Ogrodnicze triki

Nie wiesz, gdzie umieścic temat związany z ogrodem? Daj go narazie tu :D

Ogrodnicze triki

Postautor: Papierowe_Nozyczki » ndz lut 01, 2015 1:05 pm

W trakcie oglądania jakiegoś programu ogrodniczego uświadomiłam sobie, że jest masa prostych i niby oczywistych sposobów na usprawnienie sobie działalności w ogródku, a jednak czasem trudno na nie wpaść samemu. Dlatego mam propozycję, żebyśmy w jednym temacie dzielili się tymi najciekawszymi :)

Trik, który podejrzałam dotyczył nawadniania ziemi w tunelu foliowym przed wiosennym przygotowywaniem pod zasiewy. W trakcie odśnieżania ścieżek i podjazdu właściciel ogródka po prostu cały pozyskany w ten sposób śnieg zwoził taczką do tunelu a nie np pod płot czy do rowu. W tunelu robi się szybciej cieplej niż na zewnątrz, śnieg topnieje nawadniając nawet głębokie warstwy ziemi i nie trzeba potem zasuwać z konewkami przed pierwszym kopaniem ani marnować w tym celu wody z kranu czy pompy.
Co prawda nie dorobiłam się jeszcze taczki, ale za rok wypróbuję :D
Awatar użytkownika
Papierowe_Nozyczki
Weterani
 
Posty: 772
Rejestracja: sob sty 17, 2009 10:12 am

Re: Ogrodnicze triki

Postautor: Cebulka » ndz lut 01, 2015 5:33 pm

Trzeba tylko mieć szklarnię w miarę blisko podjazdu i czemu nie :)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Ogrodnicze triki

Postautor: amita » ndz lut 01, 2015 8:04 pm

I trzeba chodzić na działkę w zimie :D
Niechciane liście, o ile nie są chore wsadzić w worek i zrobić kompost. Nie sprawdzone, jakoś tak mi ciągle nie po drodze z workiem i liśćmi.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Re: Ogrodnicze triki

Postautor: Anamaria » ndz lut 01, 2015 8:13 pm

amita pisze:Niechciane liście, o ile nie są chore wsadzić w worek i zrobić kompost. Nie sprawdzone, jakoś tak mi ciągle nie po drodze z workiem i liśćmi.

Ale sprawdzone przeze mnie :) Super próchnica po 2 latach "leżakowania" worków pod płotem.
Awatar użytkownika
Anamaria
Weterani
 
Posty: 3178
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 2:36 pm

Re: Ogrodnicze triki

Postautor: Cebulka » ndz lut 01, 2015 8:20 pm

Przeze mnie też sprawdzone, ładnie się rozkładają. Tylko że nie czekam z tym do końca, używam liści z worków do przesypywania warstwami ścinków trawy z koszenia trawnika, żeby się ładnie grzecznie kompostowały spokojnie a nie robiła się zbita śmierdząca maź :) Tez ten pomysł gorąco polecam [!]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Ogrodnicze triki

Postautor: tereklo » ndz lut 01, 2015 11:29 pm

Dodam patent z przekopywaniem darni albo zarośniętej chwastami ziemi. Najlepiej na co najmniej miesiąc przed planowanym kopaniem rozłożyć tekturę falistą, zmoczyć ją, jak mokra to dobrze przylgnie. Wszystkie rośliny znikną (wyjątek stanowi powój) i ziemia będzie łatwa do przekopania a przy tym wzbogacona biologicznie (no wiadomo, chwasty przywalić zanim puszczą nasiona). Można tez do tego użyć zwykłych gazet (kilka warstw układanych na zakładkę).
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Ogrodnicze triki

Postautor: Cebulka » pn lut 02, 2015 9:19 am

A trawa typu perz nie przebija się przez to? [skrob] Brzmi nieźle! [pomysl]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Ogrodnicze triki

Postautor: tereklo » pn lut 02, 2015 6:02 pm

Aż takiego perzowiska nie przykrywałam, ale na trawiastej zapuszczonej darni spawdziło się.
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Ogrodnicze triki

Postautor: tereklo » czw mar 26, 2015 9:14 am

Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Ogrodnicze triki

Postautor: Baś_22 » czw mar 26, 2015 9:41 am

Fantastyczne ustrojstwo :) no i taka prawdziwa ruska konstrukcja ...nie "gniotsa i nie łamiotsa" [lol]
Kopanie jest błyskawiczne i jeszcze skiby rozdrobnione.
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ogrodnicze triki

Postautor: Anamaria » sob mar 28, 2015 5:53 pm

Cebulka pisze:A trawa typu perz nie przebija się przez to? [skrob] Brzmi nieźle! [pomysl]

Perz się przebije, niestety. W ubiegłym roku zrobiłyśmy podwyższone grządki na pomidory. Na spód dałyśmy grubą warstwę tektury falistej, na to gałązki , kompost i ziemię ogrodową. Pomidory wyrosły pięknie, ale perz też się przebił :(

Te łopatowidły są niesamowite! Ciekawe, czy można je gdzieś u nas kupić? Może jakiś kowal by zrobił?
Awatar użytkownika
Anamaria
Weterani
 
Posty: 3178
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 2:36 pm

Re: Ogrodnicze triki

Postautor: tereklo » sob mar 28, 2015 7:08 pm

Anamaria pisze:Te łopatowidły są niesamowite! Ciekawe, czy można je gdzieś u nas kupić? Może jakiś kowal by zrobił?


http://www.amazon.com/gp/product/B00KOM ... RGYKTXJXAR

http://www.amazon.com/Treadlite-TL-BF-B ... =Broadfork
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Ogrodnicze triki

Postautor: zomarel » pn mar 30, 2015 4:32 pm

Ceny [szok] powalają.
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Ogrodnicze triki

Postautor: tereklo » pn kwie 06, 2015 10:02 pm

uprawa ogorków
http://golbis.com/pin/super-ideya-vyira ... SLqJfmsXT9

uprawa pomidorów
Раствор готов, когда закончится брожение.

Один стакан развожу в 10 л воды и поливаю растения по 1 л под каждый куст.
За лето провела три таких подкормки.

В итоге урожай мы получили отменный!
Кусты томатов выросли мощные, на плодах не было ожогов, растения легко переносили жару и любую непогоду.
Но самым большим удивлением было то, что томаты зрели и радовали нас весь октябрь, несмотря на дожди и холодные ночи.

И главное — никакой фитофторы!
Конечно, возможно, дело было не только в работе дрожжей.
Немалую роль сыграли компост и мульчирование. Но конечный результат принес огромную радость.

(автор неизвестен, к сожалению)
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka


Wróć do Inne ogrodnicze

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron