Czyje to są jajka?

A więc wielka roślinna... "zgaduj-zgadula"

Czyje to są jajka?

Postautor: Baś_22 » ndz cze 28, 2015 3:06 pm

Moja zaprzyjaźniona sąsiadka działkowa Pani Ania znalazła w ziemi takie oto jajeczka

Obrazek Obrazek

Jajeczka są malutkie o średnicy max 6 mm i są dosyć miękkie (albo nie zdążyły stwardnieć albo takie są?)
Jajeczka były w dołku pod ziemią na głębokość do ok. 30 cm w miejscu słonecznym.

Jest prośba o zidentyfikowanie jajeczek [prosi] :)

Sąsiadka walczy na swojej działce z karczownikami (działka pod lasem) .....spotyka także często padalce.
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czyje to są jajka?

Postautor: gruby miś » ndz cze 28, 2015 9:05 pm

też znalazłam takie, kilka dni temu, podejrzewamy smoki - znaczy Maciej smokoznawca podejrzewa ;)
Awatar użytkownika
gruby miś
Weterani
 
Posty: 1701
Rejestracja: czw sty 15, 2009 12:21 am

Re: Czyje to są jajka?

Postautor: tereklo » ndz cze 28, 2015 9:06 pm

To nie są jajka padalca - padalec jest jajożyworodny (chyba, że zepsute jajka i nie wykluły się z nich padalce):
"Ze snu zimowego budzi się w marcu lub w kwietniu. Okres godowy zaczyna się w maju i właśnie wtedy, w gorące i parne dni majowe, najłatwiej zaobserwować padalca. Wtedy osobniki turkusowe odznaczają się najżywszymi kolorami. Samiec musi rywalizować o prawo do rozrodu. Padalce walczą podobnie jak inne jaszczurki, chwytając się za głowę i próbując swoich sił. Kopulacja zajmuje około godziny. Ciąża trwa od 12 do 14 tygodni. Młode przychodzą na świat od końca sierpnia do września. Samica składa od 6 do 16 jaj z których wykluwają się 9 cm jaszczurki. Gad ten jest jajożyworodny, więc młode wykluwają się z osłon jajowych w momencie składania jaj lub chwilę później."

Myślę, że są to jaja jaszczurki zwinki. Nie należało ruszać tych jaj, jest jednak jakaś szansa, że po zakopaniu wyklują się jaszczurki. Jaszczurka ta jest wpisana na listę zwierząt chronionych.
W okresie od maja do lipca samica składa 3-14 jaj do nory wykopanej w wilgotnej glebie. Jaja mają pergaminowe osłonki. Młode wykluwają się po 5-12 tygodniach, są podobne do rodziców i są od razu samodzielne.
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Czyje to są jajka?

Postautor: gruby miś » ndz cze 28, 2015 9:08 pm

jaszczurki, na pewno jaszczurki, każda jaszczurka jest smokiem!
Awatar użytkownika
gruby miś
Weterani
 
Posty: 1701
Rejestracja: czw sty 15, 2009 12:21 am

Re: Czyje to są jajka?

Postautor: tereklo » ndz cze 28, 2015 9:08 pm

gruby miś pisze:jaszczurki, na pewno jaszczurki, każda jaszczurka jest smokiem!

Zgadza się [prosi]
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Czyje to są jajka?

Postautor: gruby miś » ndz cze 28, 2015 9:09 pm

Maciej marzy, by hodować warana.
Awatar użytkownika
gruby miś
Weterani
 
Posty: 1701
Rejestracja: czw sty 15, 2009 12:21 am

Re: Czyje to są jajka?

Postautor: amita » ndz cze 28, 2015 9:21 pm

Jaszczurki są super i wcale się Maciejowi nie dziwię, że chce warana. ale on ma coś nie tak z jadem, jak ugryzie. Chyba, że pomyliłam zwierzę :D
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Re: Czyje to są jajka?

Postautor: Baś_22 » ndz cze 28, 2015 10:10 pm

Dzięki za odpowiedzi, przekażę zainteresowanej [prosi]
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czyje to są jajka?

Postautor: Cebulka » czw lip 02, 2015 7:21 am

Amelia ma taką byczą jaszczurę i nawet fajne to to jest :D I lubi głaskanie [shock]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm


Wróć do Zagadki

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron