Zakładanie rabat - kompozycje roślinne

Oczko wodne, kamień w ogrodzie, narzędzia, mała architektura, kompozycja rabat, ścieżki, trawnik, szklarnia itp

Postautor: koliberek » czw kwie 23, 2009 10:19 am

Borusiu ja tak mam, ale chyba mnie nie stać na te malowanie trójkatów, potem jezscze pomalowanie kolorami i przeniesienia na inny rzut. Zbyt to dla mnie skomplikowane :( Jestem totalny antytalent plastyczny :( buuu
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: Cebulka » czw kwie 23, 2009 11:02 am

cicho_borowska pisze: Przy malowaniu, jeśli używamy akwareli, nie należy stawiać kubka z herbatą obok kubka w wodą, bo łatwo się pomylić.


To się nazywa praktyczne informacje [super]

Dołożę jeszcze jedną ważną informację o kolorach (oczywiście wyczytaną, ale juz w paru miejscach, więc może coś w tym jest)

niebieski - optycznie oddala!

Dlatego dobrze jest sadzić niebieskie kwiaty na końcach ogrodu jeśli zależy nam na ich optycznym wydłużeniu.
Żółty z kolei optycznie skraca i przybliża :D

A o co dokładnie chodzi z tymi trójkątami? [skrob]
Możesz to Borosiu wyjaśnić dokładniej? [prosi]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: cicho_borowska » czw kwie 23, 2009 11:31 am

Obrazek

Niewyraźnie, ale coś tam widać na szybko skreślone.
Oczywiście trzeba sobie jakąś skalę na rysunku przyjąć, np 2cm=1m

a) trójkąty- pomagają wykonać rysunek 3D
;)

b) trójkąty wypełnione wybranymi roślinami

c) mapa "na płasko", z wyznaczeniem gdzie, co posadzić i ile sadzonek potrzeba
Ostatnio zmieniony czw kwie 23, 2009 11:41 am przez cicho_borowska, łącznie zmieniany 1 raz
"Najtrudniejsze dzieło świata od łatwego trzeba rozpocząć, a największe dokonania od drobiazgów"
Lao Tsy
Awatar użytkownika
cicho_borowska
Weterani
 
Posty: 3355
Rejestracja: śr lip 18, 2007 12:36 pm

Postautor: gruby miś » czw kwie 23, 2009 11:39 am

no, teraz to super "widzicie=rozumicie" [haha]
dzięki borosiu! [tuli]
Awatar użytkownika
gruby miś
Weterani
 
Posty: 1701
Rejestracja: czw sty 15, 2009 12:21 am

Postautor: koliberek » czw kwie 23, 2009 11:43 am

Qrde nie moge powiekszyc w pracy, ale w domu zobacze :)
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: Cebulka » czw kwie 23, 2009 1:56 pm

Super [super]

Teraz to że tak powiem jak chłop krowie na rowie [lol]

Bo ja kombinowałam, że to te rabaty mają być trójkątne, albo co [skrob]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: żabcia » czw kwie 23, 2009 4:41 pm

Ja mam maleńkie pytanko co do rysunku,czy na samej górze te trójkąty to też rabaty czy góry? :P , [oops] .
Awatar użytkownika
żabcia
Weterani
 
Posty: 849
Rejestracja: wt lut 03, 2009 10:22 am

Postautor: koliberek » czw kwie 23, 2009 4:48 pm

No super Borusiu, teraz to i ja rozumiem, chociaz na malowanie farbkami to raczej nie dam się namówic ;), ale moze chociaz jakimis kredkami poradze [skrob]
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: cicho_borowska » czw kwie 23, 2009 4:54 pm

Myślę, że i ja tę wiedzę wykorzystam. Do tej pory nie wiedziałam jak narysować taką rabatkę od przodu. Nasadzenia które robiłam były "na żywioł". Kiedyś jednak, przy domu, warto chyba zaprojektować porządne rabaty.
"Najtrudniejsze dzieło świata od łatwego trzeba rozpocząć, a największe dokonania od drobiazgów"
Lao Tsy
Awatar użytkownika
cicho_borowska
Weterani
 
Posty: 3355
Rejestracja: śr lip 18, 2007 12:36 pm

Postautor: Cebulka » czw kwie 23, 2009 7:18 pm

żabciu [lol] trójkąty służą do tego żeby rozrysować jak będzie rabata wyglądała "wysokościowo".
Żeby widzieć, gdzie będą wyższe rośliny, gdzie bardziej rozłożyste - żeby się nie zdarzyło, ze wszystko co wysokie wsadzisz z jednej strony a z drugiej będzie dziura [haha]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: żabcia » pt kwie 24, 2009 8:27 am

Aha,nigdy tego nie robiłam,mam za mały ogród i raczej planuję w głowie/mam pamięć fotograficzną/ :D
Awatar użytkownika
żabcia
Weterani
 
Posty: 849
Rejestracja: wt lut 03, 2009 10:22 am

Postautor: donn » pt kwie 24, 2009 9:12 am

no prosze jak pięknie wszystko zrelacjonowane :)

myśle że mi sie też to przyda
"Kiedy wszystko układa się naprawdę źle, aby zyskać spokój ducha należy odnaleźć w swym sercu Najwyższą Formę Akceptacji Stanu Rzeczy, która brzmi " J*bał to pies "

Zapraszam na mojego bloga :) http://glowlifestyle.pl/
Awatar użytkownika
donn
Weterani
 
Posty: 918
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 9:58 am

Postautor: belva » śr kwie 29, 2009 1:54 am

Borosiu, piekne te metody trojkatowe.. Ja robie akurat na odwrot.. [diabel] Pewnie dlatego moj "raj" nieraz wydaje mi sie "pieklem" :?

Jedyna pociecha to to ze jak wsadzam cos to chce miec rosnaca rosline ktora lubie.. ( np Dalie) a potem z tego wychodza jakies rabatki.. ;) Po prostu same sie tworza.. Ja podgladam jak one lubia rosnac i ustosunkowuje sie odpowiednio. Nie wiem czy to zle czy to dobrze? Wiem ze tzw. zabawie ( czytaj pracy) nie ma konca.
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Postautor: Emmi » wt maja 11, 2010 6:23 am

Ostatnio trafiłam w tv propozycję posadzenia trio i bardzo mi się spodobała : bez + barwinek + azalie.
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: Cebulka » śr maja 12, 2010 10:05 am

Jadąc do pracy mijam właśnie kwitnący w ogrodzie przy drodze duet żółta azalia plus niezapominajki - cudo [!]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: beza » czw maja 13, 2010 9:05 pm

Ja natomiast lubię takie zestawienie, ale w donicach na tarasie: różowe pelargonie + ciemnożółte duże kuliste aksamitki. Wyglądają słodko, jak landrynki.

W ogródku zupełnie przypadkowo wyszło fajne zestawienie kolorystyczne. Posadziłam ciemnoczerwoną firletkę na tle jasnozielonych liści kosaćców, które są w białe pionowe pasy. Taka czerwona plama na tle jasnozielonej ściany.
Same te jasnozielone liście pięknie wygladają zwłaszcza porą przed wieczorem, wydaje się że świecą w ciemności.
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: magdziołek » pt maja 14, 2010 10:50 am

Dziewczyny, dawać tu zdjęcia, zdjęcia... , ja to muszę zobaczyć na własne gałki ;)
"... miarą naszego życia są związki, które tworzymy"...
mój blog decoupage: http://madach.blog.onet.pl/
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: amita » sob lip 10, 2010 10:14 pm

Obrazek no i masz babo placek,a raczej rabatkę.Podpowiedzcie jak ją zaaranżować? Do tej pory wsadzałam roślinki w wolne miejsca przy ścieżce.I przyszedł czas na zmiany.Niestety,utknęłam.Rabatka jest malutka,średnica ok 130 cm.Wiecie,mała działka to i malutkie rabatki.Mniej więcej orientujecie się co u mnie rośnie.Pomocy!
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: mietek » ndz lip 11, 2010 12:05 pm

Wdząc tą rabatkę odrazu przypomniało mi się coś podobnego co kiedyś popełniłem u siebie.
A był to betonowy krąg o średnicy 1-go metra, który to sobie stał i nie było pomysłu co z nim zrobić (do dziś zresztą mam takie trzy, które przenoszę z miejsca na miejsce bo wciąż nie mam na nie ostatecznego pomysłu zagospodarowania) wkładało się do środka różne odpadki i powstał zgrabny kompostownik. Jednak po jakimś czasie krąg wypełnił się ziemią kompostową, a że takiego stanowiska glebowego gdzie indziej na działce nie było miałem wreszcie okazję posadzić kapustę.

I to jest mój sprawdzony sposób na takie małe okrągłe rabatki ;)
Piszę to całkiem poważnie bo na dobrym stanowisku pojedyńcza zwykła biała kapusta wygląda tak imponująco i ładnie, że każdy kto to zobaczył musiał podeść bliżej by osobiście się przekonać, że to naprawdę kapusta [lol]

Po wsadzeniu rozsady do kręgu wyglądało to na niewykorzystane zatem dookoła po brzegu naćpałem jakichś żółtych kwiatków zwanych aksamitki lub turki - już nie pamiętam - kapusta szybko wypełniła krąg rosła doskonale a smakowała zupełnie inaczej niż kupowane w sklepach.
Teraz to już po ptokach, ale masz pomysła na następny rok [lol]

Tu jeszcze dodam, że czasem proste rozwiązania dają niesamowite efekty i tak kiedyś znalazłem pod zlewozmywakiem kiełkującego kartofla, posadziłem go więc do doniczki na parapecie, a kiedy wyrosło z niego dużo zielonego znajomi patrzyli na to mówiąc: "o! a to jaki ładny kwiatek. A co to jest? Gdzie można kupić? a jak to się rozmnaża? ja też taki chcę."

Kiedy mówiłem, że to kartofelek - Na twarzach pojawiał się wyraźny grymas wskazujący na pogardę dla tej, "już nie tak ładnej" rośliny po czym padały słowa (już bez zachwytu): " ano rzeczywiście"

Zupełnie tego nie rozumiem, pewnie jakbym wymyślił jakąś idiotyczną nazwę i nieprawdopodobną historię o pochodzeniu rośliny wzbudzałaby zachwyt do dziś [haha]

mietek [lol]
Awatar użytkownika
mietek
Weterani
 
Posty: 1472
Rejestracja: sob gru 06, 2008 6:59 pm

Postautor: amita » ndz lip 11, 2010 12:28 pm

Kapustę jak najbardziej,ale...ja tam muszę poprzesadzać roślinki które rosną wzdłóż ścieżki.Dla kapusty znajdę honorowe miejsce w części warzywnej :) Nie mniej jednak,pomysły to Ty masz Mietek nie z tej ziemii.Twoja ogrodnicza pomysłowość jest nieograniczona żadnymi granicami.Chciałabym kiedyś zobaczyć Twoje włości w realu.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: amita » ndz lip 11, 2010 12:37 pm

A może te żórawki przenieść pod świerki do funkii?
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: magdziołek » ndz lip 11, 2010 12:41 pm

Ami wypisz rośliny, które musisz wykopać z rabaty przy ścieżce, bo rozumiem, że właśnie z tych roślin chcesz przenieść na ten klombik. Jak wypiszesz nazwy roślin, to będzie łatwiej.
"... miarą naszego życia są związki, które tworzymy"...
mój blog decoupage: http://madach.blog.onet.pl/
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: magdziołek » ndz lip 11, 2010 12:47 pm

Ja osobiście nie dodawałabym już innych gatunków roślin a dołożyłabym tylko te same gatunki, które już posadziłaś ale w innych kolorach, np żurawki w innym kolorze, ciemierniki w innym kolorze czy tawułkę inną... ale to byłaby moja rabatka ;) .
"... miarą naszego życia są związki, które tworzymy"...
mój blog decoupage: http://madach.blog.onet.pl/
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: amita » ndz lip 11, 2010 12:48 pm

Rozwary,haber,cebulki tulipanów,żonkili,szafirków,krokusów,pierwiosnki,kamasję niebieską,zimowity,maczek,serduszki białą i różową,kokoryczkę.Chyba tyle na razie.Acha,wiosną wsadziłam migdałka szczepkę do doniczki i mi się przyjął.Kiedy go gdzieś przesadzić? Dziś kupiłam pięciornika o kwiatach morelowych i weigelę o bordowawych liściach.Mam też weigelę o liściach biało-zielonych.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: magdziołek » ndz lip 11, 2010 12:58 pm

UUUFFFF [shock] , ale różnorodność [shock] . Prawdę mówiąc na rabatce 130cm to nie wiele można posadzć :( . Np krzewuszkę to tylko jedną, bo to bardzo duże rośnie... . Cebule to sadź ile dusza zapragnie i wszędzie, gdzie masz odrobinę gołej ziemi... , ale co z resztą :? Jak dla mnie to i tak dużo już posadziłaś na tej rabatce, ja dosadziłabym już tylko cebule i jednoroczne roślinki. Sama zobaczysz, że już w przyszłym roku zagęszczą się te roślinki, które już tam posadziłaś.Masz do zagospodarowania dużo roślin a miejsca mało... . A nie możesz powiększyć tej rabaty [diabel] , albo podokładać "nadwyżkę" roślin do innych rabatek?
No i nie bardzo umiem Ci doradzić, Amitko [oops] .
"... miarą naszego życia są związki, które tworzymy"...
mój blog decoupage: http://madach.blog.onet.pl/
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: mietek » ndz lip 11, 2010 6:28 pm

amita pisze:.Chciałabym kiedyś zobaczyć Twoje włości w realu.

Oglądać to za bardzo nie ma czego ugór jak ugór, ale spotkać się jak najbardziej możemy ;) Jak wybierzesz się na dłuszy spacer to "wal" prosto na N i za niecałe 2 tygodnie jesteś u mnie [lol] Zapraszm.
To nie tak daleko i masz łatwiej bo ja to pod górkę musiałbym się wspinać [haha]

Wracając do rabatki - na takim kólku - moim zdaniem mieści się tylko jedna centralnie umieszczona duża dominująca roślina i przyozdupcenie wypełniające puste przestrzenie wokół kręgu.

Jak nie chcesz kapusty to postaw na środku "pęczek" kukurydzy a wokół coś niskiego co wypełni resztę pola - tylko to już też raczej na rok pszyszły ;)

W kwestii roślin które już masz sięm nie wypowiadam bo co do większości to nawet nie wiem co to sąm za jedne [haha]

taki ze mnie ogrodnik [lol]
Awatar użytkownika
mietek
Weterani
 
Posty: 1472
Rejestracja: sob gru 06, 2008 6:59 pm

Postautor: mietek » ndz lip 11, 2010 7:00 pm

[Nie 13:43] amita: To fajnie,bo Mietek zaproponował kapustę
[Nie 13:57] amita: Spadam na działkę


Jak byś ją widziała to już byś wiedziala co najlepiej wygląda na takiej rabatce ;)

"podsłuchiwał" mietek [lol]
Awatar użytkownika
mietek
Weterani
 
Posty: 1472
Rejestracja: sob gru 06, 2008 6:59 pm

Postautor: amita » ndz lip 11, 2010 10:03 pm

W chwili relaksu wyciągnęłam jakieś stare działkowce i wyczytałam artykuł o kolekcjonerstwie.Otóż na małej działce trzeba mieć wszystkiego po jednym.Jak eksponaty w muzeum ;) Nie żadne barwne plamy jednego gatunku.Cóż,nie dla nas maluczkich rabata 2,5 na 2,5 lub skalniak wielkości mojej całej działki.Tam gdzie rósł barwinek i tojeść pójdą wszystkie niebieskie i białe rośliny.O pokroju dzwonkowym.Pięciornik pójdzie pod skalniak,Weigela na koniec trawnika,przesadzę białobrzeżną i dokupię o zielonych liściach,będzie robiło z żywopłot nieformowany oddalający koniec działki.Cebulki jakie uda mi się wykopać powsadzam, może pod pergolą zrobię taką rabatkę wiosenną [skrob]
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: Baś_22 » pn lip 12, 2010 9:08 am

Ami, brzmi to logicznie i zachęcająco [tuli]
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: amita » pn lip 12, 2010 12:45 pm

A jak wyjdzie to zobaczymy :)
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: Cebulka » śr lip 21, 2010 8:39 am

Amitka - ja bym zaczęła od zmiany kształtu - tzn 'dokleiła' ją do tej rabaty co jest z tyłu, myslę że wtedy wyglądało by to korzystniej i naturalniej - a ile mniej manewrów kosiarką! (Nie mówiac juz o tym, że od razu więcej terenu ;> )
Jeśli zachowasz okrągły kształt, to myslę nie ma co kombinować, czyli klasyka jak mówił Mietek - w środku coś wysokiego, a dookoła niższe, co tam masz [lol]
Jak zrobisz cos na kształt trójkąta, to ewentualnie można wtedy kombinować, dwie wysokie po bokach, a w środku mniejsze jak leci.
Krzewuszka to obawiam się że ci zajmie całą średnicę rabatki jak się rozrośnie za parę lat [rol] Chyba że bedziesz ciąć po Grosikowemu :>
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: amita » pn sie 09, 2010 7:57 pm

Chyba nie mam talentu :(Część roślin już przeniosłam więc rabaty przy ścieżce wyglądają okropnie.Co idę na działkę to mam inną koncepcję,jednocześnie martwiąc się,że coś skopię (oprócz trawnika) i będzie głupio wyglądało.Moje rośliny będą musiały polubić przesadzanie :) Na Waszych fotkach czy w gazetach wszystko wygląda jakby było z tej bajki i od zawsze tak rosło.U mnie mi się nie podoba i już.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

PoprzedniaNastępna

Wróć do Ogrodowe aranżacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

cron