Nowości wśród drzewek i krzewów owocowych

Odmiany, cięcie itd.

Nowości wśród drzewek i krzewów owocowych

Postautor: Grosik » śr mar 05, 2008 9:35 pm

Postępujące od kilkunastu lat ocieplenie naszego klimatu i prace instytutów sadownictwa oraz indywidualnych szkółkarzy,ale także import materiału szkółkarskiego wzbogaca nasz rynek. Pojawiają się odmiany, które wzbudzają nasze zainteresowanie, a nawet pożądanie. Przypominam sobie jak przed laty zabiegałem o odmiany, które obecnie są w normalnym obiegu towarowym. Zachęcam do dyskusji i polecam odmiany, które obecnie nie są nowościami, ale się sprawdziły. [rol] [oops]
Czy te oczy mogą kłamać...??
Awatar użytkownika
Grosik
Weterani
 
Posty: 719
Rejestracja: sob sty 26, 2008 7:56 pm

Postautor: Cebulka » śr mar 05, 2008 9:49 pm

Ufff...
Przyzwyczajona do lekkości rozmowy na winogronach musiałam dwa razy przeczytać powyższy tekst, żeby zrozumieć, o czym to [lol] Rozleniwiłam się umysłowo [haha]
Które odmiany masz Grosiku konkretnie ma myśli? Które polecasz? :D
Ja na przykład czytałam o śliwkach Amers i podobno była to chwile temu nowość, a teraz juz do dostania. Chyba sie na nią skuszę (jeśli faktycznie to prawda,że jest do dostania [rol] )
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Grosik » śr mar 05, 2008 10:21 pm

Myślę o tych odmianach, o których (oprócz winogron) na naszym forum mówi się niewiele np. jabłoń Topaz, Celeste czy grusza Carola lub śliwa Amares czy Herman itd. Chciałbym, aby posiadacz np. Porannej Rosy czy Polki zachęcał pozostałych do ich posiadania o ile oczywiście są tego warte. [rol]
Czy te oczy mogą kłamać...??
Awatar użytkownika
Grosik
Weterani
 
Posty: 719
Rejestracja: sob sty 26, 2008 7:56 pm

Postautor: Cebulka » śr mar 05, 2008 11:01 pm

Śliwa Amares... a ja znalazłam Amers - ciekawe, czy mówimy o tej samej... [skrob]

O Polanie versus Polce chyba jest coś w temacie malina... Albo może i wałkowaliśmy ten temat jeszcze wcześniej, na poprzednim forum? Nie pamiętam już [rol]

Myślisz, że tak będzie wygodniej, omawiać wszystko tu "na kupe" niż jabłonie w temacie jabłoni, śliwy w temacie śliw itp? Nie wiem, tak się tylko zastanawiam. Zresztą mam też taką samą listę jak z winogronami listę odmian drzewek owocowych, które bym sobie chciała kupić i chetnie zasięgnę wcześniej od Was informacji, co warto posadzić a co warto jeszcze raz przemyśleć [lol] I tez tak się zastanawiam, gdzie by ją umieścić... Bo jednak nie są to same nowości :/
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Grosik » pn lut 02, 2009 10:13 am

Jesienią 2008r "zachorowałem" na śliwę Jubileum, chociaż i na Rekorda miałem chrapkę, ale z braku miejsca musiałem sie zadowolić tylko jedną. Nabyłem ją przez internet w jednej ze szkółek. Poniżej podaję link pod którym można znaleźć opisy nowych odmian. Odmiany te będzie można już nabyć w niektórych szkółkach na wiosnę 2009r.
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2455 ;)
Czy te oczy mogą kłamać...??
Awatar użytkownika
Grosik
Weterani
 
Posty: 719
Rejestracja: sob sty 26, 2008 7:56 pm

Postautor: Andrzej » pn lut 02, 2009 3:48 pm

Grosik pisze:Chciałbym, aby posiadacz np. Porannej Rosy czy Polki zachęcał pozostałych do ich posiadania o ile oczywiście są tego warte. [rol]

Zgłasza się posiadacz Polki [lol]
Miałem dotychczas malinę odmiany Pokusa. Ze względu na wielkość jagód polecałem ją wszystkim. W ubiegłym roku, w związku ze zwiększeniem powierzchni winnicy, musiałem ją wykarczować.
Odmiana była smaczna o wielkich jagodach, ale późna :(
Sporo plonu nie zdążało dojrzeć przed pierwszymi przymrozkami.

Robiąc nowe nasadzenia postanowiłem posadzić odmianę nieco wcześniejszą i od jesieni jestem posiadaczem Polki.
Niestety nic więcej obecnie nie mogę o niej napisać.
Pozdrawiam - Andrzej
Andrzej
Administrator
 
Posty: 2088
Rejestracja: pt sty 26, 2007 9:01 am

Postautor: poranek » śr lut 11, 2009 7:12 pm

Jestem posiadaczem trzech odmian malin Polana, Pokusa,Polka. Nie wiem dlaczego u Ciebie Andrzeju Pokusa póżno dojrzewa. U mnie zaczęła rodzić jeszcze przed Polaną i wcześniej sie skończyła. W ubiegłym roku pędy wyrosły nawet ponad 2m. Rece cierpły przy zbiorze. Polka w tym samym czasie owocuje co Pokusa ale wolę owoce Pokusy są większe smaczniejsze i słodsze. Nie znam tej nowej odmiany Polesie podobno jest niezła.
Pozdrawiam wszystkich ogrodowo zakreconych Janusz
poranek
Ekoludki
 
Posty: 52
Rejestracja: czw lut 05, 2009 9:38 pm

Postautor: Andrzej » czw lut 12, 2009 10:03 am

Poranku - tu jest b. ciekawy artykuł o ww. odmianach malin (w tym o Polesiu) http://www.insad.pl/files/zeszyty_nauko ... m16_12.pdf
Pozdrawiam - Andrzej
Andrzej
Administrator
 
Posty: 2088
Rejestracja: pt sty 26, 2007 9:01 am

Postautor: poranek » czw lut 12, 2009 3:08 pm

Dziękuje Andrzeju. Przejrzałem tę stronę i jednak Polka i Polesie wiodą pim na naszym rynku. Polki co prawda mam tylko 3 krzaczki ale nie widzę w niej rewelacji. Pokusa ją przewyższa pod każdym względe. Napewno dużo czynników wpływa na wysokość plonu i każda z nich może inaczej plonowac w różnych rejonach naszego kraju. Co do długości owocowania Polana przewyższa pozostałe dwie.
Pozdrawiam wszystkich ogrodowo zakreconych Janusz
poranek
Ekoludki
 
Posty: 52
Rejestracja: czw lut 05, 2009 9:38 pm


Wróć do Drzewa i krzewy owocowe

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

cron