Uprawa ziół na działce

Nasiona, siew i pielęgnacja

Uprawa ziół na działce

Postautor: Baś_22 » ndz lut 11, 2007 12:23 pm

Bazylia pospolita - Nie może być sadzona blisko ruty i majeranku. Nasiona wysiewa się do skrzyneczek w końcu marca. Na miejsce stałe wysadza się rośliny gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków. Można tez wysiewać wprost do gruntu w pierwszej połowie maja, ale uzyskuje się wtedy tylko jeden zbiór.Ziele przeznaczone do suszenia najlepiej zbierać na początku kwitnienia. Rośliny ścięte 6-7 cm nad ziemią dają nowy odrost i dzięki temu, dwa m-ce po pierwszym możliwy jest drugi zbiór.
Cząber ogrodowy - grządce z cebulą oraz dobrą rośliną towarzyszącą dla fasoli.Wysiewa się do gruntu w końcu marca lub w kwietniu w rzędy co 20-30 cm. Nasiona długo wschodzą. Ziele cząbru przeznaczone do użycia w stanie świeżym zbiera się w ciągu całego okresu wegetacji. Ziele przeznaczone do suszenia ścina się przed kwitnieniem. Jeśli nie zetnie się pędów zbyt nisko, możliwy jest drugi zbiór późna jesienią.
Lawenda prawdziwa - Jest miododajna. Odstrasza mole. Dla dobrego wzrostu lawendy konieczny jest zasadowy odczyn gleby i silne nasłonecznienie. Na zimę rośliny przykrywa się liśćmi. Kłoski z kwiatami, będące w pełni kwitnienia ścina się w suche, słoneczne dni.
Lubczyk ogrodowy - Jako przyprawa do zup używany jest suszony i mielony korzeń tej rośliny. Korzeń wykopuje się jesienią lub na wiosnę. W ciągu okresu wegetacyjnego do przyprawy używa się liści.
Majeranek ogrodowy - Jest jednoroczną krzewiną. Uprawa jest podobna do uprawy bazylii. Rozmnaża się z rozsady, jeśli nasiona wysieje się do skrzynek w końcu marca, lub z siewu do gruntu w kwietniu albo w maju. Pierwszy zbiór przeprowadza się na początku kwitnienia. Ziele należy ścinać 6-7 cm na d ziemią. Możliwy jest wtedy drugi zbiór-późna jesienią.
Melisa lekarska - Jest rośliną miododajną. Ziele roztarte w dłoniach sprawia, że pszczoły nie żądlą. Cebula hamuje wzrost melisy. Melisę można rozmnażać przez podział 3-letnich roślin na sadzonki. Ziele zbiera się w momencie rozkwitania rośliny. Świeże listki do bezpośredniego spożycia można zbierać w ciągu całego okresu wegetacji. Należy ja przycinać.
Mięta pieprzowa - Bardzo dobrze rośnie obok rumianku. Najlepszym sąsiedztwem jest mięta dla pokrzywy. Miętę rozmnaża się przez rozłogi. Każda sadzonka powinna mieć 2-3 ukorzenione węzły. W celach leczniczych miętę powinno zbierać się w momencie, gdy wytwarzają się paczki kwiatowe. Na przyprawę liście możemy zbierać w całym okresie wegetacji.
Rumianek pospolity - Wysiewa się w połowie września lub wiosną w rzędy co 30-40 cm. Nasion nie przykrywa się, a jedynie uklepuje deseczką powierzchnie ziemi. Koszyczki zbiera się w momencie, gdy białe płatki skierowane są ku górze lub rozłożone poziomo
Szałwia lekarska - Rozmnaża się przez podział 2-3 letnich roślin na wiosnę. Na zimę szałwię należy przykrywać.
Tymianek - Nasiona wysiewa się wprost do gruntu. W kwietniu rozsadę sadzi się na miejsce stałe, gdy ma 6-10 cm wysokości. Ziele tymianku ścina się na początku kwitnienia, w czerwcu na wysokości 7-10 cm nad ziemią, tak aby umożliwić roślinie odrastanie. Jeśli chcemy zostawić roślinę na drugi rok to nie możemy go przed zimą ogałacać. Na zimę tymianek należy przykrywać.
Ostatnio zmieniony sob cze 02, 2007 8:04 am przez Baś_22, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: saginata » ndz lut 11, 2007 5:13 pm

Basiu-z tymi zio³ami to wspania³y pomys³-ju¿ planujê jak podzieliæ ogródek aby wygospodarowaæ grz±deczkê na zio³a ,gdzie niektóre spokojnie mog³yby przezimowaæ-a ile nasion wiecej do zakupu w tym roku :D
saginata
 

Postautor: Baś_22 » ndz lut 11, 2007 5:54 pm

Saginatko! Ja właśnie wygospodarowałam taką grządeczkę jesienią :D
Od zaprzyjaźnionego działkowca dostałam kępę szałwii, melisy i mięty. Już posadzone są na nowej grządce obok oregano i szałwi trójkolorowej, którą dostałam od Tereklo (naszej koleżanki topikowej).
Chciałabym mieć jeszcze rumianek pospolity, ale nie mogę nigdzie znaleźć nasionek :(
A oto moje oregano

Obrazek
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: saginata » ndz lut 11, 2007 6:22 pm

Ja przy kwiatach mam posadzon± miêtê i mialam melisê-ale wymarz³a :cry: ,kiedy¶ mialam majeranek i tymianek-ale na grz±dkach,które siê przekopuje co roku-i tak mi przepad³y-ale wiosn± postaram siê odnowiæ i wzbogaciæ grzadke zio³ow± :lol:
saginata
 

Postautor: wac » ndz lut 11, 2007 6:28 pm

Baś_22 pisze:
"Chciałabym mieć jeszcze rumianek pospolity, ale nie mogę nigdzie znaleźć nasionek "
A wystarczy poprosić znajomych z Lubelskiego, tam mają plantację nawet wielko-hektarowe.
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: Onaela » ndz lut 11, 2007 7:43 pm

Basiu-nie widzę Twojego zdjecia:(
Dla mnie nr 1 wśród ziół to Lawenda.Choc nie ma specjalnego zastosowania w kuchni,ale ten zapach :lol: i śródziemnomorski nastrój w ogrodzie......ech,byle do wiosny!
Saginatko-majeranek jest jednoroczny :oops: Obrazek
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Baś_22 » ndz lut 11, 2007 9:33 pm

[quote="Onaela"]Basiu-nie widzę Twojego zdjecia:(quote]

Onaela - Jakiego zdjęcia nie widzisz??????
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: wac » pn lut 12, 2007 9:54 am

Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: saginata » pn lut 12, 2007 3:55 pm

Basiu-Rumianek Pospolity kupi³am dzisiaj w pierwszym sklepie ogrodniczym za 80 groszy-kupi³am tez inne nasionka zió³-czaber,estragon,tymianek ,melisê ,lawendê-tak wiêc grz±dka zio³owa na pewno powstanie :D
saginata
 

Postautor: Baś_22 » pn lut 12, 2007 5:50 pm

Saginatko, dzięki :D Ruszam więc do sklepów ogrodniczych na łowy :D
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Onaela » pn lut 12, 2007 9:56 pm

Basiu-nie widziałam Twojego zdjęcia Oregano,ale już jest :)
To chyba kwestia "mulenia"netu o pewnych porach :wink:
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Onaela » pt lut 16, 2007 11:21 pm

Polecam waszej uwadze Hyzop lekarski-ma szerokie zastosowanie w kuchni i ładnie wygląda :) Na dodatek występuje w różnych kolorach-u mnie niebieski i różowy.
Na drugim zdjęciu-Szałwia lekarska-prawda,że piękna? Obrazek Obrazek


Ps.Fotosik zdecydował,że Szałwia będzie na pierwszy zdjęciu :wink:
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Anamaria » sob lut 17, 2007 12:17 am

Basiu, nie zdziw się jak nie będziesz szybko widziała efektów po posianiu rumianku. On kiełkuje bardzo długo. A zakwitnie Ci w przyszłym roku. Potem sam się będzie wysiewał.
Awatar użytkownika
Anamaria
Weterani
 
Posty: 3178
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 2:36 pm

Postautor: Baś_22 » sob lut 17, 2007 11:50 am

Alu dziękuję, że mnie uprzedziłaś :D, bo ja już oczyma wyobraźni widziałam całą kwitnącą grządkę w tym roku :D :D
Nasionka już kupiłam! Po impulsie jaki dała mi Saginatka ruszyłam do sklepu i udało się :D
Szkoda, że aż rok będę musiała czekać na kwitnący rumianek ale cóż cierpliwość to podstawowa cecha ogrodnika :D :D :D
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: saginata » sob lut 17, 2007 1:02 pm

Hyzop-nie s³ysza³am o nim-ale rzeczywi¶cie wygl±da pieknie-gdyby¶ mog³a Onaelu napisaæ co¶ wiêcej o jego zastosowaniu w kuchni-by³abym Ci bardzo wdziêczna. :D
saginata
 

Postautor: Onaela » sob lut 17, 2007 9:58 pm

Saginatko-Hyzop działa pobudzająco na przewód pokarmowy,wzmaga apetyt i działa wykrztuśnie,łagodzi także dolegliwości menstruacyjne.
Można go dodawac do wszelkiego rodzaju mięs,sosów,pieczeni,sałatek ,ziemniaków.
W kuchni wykorzystuje się czubki pędów i liście.Ususzone należy przechowywac w szczelnie zamkniętych naczyniach,ponieważ zawiera olejki eteryczne,które się ulatniają.

Hyzop jest roślina wapniolubną,więc warto do dołka,w którym go posadzimy wsypac trochę gruzu :wink:

To tyle w wielkim skrócie :)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: saginata » ndz lut 18, 2007 9:31 am

Dziêki-zacznê szukaæ na swoj± jeszcze nie istniej±c± grz±dkê zio³owa :D
saginata
 

Postautor: Onaela » pn lut 19, 2007 11:31 pm

Rewelacyjnym 'ziółkiem" w kuchni jest bazylia.Niestety,jest jednoroczna,na dodatek długo kiełkuje,ale warto :!:
Nie wyobrazam sobie sosu do spagetti ze świeżych pomidorów bez dodatku świeżej bazylii :). W handlu dostępna jest w wersji zielonej i czerwonej,ale ja jestem tradycjonalistka i preferuje zieloną :wink:
Choć w sałtce greckiej dla doznań wzrokowych wskazane obydwa warianty :)

Ech,kiedy będziemy jeść sos ze świezych pomodorów????
To wydaje sie takie odległe..... :cry:
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Andrzej » wt lut 20, 2007 5:45 am

Onaela pisze:Ech,kiedy będziemy jeść sos ze świezych pomodorów????
To wydaje sie takie odległe..... :cry:


Adio pomidory
J. Przybora

(...)Minął sierpień, minął wrzesień -
znów październik i ta jesień
rozpostarła melancholii mglisty woal..
Nie żałuję letnich dzionków -
róż, poziomek i skowronków,
lecz jednego jedynego jest mi żal...

Adio, pomidory!
Adio, ulubione!
Słoneczka zachodzące
za mój zimowy stół!
Nadchodzą znów wieczory
sałatki nie jedzonej -
tęsknoty dojmującej
i łzy przełkniętej w pół...

To cóż, że jeść ja będę zupy i tomaty,
gdy pomnę wciąż
wasz świeży miąższ
w te witaminy przebogaty.

Adio, pomidory!
Adio, utracone!
Przez długie złe miesiące
wasz zapach będę czuł.(...)


:rotfl: :rotfl: :rotfl:
Pozdrawiam - Andrzej
Andrzej
Administrator
 
Posty: 2088
Rejestracja: pt sty 26, 2007 9:01 am

Postautor: saginata » wt lut 20, 2007 8:15 am

A¿ zapachnia³o tu latem i pomidorami-a do nich jeszcze tak daleko :cry:
Ja latem swoje pomidorki robiê w s³oiki do sosu-wiem,¿e to nie to co ¶wieze-ale zawsze swoje
Ostatnio zmieniony czw lut 28, 2008 2:48 pm przez saginata, łącznie zmieniany 1 raz
saginata
 

Postautor: Sz_elka » wt lut 20, 2007 10:57 am

Nie tylko My wspominamy..... :( ........
to znalazłam:
http://www.czterdziestolatki.pl/content/view/500/85/
8)
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: lucysia » czw lut 22, 2007 7:38 pm

Jak zapewne pamiętacie z kaffe rozmawiałyśmy sobie ,że lawendę już niektóre z nas posiały.No i teraz mi powiedzcie,czy ona już może wschodzić.Bo ja dziś zajrzałam i mam 2 szt.Tylko nie wiem czego.Chwast to czy już lawenda na światło dzienne się zaprasza?Tyle,że w lodówce to ona ma ciemno :lol:
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: Emmi » pt lut 23, 2007 2:17 pm

Znalezione w którymś ogrodniczym poradniku...
,,A jeżeli używamy grilla to koniecznie trzeba założyć chociaż mały ogródek ziołowy. Świeże listki bazylii, cząbru, lebiodki, tymianku czy majeranku doskonale podnoszą smak potraw przyrządzanych na grillu. Smak i aromat jest zupełnie inny niż przy używaniu kupionych suszonych ziół. ,,

U mnie na działce też będą rosły zioła, ale mnie spodobał się pomysł z Działkowca, że posadzone były wśród warzyw i rabatek kwiatowych.
Czy zna ktoś może, jakiśniekorzystny wpływ sąsiedztwa ziół?
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: lucysia » pt lut 23, 2007 2:43 pm

Ja u siebie nic nie znalazłam.Podejrzewam,że nie ma takich,zioła są cudowne dla wszystkich roślin i na niektóre działają korzystnie ale nie szkodzą.
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: Emmi » pt lut 23, 2007 3:56 pm

saginatka, pytałaś o hyzop lekarski to dodam, że posadzony obok winorośli podnosi plon winogron.

A tak w swoich notatkach znalazłam jeszcze...

- mniszek lekarski posadzony w sadzie- z niego wydzielajacy się etylen poprawia kwitnienie i przyśpiesza dojrzewanie owoców
- naparstnica - stymuluje wzrost
- szachownica- odstrasza nornice, pozyteczna dla lilii, bo chroni je przed szkodnikami
- dla wszystkich byli bardzo dobre sąsiedztwo to rumianek pospolity i dziewanna
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: Onaela » pt lut 23, 2007 9:45 pm

...A może Pysznogłówka???
Jest to aromatycznie pachnaca bylina-ziółko :) Z jej liści mozna przygotować aromatyczną herbatkę o cytrynowym smaku.Młode listki mozna tez dodawać do sałatek.Ma ciekawe kwiatostany w formie "roztrzepanych"główek :) Nie ma specjalnych wymagań glebowych,rośnie na kazdym stanowisku i długo kwitnie(od czerwca do pażdziernika)
Jestem w posiadaniu odmiany kwitnacej na czerwono,ale wystepuje ona takze w kolorze różowym,fioletowym i białym.
Małym problemem moze byc fakt,ze bardzo szybko sie rozrasta przez podziemne rozłogi i nietemperwana może zawojować cały ogród :evil: Obrazek

Nastapiła pomyłka :( Zdjęcie z karpą miało być do "aranżacji" :(.Teraz nie wiem jak je stąd usunąć???
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Andrzej » pt lut 23, 2007 11:57 pm

Już jest OK. :D
A zdjęcie "koniczynki" wkleję Ci w "Aranżacje".
Pozdrawiam - Andrzej
Andrzej
Administrator
 
Posty: 2088
Rejestracja: pt sty 26, 2007 9:01 am

Postautor: Onaela » sob lut 24, 2007 12:17 am

Dziękuję Mistrzu !!!:D
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Nina » ndz lut 25, 2007 7:43 pm

Lucysiu u mnie Lawenda jeszcze nie wschodzi ale widze że wschodzi szczypiorek czosnkowy,cząber i estragon [lol]
Awatar użytkownika
Nina
Weterani
 
Posty: 785
Rejestracja: sob sty 27, 2007 6:03 pm

Postautor: lucysia » ndz lut 25, 2007 7:57 pm

No i czuje się juz wiosnę jak tak powoli zaczynają kiełkowac.Ja posiałam selera,cebulę ,poziomkę,w pon. wysieję pora.I oby do wiosny [tan]
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: Andrzej » pt mar 02, 2007 6:19 pm

Prosimy Onaelu :)
Pozdrawiam - Andrzej
Andrzej
Administrator
 
Posty: 2088
Rejestracja: pt sty 26, 2007 9:01 am

Postautor: Onaela » pt mar 02, 2007 11:06 pm

No,skoro Szef prosi...... :D
Poniżej kawałek mojej rabatki ziołowej w maju.Na zdjęciach pysznogłówka,macierzanka,szałwia lekarska i lawenda.Wszystkie ziółka jeszcze przed kwitnieniem :) Obrazek Obrazek
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Następna

Wróć do Warzywa i Zioła

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron