Meble ogrodowe

Oczko wodne, kamień w ogrodzie, narzędzia, mała architektura, kompozycja rabat, ścieżki, trawnik, szklarnia itp

Postautor: tuurma » śr lip 09, 2008 10:26 am

Podpisuję się obiema ręcami pod poradą sugerującą woski/oleje zamiast lakieru. Od kilku lat używam jednych i drugich w domu i zagrodzie z doskonałym skutkiem. Zaolejowanego blatu kuchennego nic nie rusza, woda nie wchłania się tylko stoi na powierzchni.

Jest szeroki wybór olejów, wosków oraz olejów woskujących (takie 2w1, bardzo wygodne w użyciu) w bogatej gamie kolorystycznej, łatwe w stosowaniu, bardzo szybko schnące, tworzą gładką powierzchnię, łatwą do utrzymania w czystości i nieprzepuszczalną dla wody. Przy tym moim zdaniem taka nawoskowana wygląda elegancko i nigdy się nie łuszczy, nie ma też zacieków (nie to, co lakier). Widać, że jestem fanką :)

Do dużych powierzchni polecam Drewnochron (impregnat woskujący bodajże). Na domu jest od roku 2005 i nie widać żadnych oznak zużycia [!] Również kratki na pnącza maluję Drewnochronem, bo to wygodnie i uzyskuję ten sam kolor, co elementy domu (nawoskować szorstkie, zgrubnie obrobione kratki sklepowe to by pewnie był kłopot - ale olejem bezproblemowo).
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: koliberek » śr lip 09, 2008 1:25 pm

ale fajne porady :) rattanowe mebelki marza mi się na tarasie ;)
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: Emmi » śr lip 09, 2008 1:28 pm

Koliberku mamy podobne gusta. Mnie też się właśnie marzą na tarasie. Najchętniej bym je potem wstawiła nawet do salonu, bo one wszędzie pasują, ale boję się, tego ,,wypaczenia,, o którym przeczytałam na temat drewna w ciepłych pomieszczeniach [skrob]
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: tuurma » śr lip 09, 2008 1:33 pm

Przy rattanowych trudno mówić o wypaczaniu, bo przecież one i tak żadnych kątów ani linii prostych nie trzymają. Ja te moje też używam jako pokojowe - póki było zimno, to kanapa stała w kuchni i dobrze tam służyła, a jeden fotelik to cały czas mam w sypialni.
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: Emmi » śr lip 09, 2008 1:40 pm

Ooo! I nic się nie stało? Konserwowałas je jakoś przed sezonem ?
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: żabcia » wt kwie 07, 2009 11:33 am

Może ktoś podpowie co z tym zrobić?na jednym oparciu ławki zauważyłam po zimie malutkie dziurki czy to korniki [zly] ,jak kupowałam meble w tamtym roku to powiedziano mi że są już zabezpieczone i nic z nimi nie muszę robićObrazek,Obrazek
Awatar użytkownika
żabcia
Weterani
 
Posty: 849
Rejestracja: wt lut 03, 2009 10:22 am

Postautor: farmerka63 » wt kwie 07, 2009 12:35 pm

Żabciu - to są kołatki . Oj , musisz się z nimi rozprawić zdecydowanie, bo gotowe Ci zszatkować cały mebel. Na Allegro są środki do ratowania mebli przed tymi szkodnikami. Zaraz Ci znajdę link.
Awatar użytkownika
farmerka63
Weterani
 
Posty: 1287
Rejestracja: ndz mar 02, 2008 3:21 pm

Postautor: tuurma » wt kwie 07, 2009 1:36 pm

Mnie się też link przyda, bo mi takie wyżerają jeden drewniany świecznik [zly]

A jak już odwiedziłam ten topik, to odpiszę Emmi, że rattanowym meblom, które były latem na tarasie (zadaszonym) po przeniesieniu na zimę do kuchni nic nie jest. To jest rattan lakierowany.
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: żabcia » wt kwie 07, 2009 1:47 pm

Jezu,kołatki-a co to takiego?
Awatar użytkownika
żabcia
Weterani
 
Posty: 849
Rejestracja: wt lut 03, 2009 10:22 am

Postautor: tuurma » wt kwie 07, 2009 1:52 pm

To, na co normalni ludzie mówią korniki :)
Bo naprawdę korniki żerują w żywych drzewach, a w meblach itd to inne owady - właśnie kołatki, borodzieje jakieś i podobne tałatajstwo...
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: żabcia » wt kwie 07, 2009 2:02 pm

Nigdy o tym nie słyszałam,to poradźcie co z tym zrobić?
Awatar użytkownika
żabcia
Weterani
 
Posty: 849
Rejestracja: wt lut 03, 2009 10:22 am

Postautor: farmerka63 » wt kwie 07, 2009 3:25 pm

http://allegro.pl/item604704310_propal_ ... y_osy.html


http://allegro.pl/item600609617_impregn ... u_3v3.html


http://allegro.pl/item605461941_perxil_ ... a_1_l.html


Tu są 3 środki do zwalczania kołatków. Wszystkie oparte na pyretrynie.
Z racji jednego, jedynego zaatakowanego mebelka, dla Ciebie, Żabciu, najbardziej odpowiedni ( z racji objętości i ceny) byłby ten pierwszy wymieniony - Propal Herkules ;)

Musisz w każdą dziureczkę wstrzyknąć tego świństwa. Dziurki można zalepić kawałkiem wosku ( stearyny w zasadzie) , albo jeszcze lepiej owinąć całą poręcz szczelnie folią spożywczą. Po tygodniu operację powtórzyć. To gady powinno wytruć.
Awatar użytkownika
farmerka63
Weterani
 
Posty: 1287
Rejestracja: ndz mar 02, 2008 3:21 pm

Postautor: żabcia » wt kwie 07, 2009 4:03 pm

Dziękuję farmerko za instrukcję obsługi
Awatar użytkownika
żabcia
Weterani
 
Posty: 849
Rejestracja: wt lut 03, 2009 10:22 am

Postautor: żabcia » czw cze 03, 2010 7:04 pm

Turmo,może tu zajrzysz,bo widzę że jesteś specem od ratowania mebli ogrodowych z drewna.Tak wygląda po zimie moja ławka i stół.Zaczęły nawet zielenieć.Czy kupić jakiś olej woskujący,jeżeli tak to jak to najpierw przygotować do malowania?czy może też potraktować to papierem ściernym,?naprawdę nie wiem?jak w tamtym roku kupowałam to facet powiedział że już nic nie trzeba z tym robić [zly] Obrazek.
Awatar użytkownika
żabcia
Weterani
 
Posty: 849
Rejestracja: wt lut 03, 2009 10:22 am

Postautor: tuurma » czw cze 03, 2010 11:39 pm

To Cię chyba nabrał, skoro po jednym sezonie tak wyglądają [shock]

Zrobiłabym tak:
0. jeżeli zmoknięte to wysuszyć
1. papier ścierny drobny, zetrzeć całe to zielone, szlifuj wzdłuż słojów drewna
3. położyć warstwę zabezpieczającą - proponowałabym olej taki do mebli tarasowych lub Drewnochron impregnat do drewna; tutaj pasowałby jakiś kolorek, żeby te różne przebarwienia na zielono i zasinienia drewna zamaskować; nieważne który z tych środków wybierzesz malujesz 2-3 warstwy i voila!
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: żabcia » pt cze 04, 2010 4:42 am

Strasznie ci dziękuję Tuurmo,jak tylko skończą się opady zabieram się za to.Pokażę efekt końcowy.Na razie wygląda to żałośnie i nikt nie chce rozpocząć sezonu grilowego w ogródku.
Awatar użytkownika
żabcia
Weterani
 
Posty: 849
Rejestracja: wt lut 03, 2009 10:22 am

Postautor: tuurma » pt cze 04, 2010 10:40 am

Nie ma za co, Żabciu.
Na przyszłość, jeżeli jest taka możliwość warto chociaż na zimę schować meble ogrodowe gdzieś pod dach, to im znacznie przedłuży życie a Tobie oszczędzi pracy przy konserwacji.
A tymczasem taka pieska pogoda, że ja swojego stołu też jeszcze w tym roku nie zaolejowałam, a krzesła od niego ciągle siedzą w szopie, bo niespecjalnie jest okazja, żeby na nich posiedzieć :(
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Re: Meble ogrodowe

Postautor: Cebulka » śr maja 29, 2013 11:00 pm

Zaglądnęłam tu właśnie celem popatrzenia czy polecacie jakiś drewnochron i widzę że Tuurma coś pisała, ale nie wymieniła firmy :(

Bo mężuś mi zmontował z różnych odpadów drewnianych taką oto fajną darmową ławeczkę:
Obrazek

Przydałoby się ją czymś 'malnąc' żeby dalej była ładniutka a w każdym razie nie rozleciała sie przesadnie szybko :)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Meble ogrodowe

Postautor: Baś_22 » czw maja 30, 2013 8:42 am

Super ławeczka :) Jurek [brawo]
Fajne są takie różne drewniane rzeczy w ogrodzie :)
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Meble ogrodowe

Postautor: tuurma » pn cze 03, 2013 1:26 pm

Cebulko, Drewnochron to właśnie jest marka impregnatów :D http://drewnochron.pl/ Stosuję impregnat (nie lakierobejce czy lazury), ponieważ jest bardzo uniwersalny w zastosowaniu, nie ma żadnych wymagań co do gładkości powierzchni ani specjalnych co do jej czystości, co jest istotne przy malowaniu np. ścian domu, bo przecież ich nie będę ścierką myła ani szlifowała. Wycieram tylko ptasie pamiątki, a po wszelkich pajęczynach można normalnie lecieć i nie zwracać uwagi :D Są dostępne różne wybarwienia. Pędzle itd się czyści uniwersalnym rozpuszczalnikiem albo benzyną. Maluję tym wszystko - dom (ściany), podłogę na tarasie, kratki na pnącza, meble ogrodowe, plac zabaw dla dzieci. Różne takie oleje do drewna egzotycznego niby specjalistyczne do mebli ogrodowych niech się schowają.
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Re: Meble ogrodowe

Postautor: Cebulka » pn cze 03, 2013 9:43 pm

Aaa ten taki z wiewiórką :)
No to fajnie, bo ja myślałam że to po prostu typ preparatu, jak np. pokost :)
Zakupię w takim razie przy najbliższej wizycie w odpowiednim sklepie, a ta się kroi bo mi się farba do Summer Sedes skończyła, a zostało jeszcze pół ściany i tak to łyso wygląda :/
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Meble ogrodowe

Postautor: tereklo » sob lip 20, 2013 1:02 pm

Po co pozbywać się niewygodnego pnia, można go wkomponować w krajobraz.
Marzy mi się piła łańcuchowa....

ławka.jpg
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Meble ogrodowe

Postautor: tereklo » sob lip 20, 2013 1:08 pm

I jeszcze coś na upalne dni - może do oczka w ogrodzie?

wodniak.jpg
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Meble ogrodowe

Postautor: gruby miś » sob lip 20, 2013 2:23 pm

Tereklo, w Podkowie Leśnej jest kościół-ogród, w części ogrodowej są ławki wydłubane w grubych pniach. Bardzo przyjemne.
Awatar użytkownika
gruby miś
Weterani
 
Posty: 1701
Rejestracja: czw sty 15, 2009 12:21 am

Re: Meble ogrodowe

Postautor: Cebulka » sob lip 20, 2013 11:05 pm

Oj jak bym miała taki pień to na pewno bym się go nie pozbywała [lol]
Problem w tym, że takie rzeczy są strasznie ciężkie, niejako niewspółmiernie do wyglądu [skrob]
Taką ławeczkę to tylko ciężarówka z HDSem ruszy. A i mniejsze bale są za ciężkie do noszenia własnymi siłami :(
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Meble ogrodowe

Postautor: tereklo » ndz lip 21, 2013 6:18 am

A jak ciężko taki pień "przerobić" na drewno np. opałowe, stąd dobrym rozwiązaniem są meble. Niestety, waga pnia porównywalna z wagą kamieni,a te im większe tym ciekawiej się komponują, jednak bez jakiegos dźwigu nie da rady :(
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Meble ogrodowe

Postautor: Janek30 » śr lut 08, 2017 10:49 am

Wypróbowałem polecaną farbę. Meble stoją w ogrodzie. Jestem bardzo ciekaw efektu na wiosnę kiedy już śniegu w ogóle nie będzie. Jak będą wyglądały i czy coś się z nimi stało od tych wszystkich warunków pogodowych :D
Janek30
 
Posty: 5
Rejestracja: wt sty 31, 2017 2:30 pm

Poprzednia

Wróć do Ogrodowe aranżacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron