Amarylis

Wszystko o ich pielęgnacji i uprawie

Postautor: Onaela » śr lis 12, 2008 11:48 pm

Skoro nie ma kłaczków,jest jeszcze jedna opcja:Kiliwia [lol]
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Cebulka » czw lis 13, 2008 6:27 am

Samanta pisze:Nie róbcie mi TEGO!!! TO nie może być cały kwiat, to , jak dla mnie wcale nie jest kwiat.

Samanto - [haha] Bardzo cię w takim razie przepraszam [tuli]
Ale przecież nie każdy wygląda jak księżniczka, zdarzają się tez kopciuszki... i co, mamy ich nie kochać? [rol]

Moim zdaniem kliwia odpada - mają ciemnozielone błyszczące, ściśle ułożone liście... Nie wiem, co by to jeszcze mogło być poza tym białym krasnokwiatem - chociaż twój kwiatostan też nie jest kubek w kubek taki jak na zdjęciach - ale jak coś wymyślę, dam znać :)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Samanta » czw lis 13, 2008 6:13 pm

A kliwia bardzo chętnie, tylko że raczej nie ma się co łudzić. Tego krasnokwiata nomen omen obejrzałam sobie i wygląda podejrzanie podobnie. Cała nadzieja w tym,że mój nie ma żadnego owłosienia. Co by mu tu wmówić, może jak uwierzy to się dostosuje.... :?
Awatar użytkownika
Samanta
Weterani
 
Posty: 1868
Rejestracja: sob paź 18, 2008 10:40 pm

Postautor: Onaela » czw lis 13, 2008 8:40 pm

Z ta kliwią to zartowałam oczywiście ;)
.Samanto,a nie masz lepszego zdjęcia samego pąka kwiatowego?
Poijajac włoski,ten Twój ma zbyt szerokie liscie,jak na amarylisa czy hipeastrumi .Najłatwiej zrobic rozpoznanie po kwiatach :)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Samanta » czw lis 13, 2008 10:20 pm

Mieć to nie mam ale mogę mieć. Niestety to wygląda mi coraz bardziej na krasnokwiat, jak taka paskuda może mież taka ładną nazwę? gdzież on tam krasnokwiat?!
Jeśli mówisz do Boga, to się modlisz. Jesli Bóg mówi do ciebie, masz schizofrenię.
Awatar użytkownika
Samanta
Weterani
 
Posty: 1868
Rejestracja: sob paź 18, 2008 10:40 pm

Postautor: amita » śr gru 10, 2008 12:19 am

A moje czy to amarylis czy tam hipeastrum będzie kwitło!!![radocha] A juz myslałam,że zrąbałam i przedobrzyłam z zasuszeniem.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: Samanta » śr gru 10, 2008 1:42 pm

I wszystko jedno jak go zwał tak go zwał, grunt że przepiękne, prawda?
Tylko jeden problem, czy obydwa maja takie same wymagania? Bo coś mi jakby świta że jednego się obcina i parszywie traktuje przez jakiś czas to wtedy lepiej kwitnie a z drugim jest odwrotnie, ale sama nie wiem juz jak to było....
Jeśli mówisz do Boga, to się modlisz. Jesli Bóg mówi do ciebie, masz schizofrenię.
Awatar użytkownika
Samanta
Weterani
 
Posty: 1868
Rejestracja: sob paź 18, 2008 10:40 pm

Postautor: Onaela » czw gru 11, 2008 12:08 am

Myślę,że obydwa należy potraktowć podobnie,bo obcięte liscie po przekwitnięciu nie zdążyłyby zebrać zapasów potrzebnych do kolejnego kwitnienia :) Hipeastrum często najpierw wypuszcza pąk(i) kwiatowe,a potem liscie,a u Amarylisa raczej odwrotnie.
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: belva » czw gru 11, 2008 1:16 am

Onaela pisze:Myślę,że obydwa należy potraktowć podobnie,bo obcięte liscie po przekwitnięciu nie zdążyłyby zebrać zapasów potrzebnych do kolejnego kwitnienia :) Hipeastrum często najpierw wypuszcza pąk(i) kwiatowe,a potem liscie,a u Amarylisa raczej odwrotnie.


to moj na pewno jest amarylisem bo ma najpierw liscie [tan]
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Postautor: Onaela » czw gru 11, 2008 9:17 am

A jaki kolor ma Twój Kwiatek Belvo? Czerwony czy bardziej pomarańczowy?(bo na zdjęciach odcienie bywają mylące)
Też myślałam,że masz Amarylisa,bo one są mają więcej pąków na pędzie ,choc kwiaty są drobniejsze.Wydawało mi się,że u Ciebie było morze kwiatów w tej doniczce :D
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: belva » wt sty 27, 2009 5:41 am

Onaela pisze:A jaki kolor ma Twój Kwiatek Belvo? Czerwony czy bardziej pomarańczowy?(bo na zdjęciach odcienie bywają mylące)
Też myślałam,że masz Amarylisa,bo one są mają więcej pąków na pędzie ,choc kwiaty są drobniejsze.Wydawało mi się,że u Ciebie było morze kwiatów w tej doniczce :D


Onaelu, karminowo czerwone takie dokladnie jak na zdjeciu.. Teraz dopiero zaczynaja sie paki.. Jak na nowo zakwitna to znowu pstrykne. :)
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Postautor: Onaela » pt sty 30, 2009 11:06 pm

Do mojego podwójnego Hipeastrum dobrał się ślimak w piwnicy [zly]
Wygryzł cebulę w miejscu,gdzie zaczęła wypuszczać pąka :? .Nie wiem,jak sobie z tym poradzi,a póki co wypowiadam wojnę ślimakom [wnerw]
Muszę zajrzeć w tym celu do sposobów waca [wac]
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Anamaria » pt sty 30, 2009 11:12 pm

Żeby nie zgniła to posadź ją może już do doniczki. Będzie miała jakąś szansę wypuścić nowy pęd.
Awatar użytkownika
Anamaria
Weterani
 
Posty: 3178
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 2:36 pm

Postautor: Onaela » pt sty 30, 2009 11:28 pm

Ona była w doniczce.Przesadziłam ja do świeżej ziemi i wyskrobałam :? nożem miejsce,gdzie ją pokąsał,bo już zaczynała gnić :( .Jak narazie widzę czubek pąka wyłaniający sie z cebuli,ale nie wiem,co będzie dalej.. [skrob]
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: amita » pt sty 30, 2009 11:40 pm

Osz,te dranie atakują nawet zimą [shock]
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: Anamaria » sob sty 31, 2009 1:48 am

Onaela pisze:Jak narazie widzę czubek pąka wyłaniający sie z cebuli, ale nie wiem,co będzie dalej.. [skrob]


Będzie dobre, jak ten ślimor korzeni nie poodgryzał to jest szansa, że cebula podejmie pracę (na rzecz pąka ma się rozumieć :D )
Awatar użytkownika
Anamaria
Weterani
 
Posty: 3178
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 2:36 pm

Postautor: amita » sob sty 31, 2009 2:00 pm

A ja głupek,pozałowałam 5 zeta w palmiarni za cebulkę. [glupek] Chyba muszę pojechać jeszcze raz.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: Onaela » sob sty 31, 2009 6:13 pm

Ami, 5 zł za cebulę Hipeastrum,to naprawdę okazja [!] [shock] .Ja nie widziałam tańszych niz 15 zł .
Jest jeszcze kwestia wielkości cebuli.. [skrob].Bo jeśli mała i zakwitnie dopiero za 2-3 lata,to nie warto [!] :?
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: amita » sob sty 31, 2009 6:23 pm

Wiesz,wcale nie była jakaś mała.Kurczaki,może to nie on kosztował piątkę [skrob] Teraz to naprawdę muszę jeszcze raz pojechać.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: belva » wt lut 10, 2009 4:03 pm

Yuhooooooo!!! Znalazlam cebule bialego Amarylisa . Juz wsadzony i czekam az sie pokaze.
Moje rozsadzone czerwone amarylisy zaczely kwitnac ale smutno mi ze zrobilam to glupstwo i je rozsadzilam .. [cry] Bo jakies sa takie rzadkie teraz..
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Postautor: Onaela » czw lut 12, 2009 12:34 am

Zazdroszczę Ci tego Amarylisa białego Belvo ... Niedługo będą Targi ogrodnicze w Poznaniu,będzie tam mój człowiek,to moze coś wypatrzy ;) :D
A tymczasem moje Hipeastrum po ślimakowych przejściach sparawuje sie bardzo dzielnie! :) Pęd kwiatowy ma juz ok 30 cm ,a niedawno drugi zaczął wychodzić z cebuli [shock] .Troszkę pokancerowany,ale ranki po moim skrobaniu ładnie zaschły.Po raz pierwszy będzie kwitł na dwóch pędach [!] [jupi]
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: belva » czw lut 12, 2009 1:31 am

Onaela pisze:Zazdroszczę Ci tego Amarylisa białego Belvo ... Niedługo będą Targi ogrodnicze w Poznaniu,będzie tam mój człowiek,to moze coś wypatrzy ;) :D
A tymczasem moje Hipeastrum po ślimakowych przejściach sparawuje sie bardzo dzielnie! :) Pęd kwiatowy ma juz ok 30 cm ,a niedawno drugi zaczął wychodzić z cebuli [shock] .Troszkę pokancerowany,ale ranki po moim skrobaniu ładnie zaschły.Po raz pierwszy będzie kwitł na dwóch pędach [!] [jupi]



Fajnie jest miec takiego czlowieka :D
Ja co prawda mam czlowieka ale nie nadawalby sie do wysylania na targi ogrodnicze.. Pewnie zamiast Amarylisa kupilby mi normalna cebule..taka do jedzenia. ;)
Nie moge sie doczekac kwitnienia mojego bialaska.. Na metce bylo napisane amarylis wiec zakladam ze to chyba jest amarylis..
Acha i jeszcze jedno.. ktos pisal ze Hipeastrum najpierw ma kwiat a potem liscie a amarylis na odwrot. Otoz w przypadku mojego czerwonego.. niektore cebule maja najpierw kwiat a niektore liscie. Ta teza padla ?
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Postautor: Onaela » czw lut 12, 2009 10:05 am

Nie wiem Belvo,moje Hipeastrum zawsze wypuszcza najpierw pęd kwiatowy,potek liście.Może Amarylisy są mniej zrównoważone,bo to dziki gatunek [!] [haha]
(Co wcale nie znaczy,ze gorszy ;) :)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: belva » pt lut 13, 2009 3:22 pm

Onaela pisze:Nie wiem Belvo,moje Hipeastrum zawsze wypuszcza najpierw pęd kwiatowy,potek liście.Może Amarylisy są mniej zrównoważone,bo to dziki gatunek [!] [haha]
(Co wcale nie znaczy,ze gorszy ;) :)


Tak wyglada moj zredukowany Amarylis teraz . Ladny ale rzadki bo w trzech doniczkach.
Nowy bialy wypuscil malenki listek

Obrazek
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Postautor: Onaela » pt lut 13, 2009 4:02 pm

Belvo=mam wrażenie,ze doniczki w których one rosną są zbyt duże [shock] Z tego,co mi wiadomo,średnica doniczki powinna być tylko o kilka centymetrów większa od średnicy rosnacej w niej cebuli,bo inaczej słabo kwitną :?
Tak czy inaczej,nawet rozsadzone wygladają pięknie [!]
A na przyszły rok już się rozrosną i będzie jeszcze piękniej :)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: belva » pt lut 13, 2009 4:30 pm

Onaela pisze:Belvo=mam wrażenie,ze doniczki w których one rosną są zbyt duże [shock] Z tego,co mi wiadomo,średnica doniczki powinna być tylko o kilka centymetrów większa od średnicy rosnacej w niej cebuli,bo inaczej słabo kwitną :?
Tak czy inaczej,nawet rozsadzone wygladają pięknie [!]
A na przyszły rok już się rozrosną i będzie jeszcze piękniej :)



Masz racje. Ale juz po ptokach :(
Nie bede ich wiecej przesadzac.. Niech sobie rosna tak.. Najwyzej bede ich miala wiecej.
Posadzilam tez kilka do gruntu na jesieni bo tak tu robia.. Zobaczymy czy cos z nich bedzie?
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Postautor: belva » ndz lut 15, 2009 5:41 pm

Tak wyglada moja nowa cebula bialego Amarylisa... Bede go monitorowac... mam nadzieje ze okaze sie bialy ;)

Obrazek
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Postautor: Anamaria » ndz lut 15, 2009 6:28 pm

Będziemy kibicować [lol]
Awatar użytkownika
Anamaria
Weterani
 
Posty: 3178
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 2:36 pm

Postautor: mietek » ndz lut 15, 2009 11:04 pm

Czy to nowa odmniana uprawy hydroponicznej? [haha]
M.
Awatar użytkownika
mietek
Weterani
 
Posty: 1472
Rejestracja: sob gru 06, 2008 6:59 pm

Postautor: Tosia » pt lut 20, 2009 6:13 am

Zakupiłam wczoraj amarylisa [tak pisze na doniczce] więc to pewno on ,ale jak go podlewać żeby nie padł. [skrob]
Pozdrowienia Tosia.
Awatar użytkownika
Tosia
Weterani
 
Posty: 2131
Rejestracja: ndz lip 06, 2008 10:31 am

Postautor: Anamaria » pt lut 20, 2009 9:08 am

I ja całkiem przypadkiem stałam sie posiadaczką białego hipeastrum [jupi]
Zakupiłam go w Żabce za całe 7,49 zł. Cebula i pąk duże, import z Holandii. Rośnie jak na drożdżach.
Wieczorem wstawię fotkę :D

No to wstawiam:

Obrazek w dniu zakupu (wtorek 17.02.)
Obrazek i dziś (20.02)

Na etykiecie od strony fotografii jest nadruk: HIPPEASTRUM, a na odwrocie: KWIAT AMARYLIS i instrukcja obsługi:
podlewanie - regularne, umiarkowane
stanowisko: jasne, nie nasłonecznione
pielęgnacja: kwiat powinien być latem umieszczony w zacienionym miejscu, umożliwi to ponowne pojawienie się kwiatów jesienią
temperatura: 15 - 25 C

To co ja właściwie kupiłam? [rol]
Ostatnio zmieniony pt lut 20, 2009 6:44 pm przez Anamaria, łącznie zmieniany 3 razy
Awatar użytkownika
Anamaria
Weterani
 
Posty: 3178
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 2:36 pm

Postautor: belva » pt lut 20, 2009 3:45 pm

Tosia pisze:Zakupiłam wczoraj amarylisa [tak pisze na doniczce] więc to pewno on ,ale jak go podlewać żeby nie padł. [skrob]


Tosiu, czy on juz kwitnie czy to tylko cebula??

W obydwu wypadkach on w czasie rosniecia czy kwitnienia lubi wode.. :)
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kwiaty w domu

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości