STORCZYKI - nasi ulubieńcy

Wszystko o ich pielęgnacji i uprawie

Postautor: koliberek » śr maja 21, 2008 12:14 pm

Qrcze ja mam wode z wodociagu i podlewam storczyka nie przegotowana, ale ...tez kwitnie juz od lutego :)
Tylko nie wypuszcza nowych pedów ;)
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: tuurma » śr maja 21, 2008 12:37 pm

Koliberku, to ciii... nie mówimy nic naszym storczykom, może się nie zorientują, że je niefachowo podlewamy [devil]
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: saginata » sob sie 23, 2008 8:16 am

Mój storczyk wypu¶ci³ korzenie przez dziurki w dnie doniczki-czy trzeba go teraz przesadziæ???Je¶li tak-to jak to zrobiæ by nie uszkodziæ tych korzeni?
saginata
 

Postautor: Onaela » sob sie 23, 2008 8:53 am

Sagi,jeśli nie da się delikatnie wyciagnac rosliny,aby nie uszkodzić korzeni,to lepszym sposobem jest po prostu pociecie doniczki jakimis nożycami (jeśli jest plastikowa) :)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: saginata » sob sie 23, 2008 10:39 am

Dziêki [tuli]
Powiedz mi jeszcze proszê o co mam pytaæ kupuj±c niby ziemiê do storczyka-o jak±¶ korê czy co???
saginata
 

Postautor: Onaela » sob sie 23, 2008 10:44 pm

Prosisz w sklepie o podłoze do storczyków :D .Po otwarciu woreczka powinnaś zobaczyc coś,co na oko wyglada jak kora,ale ma rózne inne składniki,jakieś włókna kokosowe,mech suszony itp :)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: saginata » pt sie 29, 2008 8:49 am

No i nie mogê znale¼æ doniczki do storczyka-ot ¿ycie na kresach [lol]
saginata
 

Postautor: Samanta » śr paź 22, 2008 7:29 pm

Saginato, czy problem z doniczkami do storczyków nadal aktualny? Bo jeżeli potrzebujesz to mogę kupić i wysłać Ci , ostatnio widziałam nawet kolorowe, przezroczyste ale zabarwione na kilka fajnych kolorów.
Awatar użytkownika
Samanta
Weterani
 
Posty: 1868
Rejestracja: sob paź 18, 2008 10:40 pm

Postautor: saginata » czw paź 23, 2008 3:19 pm

Doniczek do storczyka nadal nie ma-jak ju¿ znalaz³am przezroczyste to mialy ca³kiem p³askie denko-tak ,¿e by³by problem z odp³ywem nadmiaru wody.
Moje by³y plastykowe-a jakie Ty widzia³as Samanto?
Szklane to s± u nas tylko takie os³onki-bez dziurek w dnie.
saginata
 

Postautor: Samanta » czw paź 23, 2008 8:36 pm

U nas są plastykowe kolorowe ale też beż tych brzegów naokoło żeby nie stały w wodzie. Dlatego moje stoją na keramzycie gdzie pod spodem zawsze pilnuję żeby było troszkę wody , to podnosi wilgotność otoczenia i bardzo dobrze im wpływa na korzenie. Natomiast wiem gdzie są takie z brzeżkami ale to daleko ode mnie, jeżdżę tam po mąkę raz w miesiącu , jednak niedawno bylam i tak szybko nie pojadę . Jeżeli ta doniczka jest Ci szybko potrzebna to mam jedną w zapasie kupioną dla mojego storczyka ale będzie mi potrzebna chyba dopiero na wiosnę . Jeżeli potrzebujesz to daj namiary na PW i postaram się wyslać jak najszybciej a w miedzyczasie może uda mi się dostać tamte.
Awatar użytkownika
Samanta
Weterani
 
Posty: 1868
Rejestracja: sob paź 18, 2008 10:40 pm

Postautor: saginata » śr lis 05, 2008 9:38 am

Poczekam jednak do wiosny-bo wyczyta³am,¿e storczyki najlepiej przesadzaæ wczesn± wiosn±.Teraz moje ruszy³y-dwa by³y w stanie spoczynku-i teraz puszczaj± nowe pêdy.Rózowy nakrapiany to wypuszcza od razu dwa.Bordowy jeden-ale jako¶ wolniutko mu to idzie.Bia³y z bordowym ¶rodkiem jeszcze kwitnie-a tez wypuszcza nastêpny pêd kwiatowy,który ro¶nie bardzo szybko.
saginata
 

Postautor: Onaela » śr lis 05, 2008 10:31 am

Normalnie jakieś storczykarium się robi u Ciebie Sagi [lol]

A co do doniczek,to jeszcze ważny jest rozmiar-musi byc trochę większa od poprzedniej.Nie mam zbyt duzego doświadczenia ze storczykami,ale chyba najlepsze są z takiego przeżroczystego plastiku-wtedy dobrze widać,kiedy trzeba podlać delikwenta (jeśli ma jeszcze wilgoś,to widać kropeli rosy na sciankach od środka,a storczyki podlewamy dopiero wtedy jak ziemia zupełnie wyschnie)
Mam gdzieś chyba linka do sklepu z akcesoriami do storczyków,to poszukam w wolnej chwili :)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: saginata » śr lis 05, 2008 11:40 am

Te¿ mi siê wydaje,¿e te plastykowe prze¼roczyste s± najlepsze-choæ wiêkszo¶æ ludzi przesadza storczyki w inne-bo te s± brzydkie.Ale co mi tam-aby kwiaty by³y ³adne :)
saginata
 

Postautor: Onaela » śr lis 05, 2008 1:06 pm

Sagi -tą doniczkę mozesz włożyc do eleganckiej ceramicznej np. osłonki,sypiąc na dno trochę kamyków.Przed podlewaniem wyjmujesz doniczkę z osłonki i sprawdzasz stan korzeni :)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: saginata » śr lis 05, 2008 2:18 pm

Aha! [shock]
Fajnie-to tak zrobiê.
saginata
 

Postautor: Samanta » śr lis 05, 2008 7:56 pm

Storczykom o to chodzi żeby ich korzenie miały dostęp do światła a jeśli wsadzisz tę przezroczystą doniczkę w śliczną osłonkę to będzie ładniej ale ograniczysz im dostęp do światła.
Z moich 17 teraz w pełni kwitnienia są tylko 2 białe , jeden z różowym środeczkiem a drugi z żółtym. Inne albo przekwitły albo mają zamiar kwitnąć albo chcą mnie wkurzyć. Jeden ma dość długi już pęd kwiatowy, drugiemu rosną dwa naraz ale jeszcze malutkie , a jeden ma dopiero takie brodaweczki z których będą pędu ale za to dwa od razu. Reszta siedzi na szafie i się namyśla. Jak się namyśli to je zdejmę i postawię w oknie i zacznę bardziej dokarmiać.
Nie moczę ich nigdy o tej porze roku tylko ostrożnie przelewam. Korzenie, i te powietrzne i te w doniczkach mają w bardzo dobrym stanie, służy im keramzyt z wodą na postawkach.
Jeśli mówisz do Boga, to się modlisz. Jesli Bóg mówi do ciebie, masz schizofrenię.
Awatar użytkownika
Samanta
Weterani
 
Posty: 1868
Rejestracja: sob paź 18, 2008 10:40 pm

Postautor: Onaela » śr lis 05, 2008 9:15 pm

Samanto-nigdy nie słyszałam,aby korzenie storczyków potrzebowały dostepu do swiatła [shock] .Owszem,powinna być dobra wymiana powietrza,ale to załatwia osłonka sporo większa od doniczki i kamyki + odwrócona podstawka na dnie osłonki.Często są w sprzedaży storczyki w nieprzeżroczystych doniczkach przecież.
Próbowałam znależć cos w necie na ten temat,ale nie znalazłam.Moze jakiś określony gatunek potrzebuje światła dla korzeni?

http://www.storczyki.net/?storczyki,upr ... iczka.html
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Samanta » śr lis 05, 2008 10:40 pm

Tak na szybko:
http://www.storczyki.pl/?dzial=3&pokaz=uprawa
post Jokaera w http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html? ... 46&v=2&s=0
post adamanny : http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=15229
post Budytki: http://deccoria.pl/galeria,id,5980
http://www.mob-zabrze.pl/flora/storczyki.html
no i ja od kilkunastu lat mam storczyki, z lepszym bądź gorszym skutkiem. Teraz kwitną dwa, jeden 9 a drugi 8 miesięcy i narazie nie zamierzają przekwitnąć. Fajne są.
Jeśli mówisz do Boga, to się modlisz. Jesli Bóg mówi do ciebie, masz schizofrenię.
Awatar użytkownika
Samanta
Weterani
 
Posty: 1868
Rejestracja: sob paź 18, 2008 10:40 pm

Postautor: Cebulka » czw lis 06, 2008 7:06 am

Onaelu - nie interesowałam się tym specjalnie, bo jakoś storczyki mnie nie przekonują, ale też gdzies słyszałam, że potrzebuja dostępu światła do przynajmniej części korzeni (w końcu tak rosną w naturze)
W dodatku można wtedy po kolorze korzeni stwierdzić, czy są odpowiednio podlewane. Powinny zdaje się byc białe, bo jak są żółte to znaczy że są przelane - ale głowy za te kolory nie dam, tu może cos Samanta podpowie [tuli]
Albo może Mikros zawita...?
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Onaela » czw lis 06, 2008 10:16 am

