nie wiem gdzie pytać o trawnik

Nie wiesz, gdzie umieścic temat związany z ogrodem? Daj go narazie tu :D

nie wiem gdzie pytać o trawnik

Postautor: tereklo » czw cze 30, 2011 2:25 pm

Od niedawna mam całe 2 ary działki z czego 2/3 to "trawnik" a raczej ekspansowisko podagrycznika. Jest wszedzie - pomiędzy krzakami agrestów wzdłuż ogrodzenia, między liliowcami, pomiędzy piwoniami i krzewinkami przy krawężniku. Wiosną przy tym krawężniku kwitły tez pierwiosnki, cebulice i przebiśniegi - nie chciałabym ich stracić. Na części trawiastej więcej jest podagrycznika i mleczu niz trawy.
Pytanie do Was - jak sobie z tym poradzić? Przekopać całość i posiać trawę? (nie dam rady po operacji kręgosłupa) czy może pokropić Sterane (a co na to pierwiosnki, cebulice i liliowce?). Baaardzo prosze o radę. I jeszcze jedno - jeśli w ugorowej części powypalało mi wszystko (nawet oodagrycznik i mniszek nie rośnie) to jest sens dosiewac tam trawę? Póki co wsadziłąm tam dwa krzewy tawuły takiej z czerwonymi młodymi przyrostami.
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Postautor: tuurma » czw cze 30, 2011 3:37 pm

Sterane powinno pomóc, ale pierwiosnki i liliowce go na pewno nie przeżyją. Z drugiej strony - możesz je przy oprysku ominąć. Albo wykopać i przenieść na oddzielną rabatę. Cebulicom zasychają liście, więc myślę, że od sierpnia możesz bezpiecznie prysnąć tam, gdzie były, bo liście już zdążą zaschnąć.
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: tereklo » śr lip 06, 2011 12:18 pm

W ogrodniczym widziałam mieszankę do nasiewania trawników. Trzy składniki: nasiona trawy, nawóz i coś tam jeszcze, jakby wypełniacz ale słowa ani nazwy nie umiem powtórzyć. Czy takie coś warto użyć jak już sterane obali zielsko w moim trawniku? Bedą dość duże łysiny. O jakiej porze roku najlepiej dosiewać trawę? Można to robić cały okres wegetacyjny czy może lepiej tylko wiosną albo tylko wczesną jesienią?
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Postautor: tomicron » czw lip 07, 2011 8:45 am

Ten 3. składnik to pewnie jakiś mulcz :)
Trawę można siać w okresie, w którym nie spodziewamy się suszy i upałów podczas kiełkowania i pierwszej fazy wzrostu delikatnych źdźbeł, tzn. np. późnym latem albo w kwietniu.
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Postautor: mietek » wt lut 07, 2012 5:25 pm

Ja bym zrobił inaczej.
Dwa ary to mała rabatka, więc przykryłbym to folją.
Folję przymocowałbym szpilkami z drutu, a na tej foli rozsypałbym ok 5 cm ziemi i tam wysiałbym trawę. Oczywiście przed wykonaniem tej operacji należałoby roślinki na których nam zależy wykopać i wsadzić gdzieś w inne miejsce albo tymczasowo przenieść do doniczek.
Pod folją większość chwastów znacznie straci na wigorze, na foli pięknie wyrośnie trawa (niestety trzeba będzie pilnować wilgoć - podlewanie albo dodatkowe dziury robić coby to nie zgniło jakby okazało się, że dziury po szpilkach są niewystarczające)

No i jak dywan z trawy gotowy - nie pamiętam ile mnie to czasu zajęło, ale nie było z tym wiele roboty - pociąć to nożen na pasy szer. ok. 0,5m i zrolować.
Następnie ziemię trochę podrapać jakimś narzędziem (nazwy akurat nie pamiętam) posypać to warstwą ziemi (ok. 2 cm) i rozwinąć dywan z trawy teraz już bez folji.

Trawnik zwałować i podziurawić widłami lub czymś takim i gotowe.

Wiem, wiem - nie jest to sposób trwały ( chwasty i tak wlezą i zdominują teren po swojemu jednak: roboty nie wiele, koszt niewielki i efekt piorunujący [lol]

Za jakieś 3-4 lata czynność będzie trzeba powtórzyć za to będzie bez pryskania truciznami co jest drogie i szkodliwe dla wszystkich.

PS.
Jeszcze jedno wspomnieć muszę - jak to jest działka położona tak jak moja (pod lasem i wśród ugorów) zapomnij o trawniku - nic nie pomoże i szkoda nakładu pracy jak i pieniędzy - cokolwiek tam urośnie i jest zielone po skoszeniu też ładne ;)
A dla wybranych roślinek trzeba stworzyć oazy.
Awatar użytkownika
mietek
Weterani
 
Posty: 1472
Rejestracja: sob gru 06, 2008 6:59 pm

Re:

Postautor: tereklo » wt paź 23, 2012 1:01 pm

mietek pisze:Dwa ary to mała rabatka, więc przykryłbym to folją.

Teraz mam inny punkt widzenia - oj, poszło tej folii ale trawnik sobie odpuściłam :)
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Nie wiem gdzie pisać o trawniku, więc wklejam tutaj! :D

Postautor: Sz_elka » pn maja 06, 2013 11:44 pm

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &p=3818267
"Nawozy potasowe fosforowe stosuje się jesienią, co wielokrotnie opisywałem,
Podstawowym nawozem stosowanym wczesną wiosną jest azot , podajemy go już z początkiem marca,
kolejną porcję z końcem kwietnia. Wyjątkiem przy stosowaniu nawozów PK (fosfor/potas) jest podłoże piaszczyste i bardzo lekkie przepuszczalne, wówczas dawkę nawozu dzielimy na 50% i podajemy wiosną i późną jesienią.
Podanie nawozu PK bez przeprowadzenia badań gleby jest tak samo ryzykowne jak beanie leków bez diagnozy lekarza.

Jeśli mamy problem z wykonaniem badań, można metodą obserwacji ocenić czego trawie brakuje.
I tak jeśli trwa jest wiotka cienkie ma liście, kolor jej jest czerwonawy z nalotem fioletowym, a górna część listka brunatna, oznaczać to może brak fosforu. Jasny lub żółtawy kolor sugeruje brak potasu i azotu.
Jedno jest pewne, podawanie nawozów na "czuja" czyli uniwersalnych NPK do trawników, zwłaszcza wiosną, doprowadzi
w sezonie do regularnego wypadania gatunków w darni. Przedawkowanie potasu "blokuje" pobieranie azotu i trawa mimo wielu zabiegów marnieje. Podobnie jest z fosforem. Wiosną podajemy Azot, ewentualnie żelazo by pozbyć się mchu.

Teraz jest doskonały moment na aerację, ziemia jest wilgotna i luźna co ułatwia ten zabieg, rurki aeratora nie zatykają się, a i "otręby" łatwiej zebrać. Zarówno aerację jak i wertykulację można wykonywać cały rok jeśłi zachodzi taka potrzeba i są ku temu odpowiednie warunki atmosferyczne.

Do do regeneracji trawnika stosuje się siewniki przypominające wertykulatory (Overseeder lub Slit Seeder),
Urządzenie takie wykonuje podobne nacięcia jak wertykulator do których wpadają nasiona wraz z piaskiem.

Wałowanie dosiewki co przekłada się na zbicie rozluźnionej ziemi, da efekt odwrotny do oczekiwanego.
Dosiewki bez względu na rodzaj podłoża zawsze piaskujemy. Przykrycie nasion torfem lub kompostem plus częste podlewanie grozi pojawieniem się pleśni, a to zniszczy młodą siewkę."
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: nie wiem gdzie pytać o trawnik

Postautor: tomicron » wt maja 07, 2013 8:31 am

Trochę bredni w tym tekście... Żadne naukowe badania nie potwierdzają wpływu potasu na pobieranie azotu [!]
K jest owszem antagonistą, ale magnezu [pomysl] Każdy winogrodnik to wie :) A jak wiemy z wklejki Szelki [prosi] niedobór Mg może powodować chlorozę i stąd może autor myślał, ze mu azot zablokowało [lol]
No i trzeba pamiętać, że nawet w uniwersalnych nawozach do trawy dominującym nawozem jest azot i ryzyko przedawkowania innych makro i mikroelementów jest stosunkowo nieduże. Opłacalność stosowania tych nawozów to już inna sprawa...

Z jednym się zgadzam i podpisuję obiema lewymi ręcami - warto zrobić badanie chem. gleby. Gdybym teraz kupował działkę to chyba zrobiłbym takie... Obecnie to w kazdym zakątku działki mam inne pH, inne nawożenie, to już bez sensu teraz.
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm


Wróć do Inne ogrodnicze

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości