Altanki, pergole, tarasy czyli drewno w ogrodzie.....

Oczko wodne, kamień w ogrodzie, narzędzia, mała architektura, kompozycja rabat, ścieżki, trawnik, szklarnia itp

Altanki, pergole, tarasy czyli drewno w ogrodzie.....

Postautor: magdziołek » śr gru 05, 2007 4:32 pm

Jest już tamat 1001 pomysłów na kamień w ogrodzie ,to może czas na propozycje zastosowania, wykorzystania drewnianych elemetnów w ogrodzie ;) . Nie zwymyślacie mnie za ten pomysł :?
Na początek wkleję zdjęcie altanki ,o które prosiła Emmi. Sami z mężem ją budowaliśmy. Osobiście wbiłam w ażurowe ścianki 500 gwoździ.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: Sz_elka » śr gru 05, 2007 4:43 pm

Jejku [shock] , ta altanka to zupełnie jak z "Baśni tysiąca i jednej nocy" [shock] , zarówno w wydaniu letnim jak i zimowym! [shock]
No, to jeszcze trochę i będziemy tu świadkami powstawania duplikatu "Ogrodów Semiramidy"! ;)
Magdziołku! Coś pięknego! [rol]
A może by tak latem, jakiś mały zlocik, co by na własne oczy zobaczyć i umrzeć?!!! 8)
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: magdziołek » śr gru 05, 2007 4:51 pm

Szelko, nie ma sprawy zlocik ,chętnie... ale może jeszcze zdążę dokończyć grilla ,bo to ma być całość z altanką. A o zdjęciu zimowym zapomniałam, to może je tu wkleję... . Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Re: Altanki, pergole, tarasy czyli drewno w ogrodzie.....

Postautor: Emmi » śr gru 05, 2007 5:32 pm

magdziołek pisze: . Nie zwymyślacie mnie za ten pomysł :?


Magdziołku [?] Jak możesz tak myśleć? Przecież każdy zakłada temat na jaki ma ochotę jeśli takowego jeszcze nie ma, to tym bardziej :)
A temat o drewnie uważam, że jest pomysłem świetnym :D

Bardzo dziękuję Ci za zdjęcia. śliczna altanka jak macie zrobiony dach? Bo zdaje się, że z drewna, nie boicie się, że raz dwa się zniszczy? My myślimy o pokryciu papą...
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: magdziołek » śr gru 05, 2007 6:37 pm

Emmi, dach jest zrobiony z dwóch warstw drewnianej boazerii. Jedna
część (warstwa) -sufit altanki położona jest poziomo, a ta zewnętrzna-dach położona jest pionowe,żeby śnieg na niej nie zalegał ;) . Nawet podłoga jest drewniana, z desek podłogowych ale między deskami są odstępy szerokości około 1cm. Wiosną zrobię zdjęcie sufitu- daszku wewnątrz altanki... . Pod sufitem jest też belka do kórej przywiązuję zioła i w ten sposób je suszę :) . Taki drewniany dach malujemy wiosną drewnochronem.
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: Emmi » śr gru 05, 2007 6:48 pm

Magdziołku :) bardzo to wszystko interesujące... tak się zastanawiam nad jedną rzeczą. Mąż ma opsesję, że każde drewno stykające się z ziemią musi przegnić. Nie sposób się z nim nie zgodzić, ale on uważa, że zgnije w dość szybkim czasie... ja się z tym znów nie zgadzam, bo zbyt wiele widziałam ozdób z drewna właśnie beżpośrednio stykających się z ziemią. Widzę, że Wy też altankę po prostu postawiliście na ziemi, prawda?
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: Baś_22 » śr gru 05, 2007 7:26 pm

Magdziołku Twoja altanka jest przecudowna :D
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Altanki, pergole, tarasy czyli drewno w ogrodzie.....

Postautor: Roman » śr gru 05, 2007 9:14 pm

magdziołek pisze:Jest już tamat 1001 pomysłów na kamień w ogrodzie ,to może czas na propozycje zastosowania, wykorzystania drewnianych elemetnów w ogrodzie ;) . Nie zwymyślacie mnie za ten pomysł :?
Na początek wkleję zdjęcie altanki ,o które prosiła Emmi. Sami z mężem ją budowaliśmy. Osobiście wbiłam w ażurowe ścianki 500 gwoździ.
Obrazek
Obrazek

Piękna altanka.
Też w tym roku męczyłem się z budową altanki :D
pozdrawiam Roman
Awatar użytkownika
Roman
Weterani
 
Posty: 1627
Rejestracja: pt lip 13, 2007 9:03 pm

Postautor: magdziołek » śr gru 05, 2007 9:25 pm

Roman miło,że Ci się podoba. To może podziel się uwagami i doświadczeniem z innymi. Zawsze lepiej jest uczyć się na cudzych błędach niż na swoich, niech się uczą na naszych błędach ogrodnicy... ;)
Emmi, jak przyjrzysz się uważnie zdjęciom, to zauważysz na pierwszym,że dookoła altanki rozścielona jest folia, pod nią jest wykopany rów na szerokość i głębokość szpadla. Ten rów zasypaliśmy żwirem,to ma służycz odprowadzeniu wody spod altanki. Sama altanka stoi na wybetonowanej podstawie. Na tym betonie ułożyliśmy grube, zaimpregnowane solidnie, drewniane legary. Dopiero do nich przybite są deski. Można powiedzieć,że podłoga nie dotyka ziemi i betonu... ;) .I jak zwykle namieszałam równo. Nie mam zdolności wyjaśniania tak "zawiłych" technicznie spraw... [oops] z czego zresztą śmieje się mój małżonek.... mówi,że mnie nie należy pytać o drogę... itp... .
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: Roman » śr gru 05, 2007 9:41 pm

Może zamiast pisać wkleję parę fotek - tyle dałem rady zrobić w tym roku
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Na tym zakończyłem na ten rok - resztę zrobię na wiosnę :D
pozdrawiam Roman
Awatar użytkownika
Roman
Weterani
 
Posty: 1627
Rejestracja: pt lip 13, 2007 9:03 pm

Postautor: magdziołek » śr gru 05, 2007 9:52 pm

Roman łłłłłłłłłłłaaaaaaaaaaałłłłłłłł [shock] [shock] [shock] , toż to dopiero cudeńko!!!!!!!!!! A już szczególnie ta część podmurówki!!!!! Skąd pomysł i koniecznie napisz o tych pracach przy fundamencie, skąd pomysł na taką piękną kostkę i co z odprowadzeniem wody z okolic altanki?? Jeszcze raz wyrazy uznania. Ta moja maciupka altanka to przy Twojej biedna krewna...ale i tak mnie cieszy, pewnie dlatego, że przy niej pracowałam.
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: Roman » śr gru 05, 2007 10:01 pm

Ta moja maciupka altanka to przy Twojej biedna krewna...ale i tak mnie cieszy, pewnie dlatego, że przy niej pracowałam.

No co Ty, masz bajeczną altankę a w zimowej szacie wygląda cudownie.
pozdrawiam Roman
Awatar użytkownika
Roman
Weterani
 
Posty: 1627
Rejestracja: pt lip 13, 2007 9:03 pm

Postautor: Baś_22 » czw gru 06, 2007 9:35 am

Roman, chyle czoła :) to jest prawdziwy majstersztyk [brawo]
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Emmi » czw gru 06, 2007 10:34 am

hym... każda z tych altanek ma swój urok... i co tu wybrać? Na pewno sposób magdziołka jest mniej kosztowny niż podmurówka Romana... ale obie piękne :) No i trzeba jeszcze umieć kostkę układać ;)

Magdziołku :) Zrozumiała wszystko bardzo dobrze, jak o mnie chodzi, to wytłumaczyłaś bardzo przejrzyście, mnie mąż też krytykuje za zawiłowatość w tłumaczeniu, więc może po prostu nadajemy na tych samych falach i dlatego odbiór jest tak dobry [lol]
Wasz pomysł poddam do przemyślenia małżonka :) Jakie odstępy między tymi sztachetkami zrobiliście aby Wam wyszła taka piękna krateczka?
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: magdziołek » czw gru 06, 2007 11:51 am

Emmi, o takie szczegóły to już muszę pytać małżonka, ja byłam tylko siła robocza [lol] ale z tego co pamiętam, to małżonek przygotawał sobie z listewek zmyślne narzędzie, które od razu dawało jakiś kąt (jaki to się dowiem i dopiszę) i przykładając to narzędzie przybijaliśmy kolejne listewki, bez mierzenia odległości za każdym razem... . ;)
Roman, zrozumiałam, że sam kładłeś kostkę, możesz podzielić się praktycznymi uwagami o podłożu, o podsypywaniu itp. Jedni radzą na piasku inni na suchej zaprawie cementowej... :) . Na wiosnę planujemy położyć taką kostkę przed domem, właśnie takie kształtki ,które dają łuki, półkola itp... .
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: Emmi » czw gru 06, 2007 12:41 pm

Podłoże pod kostkę uzależnione jest od samej kostki, bo są różnej grubości... ale zaczekajmy na porady praktyka, będą lepsze :)
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: Roman » czw gru 06, 2007 8:54 pm

Roman, zrozumiałam, że sam kładłeś kostkę, możesz podzielić się praktycznymi uwagami o podłożu, o podsypywaniu itp. Jedni radzą na piasku inni na suchej zaprawie cementowej... Smile . Na wiosnę planujemy położyć taką kostkę przed domem, właśnie takie kształtki ,które dają łuki, półkola itp... .

Przy samym kładzeniu kostki to byłem raczej od czarnej roboty - wzór i technologia to działka syna. Coś tam jednak podpatrzyłem i trochę układałem. Murek oporowy,przygotowanie pod kostkę i altankę sam wykonałem. Na temat podłoża i podsypki mogę dokładniej wypytać syna i trochę doradzić.
Syn z kolegą mają taką swoją stronkę - i coś tam można podejrzeć
http://www.brukowanie.eu/
pozdrawiam Roman
Awatar użytkownika
Roman
Weterani
 
Posty: 1627
Rejestracja: pt lip 13, 2007 9:03 pm

Postautor: Weigela » czw gru 06, 2007 11:34 pm

Ale pięknie.
Powiedzcie jaki jest koszt takiej altanki?
-----------------------------------------

Ania
Awatar użytkownika
Weigela
Weterani
 
Posty: 549
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 3:46 pm

Postautor: tuurma » sob gru 08, 2007 1:04 pm

Romanie, czym pokryty jest dach Twojej altanki? Przyłączam się też do pytania Weigeli o koszty.

Obie altanki mają dużo uroku, sama planuję coś a' la Roman w tym sensie, że będzie wybrukowana kostką, a z tyłu obrzeżona niedużym murkiem, a za nim podwyższona rabata. Natomiast co do dachu myślałam rozpiąć na odciągach brezentowe płótno - taki jakby "żagiel" tylko poziomo. Podejrzałam to w jednym ogrodzie :)
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: wac » sob gru 08, 2007 1:35 pm

tuurma pisze:Romanie, czym pokryty jest dach Twojej altanki? Przyłączam się też do pytania Weigeli o koszty.
Jeśli chodzi o koszty to na 99% Roman na to pytanie nie odpowie, bo 100% wykonana we własnym zakresie (oprócz zakupu surowców) Byłem, widziałem i podziwiałem, naprawdę ładna. [wac]
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: magdziołek » sob gru 08, 2007 4:21 pm

Ja też nie umiem powiedzieć nic o kosztach, bo kupowaliśmy mnóstwo materiałów budowlanych ,cement, drewno, piasek, itp... a praca jak u Romana własne ręce ;) .
Roman, oglądałam stronkę Twojego syna. Wzory piękne, możliwości olbrzymie.... na wiosnę będę miała na podwórku "fachowców" [cry] , nie cierpię ich, nie znoszę jak mi ktoś popłuczynami po cemencie podlewa róże [diabel] [diabel] a takiego "fachowca" też miałam. Bywali też tacy,że zamiatali trawę ,bo się zakurzyła :) . Wyrazy uznania dla syna. Szkoda,że nie mieszkacie bliżej Skawiny ..... .
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: saginata » sob gru 08, 2007 6:14 pm

Magdzio³ku-wla¶nie zaczynamy budowe nowej altanki-m±¿ zalewa te metalowe czêsci do których potem przykrêci drewniane slupki.Bardzo podoba nam siê Wasz daszek-tylko pytanie-jak umocowana jest ta gorna czê¶æ-ten ma³y daszek.Jak i gdzie umocowany jest ten pal,który wychodzi nad daszek?Mo¿e porobisz kilka zdjeæ?
saginata
 

Postautor: lucysia » sob gru 08, 2007 8:06 pm

Ja dodam ze swej strony tylko tyle:BOMBA!!!Piękne altanki,ja jeszcze jestem przed budową i będe podglądać.
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: magdziołek » ndz gru 09, 2007 9:36 am

Saginatko, poproszę męża o przejrzyste tłumaczenie z polskiego na nasze,bo ja to nie umiem tak prosto bez zawiłości ;) . Zdjęcia zrobię jeśli to coś pomoże to służe.
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: saginata » ndz gru 09, 2007 10:43 am

Dziêki .I jeszcze jedno pytanko-jakiej grubo¶ci s± podstawowe s³upki?
saginata
 

Postautor: magdziołek » ndz gru 09, 2007 4:02 pm

Saginatko, pogoda dopisała, więc wyskoczyłam z aparatem do ogrodu... . Małżonek pozwolił wysłać zdjęcia jak montuje altankę ;) . Wysyłam wszystkie zdjęcia jakie mam z budowy altanki. Grubość słupków zmierzę jutro bo już jest zimno ... a my właśnie wróciliśmy do domu zmarznięci po montowaniu oświetlenia świątecznego na tarasie. ... . Jeśli są jeszcze jakieś niejasności to pytać.... ile wiem , odpowiem.. .
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Nie wiem, czy to coś pomoże. Budowę zaczęliśmy od legarów (belek, na których ułożona jest podłoga), później podłoga i dopiero słupki (filary) ... .Później dach x2 (sufit od środka i zewnętrzny, właściwy dach), mały i ten większy. Później ażurowe ścianki i wycinanie łuku okna, drzwi....
Nie uwierzycie, ale budowa szła błyskawicznie, czego nie mogę powiedzieć o grillu, bo w nim było dużo "murarki" a my zdecydowanie wolimy prace z drewnem niż technologie mokre.
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: saginata » ndz gru 09, 2007 5:35 pm

Dziêkujê bardzo [tuli]
Zdjêcia doskonale pokazuja co i jak przymocowaæ.U mnie bêdzie troszke inaczej-ale ten daszek to bardzo mi sie spodobal-jak i ca³a altanka.nasza nie bêdzie tak piekna-ale mam nadziejê,ze tez mi sie spodoba-tym bardziej,ze bêdzie w³asnorêcznie robiona :)
saginata
 

Postautor: magdziołek » ndz gru 09, 2007 6:12 pm

Saginatko, na pewno będzie piękna, zwłaszcza, że sami ją zbudujecie. Czekam na pierwsze zdjęcia z prac.... . Pewnie zaczniecie wiosną ?
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: Roman » ndz gru 09, 2007 6:18 pm

Romanie, czym pokryty jest dach Twojej altanki? Przyłączam się też do pytania Weigeli o koszty.

Dach jest z desek grubości 25mm obrobionych na wzór boazeri
(na zakładkę aby wiatr nie podwiewał pokrycia dachu). Tymczasowo pokryty jest papą, na wiosnę planuję przykryć gontem bitumicznym.
Co do kosztów, to tak jak już wac pisał - nie dam rady ich określić.
pozdrawiam Roman
Awatar użytkownika
Roman
Weterani
 
Posty: 1627
Rejestracja: pt lip 13, 2007 9:03 pm

Postautor: saginata » ndz gru 09, 2007 6:32 pm

Metalowe czê¶ci sa zalane betonem-to jesli pogoda bêdzie w miare przyzwoita to mo¿na skrêcac i przybijac nawet zim±.
Zamiast podlogi u mnie bêdzie wy³ozony kamien-tak jak na wje¼dzie[to widoc w moim ogródku-poczatkowe zdjêcia].Dach bdzie z blachy trapezowej br±zowej-bo taka pozosta³a z dachu.A reszta do dogadania-czy kratka-czy tez do³em p³otek.Ju¿ chcia³abym ja na wiosne malowac.
saginata
 

Postautor: magdziołek » ndz gru 09, 2007 7:30 pm

Saginatko, czy pod dachem z blachy nie będzie duszno :? . I jeszcze zapomniałam dodać, że u nas wieją najczęściej wiatry do zachodu "z łąki", bywa,że wywraca nakrycia ze stolika w altance, dlatego na zewnątrz ,na ściankach przyczepione są rolety bambusowe ale tylko w sezonie, na zimę je zdejmujemy. Nie mam zdjęć :( .
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: saginata » ndz gru 09, 2007 9:22 pm

W³a¶nie nie wiem czy nie bêdzie za duszno.No ale altanka jest przewiewna w sumie z kazdej strony-przy boku rosnie winogron-troszke zacieni-i nie wiem jak bedzie.Do tej pory mielismy altankê prowizorkê-ca³a z kratki-góra tez-i tam by³ puszczony winogron. Teraz stworzy³am mini winnicê-i przy altance pozostalo juz tylko dwa krzewy.
Jak bêdzie ¼le-to co¶ wymyslimy nowego. :D
saginata
 

Następna

Wróć do Ogrodowe aranżacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości