Kalina wonna (z zagadek)

Również iglaki, żywopłoty i pnącza

Kalina wonna (z zagadek)

Postautor: Cebulka » ndz kwie 08, 2007 2:25 pm

Hej

Wreszcie mam czas powklejac nieco zdjęć które miałam juz dawno temu tu umieścic.

Te zdjęcia przedstawiają coś co spotkałam jeszcze w lutym w Krakowie pomiędzy blokami. Było to jeszcze na długo przed kwitnięciem forsycji.

Czy ktos ma pojęcie co to za krzew? Sorry za jakość zdjęć - były robione telefonem. Krzew kwitnie w takich pęczkach, liścia jeszcze wtedy się nie rozwinęły, ale co przede wszystkim - czuć go było na sto metrów zanim się go widziałao - ma przepiękny, miodowy zapach...

Musze sie dowiedziec, co to jest [!]

Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony czw lis 22, 2007 11:47 pm przez Cebulka, łącznie zmieniany 1 raz
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: tereklo » śr kwie 11, 2007 9:28 pm

S±dzê, ¿e jest to kalina wonna Viburnum farreri.
Chêtnie posadzi³abym j± w swoim ogrodzie, bo ich zapach jest cudowny, o tej porze roku kwiaty krzewów s± rzadko¶ci±.
tereklo
 

Postautor: tereklo » śr kwie 11, 2007 9:32 pm

Chyba, ¿e to Viburnum fragrans. Niewielka róznica w kwitnieniu z poprzednim gatunkiem, rozró¿nia siê je po kolorze p±ków przed zakwitniêciem - ten gatunek ma bardziej ró¿owe p±ki.
tereklo
 

Postautor: Cebulka » pt kwie 13, 2007 10:30 am

Dzięki za odpowiedź - ale kalina?
Zawsze myślałam że kalina to coś co kwitnie dopiero późnym latem...

Czy jeżeli pojadę tam zrobic zdjęcia liści to pomoże Ci to rozróżnic te gatunki, czy to się da tylko po pąkach?
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: lucysia » pt kwie 13, 2007 12:53 pm

Ta kalina ma podobne kwiaty jak moja kalina wawrzynolistna.Kwiaty w necie miała takie same tylko liście tej mojej na zimę zostają.
Niestety moja jeszcze nie kwitła,więc w naturze będę ją podziwiać następnej zimy.To już tuż tuż. [lol] Ciekawe czy też tak miodowo pachnie?
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: Cebulka » sob kwie 14, 2007 7:56 pm

Pooglądałam w necie zdjęcia kaliny wonnej, poczytałam opisy i faktycznie to chyba to ;)

Super, dołączy chyba do roślin, które muszę mieć kiedyś w ogrodzie. Podobno można rozmnażać przez sadzonki niezdrewniałe, to już wiem skąd je sobie utnę ;>

Dzięki Tereklo :*
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: lucysia » ndz kwie 15, 2007 6:47 pm

Cebulko utnij więcej i dla mnie.Poproszę.
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: Cebulka » ndz kwie 15, 2007 8:38 pm

lucysiu - z przyjemnością. Jak juz będę na etapie ucinania, to będę pamiętać, żeby naszabrować więcej. Mam tylko nadzieje że mnie Straż miejska nie pogoni... ;>
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: tereklo » pn kwie 16, 2007 7:52 am

Ja my¶la³am, ¿e to ro¶nie gdzies u Ciebie w ogrodzie, ale jakby¶ "szabrowa³a" to... zaryzykuj i dla mnie kilka patyków :)
Warto j± mieæ choæby dla piêknego zapachu wczesn± wiosn±.
tereklo
 

Postautor: Emmi » pn kwie 16, 2007 11:30 am

ops... to i może ja się też uśmiechnę po jakąś jedną gałązkę , jeśli można ? :)
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: Cebulka » pn kwie 16, 2007 7:07 pm

Hihi to może ja już tą jesianią pójdę dla Was ciąc te gałęzie, jak takie zainteresowanie... Bo to jesienią, prawda? Czy na wiosnę? (wylazł mój laicyzm w sprawie rozmnażania :P )
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Onaela » pn kwie 16, 2007 10:44 pm

.....a to ja w takim razie dzwonię do Straży Miejskiej w Krakowie [lol]
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: saginata » wt kwie 17, 2007 6:34 am

[lol] [lol] [lol]
saginata
 

Postautor: lucysia » wt kwie 17, 2007 1:02 pm

Jak tak dalej pójdzie to całe drzewo zetnie [lol]
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: tereklo » czw kwie 19, 2007 1:46 am

Sadzonki zdrewnia³e odcinamy w marcu, kwietniu, gdy ziemia rozmarznie. Zag³êbiamy je w ziemi, zostawiaj±c dwa, trzy oczka nad powierzchni± gleby. Mo¿na tak¿e przygotowaæ sadzonki wcze¶niej i przechowywaæ w ch³odnym miejscu owiniête foli±, by nie wysch³y. To dobry sposób rozmna¿ania ligustrów, dereni i forsycji.


Sadzonki zielne robimy pó¼n± wiosn± (od po³owy maja do koñca czerwca). Obcinamy niezbyt wiotkie pêdy, sadzimy je w skrzynkach, okrywamy je foli±. Sadzonki czêsto zraszamy. Wczesn± wiosn± przesadzamy ro¶liny do doniczek. Ten sposób nadaje siê dla ja¶minowców, ¿ylistków, krzewuszek, floksów, dzwonków.


Sadzonki pó³zdrewnia³e odcinamy wczesn± jesieni± (od po³owy sierpnia do koñca wrze¶nia) albo na przedwio¶niu, zanim ruszy wegetacja. Ukorzeniamy je w skrzynkach w ch³odnej szklarni lub na parapecie w temperaturze oko³o 10 st. C. Tak mo¿na rozmna¿aæ gatunki iglaste i zimozielone li¶ciaste - ró¿aneczniki, laurowi¶nie, ro¶liny wrzosowate.


Chyba d³ugo poczekamy na szaber Cebulki, bo wydaje mi siê, ¿e trzeba bêdzie ci±æ ga³azki w marcu. Chyba, ¿e zaeksperymentowaæ i spróbowaæ jesienne pó³zdrewnia³e przyrosty wsadziæ do ziemi.
tereklo
 

Postautor: amita » pt kwie 20, 2007 10:30 am

Przecież możesz powiedzieć,że należy krzewy przycinać dla zdrowotności i Ty tak z dobrego serca w czynie społecznym tniesz :D
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: Cebulka » ndz kwie 22, 2007 8:33 am

Hihi coś w tym jest - tylko że najlepiej to musiałabym miec to od Was na piśmie, jakiś taki certyfikat wiedzy i uprawnień ogrodniczych :)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Badja » ndz kwie 22, 2007 5:18 pm

Odwagi nie mam Ciebie Cebulko poprosić, ale patrzyłam już na oferty "sklepowe" i niestety nie ma kaliny wonnej ani w okolicy ani wysyłkowo, a wygląda super i wcześnie kwitnie i pachnie, buuu...
Awatar użytkownika
Badja
Weterani
 
Posty: 304
Rejestracja: pn lut 26, 2007 11:26 am

Postautor: tereklo » ndz kwie 22, 2007 5:35 pm

Czy Belva te¿ jest na tym forum, mo¿e i j± bêdziemy namiawi±c na podcinanki, bo na kafe pochwali³a siê kalin± z kwiatami podobnymi do hortensji, wielko¶ci kalafiora. Widzieli¶cie?
tereklo
 

Postautor: Cebulka » ndz kwie 22, 2007 6:14 pm

Badjo ależ nie ma problemu, jak będe cięła to od razu więcej, co mi szkodzi [lol]

Tylko nie mogę zagwarantować że te sadzonki potem sie przyjmą... Muszę w takim razie przestudiować do tego czasu technologię ścinania sadzonek ;>

Czekamy do wiosny czy próbujemy juz jesienią? [lol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Onaela » ndz kwie 22, 2007 7:24 pm

tereklo pisze:Czy Belva też jest na tym forum, może i ją będziemy namiawiąc na podcinanki, bo na kafe pochwaliła się kaliną z kwiatami podobnymi do hortensji, wielkości kalafiora. Widzieliście?


Tereklo-Belva niestety jeszcze chyba nie była na tym forum ,no i ona mieszka w USA,więc z wysyłką byłby lekki problem ;)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Badja » pt kwie 27, 2007 3:01 pm

Jak sie zaczelam rozgladac, to zobaczylam kaline wonna w paru mejscach. Jest takze na allegro, wprawdzie za 22 zlocisze, ale jednak.
Gdyby jednak mozna było, Cebulko kochana, w egzemplarz domowego chowu sie zaopatrzyć - to bede wiernie czekac! Chocby do nastepnej jesieni.
Awatar użytkownika
Badja
Weterani
 
Posty: 304
Rejestracja: pn lut 26, 2007 11:26 am

Postautor: belva » ndz mar 22, 2009 5:01 pm

Moja Kalina o wielkich kwiatach juz zaczyna kwitnac. Na samym czubku drzewa. Reszta jeszcze w pakach.

Wczoraj kupilam natomiast bardzo interesujaca nowa Kaline. Nazywa sie Viburnum Tinus.. Ma niewielkie kwiatostany jasnorozowe i tez pachnie miodowo. Czy ktos cos wie o tej odmianie?

Obrazek

Jezeli chodzi o ciecia mojej kalafiorowej Kaliny to moge doskonale je wam wyslac. Tylko nie wiem komu i kiedy?
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Postautor: belva » pn mar 23, 2009 4:07 pm

No i co??? Nikt nie zna tej odmiany?? [cry]
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Postautor: irys » pn mar 23, 2009 6:47 pm

Śliczna jest [rol] ale nie spotkałam jej do tej pory :D
Dorasta do 3 metrów wysokości, pokrój raczej kulisty , liście zimozielone, ale niestety u nas tylko do pojemników, gdyż wytrzymuje do -10*C.
Tyle się dowiedziałam.
Awatar użytkownika
irys
Weterani
 
Posty: 328
Rejestracja: sob mar 07, 2009 3:28 pm

Postautor: belva » pn mar 23, 2009 8:33 pm

irys pisze:Śliczna jest [rol] ale nie spotkałam jej do tej pory :D
Dorasta do 3 metrów wysokości, pokrój raczej kulisty , liście zimozielone, ale niestety u nas tylko do pojemników, gdyż wytrzymuje do -10*C.
Tyle się dowiedziałam.



Dzieki Irysku :)
Na mojej etykietce pisze ze moze wytrzymac do 10 stopni F..Wiec teraz jeszcze mniej wiem :?
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Postautor: wasilewska101 » wt lis 17, 2009 12:45 pm

ja mam starą odmianę kaliny którą mi w tym roku śnieg połamał ale obok było kilka odrostów więc je przesadziłam w różne miejsca a w ogrodniku spotkałam o innych liściach , może to tez jakaś odmiana wonnej ,zobaczę kiedy zakwitnie ....
Janka
wasilewska101
Ekoraczki
 
Posty: 17
Rejestracja: pn lis 16, 2009 10:39 pm

Re: Kalina wonna (z zagadek)

Postautor: Cebulka » pn paź 25, 2010 10:19 am

Cebulka pisze:Musze sie dowiedziec, co to jest [!]

Obrazek Obrazek Obrazek


Melduję że w czerwcu bieżącego roku dokonano szabru na wyżej przedstawionej roślinie, Straży Miejskiej nie zaobserwowano, gałązki się w większości przyjęły [salut] [jupi]

Część rozdana, zostawiłam sobie narazie 3 roślinki, jak się utrzymają i trochę podrosną będziem dalej rozmnażać dla chętnych ku chwale i zapachowi :)
Obrazek
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: wasilewska101 » pn paź 25, 2010 10:46 am

na taką sadzonkę i ja się piszę coraz więcej jest odmian kalin ,które kwitną o innych porach ..

a co do mężczyzn to rzeczywiście nie udowodniono tebo naukowo ale znane jest wszystko z realu ...
Janka
wasilewska101
Ekoraczki
 
Posty: 17
Rejestracja: pn lis 16, 2009 10:39 pm

Postautor: tomicron » pn paź 25, 2010 12:06 pm

Ja też, ja też [!] ;)
Cebulko jak podrosną to będę bardzo chętny na sadzonkę :)
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Postautor: Cebulka » pn paź 25, 2010 12:11 pm

Patrząc na ich wielkość to pozostaje westchnąć, że cierpliwość jest cnotą ogrodnika [lol]
Ale oczywiście jak będzie juz z czego ciąć, będę ciąć i ukorzeniać :)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Cebulka » pt lip 15, 2011 12:47 pm

Magdziołku, Basiu - jak wasze sadzonki kaliny wonnej, przeżyły?
Z moich dwóch zimę przetrwała jedna i sobie dzielnie rośnie - narazie oczywiście dalej malutka :)
Brakuje mi jednej w rozliczeniu... nie pamiętam - czy komuś jeszcze dałam? [skrob]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Następna

Wróć do Drzewa i krzewy ozdobne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

cron