Hmmm,a ja dalej będę drążyć temat,bo moje storczyki rosną w nieprzeżroczystych doniczkach i w osłonkach do tego,więc muszę wiedzieć,czy nie powinnam tego zmienić :) Szukam informacji na ten temat w jakimś artykule pisanym przez fachowca,bo jakoś dwa wpisy na forum z linków Samanty do mnie nie przemawiają.Co ciekawe,moje storczyki kupiłam/dostałam pięknie kwitnace i rosnace w zwykłych plastikowych nieprzeżroczystych doniczkach.Myślę i mam taką nadzieję [rol] ,ze ich uprawą zajmują sie ludzie z wiedzą i doświadczeniem [rol]

Co do storczyków rosnacych w naturze ,(tych epifitów na drzewach),to owszem korzenie mają na wierzchu,bo nie mają innego wyjścia :) i nie mają dostępu do podłoża jak w domowych warunkach.Pewnie by mogły,jakby chciały rosnąć w podłozu,ale wtedy miałyby za mało swiatła,wiec z dwojga złego wybrały żywot na drzewach [haha]
Typowym epifitem o grubych korzeniach który świetnie sobie radzi w doniczkach jest Falenopsis.Mam takiego właśnie i też kwitnie ładnie przez kilka miesiecy.Ostatnio złamałam w połowie pęd kwiatowy z pąkami,ale poradził sobie wypuszczając obok złamania dwa mniejsze pędy :P [diabel] .Te korzenie mojego Falka i tak częściowo są na wierzchu(powietrzne).

http://www.storczyki.org.pl/zrodla/Kwia ... opsis.html
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Samanta » czw lis 06, 2008 7:40 pm

Te odnośniki podałam że tak powiem "od ręki" , ja sama raczej trzymam swoje storczyki bez osłonek bo mam takie wrażenie że w porównaniu z tymi w osłonkach one jednak idą lepiej. Początkowo jasne że kupowałam piękne kolorowe osłonki bo tak było ładniej, potem ktoś mi poradził żebym spróbowała bez osłonek no i rada okazała sie dobra, storczyki wyraźnie mają się lepiej, na przykład keiki udało mi się doczekać dopiero od tego czasu jak są pozbawione osłonek. I wlaściwie nawet już nie zauważam tego że mają gołe doniczki chociaż początkowo bardzo mi się to nie podobało.
Aha, storczyki powinny mieć zielone korzenie, gdy zrobią się srebrne powinny zostać podlane.
Aha, i napisałam że kwitną mi 2 storczyki a zapomniałam o miltonii którą mam od keiko, tzn mam też starą roślinę ale ta młoda dopiero po raz pierwszy zakwitła. Niestety rosnie w wiaderku po serze gdzie została posadzona "na razie" i tak zostało a potem już puściła pęd kwatowy i było za późno na przesadzenie.
Jeśli mówisz do Boga, to się modlisz. Jesli Bóg mówi do ciebie, masz schizofrenię.
Awatar użytkownika
Samanta
Weterani
 
Posty: 1868
Rejestracja: sob paź 18, 2008 10:40 pm

Postautor: Cebulka » pt lis 07, 2008 7:09 am

Samanta pisze:Niestety rosnie w wiaderku po serze gdzie została posadzona "na razie" i tak zostało a potem już puściła pęd kwatowy i było za późno na przesadzenie.

Hihi co za zderzenie... Storczyk i wiaderko po serze [lol]
Ale skąd my to znamy - prowizorka nireaz starcza na długie długie lata... [haha]
(moje zasłonki powieszone "na chwilę" wiszą już prawie rok [oops] )

Kurczę, gdzie ja czytałam to o tych przeźroczystych [skrob]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Onaela » pt lis 07, 2008 9:55 am

Myślę,że jak Mikrosek tu zawita,to rozwieje moje wątpliwości typu przesadzać-nie przesadzać ;) [lol]
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Samanta » pt lis 07, 2008 8:17 pm

A może masz miltonie to jest ok, bo one właśnie nie muszą mieć przezroczystej doniczki. To moje wiaderko po serze też nie jest przezroczyste a że przy tym jest po prostu brzydkie to jest to mój jedyny storczyk który siedzi w osłonce żeby przykryc to paskudne wiaderko. Wiem że to głupio brzmi i tak samo wygląda, ale na swoja obronę mam to, ze ponieważ ciągle zapominałam kupić tę nieszczęsną doniczkę a był juz najwyższy czas oddzielić keiko no to użyłam pojemnika po serze jaki miałam w domu wierząc, że ten widok na tyle wryje mi się w pamięć że wreszcie będę pamietać o właściwej doniczce i natentychmiast go przesadzę. Tylko ze działy sie różne rzeczy a potem było za późno.
Ja często zaglądam na te strony Wy napewno też:
http://www.storczyki.org.pl/
http://www.storczyki.net/?storczyki,upr ... tanie.html
http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/Cymbidium.html
http://www.orchidsklepik.pl/
Jeśli mówisz do Boga, to się modlisz. Jesli Bóg mówi do ciebie, masz schizofrenię.
Awatar użytkownika
Samanta
Weterani
 
Posty: 1868
Rejestracja: sob paź 18, 2008 10:40 pm

Postautor: Samanta » ndz lis 09, 2008 5:20 pm

Proszę, tam są zdjęcia mojej miltonii i amarylisa:

http://www.garnek.pl/sara58/3541448
Jeśli mówisz do Boga, to się modlisz. Jesli Bóg mówi do ciebie, masz schizofrenię.
Awatar użytkownika
Samanta
Weterani
 
Posty: 1868
Rejestracja: sob paź 18, 2008 10:40 pm

Postautor: Mikros » czw lis 13, 2008 8:31 am

Świetnie, przybyła nam jeszcze jedna miłośniczka storczyków :D
Serdecznie witam Cię Samanto [tuli]
A twoja miltonia ma cudowny i rzadki kolorek [shock]
Pozdrawiam [tuli]
Awatar użytkownika
Mikros
Weterani
 
Posty: 483
Rejestracja: czw lut 22, 2007 7:33 pm

Postautor: Mikros » czw lis 13, 2008 8:40 am

Moja droga Onaelko [tuli] przesadzać czy nie przesadzać ? doniczki przejrzyste czy nie? eleganckie osłonki czy tace z keramzytem?

Moja pasja storczykowa trwa już dość długo i myślę, że trzeba sobie ułatwiać życie.
Storczyki mają swój reżim i czasami trudno je zrozumieć, aby były zdrowe i cieszyły nas ciągłym powtarzaniem kwitnienia pozostaje nam tylko się dostosować.
Doniczki – niby nie nakaz – ale jeśli doniczki to jednak przejrzyste, szczególnie zalecane dla falenopsisa, dla pozostałych już nie koniecznie.
Falenopsis jest storczykiem gdzie cała jego masa /liście + korzenie/ bierze udział w procesie fotosyntezy, zatem potrzebne światło, a przejrzysta doniczka w jakimś stopniu mu to umożliwia, pozwala też obserwować wilgotność wnętrza i stan korzeni.
Z własnego doświadczenia, tak jak pisze wyżej Samanta nie polecam stosowania osłonek dla doniczek falenopsisów, choć wygląda elegancko ogranicza skutecznie dostęp światła.
Pozdrawiam [tuli]
Awatar użytkownika
Mikros
Weterani
 
Posty: 483
Rejestracja: czw lut 22, 2007 7:33 pm

Postautor: Mikros » czw lis 13, 2008 8:49 am

Pozdrawiam [tuli]
Awatar użytkownika
Mikros
Weterani
 
Posty: 483
Rejestracja: czw lut 22, 2007 7:33 pm

Postautor: Onaela » czw lis 13, 2008 8:42 pm

Piękna kolekcja [shock]

W takim razie będe szukać doniczki dla mojego Falenopsisa :)
Mikrosku-to chyba Ty podawałaś kiedys linka do sklepu z akcesoriami dla storczyków [?] [tuli]
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Samanta » czw lis 13, 2008 10:17 pm

Onaelu, w razie czego bardzo chętnie Ci kupię i wyślę takie doniczki. Podaj tylko namiary i przekrój doniczek no i czy chcesz bezbarwne czy barwione, wszystkie są przezroczyste.
Jeśli mówisz do Boga, to się modlisz. Jesli Bóg mówi do ciebie, masz schizofrenię.
Awatar użytkownika
Samanta
Weterani
 
Posty: 1868
Rejestracja: sob paź 18, 2008 10:40 pm

Postautor: Onaela » czw lis 13, 2008 11:35 pm

Ok,dzięki Samanto,do wiosny trochę czasu jest,jak nie znajdę,to chetnie skorzystam z Twojej pomocy [tuli]
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Mikros » pn lis 17, 2008 9:03 am

Podłoże, nawozy i wszelkie akcesoria zawsze kupuję w tym sklepiku :D

http://www.orchidsklepik.pl/
Pozdrawiam [tuli]
Awatar użytkownika
Mikros
Weterani
 
Posty: 483
Rejestracja: czw lut 22, 2007 7:33 pm

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kwiaty w domu

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron