Strona 1 z 4

Altanki, pergole, tarasy czyli drewno w ogrodzie.....

Post: śr gru 05, 2007 4:32 pm
autor: magdziołek
Jest już tamat 1001 pomysłów na kamień w ogrodzie ,to może czas na propozycje zastosowania, wykorzystania drewnianych elemetnów w ogrodzie ;) . Nie zwymyślacie mnie za ten pomysł :?
Na początek wkleję zdjęcie altanki ,o które prosiła Emmi. Sami z mężem ją budowaliśmy. Osobiście wbiłam w ażurowe ścianki 500 gwoździ.
Obrazek
Obrazek

Post: śr gru 05, 2007 4:43 pm
autor: Sz_elka
Jejku [shock] , ta altanka to zupełnie jak z "Baśni tysiąca i jednej nocy" [shock] , zarówno w wydaniu letnim jak i zimowym! [shock]
No, to jeszcze trochę i będziemy tu świadkami powstawania duplikatu "Ogrodów Semiramidy"! ;)
Magdziołku! Coś pięknego! [rol]
A może by tak latem, jakiś mały zlocik, co by na własne oczy zobaczyć i umrzeć?!!! 8)

Post: śr gru 05, 2007 4:51 pm
autor: magdziołek
Szelko, nie ma sprawy zlocik ,chętnie... ale może jeszcze zdążę dokończyć grilla ,bo to ma być całość z altanką. A o zdjęciu zimowym zapomniałam, to może je tu wkleję... . Obrazek
Obrazek

Re: Altanki, pergole, tarasy czyli drewno w ogrodzie.....

Post: śr gru 05, 2007 5:32 pm
autor: Emmi
magdziołek pisze: . Nie zwymyślacie mnie za ten pomysł :?


Magdziołku [?] Jak możesz tak myśleć? Przecież każdy zakłada temat na jaki ma ochotę jeśli takowego jeszcze nie ma, to tym bardziej :)
A temat o drewnie uważam, że jest pomysłem świetnym :D

Bardzo dziękuję Ci za zdjęcia. śliczna altanka jak macie zrobiony dach? Bo zdaje się, że z drewna, nie boicie się, że raz dwa się zniszczy? My myślimy o pokryciu papą...

Post: śr gru 05, 2007 6:37 pm
autor: magdziołek
Emmi, dach jest zrobiony z dwóch warstw drewnianej boazerii. Jedna
część (warstwa) -sufit altanki położona jest poziomo, a ta zewnętrzna-dach położona jest pionowe,żeby śnieg na niej nie zalegał ;) . Nawet podłoga jest drewniana, z desek podłogowych ale między deskami są odstępy szerokości około 1cm. Wiosną zrobię zdjęcie sufitu- daszku wewnątrz altanki... . Pod sufitem jest też belka do kórej przywiązuję zioła i w ten sposób je suszę :) . Taki drewniany dach malujemy wiosną drewnochronem.

Post: śr gru 05, 2007 6:48 pm
autor: Emmi
Magdziołku :) bardzo to wszystko interesujące... tak się zastanawiam nad jedną rzeczą. Mąż ma opsesję, że każde drewno stykające się z ziemią musi przegnić. Nie sposób się z nim nie zgodzić, ale on uważa, że zgnije w dość szybkim czasie... ja się z tym znów nie zgadzam, bo zbyt wiele widziałam ozdób z drewna właśnie beżpośrednio stykających się z ziemią. Widzę, że Wy też altankę po prostu postawiliście na ziemi, prawda?

Post: śr gru 05, 2007 7:26 pm
autor: Baś_22
Magdziołku Twoja altanka jest przecudowna :D

Re: Altanki, pergole, tarasy czyli drewno w ogrodzie.....

Post: śr gru 05, 2007 9:14 pm
autor: Roman
magdziołek pisze:Jest już tamat 1001 pomysłów na kamień w ogrodzie ,to może czas na propozycje zastosowania, wykorzystania drewnianych elemetnów w ogrodzie ;) . Nie zwymyślacie mnie za ten pomysł :?
Na początek wkleję zdjęcie altanki ,o które prosiła Emmi. Sami z mężem ją budowaliśmy. Osobiście wbiłam w ażurowe ścianki 500 gwoździ.
Obrazek
Obrazek

Piękna altanka.
Też w tym roku męczyłem się z budową altanki :D

Post: śr gru 05, 2007 9:25 pm
autor: magdziołek
Roman miło,że Ci się podoba. To może podziel się uwagami i doświadczeniem z innymi. Zawsze lepiej jest uczyć się na cudzych błędach niż na swoich, niech się uczą na naszych błędach ogrodnicy... ;)
Emmi, jak przyjrzysz się uważnie zdjęciom, to zauważysz na pierwszym,że dookoła altanki rozścielona jest folia, pod nią jest wykopany rów na szerokość i głębokość szpadla. Ten rów zasypaliśmy żwirem,to ma służycz odprowadzeniu wody spod altanki. Sama altanka stoi na wybetonowanej podstawie. Na tym betonie ułożyliśmy grube, zaimpregnowane solidnie, drewniane legary. Dopiero do nich przybite są deski. Można powiedzieć,że podłoga nie dotyka ziemi i betonu... ;) .I jak zwykle namieszałam równo. Nie mam zdolności wyjaśniania tak "zawiłych" technicznie spraw... [oops] z czego zresztą śmieje się mój małżonek.... mówi,że mnie nie należy pytać o drogę... itp... .

Post: śr gru 05, 2007 9:41 pm
autor: Roman
Może zamiast pisać wkleję parę fotek - tyle dałem rady zrobić w tym roku
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Na tym zakończyłem na ten rok - resztę zrobię na wiosnę :D

Post: śr gru 05, 2007 9:52 pm
autor: magdziołek
Roman łłłłłłłłłłłaaaaaaaaaaałłłłłłłł [shock] [shock] [shock] , toż to dopiero cudeńko!!!!!!!!!! A już szczególnie ta część podmurówki!!!!! Skąd pomysł i koniecznie napisz o tych pracach przy fundamencie, skąd pomysł na taką piękną kostkę i co z odprowadzeniem wody z okolic altanki?? Jeszcze raz wyrazy uznania. Ta moja maciupka altanka to przy Twojej biedna krewna...ale i tak mnie cieszy, pewnie dlatego, że przy niej pracowałam.

Post: śr gru 05, 2007 10:01 pm
autor: Roman
Ta moja maciupka altanka to przy Twojej biedna krewna...ale i tak mnie cieszy, pewnie dlatego, że przy niej pracowałam.

No co Ty, masz bajeczną altankę a w zimowej szacie wygląda cudownie.

Post: czw gru 06, 2007 9:35 am
autor: Baś_22
Roman, chyle czoła :) to jest prawdziwy majstersztyk [brawo]

Post: czw gru 06, 2007 10:34 am
autor: Emmi
hym... każda z tych altanek ma swój urok... i co tu wybrać? Na pewno sposób magdziołka jest mniej kosztowny niż podmurówka Romana... ale obie piękne :) No i trzeba jeszcze umieć kostkę układać ;)

Magdziołku :) Zrozumiała wszystko bardzo dobrze, jak o mnie chodzi, to wytłumaczyłaś bardzo przejrzyście, mnie mąż też krytykuje za zawiłowatość w tłumaczeniu, więc może po prostu nadajemy na tych samych falach i dlatego odbiór jest tak dobry [lol]
Wasz pomysł poddam do przemyślenia małżonka :) Jakie odstępy między tymi sztachetkami zrobiliście aby Wam wyszła taka piękna krateczka?

Post: czw gru 06, 2007 11:51 am
autor: magdziołek
Emmi, o takie szczegóły to już muszę pytać małżonka, ja byłam tylko siła robocza [lol] ale z tego co pamiętam, to małżonek przygotawał sobie z listewek zmyślne narzędzie, które od razu dawało jakiś kąt (jaki to się dowiem i dopiszę) i przykładając to narzędzie przybijaliśmy kolejne listewki, bez mierzenia odległości za każdym razem... . ;)
Roman, zrozumiałam, że sam kładłeś kostkę, możesz podzielić się praktycznymi uwagami o podłożu, o podsypywaniu itp. Jedni radzą na piasku inni na suchej zaprawie cementowej... :) . Na wiosnę planujemy położyć taką kostkę przed domem, właśnie takie kształtki ,które dają łuki, półkola itp... .

Post: czw gru 06, 2007 12:41 pm
autor: Emmi
Podłoże pod kostkę uzależnione jest od samej kostki, bo są różnej grubości... ale zaczekajmy na porady praktyka, będą lepsze :)

Post: czw gru 06, 2007 8:54 pm
autor: Roman
Roman, zrozumiałam, że sam kładłeś kostkę, możesz podzielić się praktycznymi uwagami o podłożu, o podsypywaniu itp. Jedni radzą na piasku inni na suchej zaprawie cementowej... Smile . Na wiosnę planujemy położyć taką kostkę przed domem, właśnie takie kształtki ,które dają łuki, półkola itp... .

Przy samym kładzeniu kostki to byłem raczej od czarnej roboty - wzór i technologia to działka syna. Coś tam jednak podpatrzyłem i trochę układałem. Murek oporowy,przygotowanie pod kostkę i altankę sam wykonałem. Na temat podłoża i podsypki mogę dokładniej wypytać syna i trochę doradzić.
Syn z kolegą mają taką swoją stronkę - i coś tam można podejrzeć
http://www.brukowanie.eu/

Post: czw gru 06, 2007 11:34 pm
autor: Weigela
Ale pięknie.
Powiedzcie jaki jest koszt takiej altanki?

Post: sob gru 08, 2007 1:04 pm
autor: tuurma
Romanie, czym pokryty jest dach Twojej altanki? Przyłączam się też do pytania Weigeli o koszty.

Obie altanki mają dużo uroku, sama planuję coś a' la Roman w tym sensie, że będzie wybrukowana kostką, a z tyłu obrzeżona niedużym murkiem, a za nim podwyższona rabata. Natomiast co do dachu myślałam rozpiąć na odciągach brezentowe płótno - taki jakby "żagiel" tylko poziomo. Podejrzałam to w jednym ogrodzie :)

Post: sob gru 08, 2007 1:35 pm
autor: wac
tuurma pisze:Romanie, czym pokryty jest dach Twojej altanki? Przyłączam się też do pytania Weigeli o koszty.
Jeśli chodzi o koszty to na 99% Roman na to pytanie nie odpowie, bo 100% wykonana we własnym zakresie (oprócz zakupu surowców) Byłem, widziałem i podziwiałem, naprawdę ładna. [wac]

Post: sob gru 08, 2007 4:21 pm
autor: magdziołek
Ja też nie umiem powiedzieć nic o kosztach, bo kupowaliśmy mnóstwo materiałów budowlanych ,cement, drewno, piasek, itp... a praca jak u Romana własne ręce ;) .
Roman, oglądałam stronkę Twojego syna. Wzory piękne, możliwości olbrzymie.... na wiosnę będę miała na podwórku "fachowców" [cry] , nie cierpię ich, nie znoszę jak mi ktoś popłuczynami po cemencie podlewa róże [diabel] [diabel] a takiego "fachowca" też miałam. Bywali też tacy,że zamiatali trawę ,bo się zakurzyła :) . Wyrazy uznania dla syna. Szkoda,że nie mieszkacie bliżej Skawiny ..... .

Post: sob gru 08, 2007 6:14 pm
autor: saginata
Magdzio³ku-wla¶nie zaczynamy budowe nowej altanki-m±¿ zalewa te metalowe czêsci do których potem przykrêci drewniane slupki.Bardzo podoba nam siê Wasz daszek-tylko pytanie-jak umocowana jest ta gorna czê¶æ-ten ma³y daszek.Jak i gdzie umocowany jest ten pal,który wychodzi nad daszek?Mo¿e porobisz kilka zdjeæ?

Post: sob gru 08, 2007 8:06 pm
autor: lucysia
Ja dodam ze swej strony tylko tyle:BOMBA!!!Piękne altanki,ja jeszcze jestem przed budową i będe podglądać.

Post: ndz gru 09, 2007 9:36 am
autor: magdziołek
Saginatko, poproszę męża o przejrzyste tłumaczenie z polskiego na nasze,bo ja to nie umiem tak prosto bez zawiłości ;) . Zdjęcia zrobię jeśli to coś pomoże to służe.

Post: ndz gru 09, 2007 10:43 am
autor: saginata
Dziêki .I jeszcze jedno pytanko-jakiej grubo¶ci s± podstawowe s³upki?

Post: ndz gru 09, 2007 4:02 pm
autor: magdziołek
Saginatko, pogoda dopisała, więc wyskoczyłam z aparatem do ogrodu... . Małżonek pozwolił wysłać zdjęcia jak montuje altankę ;) . Wysyłam wszystkie zdjęcia jakie mam z budowy altanki. Grubość słupków zmierzę jutro bo już jest zimno ... a my właśnie wróciliśmy do domu zmarznięci po montowaniu oświetlenia świątecznego na tarasie. ... . Jeśli są jeszcze jakieś niejasności to pytać.... ile wiem , odpowiem.. .
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Nie wiem, czy to coś pomoże. Budowę zaczęliśmy od legarów (belek, na których ułożona jest podłoga), później podłoga i dopiero słupki (filary) ... .Później dach x2 (sufit od środka i zewnętrzny, właściwy dach), mały i ten większy. Później ażurowe ścianki i wycinanie łuku okna, drzwi....
Nie uwierzycie, ale budowa szła błyskawicznie, czego nie mogę powiedzieć o grillu, bo w nim było dużo "murarki" a my zdecydowanie wolimy prace z drewnem niż technologie mokre.

Post: ndz gru 09, 2007 5:35 pm
autor: saginata
Dziêkujê bardzo [tuli]
Zdjêcia doskonale pokazuja co i jak przymocowaæ.U mnie bêdzie troszke inaczej-ale ten daszek to bardzo mi sie spodobal-jak i ca³a altanka.nasza nie bêdzie tak piekna-ale mam nadziejê,ze tez mi sie spodoba-tym bardziej,ze bêdzie w³asnorêcznie robiona :)

Post: ndz gru 09, 2007 6:12 pm
autor: magdziołek
Saginatko, na pewno będzie piękna, zwłaszcza, że sami ją zbudujecie. Czekam na pierwsze zdjęcia z prac.... . Pewnie zaczniecie wiosną ?

Post: ndz gru 09, 2007 6:18 pm
autor: Roman
Romanie, czym pokryty jest dach Twojej altanki? Przyłączam się też do pytania Weigeli o koszty.

Dach jest z desek grubości 25mm obrobionych na wzór boazeri
(na zakładkę aby wiatr nie podwiewał pokrycia dachu). Tymczasowo pokryty jest papą, na wiosnę planuję przykryć gontem bitumicznym.
Co do kosztów, to tak jak już wac pisał - nie dam rady ich określić.

Post: ndz gru 09, 2007 6:32 pm
autor: saginata
Metalowe czê¶ci sa zalane betonem-to jesli pogoda bêdzie w miare przyzwoita to mo¿na skrêcac i przybijac nawet zim±.
Zamiast podlogi u mnie bêdzie wy³ozony kamien-tak jak na wje¼dzie[to widoc w moim ogródku-poczatkowe zdjêcia].Dach bdzie z blachy trapezowej br±zowej-bo taka pozosta³a z dachu.A reszta do dogadania-czy kratka-czy tez do³em p³otek.Ju¿ chcia³abym ja na wiosne malowac.

Post: ndz gru 09, 2007 7:30 pm
autor: magdziołek
Saginatko, czy pod dachem z blachy nie będzie duszno :? . I jeszcze zapomniałam dodać, że u nas wieją najczęściej wiatry do zachodu "z łąki", bywa,że wywraca nakrycia ze stolika w altance, dlatego na zewnątrz ,na ściankach przyczepione są rolety bambusowe ale tylko w sezonie, na zimę je zdejmujemy. Nie mam zdjęć :( .

Post: ndz gru 09, 2007 9:22 pm
autor: saginata
W³a¶nie nie wiem czy nie bêdzie za duszno.No ale altanka jest przewiewna w sumie z kazdej strony-przy boku rosnie winogron-troszke zacieni-i nie wiem jak bedzie.Do tej pory mielismy altankê prowizorkê-ca³a z kratki-góra tez-i tam by³ puszczony winogron. Teraz stworzy³am mini winnicê-i przy altance pozostalo juz tylko dwa krzewy.
Jak bêdzie ¼le-to co¶ wymyslimy nowego. :D