Zastosowanie wykładziny w ogrodzie

Choroby i pasożyty roślin, preparaty ekologiczne, nawożenie, kompostowanie, gleba, ściółkowanie, rośliny trujące, szambo...

Zastosowanie wykładziny w ogrodzie

Postautor: lucysia » śr sty 31, 2007 4:29 pm

*kati zastosowała ją na ściółkę pomiędzy roślinkami.Chwasty nie rosną i woda przechodzi.Wykorzystam ten sposób w tym roku,na 100%.
Ja z kolei zastosowałam wykładzinę jako otulinkę na pnie drzew owocowych.Chroni przed zajączkami i rundupem.I jest trwalsza od siatki i zdrowsza od folii.
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: Emmi » śr sty 31, 2007 5:24 pm

Wykładziną można okryć teren pod wiosenny wysiew. Okrywa się nią jesienią przyszykowany kawałek ziemi- odchwaszczony i przekopany. Potem na wiosnę zdejmuje się, lekko wzrusza ziemię i można sadzić :)
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: wac » śr lut 07, 2007 2:22 pm

Mam szansę wykorzystac wykładzinę do izolacji termicznej osłaniając pólnocną i zachodnią stronę do mini szklarenki montowanej na czas od lutego do maja z czterech okien + 2 na przykrycie. Jestem samowystarczalny w pomidory 6-7 odmian, sałatę, ogórki, kalarepa, por, słonesznik, kilka kwiatów i aby do wiosny. [wac]
Ostatnio zmieniony sob lut 24, 2007 3:40 pm przez wac, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: lucysia » śr lut 07, 2007 3:00 pm

Super taka mini szklarenka.Może kruciótki opis jak ją wykonać?Mam parę okien dł.2m.może uda się je wykorzystać?
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: wac » śr lut 07, 2007 3:49 pm

To bardzo proste: układasz 4 okna w kwadrat, można prowizorycznie związać sznurem, drutem można w rogach wbić paliki, lub skręcić wkrętami albo zbić gwożdźiami, na górę kładziesz 2 okna i szklarenka gotowa, pól godz. montażu i 3 miesiące doglądania. Ja jeszcze mam grzałkę z termostatem, który przy spadku temperatury załańcza ogrzewanie i utrzymuje na określonej temperaturze. Górne okna są uchylne do zaglądania, podlewania i do wietrzenia. [wac]
Ostatnio zmieniony sob lut 24, 2007 3:42 pm przez wac, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: lucysia » śr lut 07, 2007 3:57 pm

Górne wietrzenie,okey.A jak wchodzisz i w ykonujesz niezbędne czynności?
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: wac » śr lut 07, 2007 4:13 pm

Poprostu schylam się i zagladam z góry na wysokości 80 cm. A pisałem układasz 4 okna , a nie stawiasz. [wac]
Ostatnio zmieniony sob lut 24, 2007 3:47 pm przez wac, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: Emmi » śr lut 07, 2007 5:11 pm

Lucysiu możesz boki zbić z desek i na nie okna połozyć i też będzie dobrze :)
Taka szafa przewrócona na plecy Ci się tworzy ze szklanymi drzwiczkami na górze :)
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: wac » śr lut 07, 2007 6:10 pm

lucysia - z czterech okien będzie kwadrat o wym. 2 m x 2 m. [wac]
Ostatnio zmieniony sob lut 24, 2007 3:48 pm przez wac, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: lucysia » śr lut 07, 2007 7:43 pm

To wychodzi taki rozsadnik.Hmn...muszę pomyśleć jak to zrobić i gdzie.Ale podoba mi się.
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: lucysia » sob kwie 21, 2007 6:44 pm

Wykładzinki spełniają swoje zadanie.Ziemia mokra i mięciutka pod nią a obok jak skała (od tego ostrego słońca)Na jesieni zrobię też w warzywniku.Poukładam na przekopaną ziemię i będzie czekać na wiosnę.
Mój mężuś wpadł na pomysł ustawienia w tunelu baseniku małej.Więc wyłożyłam wykładziną i już mam równiutko i chwasty nie rosną.Przy okazji i winogron obłożyłam wykładziną i mają fajnie.
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: Emmi » wt kwie 24, 2007 8:13 am

A pod taką wykładziną jak dużo gromadzi się wszelkiego robactwa?
Może od razu dodam, że kiedyś w ogródku zrobiłam sobie mini tunel, to w ramach młodzieńczych zapędów ogrodniczych ;) I raz dwa, niczym z bajki ,,Pszczółka Maja,, miałam w nim przedstawicieli z każdego rodzaju ogrodowych mieszkańców [shock]
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: lucysia » śr kwie 25, 2007 3:35 pm

