Dynia i cukinia

Nasiona, siew i pielęgnacja

Re: Dynia i cukinia

Postautor: belva » pt cze 17, 2016 11:27 pm

Cebulka pisze:Z tego co czytałam, cukinie zawsze najpierw produkują tylko męskie - za jakiś czas damskie tez powinny sie pojawić :)

Naprawde Cebulko? To super. Czekam i czekam a tu nic. U mojej corki we Wloszech juz sa zuchinie do zjedzenia a u mnie nic same liscie i "chlopaki"
"Wielki sztorm pozostawił na plaży tysiące rozgwiazd. Starzec idący brzegiem morza brał rozgwiazdy do ręki i odnosił do wody. Co ty robisz, starcze? Zapytał go przechodzący obok młodzieniec - przecież tych rozgwiazd jest tutaj dziesiątki tysięcy, tak ich wszystkich nie uratujesz! Twoje staranie nie ma sensu.. Tymczasem starzec, wkładając kolejną rozgwiazdę do wody, odpowiedział: dla niej ma sens"
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Re: Dynia i cukinia

Postautor: Baś_22 » sob cze 18, 2016 7:42 am

Ja nigdy nie miałam takiego problemu [skrob]
Tak naprawdę to dowiedziałam się o tym, że cukinia może nie mieć owoców ....tutaj na forum :) Pamiętam, że bardzo mnie to zdziwiło [lol]
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dynia i cukinia

Postautor: magdziołek » pn kwie 24, 2017 2:09 pm

Kochani, kiedy wysiać do doniczek nasiona dyni? Czy w ogóle warto je pędzić? Pogoda jaka jest każdy widzi :( . Ale mogłabym ją w szklarni podgonić. Czy już czas, czy jeszcze poczekać?
"... miarą naszego życia są związki, które tworzymy"...
mój blog decoupage: http://madach.blog.onet.pl/
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Re: Dynia i cukinia

Postautor: Cebulka » wt kwie 25, 2017 4:36 pm

Jak bym miała szklarnię żeby gdzieś jak przejdą chlody przetrzymać to na pewno bym siała już. Zwłaszcza z cukiniami miałam problem że wysiane za późno potem były w obfitości jak już sezon grillowy się skończył [wnerw]
Siej :D
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14920
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Dynia i cukinia

Postautor: Emmi » wt kwie 25, 2017 4:49 pm

Cebulko :)
Poznałam bardzo fajną metodę na wczesny wysiew dyniowatych. Sprawdzony przez nas. Bierzesz duże donice, takie jak na pomidorki koktailowe albo i większe, plastikowe (usuwasz spód). Wsadzasz nawóz do nich, jeśli własny to przerobiony, dobrze zmieszać go ze słomą. Może być też przerobiony kompost. Ziemię. Sadzisz nasiona, podlewasz i i okrywasz agrowłóknią albo folią z dziurkami (nie za dużo, nie za duże, ot kilka dziugnięć) Możesz tak wysiewać już od marca. Trzymasz te donice na dworze w docelowym miejscu.
My zrobiliśmy ciut inaczej. Wywaliliśmy wszystko z kompostownika i w niego wsadziliśmy mniejsze donice bez dna z ziemią i z nasionami dyniowatych, okryliśmy i też było dobrze.
Sadzenie w donicach ma dla nas jeszcze jedną zaletę, że łatwiej się podlewa, nie trzeba szukać gdzie się zaczyna.
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Dynia i cukinia

Postautor: magdziołek » śr kwie 26, 2017 11:41 am

ok w majowy weekend posieję :)
"... miarą naszego życia są związki, które tworzymy"...
mój blog decoupage: http://madach.blog.onet.pl/
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Re: Dynia i cukinia

Postautor: Cebulka » śr kwie 26, 2017 7:16 pm

Fajny pomysł z tą dynią - będzie wyżej nad gruntem to nawet w wilgotne lata nie będzie zagniwać :)
Ale myślę że w marcu to trochę za wcześnie - gdzie tam do końca maja żeby je już można wystawić na trwale na stałe miejse a dyniowate bardzo nie lubią niszczenia korzeni [skrob]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14920
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Dynia i cukinia

Postautor: Emmi » sob cze 24, 2017 6:52 am

Nasza opcja w kompoście to stoi już na stałę, nigdzie jej nie przenosimy i nie musimy pamiętać. Nasiona posadzone, donica zabezpieczona, potem odkryć i czekać na plony. Ewentualnie podlewać przy suszy :)
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Dynia i cukinia

Postautor: lucysia » ndz paź 22, 2017 8:08 am

To ja tak zrobię jak podwyższone grządki zrobię,nakryję i będę czekać na maja.
A w następnym sezonie wydydolę dziurę w nieprzerobionym kompoście i wsadzę w nią donicę z dynią.
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Re: Dynia i cukinia

Postautor: zomarel » pn paź 23, 2017 7:55 pm

Ja posiałam dynię do gruntu,ale w tym roku słabo zawiązywała owoce.Doczekałam się tylko 4 szt.owoców,a to jedna z nich:) Obrazek ,przyznaję,że niezbyt dbałam o nie :(
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Dynia i cukinia

Postautor: Cebulka » czw paź 26, 2017 9:55 pm

Dziewczyny ale nie szkoda Wam kompostu? Starcza wam żeby pod rośliny dawać inny, a jeszcze dyni dawać zajadać z kompostownika co najlepsze?
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14920
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Dynia i cukinia

Postautor: Emmi » ndz paź 29, 2017 2:29 pm

Cebulko :) Nie wiem jak inni, ale u mnie tego kompostu tyle, że nie nadążamy go przerabiać w sezonie :/ Więc... Poza tym dla smakoszy dyniowatych to na pewno nie szkoda [mniam]
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Dynia i cukinia

Postautor: Cebulka » pn lis 13, 2017 11:57 pm

O rany Emmi, jesteś pierwszą osobą która mówi, że ma kompostu ZA DUŻO [szok] Wszędzie wszyscy narzekają że mają go zawsze za mało...
To jak rzeczywiście masz za dużo, szkoda dyniom żałować :)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14920
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Dynia i cukinia

Postautor: Yennyfer » ndz maja 27, 2018 7:28 am

Ja tez mam dużo kompostu :) . Dynię wysadzam jutro.
Awatar użytkownika
Yennyfer
Weterani
 
Posty: 1374
Rejestracja: pn lut 09, 2009 6:34 pm

Re: Dynia i cukinia

Postautor: Emmi » pn maja 28, 2018 7:24 pm

U nas dynia już siedzi w kompoście i mąż mówi, że kwitnie [jupi]
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Dynia i cukinia

Postautor: Emmi » wt lip 10, 2018 8:23 am

Miałam pokazać zdjęcie jak to wygląda u nas. W tym roku ciut inaczej. W poprzednich latach robiliśmy pryzmy kompostowe i w nie wsadzaliśmy donice z cukinią lub dynią. W tym roku jest donica w donicy, te największe są naprawdę wielkie. Nie wiem ile mają objętości... nie mierzyłam, nawet nie pamiętam co dużego w nich przyjechało do nas... jakiś iglak? Nieważne.
Obrazek
więcej jak zwykle napisałam na blogu https://agatekmix.blogspot.com/2018/07/ ... kinii.html
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Dynia i cukinia

Postautor: Emmi » pn sie 06, 2018 3:44 pm

Dołożę jeszcze białą cukinię, bo przyznam się, że nie wiedziałam, że są i białe [wstydzi]
Obrazek
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Dynia i cukinia

Postautor: żyjąca marzeniami » pn sie 06, 2018 6:33 pm

Ale dlaczego biała jak ona jest zielona? [skrob] Ja mam w tym roku cukinie z brodawkami [lol] Bardzo fajnie wygląda. Później wstawię fotkę.
Pozdrawiam Amelia
Awatar użytkownika
żyjąca marzeniami
Weterani
 
Posty: 452
Rejestracja: pt lip 12, 2013 8:20 am
Lokalizacja: woj.świętokrzyskie

Re: Dynia i cukinia

Postautor: Emmi » wt sie 07, 2018 6:53 am

Ona jest biała a dlaczego na fotce zielonkawa to trzeba pogadać z moim aparacikiem [lol]
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Dynia i cukinia

Postautor: żyjąca marzeniami » czw sty 24, 2019 3:07 pm

Trochę mi się z tym pokazaniem zeszło [oops]

Młoda cukinia niczym się nie wyróżnia (to te jasnożółte), ale jak dojrzeje to ma super wypukłości [lol]
Obrazek

Obrazek

I moje zeszłoroczne dynie :D Było ciut więcej, ale zanim uwieczniłam gdzieś tak w listopadzie, to trochę pożarliśmy [mniam]
Obrazek
Pozdrawiam Amelia
Awatar użytkownika
żyjąca marzeniami
Weterani
 
Posty: 452
Rejestracja: pt lip 12, 2013 8:20 am
Lokalizacja: woj.świętokrzyskie

Re: Dynia i cukinia

Postautor: Cebulka » czw sty 24, 2019 9:04 pm

O wow... [szok] Oczy na wierzch wychodzą [super]
To jest Muscat de Provence ta żebrowana?
A ta podłużna? Która najsmaczniejsza i do czego?

I jak w tym roku ptactwo? Przypomniały mi się zeszłoroczne chyba batalie z indykami i ptasią grypą... [rol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14920
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Dynia i cukinia

Postautor: żyjąca marzeniami » czw sty 24, 2019 11:33 pm

Ano...żadna w tym moja zasługa [lol] Sadzonki dostały takie miejsce, że musiały porządnie obrodzić. Ale po czasie to żałuję, że dynie posadziłam gdzie posadziłam, bo trzeba było sadzić tam arbuzy i melony. Te by zeszły na bank w sezonie i nie miałabym teraz takiego problemu co zrobić z dyniami [bezradny] Nie mam piwnicy, nie mam komu dać na przechowanie, bo musiałam wybierać czy dać dynie czy 4 worki po zbożu karp dalii. [zalamka] Wybrałam dalie.

Cebulko masz rację co do Muscat de Provence. Te duże pomarańczowe to Rouge Vif d'Etampes, zaś stojące na podłodze to Lunga di Napoli. Widać kilka sztuk hokkaido i jedną butternut.
A ta długa to zagwozdka, chyba zaplątało się inne nasionko podczas pakowania nasion :/

Muscat wcinamy najczęściej na surowo w surówkach. Wojtkowi kroje w takie słupki jak frytki i daje jako przekąskę. Jest wodnista, więc bardziej na zupy( nam jednak zupa z niej nie smakowała) i placuszki dyniowo ziemniaczane lub wielowarzywne.

Rouge vif d' Etampes, nazywana czasem "Karetą Kopciuszka". Robiłam z niej zupy, dżemy, keczup, dobra na soki, bo soczysta.

Lunga di Napoli też jest smaczna na surowo, troszeczkę przypomina melona. Może robić za zamiennik marchewki w surówkach. Idealna jest na soki i dobra na zupę. Znajoma poleciła w postaci pieczonych plastrów posypanych solą, ziołami i pokropionych oliwą. Też smaczna.

Hokkaido zeszła w pierwszej kolejności, bo dzieciaki ciągle frytki robiły.

Julka z puree z wszystkich 3 robiła dyniowe ciasto drożdżowe, drożdżowe bułeczki, muffinki, naleśniki, pana cotte, różne eksperymentalne potrawy. Żyjemy nadal [lol]
Chcesz kilka? Chętnie podeślę przez kuzynkę ;)

Ten sezon był spokojny. Ptasiej grypy nie było i moje nieliczne już kury szwendają się gdzie chcą.
Pozdrawiam Amelia
Awatar użytkownika
żyjąca marzeniami
Weterani
 
Posty: 452
Rejestracja: pt lip 12, 2013 8:20 am
Lokalizacja: woj.świętokrzyskie

Re: Dynia i cukinia

Postautor: Cebulka » wt sty 29, 2019 11:27 am

Rany jak masz na zbyciu to pewnie że biorę [jupi] :*
Jak się Szelka dowie że mam, to też pewnie zaglądnie [haha]
Najchętniej taką co to można na surowo. Zawsze chciałam jeść dynię na surowo ale jakoś tak...strach [strach] W mojej rodzinie zupełnie takiej tradycji nie było, zresztą w ogóle dynia nie bardzo była a jesli już to z metką"Spożyć po obróbce termicznej" [ubaw]
Rzeczywiście zeszły sezon był taki że spokojnie by dojrzały melony czy arbuzy. A te dynie to jakoś tniesz na owoc czy puszczasz na żywioł i tylko zbierasz jesienią co wyjdzie? [haha]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14920
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Dynia i cukinia

Postautor: Sz_elka » wt sty 29, 2019 7:24 pm

Czuwam Cebulko i dlatego odpowiedziałam w temacie Dynia, ale w Kulinariach viewtopic.php?f=8&t=1669&start=234 [hi]
Ale i tu zostaawię linka do blogu o dyniach [kwiatek] https://www.green-design-blog.com.pl/dy ... a-jesieni/
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Poprzednia

Wróć do Warzywa i Zioła

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron