Żywopłoty

Również iglaki, żywopłoty i pnącza

Żywopłoty

Postautor: wac » ndz maja 20, 2007 4:24 pm

Temat jak temat, ale dlaczego ma nie być osobnym.
Jak nazwać kilkadziesiąt świerków posadzonych 20 lat temu w poprzek działki rozdzilając ją prawie na połowe z jedno metrowym przejściem z jednej części ogrodu do drugiej? A co z tego wyrosło zobaczcie sami. [wac]

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: Cebulka » ndz maja 20, 2007 5:28 pm

Wac - tak, to jest calkiem niezły pomysł, u mojego dziadka też jest własnie żywopłot świerkowy, widać go chyba na zdjęciach które wkleiłam. Warunkiem jest dość wszesne zaczęcie podcinania, żeby świerki nie zdążyły ogołocic sie od dołu. I jednak wychodzi dość szeroki. Poza tym - same plusy :D
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: wac » ndz maja 20, 2007 7:21 pm

Czy szeroki? , chyba bez przycinania tak, ja mój ciołem dość agresywnie. w chwili obecnej ma 2 m. szerokości. [wac]
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: Cebulka » ndz maja 20, 2007 7:35 pm

Właśnie dwa metry - to chyba sporo, mozna zrobić żywopłot znacznie węższy z różnych innych roślinek ;)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: wac » ndz maja 20, 2007 8:01 pm

Jeśli dodam, że mam posadzone świerki w dwu-rzedzie to wcale nie taki szeroki, chociaż można prowadzić na 0.5 m. ale w moim przypadku pnie trzeba było by przeciąć na pół. [wac]
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: Onaela » ndz maja 20, 2007 9:40 pm

Wac-wyglada bardzo ładnie,ale nie wiem,czy to dobry pomysł dzielenie działki na pół zywopłotem [?] Nie sadzisz,ze byłoby lepiej,aby świerki rosły wzdłuz ogrodzenia?Myślę,że ogród lepiej prezentuje sie jako jedna otwarta przestrzeń z ewentualnymi tajemniczymi zakamarkami. :)
No, chyba że masz bardzo duży ogród :)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: wac » pn maja 21, 2007 4:58 am

Onaela pisze:Wac-wyglada bardzo ładnie,ale nie wiem,czy to dobry pomysł dzielenie działki na pół zywopłotem [?] Nie sadzisz,ze byłoby lepiej,aby świerki rosły wzdłuz ogrodzenia?Myślę,że ogród lepiej prezentuje sie jako jedna otwarta przestrzeń z ewentualnymi tajemniczymi zakamarkami. :)
No, chyba że masz bardzo duży ogród :)
Właśnie wyjaśnienie zacznę po kolei, ale od końca: otóż przez podział uzyskałem ową tajemniczość, a ekran, bo tak to nazywam oddziela również część ogrodową od części rekreacyjno-mieszkalnej i trzecia sprawa, spełnia również funkcję jako ekran akustystny przed hałasem i zanieczyszczeniami od strony lekko uciążliwego sąsiada, a jeszcze 25 lat temu i ja miałem łąki i żaby za płotem, acha miarka widoczna na zdjęciu ma długość 2m.[wac]
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: kasienka30 » pn maja 21, 2007 7:08 am

Super ale do tego trzeba miec duzo miejsca:) Oddzielenie swierkami zajmuje go troche.
Ogrodniczka otwarta na wszytkie propozycje :)
Awatar użytkownika
kasienka30
Weterani
 
Posty: 260
Rejestracja: pn mar 12, 2007 7:42 pm

Postautor: wac » pn maja 21, 2007 7:18 am

kasienka30 pisze:Super ale do tego trzeba miec duzo miejsca:) Oddzielenie swierkami zajmuje go troche.
Jeśli do tego dodać, że po jednej i drugiej stronie ekranu jest po 40 m działki to chyba nie tak dużo zajmują świerki. [wac]
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: Emmi » pn lip 23, 2007 2:59 pm

Wac :D bardzo mi się podoba zdjęcie nr 3. Ta droga w głąb jest niesamowita.
Jak nowa o żywopłocie to ja nadal szukam. Wiem, że będę podnosiła teren przy ogrodzeniu aby to co posadzę było wyższe, no i dla celów aranżacyjnych, ale nadal nie mogę się zdecydować co do roślin. Nadal szukam zimozielonych i długo kwitnących... ale Twój pomysł wac z tym rozdzieleniem działki muszę przemyśleć, bo ja mam długą a wąską i myślę, że mógłby to być bardzo fajny pomysł i może optycznie poprawiłby kształ działki?
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: cicho_borowska » wt lip 24, 2007 5:00 pm

Ja jestem obecnie na etapie poszukiwania szkółek w nadleśnictwach. Tam mozna kupić sadzonki kopane za niewysoką cenę. Chcemy jesienią obsadzić cały teren /prócz części frontu/ żywopłotem nieformowanym z ałyczy, tarniny i dzikiej róży. Pracy więcej niż przy tradycyjnym płocie, ale w perspektywie czasu to chyba lepsze rozwiązanie.
"Najtrudniejsze dzieło świata od łatwego trzeba rozpocząć, a największe dokonania od drobiazgów"
Lao Tsy
Awatar użytkownika
cicho_borowska
Weterani
 
Posty: 3355
Rejestracja: śr lip 18, 2007 12:36 pm

Postautor: cicho_borowska » wt lip 24, 2007 5:02 pm

Tak do konca to jednak nie wiem czy taki żywopłot powinien być jednorzędowy, czy powinno być więcej rzędów?
"Najtrudniejsze dzieło świata od łatwego trzeba rozpocząć, a największe dokonania od drobiazgów"
Lao Tsy
Awatar użytkownika
cicho_borowska
Weterani
 
Posty: 3355
Rejestracja: śr lip 18, 2007 12:36 pm

Postautor: Emmi » pn wrz 10, 2007 9:09 am

Kiedyś pisałam o zasłonięciu się przed sąsiadem i upatrzyłam sobie sliczną roślinę, która okazała się trudna do zdobycia na polskim rynku. Koliberku czy zamówiłaś sobie ją?
Natomiast ostatnio pomyślałam o posadzeniu na moim podmokłym terenie tataraku jako osłony przed sąsiadem, co myslicie o tym pomysle?
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: koliberek » pn wrz 10, 2007 9:53 am

Emmi - nie nie zamówiłam. Pop rostu u nas nie do dobycia była. W jakims internetowym sklepie spotkałąm jej odmainę doniczkową i kosztowałą cos ok. 30 zł więc, gdyby nawet ktos sprowadził na zamówienie to cena by nie puszczała.
Emmi - sprawdx sobie informacje o laurowiśni jeszcze. Tez byłaby ładna na zywopłot, chociąz cena odstrasza widziałam wczoraj w szkółce 15 zł/szt. :(
Ja w efekcie zdecydowałam się na ten berberys- zwykły zielony. Dostałam zaszczepki laurowiśni z Holandii w duzych ilościach - jesli mi się ukorzeni, to zastosuje je w innym miejscu tez jako żywopłot lub tło dla innych roślinek :) Wtedy też (jak juz będe wiedziała czy to się ukorzeniło) mogłabym Ci troche darować :) Ale to trzeba czekać jeszcze conajmniej rok jak nie dłużej :(
Co do tataraku to ja jestem laik, ale mądre głowy napewno doradzą :)
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: Emmi » wt wrz 11, 2007 5:00 pm

koliberku:D poczytam , dzięki... a berberys nie za wolno rośnie?
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: koliberek » śr wrz 12, 2007 5:37 am

Emmi - no dość wolno, ale trudno poczekam :) a tak na ucho Ci powiem, ze jeśl imi wyjdzie z tymi laurowiśniami to sobie mzoe taki dwurzędowy zrobię ;) rząd berberysu, drugi rząd tej laurowiśni:)
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: *kati » śr wrz 12, 2007 9:55 pm

Dziewczyny, berberys pospolity - jeśli o takim mowa nie rośnie wcale tak wolno. Może jego jakieś szlachetniejsze odmiany tak, ale ten zwykły szybko rośnie i ślicznie wygląda jesienią :D
Awatar użytkownika
*kati
Weterani
 
Posty: 314
Rejestracja: pt lut 02, 2007 7:07 pm

Postautor: koliberek » czw wrz 13, 2007 5:38 am

o Kati to mnie pocieszyłas, bo ja mam zamiar ten zwykły posadzic :)
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: *kati » czw wrz 13, 2007 8:28 am

Też kiedyś planowałam posadzić żywopłot z berberysów, ale w ostateczności zdecydowałam się na mieszany z różnych krzewów kwitnących. Zawsze jednak jak przyjdzie jesień i berberysty płoną barwami dostaję do nich sentymentu.
Koliberku - a ten planowany żywopłot z berberysu będzie długi? Czy będzie formowany, czy swobodnie rosnacy? [?]
Awatar użytkownika
*kati
Weterani
 
Posty: 314
Rejestracja: pt lut 02, 2007 7:07 pm

Postautor: koliberek » czw wrz 13, 2007 9:00 am

Kati on ma być zamiast ogrodzenia więc formowany :)
Własnie okazało sie,z e jutro jadę po sadzonki :D nO to ja tam nic nie chcę mówić, ale do obsadzenia mam ok. 120 mb, jak sie nie wyrobię do przyszłej soboty to Zamiast zwiedzac zagonie Was do roboty hihi ;)
Poza tym coś mi sie widzi, ze prócz berberysu jeszcze coś innego kupie, na 100 % perukowca, bo mają :), a co jeszcze to zobaczę :)
PS. żeby sie nikt nie wystraszył, ja tak tylko żartuje :)
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: *kati » czw wrz 13, 2007 10:36 am

Jakby co, to pomożemy tylko żeby później nie było pretensjii że może krzywo [pijany]
Awatar użytkownika
*kati
Weterani
 
Posty: 314
Rejestracja: pt lut 02, 2007 7:07 pm

Postautor: koliberek » czw wrz 13, 2007 10:58 am

hihi :) Kati fakt, przeciez jakies % popróbujemy ....;)
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: koliberek » pt wrz 21, 2007 8:15 am

Posadziłam ten berberys, więc nie bedzie problemu :D
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: *kati » pt wrz 21, 2007 1:11 pm

Koliberku - to będziemy podziwiać Twoje dzieło jak przyjedziemy [lol]
Awatar użytkownika
*kati
Weterani
 
Posty: 314
Rejestracja: pt lut 02, 2007 7:07 pm

Postautor: cicho_borowska » czw lis 08, 2007 9:04 am

Wac, opowiedz trochę o zakładaniu żywopłotu ze świerku - jak gęsto sadzileś drzewka, jak przycinałeś...
"Najtrudniejsze dzieło świata od łatwego trzeba rozpocząć, a największe dokonania od drobiazgów"
Lao Tsy
Awatar użytkownika
cicho_borowska
Weterani
 
Posty: 3355
Rejestracja: śr lip 18, 2007 12:36 pm

Postautor: wac » czw lis 08, 2007 10:34 am

cicho_borowska pisze:Wac, opowiedz trochę o zakładaniu żywopłotu ze świerku - jak gęsto sadzileś drzewka, jak przycinałeś...

Mam 2 rzędy świerków w półmetrowej rozstawie, a ciąć można do sierpnia. [wac]
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: cicho_borowska » pt lis 09, 2007 7:15 pm

Dzięki Wac. :-D
"Najtrudniejsze dzieło świata od łatwego trzeba rozpocząć, a największe dokonania od drobiazgów"
Lao Tsy
Awatar użytkownika
cicho_borowska
Weterani
 
Posty: 3355
Rejestracja: śr lip 18, 2007 12:36 pm

Postautor: amita » śr lis 04, 2009 9:21 pm

Bukszpan:
Obrazek
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: magdziołek » czw lis 05, 2009 12:01 pm

Piękny efekt końcowy ale ile pracy i ile lat trzeba było to formować, ciąć i sprzątać i .... no cóż bukszpan lubi przemarzać... :( .
"... miarą naszego życia są związki, które tworzymy"...
mój blog decoupage: http://madach.blog.onet.pl/
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: amita » czw lis 05, 2009 2:10 pm

Ten bukszpan rośnie w Książu.Adam rozmnaża u nas na działce zainspirowany widokiem.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Re: Żywopłoty

Postautor: Emmi » śr sty 01, 2014 2:45 pm

Wdzięczny temat a jakoś fotek tematycznych mało [tan] W ogrodach przede wszystkim fotki kwiatów, więc może teraz przy zimie, chętni powstawiali by tu fotki swoich żywopłotów? [prosi1]
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Żywopłoty

Postautor: Baś_22 » śr sty 01, 2014 8:49 pm

A prosze bardzo Emmi :)

Obrazek Obrazek
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Następna

Wróć do Drzewa i krzewy ozdobne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

cron