Wolę mieć mrówki i inne tałatajstwo pod spodem ,ale spokój z chwastami i mokro mam.
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: amita » sob wrz 01, 2007 8:41 pm

Dobra,a taką wykładzinę to w ogodniczym trzeba kupić?Drogie to jest?Bo gdzieś mi się o uszy obiło, że może być budowlana?
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: koliberek » pn wrz 03, 2007 5:41 am

no własnie piszecie o wykładzinie, ale przyblizcie - jak to wykładzina?
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: cicho_borowska » pn wrz 03, 2007 7:01 am

Oj bardzo dobrze, że temat powrócił, bo miałam zacząć go drążyć w najbliższym czasie.
Ja jako wykładzinę, rozumię czarną włókninę, ale opowiedzcie trochę o tym co stosujecie.
"Najtrudniejsze dzieło świata od łatwego trzeba rozpocząć, a największe dokonania od drobiazgów"
Lao Tsy
Awatar użytkownika
cicho_borowska
Weterani
 
Posty: 3355
Rejestracja: śr lip 18, 2007 12:36 pm

Postautor: lucysia » pn wrz 03, 2007 6:40 pm

W sklepie można kupić:maty,folie i inne cuda do przykrycia ziemi.Ja w tym temacie nie jestem na bierząco.W moim przypadku chodzi o zwykłą cienką wykładzinę dywanową.Taką jak kładziemy w domu.Mam jej sporo i postanowiłam wykorzystać żeby ułatwić sobie pracę.
https://docs.google.com/presentation/d/ ... p=drivesdk
*******************************************************************************
http://kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com

Obrazek
Awatar użytkownika
lucysia
Weterani
 
Posty: 3741
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:38 pm

Postautor: *kati » pt paź 19, 2007 1:27 pm

Ja stosuję czarną matę ogrodniczą ( nie wiem jak się fachowo nazywa) do wyściełania rabat głównie iglakowych i przykrywam korą lub liśćmi.Taką matę kupuję hurtowo - w całych rolkach, bo kilka metrów mnie nie ratuje. Chętnie stosuję też właśnie stare wykładziny dywanowe. Te wykładziny używam w innych celach. Jak pisałam kiedyś, pociętymi w pasy wykładzinami wykładam dróżki między grządkami w ogrodzie warzywnym i mam mniej wyrywania chwasów na tych dróżkach. Większe kawałki wykładziny stosuję do przykrywania na przykład przekopanego kawałka ziemi, który czeka na posadzenie na nim roślin. Potem wykorzystuję w innym miejscu. Jakbym miała wielkie ilości takiej wykładziny kładłabym w wiele miejsc dla spokoju przed chwaściorami. W miejscach reprezentacyjnych wskazane oczywiście przykrycie jakimś estetycznym materiałam np. korą
[lol] [lol] [lol]
Awatar użytkownika
*kati
Weterani
 
Posty: 314
Rejestracja: pt lut 02, 2007 7:07 pm

Postautor: magdziołek » czw lis 08, 2007 7:49 am

Kati, piszesz,że kupujesz wykładzinę hurtowo, możesz zdradzić ,gdzie ją kupujesz, bo w sklepach ogrodniczych jest raczej droga a ja też zużywam jej ilości hurtowe i wydaję na nią masę pieniędzy. Na wiosnę zamierzam wszystkie ścieżki w warzywniku wyłożyć czarną agrowłókniną i wysypać żwirkiem,bo tak jak uwielbiam plewić rabatki z roślinkami ,tak nie znoszę walczyć z uporczywymi chwastami na ścieżkach [zly] . Najwięcej kłopotu sprawia mi mlecz i osty!! Żeby nie zniszczyć sąsiadujących z nimi roślinek to nie robiłam randapem oprysków a smarowałam pędzelkiem pojedyncze mlecze [oops] .Głupie co ..Do tej pory to stosowałam takie okrycia tylko na klombach ozdobnych a teraz wykorzystam to właśnie w warzywniku.
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: wac » czw lis 08, 2007 7:58 am

Awatar użytkownika
wac
Weterani
 
Posty: 2058
Rejestracja: wt sty 30, 2007 11:56 am

Postautor: magdziołek » czw lis 08, 2007 9:43 am

dzięki Wac, właśnie na tej stronie byłam, ale koszty wysyłki + podatki to coś drogo mi się wydawało :( muszę to dokłanie podliczyć.Ale jeszcze raz dziękuję.
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: Onaela » ndz lis 11, 2007 11:34 pm

Magdziołku-o jakich podatkach Ty piszesz?

Zabrakło mi agrowłókniny zimowej -w linku waca jest taniej niz na allegro.Zamówiłam tam,ale jakos nie widzę nr konta,na jaki należy wysłac kasę :?
Nic to,moze sie odezwą do mnie na maila ;)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Cebulka » pn lis 12, 2007 9:08 am

magdziołek pisze: Najwięcej kłopotu sprawia mi mlecz i osty!! Żeby nie zniszczyć sąsiadujących z nimi roślinek to nie robiłam randapem oprysków a smarowałam pędzelkiem pojedyncze mlecze [oops] .Głupie co .


Magdziołku - żadne głupie! W wielu książkach jest napisane, że właśnie tak należy robic żeby zwalczyc uciążliwe chwasty pomiędzy roślinami których nie chcemy zniszczyc :D
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: *kati » pn lis 12, 2007 9:54 am

Magdziołku :D - ja kupuję taką matę w sklepie z materiałami budowlanymi i ogrodowymi, tylko, że mam taniej, bo mąż ma znajomości u właściciela i lepszą cenę na to. Ale nie potrafię przytoczyć jaką cenę za to płacę. Mąż zawsze kupuje, płaci i ja nawet się sprawą finansową nie interesuję. A ile kosztuje taka mata u Ciebie?? [lol]
Awatar użytkownika
*kati
Weterani
 
Posty: 314
Rejestracja: pt lut 02, 2007 7:07 pm

Postautor: Onaela » pn lis 12, 2007 10:02 am

A ten link warto gdzieś przenieść w dobre miejsce,coby się nie zagubił ;)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Onaela » pn lis 12, 2007 10:18 am

Przed chwila zadzwonił do mnie miły Pan,żeby potwierdzić zamówienie,na dodatek udzielił fachowej instrukcji dotyczącej okrywania ;) Nr konta przesyłają na maila.
Wysyłają na bieżąco,więc chyba będzie OK :)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: magdziołek » pn lis 12, 2007 1:44 pm

Kati, za zimową agrowłókninę 1,6m szer za m/b płacę 2,99zł. To nie jest tak mało, ale w tym roku już kupiłam 25m. starczyło mi na okrycie najważniejszych roślinek,tych tzw rodzynków ;) . Pomyślałam,że jak co roku będę dokupować po kolejne 25m (przecież to się nie zniszczy po jednym sezonie) ,to w końcu będę miała agrowłókninę na wszystkie roślinki.
(ale wyszedł mi z tego bełkot ), ale wiadomo o co chodzi... [lol]
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: Cebulka » pn lis 12, 2007 7:37 pm

1,6 x 25 metrów... :shock:
Kawał placka, jak tyle w nim rodzynków :D

A jak już jesteśmy w temacie cen, to ile płacicie mniej więcej za taką czarną agrowłókninę którą się kładzie pod korę pod krzewami?
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Onaela » pn lis 12, 2007 9:40 pm

Magdziołku-w tym linku waca zimowa agrowłóknina (najgrubsza,tzw "50") o wym 1,60 m x 20 m kosztuje 30 zł (1,50 za mb) a wiec o połowe taniej,niz Ty płacisz :) Dochodzi do tego koszt wysyłki 9,50 zł.-alwe to i tak duzo taniej.
Właśnie taką zamówiłam :)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: koliberek » wt lis 13, 2007 12:25 pm

Cebulko ostatnio kupowałam własnie czarna na wrzosowisko szer. 1,5 m i płaciłam bodajże 1,60 zł za 1 m bieżacy :)
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: *kati » śr lis 14, 2007 12:00 am

Hmmm... ja to raczej kupuję taką matę szkółkarską. To chyba co innego niż włóknina. Jest chyba raczej droższa od włókniny, ale i pewnie bardziej trwała. Sama nie wiem... muszę poszperać trochę w tym linku i poczytać na ten temat. Nie wiem, czy mówimy o tym samym, czy o czymś innym [?] [?] [?]
Awatar użytkownika
*kati
Weterani
 
Posty: 314
Rejestracja: pt lut 02, 2007 7:07 pm

Postautor: Cebulka » śr lis 14, 2007 9:03 am

Z tego co mi się wydaje, rozmowa jest o dwóch rzeczach:
1. Mata - takie cuś czarne, plecione z długich nitek, sztywne w dotyku, do kładzenia na ziemię przeciwko chwastom
2. Włóknina zimowa - takie cuś białe, lekkie, wygląda jak skrzyżowanie folii z papierem, do okrywania roślin w zimie

To oczywiście jest uproszczenie tematu gamy dostępnych włóknin i mat, ale jak narazie dyskusja była o tym :)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Następna

Wróć do Chemia czy ekologia - grunt żeby pomogło

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron