Świdośliwa - jagoda kanadyjska

Odmiany, cięcie itd.

Świdośliwa - jagoda kanadyjska

Postautor: admin » sob lip 07, 2012 11:50 am

tereklo pisze:Czy to jest to samo?
Przy nastęnej okazji zrobię zdjęcie jagody kanadyjskiej rosnącej u mojej mamy, póki co czytam i czytam - jest tego ze 25 gatunków, jedne krzewiaste inne drzewiaste ale jagody w opisie podobne i czas dojrzewania też.
Właśnie teraz zaczęły dojrzewać pyszne miękkie owocki w kształcie kulistym, zebrane po kilka w gronach. Krzew z wyprostowanymi pędami ok 2,5 metra wyskokości (albo i większe).


Cebulka pisze:Świdośliwa ma owocki z taką charakterystyczną resztką kielicha kwiatowego na końcu, jak w rajskich jabłuszkach :)

Poza tym świdośliwa to (bardzo ładnie zresztą) Amelanchier
Jaką nazwę łacińską podawali przy jagodzie kanadyjskiej jak szperałaś coś o niej? :D


tereklo pisze:"Jagoda kanadyjska to błędna nazwa
świdośliwy (Amelanchier). są to drzewa lub krzewy w zależności od gatunku i
odmiany rosnące do 2,5 metra a nawet do 15 metrów. kwitną na biało na wiosne i
owocują bardzo bofcie, jagody mają słodkie, trochę podobne do aroni."
a owoce są dokładnie jak tu świdośliwy - więc to chyba to samo. W sobotę będę u mamy to zrobię fotki.
http://www.ogrod-pl.com/a/pl/3687-amela ... cholistna/


Cebulka pisze:
tereklo pisze:"Jagoda kanadyjska to błędna nazwa
świdośliwy (Amelanchier).

Czyli jednak na to wychodzi :D
Czy przypominają w smaku aronię to nie wiem, bo nie jadłam aronii na surowo, ale mnie przypominają bardziej nieco rozwodnioną borówkę amerykańską [lol]


tereklo pisze:
Cebulka pisze:Czy przypominają w smaku aronię to nie wiem, bo nie jadłam aronii na surowo, [lol]

Aronia aronii nie równa - u nas odmiana tej sudeckiej smakuje jak pyszne czereśnie :) nic cierpkości i "dusznoty".


Cebulka pisze:To ja już w razie czego zapisuję się na listę oczekujących na odrosty aronii odmiany sudeckiej [haha] [oops]

Odrost świdośliwy od Tomka posadzony z pietyzmem, mam nadzieję że tym razem się uda [kciuk2]


tereklo pisze:
Cebulka pisze:To ja już w razie czego zapisuję się na listę oczekujących na odrosty aronii odmiany sudeckiej [haha] [oops]

Sadzonka kupiona oryginalna po raz pierwszy owocuje, spróbuję, może smak zależy od poziomu (n.p.m.) bo plantacja położona na wysokości ok 650 mnpm, w mojej przygięłam gałązkę, zobaczymy czy się ukorzeni i jak dojrzeje - poznam smak. Jakbyście byli w okolicy polecam Jarków - 20 ha aroni, przetwory do spróbowania i kupienia na miejscu (och, jaki wachlarz produktów).

Cebulka pisze:Odrost świdośliwy od Tomka posadzony z pietyzmem, mam nadzieję że tym razem się uda [kciuk2]

Ja będę u mojej mamy podskubywac sadzonki jesienią, uskubnę ile się da i nadmiar zadołuję, jakby co :D
Awatar użytkownika
admin
Administrator
 
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 01, 1970 1:00 am

Wróć do Drzewa i krzewy owocowe

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

cron