Włosy

Postautor: Tosia » pt lut 12, 2010 8:29 am

Widzę że temat włosów się urwał, wić czas go odświeżyć [lol] .
Moje włosy są bardzo cienkie i słabe, więc żeby urosły to smaruje je co jakiś czas naftą kosmetyczną [ wzmocniły się i lepiej rosły]taką kurację powtarzam co jakiś czas , a najlepiej zimą .Do mycia włosów kupuje w sklepie fryzjerskim szampon firmy "Joanna", do tego jest odżywka i sprej do wzmocnienia włosów, . Jak dla mnie środki te są rewelacyjne, a i cena przystępna.
Co do farbowania włosów to ze względu że mam uczulenie na amoniak a jednak większość farb go zawiera choć w minimalnych ilościach [mimo że piszą inaczej ]a woda utleniona strasznie wysusza mi włosy i robi się z nich szczotka a po jakimś czasie zaczynają się łamać, więc w slepie z kosmetykami kupuje HENNĘ, nasz środek stary i znany, jest do kupienia gotowy w tubkach i [jak u nas] za jedyne 7 zł, to mi starcza na dwa malowania :) .Jest to gotowa farba z witaminami co bardzo dobrze wpływa na jakość włosa.
U nas jest cała paleta tych farb, więc jest w czym wybierać [lol]
Pozdrowienia Tosia.
Awatar użytkownika
Tosia
Weterani
 
Posty: 2131
Rejestracja: ndz lip 06, 2008 10:31 am

Postautor: Onaela » pt lut 12, 2010 9:12 pm

[shock] Tosia,ciekawe rzeczy piszesz o pielęgnacji włosów. Ja farbowałam włosy 3 razy w życiu-wszystkie trzy w ubiegłym roku i za każdym razem nie byłam zadowolona z efektu końcowego. Najgorzej było,jak po farbie 'jasny blond' wyszedł mi kolor bardzo ciemny ( szatyn? ) .Następnego dnia była poprawka :D .Bałam się,że w końcu od tych eksperymentów zaczna mi włosy wypadać...
Teraz znów się przymierzam do kolejnego eksperymentu,więc może poszukam tej henny na allegro,albo "uśmiechnę" się do Ciebie Tosiu.[tuli]

Ulotna,czy ten Sylos ,to nie jest płynny jedwab ?
Właśnie mam zamiar kupić coś takiego.
A włosów mogę Ci trochę oddać,ale nie za dużo,abym miało co wyrywać szczotką przy rozczesywaniu :?
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Tosia » pt lut 12, 2010 9:30 pm

Onaelu, jak chcesz mogę ci zakupić. U nas jest sklep z kosmetykami i tam właśnie jest do nabycia HENNA od jasnego blondu do czarnego. Kolor jest łatwy w użyciu, nawet nie odpowiedni kolor im nie szkodzi bo zmywa się po kilku umyciach włosów [lol] i zawsze jest większa szansa na to że jak nie będzie pasował to można zmienić ;) [lol]
Pozdrowienia Tosia.
Awatar użytkownika
Tosia
Weterani
 
Posty: 2131
Rejestracja: ndz lip 06, 2008 10:31 am

Postautor: ulotna chwila » ndz lut 14, 2010 3:08 pm

Oneala...ten syos to nie płynny jedwab, a co do jedwabiu, to kiedyś go miałam i powiem Ci, że szału nie było :?
lepiej się moje włosy miały po odżywce w płynie gliskura, niż po tym jedwabiu
no, ale...włos włosowi nie równy, dla jednych dany preparat będzie rewelacyjny, dla innych taki sobie, więc pewnie najlepiej będzie przetestować na własnych włosach niż kierować się sugestiami innych(tak mi się wydaje)
Mistrzyni w kocham Cię Misiu:-)
Awatar użytkownika
ulotna chwila
Weterani
 
Posty: 1182
Rejestracja: wt sie 04, 2009 5:18 pm

Postautor: Onaela » ndz lut 14, 2010 6:24 pm

Tosiu,czy ta HENNA to coś takiego ?:

http://www.allegro.pl/item899845849_hen ... ratis.html

Kupiłam już tam płynny jedwab,to może domówiłabym jeszcze tą farbę ?
Napisz proszę,jaki kolor Ty stosujesz?

Masz rację Ulotna, szukam dalej i będę testować :) Właśnie zamówiłam ten płynny jedwab.Gliss Kur stosowałam,( szampon i odżywkę 'płynny jedwab")niezły,ale bez szału ;)
Teraz kupiłam odżywkę Pantene "pełnia blasku" -też niezły,porównywalny z Gliss Kur.Włosy miękkie,lekko błyszczące,ale z rozczesywaniem nadal bryndza :?
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Tosia » pn lut 15, 2010 7:31 am

Onaelu to ta henna, ja kupuje jantar i wychodzi kolor na moich włosach lekko rudy, ale moje włosy ciemniejsze nie takie jasne jak twoje :( do twoich możesz śmiało zamówić blondy, to schodzi po kilku myciach więc jak coś będzie nie tak to pomalujesz na nowo innym kolorem, ja nawet dwa kolory wymieszam razem w miseczce i mam inny odcień [lol] .
Co do balsamów to mi nie pasują, włosy zaraz robią się przetłuszczone za chwilę po umyciu [zly] .
Pozdrowienia Tosia.
Awatar użytkownika
Tosia
Weterani
 
Posty: 2131
Rejestracja: ndz lip 06, 2008 10:31 am

Postautor: amita » wt sie 24, 2010 1:20 pm

Basiu,na włosy polecają "zioła z podlasia-dary natury-mieszanka ziołowa" przeciw wypadaniu włosów.Do dostania podobno w zielarskich.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: Baś_22 » wt sie 24, 2010 8:35 pm

Dzięki Ami, sprawdzę :)
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: amita » czw sie 26, 2010 9:26 am

Basiu,jeszcze cosik na Twoją bujną czuprynkę :

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Płukanki ziołowe
Stosowanie płukanek z naparów ziołowych jest jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z wypadaniem włosów. Wybieramy zioła bogate w krzemionkę, pobudzające krążenie oraz działające kojąco na skórę głowy. Najskuteczniejszy jest skrzyp polny, rozmaryn i pokrzywa. Po zaparzeniu ziół studzimy napar i używamy do płukania włosów. Wygodniejszym sposobem jest spryskiwanie włosów płynem ziołowym - w tym celu przelewamy schodzony ziołowy napar do butelki z atomizerem i używamy go do spryskiwania włosów tak często jak to możliwe.
Maseczka kozieradkowa

Sproszkowaną kozieradkę mieszamy z wodą, tak by powstała pasta, nakładamy na włosy i skórę głowy na około 1 godzinę, po czym myjemy włosy szamponem. Kozieradka dostępna jest w każdym sklepie zielarskim.

Maseczka miodowo-cynamonowa

Mieszamy odrobinę oliwy z oliwek z miodem i cynamonem. Maskę wmasowujemy w skórę głowy i włosy, pozostawiamy na 15 minut
, po czym zmywamy łagodnym szamponem. Zabieg powtarzamy 3-4 razy na tydzień.
Maseczka ajurwedyjska

Do 1/2 szklanki podgrzanego oleju kokosowego dodajemy trochę sproszkowanej amli. Ostudzoną maskę nakładamy na włosy i skórę głowy, pozostawiamy na 30 minut, po czym zmywamy szamponem.
Kuracja babci

Najprostszy sposób na maseczkę zapobiegającą wypadaniu włosów to zmieszanie dwóch żółtek jajka z dwiema łyżkami olejku rycynowego. Tak przygotowaną maskę wmasowujemy we włosy i skórę głowy, zostawiamy na 30 minut, po czym dokładnie spłukujemy. Istnieje wiele różnych wersji tej tradycyjnej maseczki. Aby wzmocnić
jej działanie dodaj do niej odrobinę soku z cytryny, 1 łyżkę miodu, 1 łyżkę jogurtu lub odrobinę drożdży - w zależności od upodobań i od tego co masz w lodówce.
Kuracja cebulowa

Cebula jest popularnym środkiem medycyny ludowej stosowanym przy wypadaniu włosów, ze względu na wysoką zawartość siarki. Najprostszym i najtańszym sposobem jest stosowanie soku z cebuli bezpośrednio na skórę głowy. Świeżo wyciśnięty sok z cebuli wmasowujemy delikatnie w skórę głowy i pozostawiamy na 30 minut, po czym myjemy włosy szamponem. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty kurację
należy stosować przez co najmniej 3 miesiące.
Olejki

Olejki najczęściej stosowane przy wypadaniu włosów to olej kokosowy, olej rycynowy i olej ze słodkich migdałów. Jak używać olejków? Mieszamy równe ilości oleju rycynowego i oleju ze słodkich migdałów, wmasowujemy w skórę głowy (nie w całe włosy, ponieważ może to sprawić, że nawet po umyciu będą wyglądały na tłuste), pozostawiamy na około 30 minut, po czym dokładnie zmywamy szamponem. Kurację olejową stosujemy co najmniej raz w tygodniu przez okres 2 miesięcy.
Suplementacja

Kurację zewnętrzną warto uzupełnić odpowiednią suplementacją. Jaki suplement na wypadanie włosów wybrać spośród wielu dostępnych na rynku? Pamiętaj, że dobry suplement powinien zawierać krzemionkę, witaminy z grupy B, kwas foliowy, żelazo, magnez, siarkę i cynk. Możesz sięgnąć także po tradycyjne, sławne ze swojej skuteczności zioła ajurwedyjskie, takie jak amla i neem.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty powyższe kuracje należy stosować regularnie przez okres od 6 do 12 tygodni.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: Baś_22 » czw sie 26, 2010 10:11 am

Dzięki Ami [prosi] .....Cebulko może przeniosłabyś ten tekst do "Kosmetyka i lerczenie naturalne", bo tam mamy już podtemat o włosach [?]
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Tosia » sob lis 06, 2010 5:58 am

Znalazłam coś takiego na temat włosów, może się przyda.


1. Nafta kosmetyczna. Ten produkt jest ogólnodostępny, tani. Wspaniale nabłyszcza włosy, sprawia, że stają się miękkie i miłe w dotyku.

2. Olej rycynowy. Idealnie odżywia, dobrze nawilża i wspaniale regeneruje zniszczone końcówki.


Maseczki na włosy



3. Piwo. Nie tylko świetnie smakuje w upalne dni, ale dba o włosy. Sprawia że są lśniące, miękkie i gładkie.

Poznaj przepisy na PIWNE KOSMETYKI

4. Cytryna. Genialnie nabłyszcza włosy, sprawia wrażenie, że są one świeże, zdrowe, wspaniale odżywione.

5. Mleko. Nawilża włosy - polecam również do stosowania na skórę całego ciała.

6. Poza tym, produkty takie jak: żółtko jajka, rumianek, różnego rodzaju oleje.

Składniki proste, prawda? Przygotowanie jest także banalne. Dlatego nie wymiguj się od przygotowania sobie domowej kuracji na włosy, do dzieła!

1. Płukanki. Płukanki nabłyszczają i wzmacniają nasze włosy. Stosując je regularnie, doprowadzimy do pięknego wyglądu fryzury - włosy będą miękkie, mniej suche i mniej łamliwe:

a) płukanka piwna: 3 szklanki piwa mieszamy ze szklanką wody. Standardowo myjemy włosy szamponem (najlepiej ziołowym), następnie umyte włosy płuczemy naszą recepturą. Nie przejmuj się zapachem. Szybko minie, kiedy włosy wyschną. Jeżeli jednak bardzo Ci przeszkadza, wybierz...

b) płukankę mleczną - na włosy nałóż kilka łyżek pełnotłustego mleka. Pozostaw pod ręcznikiem na jakieś 15 minut, dokładnie spłucz. Stosuj raz w tygodniu;

c) szklanka soku z cytryny + woda - płuczemy włosy w powstałym płynie. Nie stosuj jednak zbyt często tego zabiegu, bo nadmiar cytryny może odrobinę wysuszyć Twoje włosy.

2. Maseczki na włosy - jest wiele prostych przepisów, są jednak i takie, które wydają się skomplikowane. Bądź kreatywna i stwórz swoją prywatną recepturę. Od dawna stosujesz wszelkie produkty do włosów, wiesz jakie składniki dobrze na nie wpływają. Jeśli dobrze działa na Ciebie droga maseczka, w której składzie można odnaleźć jedwab, włóż trochę wysiłku w to, by samodzielnie sporządzić sobie kosmetyk. Jest wiele stron internetowych, gdzie znajdziesz dokładne przepisy na wspaniałe domowe kosmetyki. Są one połączone ze sklepem - kupisz tam płynny, naturalny jedwab, olejki kokosowe, wspaniałe, naturalne cuda. Pomyślisz- po co, skoro mogę kupić gotowy produkt w drogerii? Pytanie pozostawię bez odpowiedzi, zachęcę ponownie do spróbowania zabawy w chemika. Gwarantuję, że odczujesz różnicę. Wrócę jednak do prostych maseczek. Ich głównym składnikiem jest przeważnie żółtko jajka. Przedstawiam najprostsze sposoby na wykonanie maseczek:

a) maseczka z żółtka i oliwy: odrobinę oliwy z oliwek (2-3 łyżeczki) lekko podgrzewamy. Dodajemy do tego kilka kropli witaminy A (ilości w zależności o długości i gęstości włosów). Następnie dodajemy żółtko. Nakładamy precyzyjnie na włosy i skórę głowy. Przytrzymujemy 20- 30 minut, stosujemy nie częściej niż raz na dwa tygodnie;

b) maseczka z jajka i piwa: 1/3 szklanki piwa łączymy dokładnie z jajkiem. rozprowadzamy na wilgotnych włosach, spłukujemy po 15 minutach;

c) moja maseczka :) Ja najczęściej stosuję taką maseczkę: olej rycynowy, lub kokosowy, w zależności od tego, który akurat mam w domu, podgrzewam w jakimś małym naczyniu. Mam długie i gęste włosy, więc używam 3 dużych łyżek oleju. Do tego dodaję dużą łyżkę miodu, mieszam, żeby wszystko idealnie się połączyło. Do tego wbijam 2 żółtka. Czasami dodaję kilka kropli soku z cytryny. Maseczkę mam na włosach ok. 30 minut. Po spłukaniu jej lubię wetrzeć w końcówki odrobinę oleju rycynowego i spłukać go dopiero po kilku godzinach. Po takiej kuracji włosy są wspaniale odżywione.

Poznaj więcej DOMOWYCH SPOSOBÓW NA ŁADNE WŁOSY
Włosy

Maseczka z żółtka – do żółtka dodaj kilka kropel soku z cytryny, łyżkę oliwy z oliwek, takim kompresem owiń włosy i oglądając ulubiony serial lub czytając gazetę poczekaj godzinę, po czym spłucz ciepłą wodą.

Rycynowa emulsja – sok z całej cytryny wymieszaj z łyżką oleju rycynowego, owiń głowę folią aluminiową i ręcznikiem, po 20 minutach spłucz ciepłą wodą.

Cytrynowa lub octowa płukanka – do litra wody wciśnij sok z całej cytryny lub 1/2 szklanki octu (ocet niezbyt ładnie pachnie, ale włosy po nim naprawdę ładnie się błyszczą), umyte włosy płucz w płukance.

Kompres z piwa – podkradnij pół szklanki piwa swojemu mężczyźnie, dodaj żółtko, nałóż na mokre włosy, owiń folią i ręcznikiem, po 15 minutach spłucz.

Kompres z olejku kokosowego: odrobinę lekko podgrzanego olejku wetrzyj w skórę głowy (przyspiesza wzrost nowych włosów) i obficie nałóż go na całe włosy. Zawiń folią i ręcznikiem, pozostaw na 1-2 godziny (a nawet całą noc). Potem dwukrotnie umyj włosy szamponem.

Powyższe maseczki mają bardzo intensywne działanie, pomagają odżywić i odbudować suche i bardzo zniszczone włosy. W ich stosowaniu istotna jest systematyczność.

Babcia – Zofia i domowy sposób na ładne włosy:

„Kiedyś nie było wynalazków w postaci odżywek, szamponów przeciwłupieżowych. Mimo to każda z nas potrafiła odpowiednio zająć się swoimi włosami. Też chodziłyśmy na randki i chciałyśmy wyglądać olśniewająco. Do ułożenia fryzury na potańcówkę służyło piwo. Włosy pachniały piwem ale to było fajne... Moje włosy bardzo się przetłuszczały. Od sąsiadki dostałyśmy przepis na tę dolegliwość. Trzeba ubić pianę z białka i zmieszać z sokiem z cytryny. Następnie przed myciem wsmarowujemy papkę na 10 min. Efekt murowany.”

Jest wiele innych sposobów na ładne włosy o włosy. Oto kilka z nich:

*

Myjemy włosy żółtkiem. Przepis: Zmieszaj 2 żółtka i kieliszek rumu. Teraz trzeba wmasować połowę papki na wilgotne włosy. Po 5 minutach spłukujemy włosy i znów nakładamy żółtko. Po kilku minutach powtarzamy płukanie.

*

Czy próbowaliście kiedyś rozjaśnić włosy blond? Najlepszy do tego jest korzeń rabarbaru . 0,25 l wody zalać garść korzenia rabarbaru (można kupić go w sklepach zielarskich i aptekach), odstawić do naciągnięcia, a następnie przecedzić. Otrzymanym płynem płuczemy włosy.

*

Zabrakło ci kiedyś żelu albo lakieru do włosów. Mamy wyjście awaryjne! Do płukania włosów użyj przecedzonego soku z cytryny albo octu winnego. Włosy będą lśniące i podatne na układanie. Pamiętaj, że kwas niszczy włosy i taka miksturę używaj tylko w sytuacjach awaryjnych!

Uważacie, że romantyczna miłość nie istnieje? Jak starsze panie opowiadają o swoich miłosnych uniesieniach przenosisz się myślami w filmowy świat. A może taka miłość była następstwem ich nienagannego wyglądu? Kto wie, może rady babć i ciebie zamienią w gwiazdę filmową!
Pozdrowienia Tosia.
Awatar użytkownika
Tosia
Weterani
 
Posty: 2131
Rejestracja: ndz lip 06, 2008 10:31 am

Re: Włosy

Postautor: zomarel » sob sty 05, 2013 4:58 pm

WYPADANIE WŁOSÓW,
z art. "Jak się leczyć domowymi metodami-radzi o.Franciszek z zakonu bonifratrów
Ma podłoże nerwicowe,oznacza,że w organizmie brakuje krzemu i magnezu,więc trzeba go uzupełnić.Warto zastosować jednorazową kurację z użyciem chrzanu.Utrzeć korzeń chrzanu,nałożyć na mokre włosy i przykryć ręcznikiem na 30 minut.Zmyć.Po takiej maseczce włosy przestają wypadać.Warto też wzmocnić włosy: zaparzyć korę dębu,liść szałwii i kwiat rumianku.Od czasy do czasu myjmy włosy w piwie-będą błyszczące i zadbane.
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Włosy

Postautor: tereklo » sob sty 05, 2013 5:11 pm

zomarel pisze:Warto zastosować jednorazową kurację z użyciem chrzanu.Utrzeć korzeń chrzanu,nałożyć na mokre włosy i przykryć ręcznikiem na 30 minut.


A nie lepiej włączyć je w dużej ilości do jadłospisu? Jestem zwolennikiem odzywiania od wewnątrz. Chrzan,
Po piwie trzeba dobrze spłukać, żeby zapach nie pozostał.

Nie mniej rada cenna dla tych co nie mogą jeść chrzanu czy cebuli. Zosiu [prosi] więcej takich dobrych porad [prosi]
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Włosy

Postautor: tereklo » śr sty 09, 2013 8:28 pm

Wyczytałam, że na dobrą kondycję włosów fajnie jest jeść jajka (żółtka) ze względu na żelazo, lecytynę i witaminy z grupy B oraz sok ze świeżych buraczków czerwonych. Taki sok obniża cisnienie, więc trzeba uważać więc wymyśliłam taką mieszanką wzmacniającą organizm pod kątem włosów:
Ukiśić kapustę białą przekładaną warstwą buraczków (plasterki, starte na tarce). Po ukiszeniu zjadać surówkę z takiej kiszonki z sadzonym jajkiem albo ugotowanym. Surówkę wzbogacić olejem lnianym i ewentualnie drobniutko pokrojona cebulą.

Jak smakuje kapusta kiszona z burakami można się było przekonać na zlocie u Koli :)
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Włosy

Postautor: Cebulka » śr sty 09, 2013 9:05 pm

Bardzo fajnie smakuje [jezyk]

A z żółtka plus oliwa plus witamina A i odrobinę nafty można zrobić maseczkę na włosy :) Potrzymać owinięte workiem foliowym, umyć porządnie szamponem :)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Włosy

Postautor: Weronika92 » śr kwie 20, 2016 9:47 am

Olej rycynowy jest bardzo gęsty i tępy - niestety nie sprawdzi się u kobiet mających słabe cebulki włosów. Zamiast je wzmocnić, gęsty olej spowoduje ich wypadania :( wiem, bo sama go używałam. Na delikatne, zniszczone włosy najlepszy jest olej lniany czy z pestek dyni. Jeśli chodzi o zioła to owszem, są rewelacyjne, pod warunkiem, że nakłada się je na ciemne włosy ;) blondynki mogą zapomnieć o wszystkich ziołach - nawet kozieradce, której zawiesina jest jasna ;)
Nic nie przyniesie większej korzyści ludzkiemu zdrowiu oraz nie zwiększy szans na przetrwanie życia na Ziemi w tak dużym stopniu jak ewolucja w kierunku diety wegetariańskiej.
Albert Einstein

Bakalie hurt - sięgajmy po zdrowie z natury.
Weronika92
 
Posty: 4
Rejestracja: śr kwie 20, 2016 8:54 am

Poprzednia

Wróć do Kosmetyka i Leczenie Naturalne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości