym się przystosować. Jednak nie wiemy co przyniesie rok przyszły i jakie nasiona będą akurat modne i co z tego wyrośnie - posiejemy zobaczymy :D
Awatar użytkownika
mietek
Weterani
 
Posty: 1472
Rejestracja: sob gru 06, 2008 6:59 pm

Re: Rzodkiewka

Postautor: Cebulka » wt wrz 25, 2012 8:49 am

mietek pisze:
Cebulka pisze: posiejemy zobaczymy :D

Niezłe nowe powiedzenie ogrodnicze [super]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Rzodkiewka

Postautor: Sz_elka » wt wrz 25, 2012 10:13 am

Cebulka pisze:
mietek pisze: posiejemy zobaczymy :D

Niezłe nowe powiedzenie ogrodnicze [super]


...chyba tak to miało być?!!! [oops]

To cytowanie jakoś dziwnie na tym forum się zachowuje! [skrob]
Ostatnio zmieniony wt wrz 25, 2012 10:39 am przez Sz_elka, łącznie zmieniany 1 raz
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Rzodkiewka

Postautor: tereklo » wt wrz 25, 2012 10:28 am

Cebulka pisze:
mietek pisze:
Cebulka pisze: posiejemy zobaczymy :D

Niezłe nowe powiedzenie ogrodnicze [super]


Sz_ela, czemu dziwnie zachowuje? Tak samo jak na poprzednim. Wygląd postu zależy od tego kto co skasuje w cytacie :D
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Rzodkiewka

Postautor: Sz_elka » wt wrz 25, 2012 10:33 am

. [panzielony]
Ostatnio zmieniony wt wrz 25, 2012 10:40 am przez Sz_elka, łącznie zmieniany 2 razy
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Rzodkiewka

Postautor: Cebulka » wt wrz 25, 2012 10:34 am

Mojego posta pisałam dwa razy, z Magdą na ręku, więc coś się faktycznie namieszało, wygląda jakbym cytowała sama siebie [lol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Rzodkiewka

Postautor: tereklo » wt wrz 25, 2012 10:36 am

mietek pisze: posiejemy zobaczymy :D


Bo ktoś (Cebulka) skasował nie to co trzeba przy cytowaniu. Szela, odnieś się do postu mietkowego a nie cebulkowego :D i nie łap za słówka [lol]
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Rzodkiewka

Postautor: Sz_elka » wt wrz 25, 2012 10:38 am

:P
Ostatnio zmieniony wt wrz 25, 2012 10:41 am przez Sz_elka, łącznie zmieniany 1 raz
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Rzodkiewka

Postautor: tereklo » wt wrz 25, 2012 10:39 am

Się czepiłaś jak ta przytulia.....
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Rzodkiewka

Postautor: Baś_22 » wt wrz 25, 2012 10:40 am

tereklo pisze:Się czepiłaś jak ta przytulia.....

no bo to cała Szela jest [haha] [tuli] ...widać, że wigoru nabrała w tych "swoich Piaskach" [haha]
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rzodkiewka

Postautor: Sz_elka » wt wrz 25, 2012 10:42 am

a bo porządek musi być i już! [cool1]
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Rzodkiewka

Postautor: Cebulka » wt wrz 25, 2012 10:52 am

Sz_elka pisze:a bo porządek musi być i już! [cool1]

A z tym twierdzeniem nie można się nie zgodzić [prosi] [cool1]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Rzodkiewka

Postautor: tereklo » wt wrz 25, 2012 11:11 am

Cebulka pisze:
Sz_elka pisze:a bo porządek musi być i już! [cool1]

A z tym twierdzeniem nie można się nie zgodzić [prosi] [cool1]


[prosi] [prosi] [prosi] [prosi]
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

PoprzedniaNastępna

Wróć do Warzywa i Zioła

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron