Popiół i inny naturalny nawóz

Choroby i pasożyty roślin, preparaty ekologiczne, nawożenie, kompostowanie, gleba, ściółkowanie, rośliny trujące, szambo...

Re: Popiół i inny naturalny nawóz

Postautor: Emmi » pn mar 11, 2013 12:56 pm

Cebulka pisze:Szperam w temacie zielonych nawozów żeby coś sobie zasiać na mojej górze ziemi, niech karmi pszczółki i sobie rośnie, a co tam :D


Chyba nie jestem całkiem w temacie, czytając odpowiedź Szelki. Cebulko zajęłaś się pszczelarstwem? :)
O Facelii mówi się jako o ,,przyjaciółce pszczół" I tak jest w istocie. Bardzo mi pomogła w pierwszych roku działania z warzywnikiem. Jeśli wysiew ma być z przeznaczeniem na ,,pastwisko" dla pszczół to wysiewamy do końca kwietnia. Jeśli ma być na nawóz zielony to można do początku września. Potwierdzam bardzo szybko wschodzi i gęsto, więc dobrze jest pilnować w miarę tych proporcji. Gleba dla niej nie ma znaczenia raczej ,,świeżość" nasion, zapomniana przeze mnie i potem próbowałam ją jeszcze wysiać to już się nie udało.
Jak o niej, to dodam, że zalecana jest pod uprawę kapustnych bo zapobiega przenoszeniu się kiły kapuścianej.
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Popiół i inny naturalny nawóz

Postautor: Cebulka » pn mar 11, 2013 8:38 pm

Hihi wyszło z tego że pszczoły hoduję? [rotfl]
Nie, nie hoduję. Facelia ma tylko karmić dzikie owady, mam jednak nadzieję że kiedyś ktoś się ze mną podzieli paroma rurkami z murarkami [oops]
Chociaż nasiona facelii mam od Jurka znajomego z pracy, który owszem hoduje pszczółki i oni z koła pszczelarskiego dostają corocznie kilo facelii ale to dla niego za dużo więc sie z nami nasionami podzielił :)
Czytałam kiedyś że jak się już ma sad z dużymi drzewami, mozna przywozić do niego ule w czasie kwitnienia - z obopólną korzyścią, miodek i zapylenie. Kiedyś kiedyś zaproponuję koledze, tylko nie wiem jak właściwie przewozi się ule z pszczołami? [skrob] :D
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Popiół i inny naturalny nawóz

Postautor: tomicron » pn mar 11, 2013 9:53 pm

Cebulko, pszczoły to się luzem wozi [jezyk2]
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Re: Popiół i inny naturalny nawóz

Postautor: Cebulka » pn mar 11, 2013 10:56 pm

Ul na przyczepkę i jedziesz kilka metrów na godzinę a pszczoły lecą za tobą żeby do domu zdążyć? ;>
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Popiół i inny naturalny nawóz

Postautor: tomicron » wt mar 12, 2013 11:21 am

Nooo to twórcze rozwinięcie tego powiedzenia popularnego szczególnie w branży transportowej [lol]
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Re: Popiół i inny naturalny nawóz

Postautor: Sz_elka » wt cze 02, 2015 10:26 pm

Wypada odświeżyć temat w związku z zapytaniem
Papierowe_Nozyczki pisze:głupio zapytam ale popiół z węgla drzewnego jest chociaz podobny do popiołu drzewnego? tn taki z grilla...? ale pewnie się nie nada?

próbowałam dociec i takie wiadomości znalazłam:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Popi%C3%B3%C5%82
Popiół roślinny
Popiół powstały ze spalenia roślin stanowi nawóz mineralny i bywa stosowany w rolnictwie. Ze względu na zasadowy odczyn, stosowany jest nie tylko jako źródło składników mineralnych, lecz również służy do regulowania kwasowości gleby. Popiół powstały z ich spalenia składa się z tlenków, siarczków, czy fosforanów różnych metali, np. żelaza, magnezu, czy wapnia.

Przykładowy skład chemiczny popiołu z drewna:

Związek.........Ilość (% masowo)
N................. 0
P4O10........... 1,3 - 20
K2O.............. 5 - 35
CaO.............. 18 - 45
MgO............. 1,3 - 16

http://pl.wikibooks.org/wiki/Ekoogrodni ... nie/Nawozy
Większe znaczenie w ogrodach ma popiół drzewny, z racji dostępności i bogactwa składników pokarmowych (popiół z drzew iglastych posiada mniej składników niż popiół z drzew liściastych). Jeżeli posiadamy kominek czy kocioł na drewno możemy wykorzystać powstały w nich popiół dodając go do kompostu czy też bezpośrednio na zagony. Działa powoli i w przeciwieństwie do pozostałych nawozów mineralnych ma w miarę zrównoważony skład (nie zawiera tylko azotu).
Kompost może mieć bardzo różny skład. Można manipulować zawartością azotu w kompoście, dodając do niego rośliny motylkowe, obornik, niektóre zioła (będzie zawierał więcej azotu) lub też dodając wapna czy dolomitu (część azotu ulotni się wtedy do atmosfery). Można wzbogacić kompost w mikroelementy dodając np. mączkę kamienną (granitową, bazaltową itp.) albo popiół drzewny. Ponadto długo leżące komposty mają znacznie mniej materii organicznej a więc i próchnicy od kompostów dojrzewających krócej.

http://www.habanero.pl/forum/index.php?topic=699.0
POPIÓŁ - czy to dobry nawóz?!?
Porównując hodowane Joloki na podłożu zwykłym sklepowym/uniwersalnym i takim samym z dodanym słoikiem popiołu lipowego mogę powiedzieć żę rezultaty są więcej niż zachwycające. Po pierwsze papryki które rosną na popiele są o jakieś 2,5 raza wyższe. Pragnę dodać że do obu dolewam co jakiś czas frolwita i podlewam tak samo, jak i nasłonecznienie ich jest takie samo. Po drugie roślina jest tak zielona i stwarza wrażenie mega na azotowanej. Zadne zliści niema choćby najmniejszych uszkodzeń, przeżółknięć. Rośnie w oczach, z dnia na dzień da się zauwarzyć wzrost nie tylko nowych liści ale i tych starych dużych. Liście są duże, mocno naprężone. Joloki na normalnej glebie to odwrotność kondycyjna

http://agroenergetyka.pl/?a=article&idd=34
Popiół
Zawartość popiołu w drewnie zależy od gatunku drewna, ilości substancji mineralnych w różnych częściach drzewa, ponieważ jest to produkt wtórny otrzymany przez działanie wysokiej temperatury na substancje mineralne. Typowe drewno opałowe zawiera około 1 – 2% popiołu na suchą masę.
...
W normalnych warunkach ilość powstającego popiołu odpowiada 0,3 do 0,5 % wagi zwiezionego drewna. Jednak jeżeli spalane są liście, kora, gałęzie , udział popiołów wyraźnie wzrasta. Zawartość popiołu w igliwiu może przekraczać 5% na suchą masę, w gałęziach i korze około 3%, a w pniu około 0,6%. Duże ilości popiołów zawiera także drewno odpadowe zabezpieczone środkami ochrony drewna.
...
Popiół z drewna składa się w największej części z wapnia, potasu i magnezu. Średnie wartości wynoszą ok. 50% CaO wapnia, 16% K2O potasu, 15% MgO magnezu, 7% P2O2 fosforu, 5% SiO2 krzemu, 5% Na2O sodu i niewielkie ilości żelaza, manganu itd.
Popiołu drzewnego można używać jako nawozu do ogrodów.

http://permakultura.net/2010/03/01/perm ... rra-preta/
Permakultura i naturalne nawozy cz. 6: Czarne złoto – Terra preta
Indianie w Dorzeczu Amazonki dodawali do gleby węgiel drzewny wymieszany z odchodami zwierząt i padłymi zwierzętami. Taka mieszanka sprawiała, że trwale poprawiano żyzność gleby. Węgiel ma dość znaczne możliwości wiązania różnych pierwiastków, w tym biogenów (pierwiastków takich jak NPK). Zapobiega zatem wymywaniu tych ważnych dla roślin substancji. Następną cechą, ważną raczej dla nas niż dla Indian jest zwiększenie pojemności wodnej gleby.
Tematem wykorzystania węgla drzewnego do nawożenia zajmuje się już wiele uniwersytetów i kilka firm prywatnych.

http://www.winogrona.org/forum/uprawa/n ... 01-45.html
nawożenie popiołem
...
Gałęzie... hmmm "patyczki" :D poniżej 20 mm średnicy rozdrabniarka i do kompostu, grubsze gałęzie z ogrodu... kominek ogrodowy i letnie wieczory rekreacyjne czasem z grilowaniem (popiół na kompost), liście w duże worki z PE + roztwór mocznika i zawiązane przez zimę na kupę a od wiosny wydobyte z nich "prasowanki" jako przekładka do kompostu lub na specjalną pryzmę (po roku niezły substytut torfu). Popiół z kominka domowego (drewno głównie dębowe i jesionowe czasem olcha) na kompost po odsianiu resztek węgla - spowalnia rozkład. I tyle tego ogrodowego recyklingu (ok. 2 m3 kompostu)
...

http://www.zielonyogrodek.pl/zastosowan ... w-ogrodzie
Zastosowanie popiołu w ogrodzie
Popiół ze spalonego w kominku czy na ognisku drewna świetnie nadaje się do użyźnienia gleby w ogrodzie. Można nim nawozić rabaty kwiatowe, grządki w ogrodzie warzywnym oraz drzewa i krzewy preferujące zasadowy odczyn gleby. Nie poleca się wysypywania popiołu pod kwasolubne azalie, różaneczniki i na wrzosowiska. Wartości odżywcze tego materiału to ok. 2-4% fosforu, 5-10% potasu, 30-35% wapnia oraz duża ilość mikroelementów.
Popiół można kłaść pod rośliny w dni bezwietrzne lub dodawać go do kompostu, który często bywa zbyt kwaśny. Materiał zebrany podczas zimy można przechowywać do wiosny w plastikowej torbie w suchym miejscu.
Inne zastosowanie popiołu w ogrodzie:
okrywanie roślin wrażliwych na mróz: kopczyki popiołu zmieszanego ze sproszkowaną korą dobrze chronią rośliny przed niską temperaturą;
posypywanie śliskich nawierzchni ogrodowych w czasie zimy: zastosowanie wymienne z piaskiem;
ochrona roślin przed ślimakami: wysypane popiołem kręgi wokół atrakcyjnych dla ślimaków roślin stanowią trudną do sforsowania, pylistą barierę.
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Popiół i inny naturalny nawóz

Postautor: Sz_elka » wt cze 02, 2015 11:35 pm

https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=86977
"Ożywmy naszą glebę czyli organic growing:]
Plantator - ja puki co produkuję kompost w beczkach ,w każdej trochę inaczej dałem do niego:
- popiół
- odpady roślin
- zużytą ziemię
- perlit 1/3 żeby dobrze napowietrzone było , ale i trzymało wodę , wtedy tworzą się odpowiednie związki humusowe
- dolomit żeby dobre ph było 6-8
- mikoryzę uniwersalną (może znacie jakąś specjalnie do konopii??)
- aktywator kopmpostu w 3 odmianach , same bakterie , guano z bakteriami i coś tam jeszcze
- trochę azofoski i nawozu z pk żeby miały żyjątka co na początku szybko przetwarzać
- Potem będę wpuszczał dżdżownice kalifornijskie do tego , puki co zajadają odpadki z kuchni i celulozę z trocin , bo potrzebują ją do tworzenia kokonów .
- zrobię też kompost na podwórku , ale to opiszę jak już zacznę:]
- będę też siał sporo roślin motylkowych: bób , łubin , lucerna , koniczyna czerwona i jakaś inna
- puki co posiałem koniczynę w doniczkach pod clonami , zobaczymy jak będzie to działać:]
- te rośliny motylkowe z ogrodu albo przekopie , albo skompostuję , jeszcze zobaczymy:]
- ogólnie to te rośliny mają na korzeniach symbiozę z odpowiednimi bakteriami które syntezują azot z powietrza , jak mamy używać spota kilka lat to da super efekt , w jednym roku też powinno dać trochę"

https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=90097
"Własne sposoby na nawozy!
Ghonox - Jak wiemy, rośliny rosną i bez nawozów, ale są mniejsze, słabsze itp. Jeśli nie chcemy używać nawozów sztucznych (które psują smak i aromat + można je łatwo przedawkować), możemy użyć naturalnych (ale droższych). Tu opiszę, jak zrobić świetny nawóz dla konopii z tego, czego każdy ma za dużo czyli pokrzyw i mniszka lekarskiego (mleczu).
Nawóz na weg(etację):
W klasycznym babcinym przepisie jest tak:
Idziemy na polowanie, nasz cel to pokrzywa. Najlepiej zbierać je przy rzekach, tam ich najwięcej. Potrzebujemy ich 2kg.
Gdy mamy pokrzywy, zbieramy też mlecz, "tylko" 1kg. Jeśli nawóz na kwitnienie, to dużo kwiatów ;].
Teraz wrzucamy wszystko do miksera i siekamy na kawałeczki!
Teraz BACH do wiadra, 2kg pokrzyw i 1kg mlecza zalewamy 3litrami wody.
Teraz czekamy, w zależności od pogody, 10-20 dni.
W tym czasie wszystko fermentuje. Mało ciekawy zapach :]
Nawóz rozcieńczamy 1:10 (1litr nawozu na 10l wody). Można już nim podlewać!
Gnojówkę z pokrzyw można wzbogacać skrzypem polnym, żywokostem, rumiankiem, tasznikiem, wrotycznem. Najlepiej dorzucić do beczki dojrzałego kompostu (1 łopata na 15litrów). Możemy (bardzo zalecane na weg) dodać kurzej kupy. Tanio dostaniemy ją w ogrodniczym. Nie dajemy jej za dużo, bo łatwo przedawkować. Nawóz z kurzą kupą rozcieńczamy 1:20 i uważamy, aby nie polać po liściach.
Nawóz na kwitnienie:
Wszystko jak poprzednio, tylko mniszek lekarski w zrywamy w całości, miksujemy z pokrzywą w stosunku 1:1 (1kg mniszka i 1kg pokrzyw). Fermentujemy i gotowe. Najlepiej stosować w stosunku 1:12 (1l nawozu na 12l wody). Nie dodajemy kurzej kupy!
Środek anty-szkodnikowy
Jeśli nasze drzewa zaatakowały wredne mszyce trzeba działać szybko.
Zbieramy 1kg pokrzyw najbardziej parzących (wątpię, żeby komuś chciało się sprawdzać), miksujemy i zalewamy 9 litrami wody. Czekamy 24H. Kwas mrówkowy (HCOOH) z pokrzyw wspaniale zwalcza mszyce i inne małe owady. Nie utrzymuje się na roślinie długo, tak że jej nie zaszkodzi."
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Popiół i inny naturalny nawóz

Postautor: Cebulka » śr cze 03, 2015 9:14 pm

Sz_elka pisze:- mikoryzę uniwersalną (może znacie jakąś specjalnie do konopii??)


Elka, jakie ty strony odwiedzasz?? ;> [lol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Popiół i inny naturalny nawóz

Postautor: Sz_elka » śr cze 03, 2015 9:30 pm

no wiesz :> temat ostatnio na czasie, to i wiedza konieczna 8)
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Popiół i inny naturalny nawóz

Postautor: Yennyfer » czw cze 04, 2015 7:00 am

OOOoooooooooooo, dziś potraktuję ślimaki-nie ślimaki popiołem. Mam nadzieję, że nie wlezą więcej na moje kwiatki.
Awatar użytkownika
Yennyfer
Weterani
 
Posty: 1374
Rejestracja: pn lut 09, 2009 6:34 pm

Poprzednia

Wróć do Chemia czy ekologia - grunt żeby pomogło

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości