choroby drzew i krzewów - porady wybrane

Odmiany, cięcie itd.

choroby drzew i krzewów - porady wybrane

Postautor: mietek » pn wrz 14, 2009 1:03 pm

Właśnie kolejny raz przekopałem cały tem.: „pomocy-moje drzewko lub krzew owocowy choruje” i zanim doczytałem do końca to już coś zapomniałem [cry] no to pomyślałem, że skopiuję sobie wybrane porady [lol] . A potem pomyślałem, że może ktoś jeszcze z nich skorzysta tak by nie czytać kolejny raz całości na zasadzie „ gdzieś było, ale gdzie?” a czasu mając mało...
To wybrane fragmęty wypowiedzi Grosika – mam nadzieję, że nie będzie miał nic przeciw, a jeśli tak to szybcitko to usunę ;)

Grosik napisał:
uporządkujmy.
Pierwszą chorobę którą omawialiśmy to kędzierzawatość brzoskwini i tam podaliśmy, że aby uchronić drzewka przed tą chorobą należy wykonać oprysk jesienią po opadnięciu liści miedzianem (duże stężenie - jakie? pisze na opakowaniu) i drugi oprysk Silitem przed nabrzmiewaniem pąków w tem.min 8*C i nie zimną wodą. Po takim zabezpieczeniu choroba nie powinna wystąpić.

Drugą chorobę, którą likwidowaliśmy i ja pisałem co należy zrobić aby się przed nią uchronić to brunatna zgnilizna drzew pestkowych .

Taki terminarz ochrony nie myśmy wymyślili, tylko mądrzejsi od nas, a my to tylko z wiekszym ,czy mniejszym skutkiem jak nie zapomnimy stosujemy.

Według mnie jest to drobna plamistość liści drzew pestkowych. Po zbiorach gdy wystąpią opady należy opryskać drzewka jednym ze środków: Syllit, Rubigan lub Topsin

Sierpień jest miesiącem, w którym wykonuje się cięcie drzew pestkowych, (oczywiście po zbiorach). Po wykonaniu takiego cięcia (w szczególności wiśni Łutówka), konieczne jest wykonanie oprysku Topsinem. A środek ten zwalcza ponadto drobną plamistość drzew pestkowych , także "przyjemne z pożytecznym".




10.09.2008

Borusiu potraktuj wszystkie drzewka pestkowe i ziarnkowe teraz Topsinem , a kiedy będzie kilkudniowa pogoda bez opadów Miedzianem. Drzewa pestkowe (czereśnia, wiśnia, śliwa, morela, brzoskwinia) są podatne na choroby grzybowe , którym w większości można zapobiec dokonując profilaktyczny oprysk Miedzianem. Drzewa ziarnkowe, głównie chorują na mączniaka i parcha .Dobrym środkiem jest też Silit, który zwalcza jeszcze drobną plamistość oraz parcha i może być używany zapobiegawczo, interwencyjnie i wyniszczająco.
Te zabiegi mają na celu uniemożliwienie wrośniecie grzyba w drewno lub pąki zimowe, gdzie mogą przetrwać do wiosny. W pierwszych latach dostarczamy młodzieży większą ilość azotu, aby były duże przyrosty, gdyż kształtujemy przyszłe korony młodych drzewek. Dbając o to aby gałęzie wyrastały z przewodnika pod kątem zbliżonym do prostego i naginamy je od młodości do poziomu co przyspieszy wejście drzew w owocowanie.

18.09.2008
Już jest po ptokach. Papierówki nie ma, James Grieve, jako jabłko sierpniowe, też już nie wisi na drzewku. Zbieraj opadziory i wiszące "mumie"(tj. jabłka, które są porażone brunatną zgnilizną drzew ziarnkowych i wiszą na drzewie) i zakop głęboko w ziemi. Gdybyś wcześniej zastosowała oprysk przeciw parchowi , być może uniknęła byś brunatnej zgnilizny . Na obecnym etapie spryskaj je jak nie będzie opadów Topsinem. W okresie jesiennym zbieraj i pal opadłe liście.


fragmęty wybrał: M. ;)
Awatar użytkownika
mietek
Weterani
 
Posty: 1472
Rejestracja: sob gru 06, 2008 6:59 pm

Postautor: Cebulka » śr wrz 16, 2009 7:58 pm

Dzięki M [prosi]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: mietek » sob wrz 19, 2009 7:32 pm

Awatar użytkownika
mietek
Weterani
 
Posty: 1472
Rejestracja: sob gru 06, 2008 6:59 pm


Wróć do Drzewa i krzewy owocowe

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości